Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#380458 Για τις συνταγές, δε βλέπω το λογο να χρησιμοποιείς κάποιο κρασί καλύτερης πιότητας, απο οποιοδήποτε "χάρτινης συσκευασίας " των ΣΜ.
Μέσα στη βδομάδα, χρησιμοποιείς στο μαγείρεμα όσο θές και ... πίνεις στο μεσημεριανό φαί το υπόλοιπο.! :lol:

ΒΤW: Αν το ρίξουμε στις γκουρμεδιές πρωί-μεσημέρι-βράδυ, κακώς είμαστε σε φόρουμ με .... "πληβείους"! :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#380460
egobrain έγραψε:το εμφιαλωμενο κρασι, εφοσον ερθει σε επαφη με τ' οξυγονο, μετραει τη ζωη του αντιστροφα. ωραια.
ποιος τροπος υπαρχει ωστε να εχουμε κρασι για την κουζινα (σταθερο αποθεμα σε ασπρο και κοκκινο για συνταγες)
που να κραταει για μεγαλο διαστημα? σε ασκο?

Πίνεις όσο περισσεύει καθώς μαγειρεύεις και ανοίγεις καινούριο μπουκάλι την επόμενη μέρα :rtfm: :rtfm:

dimitrisB έγραψε:Μέσα στη μέρα, χρησιμοποιείς στο μαγείρεμα όσο θές και ... πίνεις στο μεσημεριανό φαί το υπόλοιπο.! :lol:

αυτό αλλα με το fix δλδ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#380462 Δεν ισχύει η κλίση στο μπουκάλι ώστε να βρέχεται μόνιμα ο φελός; :hmmm:

Για το φαγητό αποκλειστικά αυτά που δίνουν δώρο τα διάφορα SM τις εορταστικές περιόδους :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#380466 καλος ο συνδυασμος με το πιωμα πλάι σε καθε συνταγη αλλα δεν το πινω τοσο :)

ασκος λοιπον. gracias!
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#380668
egobrain έγραψε:το εμφιαλωμενο κρασι, εφοσον ερθει σε επαφη με τ' οξυγονο, μετραει τη ζωη του αντιστροφα. ωραια.
ποιος τροπος υπαρχει ωστε να εχουμε κρασι για την κουζινα (σταθερο αποθεμα σε ασπρο και κοκκινο για συνταγες)
που να κραταει για μεγαλο διαστημα? σε ασκο?


Στο βασιλόπουλο εχει τετράδες εμφιαλωμένου σε μέγεθος 175ml.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#381649 ειχε και στην ερτ μια ενδιαφερουσα εκπομπη περι κρασιου εχτες

< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#382237 Εικόνα

Περισσότερα εδώ :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#382629 Ένας ολοκληρωμένος βασικός οδηγός για το κρασί, τις περιστάσεις , την αγορά και την απόλαυση του ,
με την υπογραφή των NYT

Να επισημάνω ιδιαίτερα , κάτι που μου ήρθε με τα χρόνια και πειραματισμούς :
το πόσο καλείσαι να ξοδέψεις και ποια περίσταση-φαγητό συνοδεύεις

Εικόνα

https://cooking.nytimes.com/guides/41-h ... +Canada%29
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#384591 Παναγιώτη, αν κατάλαβα καλά , οι φωτό είναι δικές σου?
Αν ναί, πολύ "προχώ" σε βλέπω και ..... Υποκλίνομαι ! :s_roses
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#384652 Όχι, δεν είναι δικές μου είναι από το Pinterest που έχει απίστευτες ιδέες για τα πάντα, ειδικά γύρω από ιδέες για το σπίτι
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#384653 Α, ΟΚ.
Εσύ λοιπόν, που έχεις και τον ανάλογο εξοπλισμό και "χέρι", έπρεπε ήδη να έχεις ξηγηθεί κάτι σχετικό.
Ξεκίνα! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#384681
dimitrisB έγραψε:Α, ΟΚ.
Εσύ λοιπόν, που έχεις και τον ανάλογο εξοπλισμό και "χέρι", έπρεπε ήδη να έχεις ξηγηθεί κάτι σχετικό.
Ξεκίνα! :rtfm:


Aυτά τα ντιζαϊνάτα industrial σχέδια είναι όμορφα και μου πάνε αλλά δεν - ταιριάζουν - στα απλά αστικά μας σπίτια, - κάθονται - καλύτερα σε ρουστίκ καταστάσεις, εξοχικά κλπ.

Βέβαια αν δείς τι υπάρχει στο pinterest για όλα τα γόστα θα λαλίσεις, αλλά που κουράγιο και όρεξη όταν υπάρχουν άλλες περισσότερο ζωτικές - κατασκευαστικές - προτεραιότητες.

Εγώ έχω γραφτεί ελεύθερα είναι άλλωστε, δηλώνοντας τι με ενδιαφέρει και μου στέλνουν σχεδόν κάθε ημέρα διάφορα pins σύμφωνα με τι έχω δηλώσει ότι ενδιαφέρομαι

https://gr.pinterest.com