Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#620032
georgetz έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Θέμα: ελληνικά Shyra
Έψαξα στο Σκλαβενίτη που βρέθηκα αποκλειστικά για Shyra αλλά δε βρήκα παρά μόνο αυτά τα δύο που πήρα.
Υπάρχουν άλλες προτάσεις, σε ελληνικά shyra πάντα;Εικόνα


Kitrus για Syrah ραφιναρισμενο
Εικόνα

Κτημα Παυλιδη, Emphasis για λίγο πιο αψυ χαρακτήρα
Εικόνα



Ευχαριστω , θα τα ψαξω
το Κτημα Αλφα απο τα δυο που βαλα πιο πανω, δεν ηταν κακο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#620040 Το πιστεύω, έχω δοκιμάσει και την Μαλαγουζια τους (Κτημα Αλφα) και είναι πολύ ισορροπημένο αποτέλεσμα.

Πολύ καλό για τα προσωπικά γούστα σε κόκκινο ξηρό, είναι και το
"Μουσαιος", απο Χρυσοστόμου
65% ξινομαυρο, 35% Λημνιωνα

Εχει κατι βραβεία Decanter κλπα, αυτό είναι το λιγότερο, πρακτικά έχει ενα πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα με μακρά επιγευση

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#621079 Εξαιρετικό.... Με παρηγορησε απόψε για την επιστροφή από ΕλλάδαΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#621082
KiloMeater έγραψε:Εξαιρετικό.... Με παρηγορησε απόψε για την επιστροφή από ΕλλάδαΕικόνα
Αφού αγοραζεις Nοτιοαφρικανικα χτυπά κανα pinotage και άσε τα Syrah.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#621087 Μαύρο Πρόβατο Λαζαρίδη ροζέ... εγκρίθηκε πάραυτα από όλη την παρέα.

Αν σας αρέσουν τα ελαφριά δοκιμάστε το, τελειώνεις ένα μπουκάλι μόνος σου χωρίς να το καταλάβεις.



< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#621134 Τα ροζέ, βρίσκονται σε άνοδο. Προσωπικά προσφέραμε πρόσφατα σε γιορτινό τραπέζι Κτήμα ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗ, ροζέ ΠΟΛΥΠΟΙΚΙΛΙΑΚΟ ( https://www.cava-aggeli.gr/krasia/roze/ ... oikiliakos )
Μια καλή ανάλυση των λόγων ανόδου και της ιστορίας των ροζέ κρασιών, εδώ: http://thecrunchygrape.gr/categories/hi ... E%BF%CF%85
Άβαταρ μέλους
By dimik
#621135 Κι εγώ φέτος είπα να το ρίξω αποκλειστικά σε ροζέ έτσι για την αλλαγή, έχω ακόμα ένα μπουκάλι να ανοίξω σήμερα και τέλος.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#621137 Μουσατε, καταλαβαίνω την άποψη σου για τη φούσκα, βρες λοιπόν στο Λιντλ, το" Ορεινός Ροδίτης" λευκό ξηρό του 2018, εμφιάλωση από την KAVINOS ΑΕ. Είναι κάτω απο 5 ευρω, όπως και MERLOT του ίδιου. Έχει και κόκκινο. Όλα του 18. Έχει ιδιόκτητα κτήματα στην ορεινή Αιγιάλεια, και κάνει εξαγωγές στη Γαλλία.
Θέλω αξιολόγηση με βάση κόστος και ποιότητα. Προσωπικά δεν πίνω κρασί, αλλά στην οικογένεια πάνε δοκιμάζουν σε κτήματα και εκθέσεις. Ενθουσιάστηκαν με τα ανωτέρω φέτος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#621139 Όταν τα έλεγα εγώ οτι βρίσκεις καλό φτηνό κρασί στα Lidl, κάποιοι εδώ μέσα πέσανε να με φάνε . Για ένα συγκεκριμένο έγραψα. Λες και είναι αδύνατο να υπάρχουν 1 ή 2 που να πίνονται ευχάριστα . :roll:
Αλκοόλ πλέον πίνω σπάνια , θα αργήσει η δοκιμή . ίσως μάλιστα να μην υπάρχουν τα συγκεκριμένα όταν κι αν μου κάνει κέφι ξανά. Από Έλληνα παραγωγό μάλιστα δεν ξαναγοράζω επειδή "βλέπω" - αισθάνομαι-γεύομαι χαοτική διαφορά από φιάλη σε φιάλη .
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#621141 Εγώ πάλι πίνω μόνο από Έλληνα παραγωγό και μάλιστα Κεφαλονίτη. Όποτε πάω στο νησί, φέρνω 2-3 κούτες με κόστος 3,5 ευρώ το ενάμιση λίτρο και γεύση που δε συναντάω πουθενά αλλού. Κι όποτε το πάω σε φίλους για κέρασμα, εντυπωσιάζονται.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621150 Αγαπητοί Οινοφιλοι,
Χρόνια πολλα και καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πανω απ ολα και ολα τα υπόλοιπα έρχονται.

Συγγνώμη από μεριάς μου,που τόσο καιρό χάθηκα αλλα λόγω Χριστουγέννων ειχαμε εξαντλητική δουλειά και δεν είχα καθόλου μα καθόλου χρόνο.

Ειναι ειλικρινά τόσα μα τόσα πολλα πράγματα που θέλω να σας πω,θέλω να απαντήσω στον καθένα σας ξεχωριστά αλλα δεν θα τα προλάβω ισως ολα σημερα.

Απλα να προσθέσω ότι για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά ετυχε και ήπια τον Άγιο Χρόνο του Αβαντη του 2013 και ήτανε πραγματικά ενα διαμάντι,το οποίο δεν θα ξαναβγεί, και για λευκο Αργυρό estate magnum του 2015,επίσης ενα τρομερο Ασσυρτικο.
Το Ασσυρτικο σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι κόσμημα.

Καλή σας ημερα παιδια

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621151
George_Prix έγραψε:@Tetix μην τολμησεις να ξαναζητησεις συγνωμη για την καθυστερηση!!!!!! Χαρη μας κανεις και μονο που αραδιαζεις τα αναλυτικοτατα σεντονια και μαθαινουμε τοσο ενδιαφεροντα πραγματα :s_smile

Εγω ομως απο τη μερια μου οφειλω να ζητησω συγνωμη που ξεχασα να σε ευχαριστησω νωριτερα για την απαντηση σου!

Φιλε να σου πω την αληθεια δε θα ψαχτω σε βαθμο που να αγορασω κρασια απο το εξωτερικο. Αλλα οσα κρασια εχεις προτεινει, Ελληνικα ή ξενα, ειναι κρασια που σιγουρα θα αγορασω σε πρωτη ευκαιρια. Ηδη εχω σταμπαρει αυτα του Σεμελη και μερικα αλλα που ειπες, απλα εχω πολλα αλλα θεματακια αυτο το διαστημα και δεν ειμαι σε mood αγορων και οινοποσιας...
Αγαπητε George_Prix σε ευχαριστώ πολύ για τα καλα σου λόγια.

Συνέχιζε να ανακαλύπτεις το απέραντο κόσμο του κρασιού.

Καλη σου ημερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#621152 Καλή χρονιά και σε σένα, με επαγγελματικές επιτυχίες και με όρεξη για την ενημέρωσή μας ! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621154
KiloMeater έγραψε:Θέμα: ελληνικά Shyra
Έψαξα στο Σκλαβενίτη που βρέθηκα αποκλειστικά για Shyra αλλά δε βρήκα παρά μόνο αυτά τα δύο που πήρα.
Υπάρχουν άλλες προτάσεις, σε ελληνικά shyra πάντα;Εικόνα
Καλη σου ημερα KiloMeater, απο Syrah μπορεις να δοκιμάσεις αν βρεις χρονολογία 2008 ,2009 και 2010 από τον Αβαντη,ο οποίος έχει ενα Syrah Collection απο δικο του κλώνο πολυ τέλειο ας μου επιτραπεί και επισης και το απλό το Syrah του.
Επισης Syrah του Νερατζη απο την περιοχή των Σερρών,αν βρεις του 2010 ή και του 11 θα είναι πολυ καλά.
Άλλο ενα Αγιωργιτικο με Syrah το οποίο για εμενα είναι από τα καλυτερα ελληνικα Cuvee είναι το Gaia S απο τον Γαία στην Πελοπόννησο.

Αν θες κάτι παραπάνω ενημέρωσε με.
Καλη σου ημερα.

< >