Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#606904 Tetix, για πες :)

Το πήρα για ένα τραπέζι στο σπίτι αύριο με αρνάκι.

Εικόνα

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606953
Nikos! έγραψε:Tetix, για πες :)

Το πήρα για ένα τραπέζι στο σπίτι αύριο με αρνάκι.

Εικόνα

< 1 >
Καλημέρα Nikos!
Ενα Syrah ειναι απο τα καταλληλότερα κρασιά για αρνι και μάλιστα στο φούρνο ή στη κατσαρόλα.
Πολυ σωστη επιλογη.
Ειμαι της άποψης ότι ο συγκεκριμένος οινοπαραγωγος οπου ξεκινησε πριν νομίζω 22 - 23 χρονια,στην αρχή έβγαζε διαμάντια, πλέον το έχει ρίξει στη μαζικη παραγωγή και δεν έχει τη ποιότητα που θα έπρεπε να έχουν τα κρασιά του,ειδικα το Sauvignon Blanc του,οταν το σερβίρεις στο ποτήρι μεσα σε 5 λεπτά τα αρώματα έχουν ήδη εξαφανιστεί.
Μπορεις να δοκιμάσεις ενα κλασης πιστευω ανώτερο Syrah του Αβαντη με δικο του κλώνο.
Όπως και αν εχει έκανες πολυ σωστα επιλογη κρασιου .
Καλοπιωτο

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#606955 Εξαιρετικά! Ευχαριστώ αγαπητέ. :s_howdy

Ναι, στη γάστρα το αρνάκι :eat:

Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά αυτό που προτείνεις.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#606957
Tetix έγραψε:Καλημέρα Nikos!
Ενα Syrah ειναι απο τα καταλληλότερα κρασιά για αρνι και μάλιστα στο φούρνο ή στη κατσαρόλα.
Πολυ σωστη επιλογη.
Ειμαι της άποψης ότι ο συγκεκριμένος οινοπαραγωγος οπου ξεκινησε πριν νομίζω 22 - 23 χρονια,στην αρχή έβγαζε διαμάντια, πλέον το έχει ρίξει στη μαζικη παραγωγή και δεν έχει τη ποιότητα που θα έπρεπε να έχουν τα κρασιά του,ειδικα το Sauvignon Blanc του,οταν το σερβίρεις στο ποτήρι μεσα σε 5 λεπτά τα αρώματα έχουν ήδη εξαφανιστεί.
Μπορεις να δοκιμάσεις ενα κλασης πιστευω ανώτερο Syrah του Αβαντη με δικο του κλώνο.
Όπως και αν εχει έκανες πολυ σωστα επιλογη κρασιου .
Καλοπιωτο


Ειπες προχθες οτι απο τη φωτο που ειχα ανεβασει μονο το Κτημα Αλφα Estate δε θα αγοραζες και σου απαντησα σχετικα.
Αυτο που μολις ειπες, με καλυπτει απολυτα. Πραγματι παλια τα κρασια του ηταν διαμαντια. Στη συνεχεια εριξε 1 κλικ την ποιοτητα και ανεβασε 2 κλικ την τιμη. Για αυτο σου ειπα και την αλλη φορα για κακο value for money. Αλλα απο το συγκεκριμενο παραγωγο δεν εχω πιει κακο κρασι. Ολα του τα κρασια ειναι απο καλα και πανω. Ακομα και ενα λευκο του που δοκιμασα μου αρεσε (αλλα στο λευκο η εμπειρια μου ειναι μικρη).
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#606966 Εικόνα

http://www.thewinemakers.gr/home/wines/ ... usaiosroze

Μουσαίος, Χρυσοστόμου , Πιερία

Ροζέ , συνδυασμός Λημνιώνα-Ξινόμαυρου , αψύ , δυνατό (14%) , γευστικό
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#606970
George_Prix έγραψε:
Tetix έγραψε:Καλημέρα Nikos!
Ενα Syrah ειναι απο τα καταλληλότερα κρασιά για αρνι και μάλιστα στο φούρνο ή στη κατσαρόλα.
Πολυ σωστη επιλογη.
Ειμαι της άποψης ότι ο συγκεκριμένος οινοπαραγωγος οπου ξεκινησε πριν νομίζω 22 - 23 χρονια,στην αρχή έβγαζε διαμάντια, πλέον το έχει ρίξει στη μαζικη παραγωγή και δεν έχει τη ποιότητα που θα έπρεπε να έχουν τα κρασιά του,ειδικα το Sauvignon Blanc του,οταν το σερβίρεις στο ποτήρι μεσα σε 5 λεπτά τα αρώματα έχουν ήδη εξαφανιστεί.
Μπορεις να δοκιμάσεις ενα κλασης πιστευω ανώτερο Syrah του Αβαντη με δικο του κλώνο.
Όπως και αν εχει έκανες πολυ σωστα επιλογη κρασιου .
Καλοπιωτο


Ειπες προχθες οτι απο τη φωτο που ειχα ανεβασει μονο το Κτημα Αλφα Estate δε θα αγοραζες και σου απαντησα σχετικα.
Αυτο που μολις ειπες, με καλυπτει απολυτα. Πραγματι παλια τα κρασια του ηταν διαμαντια. Στη συνεχεια εριξε 1 κλικ την ποιοτητα και ανεβασε 2 κλικ την τιμη. Για αυτο σου ειπα και την αλλη φορα για κακο value for money. Αλλα απο το συγκεκριμενο παραγωγο δεν εχω πιει κακο κρασι. Ολα του τα κρασια ειναι απο καλα και πανω. Ακομα και ενα λευκο του που δοκιμασα μου αρεσε (αλλα στο λευκο η εμπειρια μου ειναι μικρη).
Αυτο με τη ποιότητα και την τιμή το κάνουν πλέον όλοι,δηλαδή ξεκινανε ταπεινα,δίνουν όλη την προσοχή τους στην ποιοτητα καλλιεργώντας 2 - 3 ποικιλίες και μετα εφόσον δουν ότι πουλάνε ξεκινανε και φυτεύουν μέχρι και 20 διαφορετικες ποικιλίες, μετα χανεις τον ελεχγο,τα χανεις ολα.


< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#606975 Tetix γιατι ολα τα κρασια του εμποριου μου φαινονται δυσπεπτα και μου φερνουν καουρες ενω τα σπιτικα και ανεξαρτητα αν πινονται ή οχι,δεν μου δημιουργουν προβλημα;
Γιατι στα κρασια του εμποριου δεν μπορω να ξεχωρισω την μυρωδια του σταφυλιου παρα μου ερχονται διαφορες αλλες;
Τελικα τι πληρωνει ο καταναλωτης,το μπουκαλι ,τον φελλο και την ετικετα;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#606977 @Tetix και μια ερωτηση που μολις μου ηρθε!

Προσεξα τελευταια μερικα κρασια που ηξερα, οτι το γυρισαν σε βιδωτο καπακι (ενα με πλαστικη επενδυση απο μεσα) ενω παλια ειχαν φελλο.

Υπαρχει εστω και καποιο πλεονεκτημα στη συγκεκριμενη μεθοδο ή ειναι απλα για λογους οικονομιας?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#606983 Tetix σε ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές.

Ήδη έχω ανοίξει αρχείο Excel για να τις σημειώνω :thumbsup:

Θα μπορούσες να μου συστήσεις μερικές ετικέτες από λευκό κ κόκκινο οίνο που πωλούνται ευρέως σε γερμανικές κάβες ή κ σε μεγάλα σούπερ μάρκετ? Συνήθως το βράδυ πίνουμε με την :inlove: από κανένα ποτηράκι. Τιμή γύρω στα 7-10€/φιάλη.

Ποικιλίες κυρίως Pinot grigio, chardonnay, syrah, merlot.

Τί γνώμη έχεις για τα παρακάτω?
Grauburgunder Schneider
https://www.genuss7.de/markus-schneider ... -2018.html

Πολύ καλό με φρουτώδες άρωμα είναι το παρακάτω που το βρίσκω εύκολα σε σούπερ μαρκετ στα 7€
Lungarotti Brezza Bianco
https://www.la-cantina-italiana.de/bian ... -2018.html
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#606990 Τον έχουμε πάρει απ'τα μούτρα τον άνθρωπο :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#607140 Τώρα που βρήκαμε παπά, να θάψουμε 5-6 :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#607152
italakias έγραψε:Tetix γιατι ολα τα κρασια του εμποριου μου φαινονται δυσπεπτα και μου φερνουν καουρες ενω τα σπιτικα και ανεξαρτητα αν πινονται ή οχι,δεν μου δημιουργουν προβλημα;
Γιατι στα κρασια του εμποριου δεν μπορω να ξεχωρισω την μυρωδια του σταφυλιου παρα μου ερχονται διαφορες αλλες;
Τελικα τι πληρωνει ο καταναλωτης,το μπουκαλι ,τον φελλο και την ετικετα;
Αγαπητε italakia
Εξαρτάται τι κρασι πινεις.
Ενα λευκο κρασι και συγκεκριμένα το Ασσυρτικο ή Riesling λογω της μεταλλικοτητας μπορεί να επηρεάσει το στομάχι μας αρνητικά.
Τωρα στα κοκκινα κρασιά οι τανινες κάνουν μεγάλη ζημια στο στομάχι.
Συνηθως οι τανίνες είναι ενοχές για τους πονοκεφάλους.
Αν ομως θες να είσαι 100% σιγουρος πρέπει να ρωτήσεις εναν χημικο,έχει να κάνει με χημικες ενώσεις ολο αυτο.

Ενα αλλο προβλημα είναι τα σάκχαρα,γενικα στα κρασια τα οποια είναι τα φθηνιαρικα οπως τα αποκαλουμε για να αυξηθεί το αλκοόλ προσθέτουνε οι οινοπαραγωγοι ζάχαρη,αυτο απο τον νόμο επιτρέπεται εως και 7% του αλκοόλ,απο κει και περα είναι τα φυσικά σακχαρα της ρωγας και τη φλούδας.
Αυτο γίνεται και στην Ελλάδα αλλα συνηθως σε μερη ή χώρες οπου έχουν πιο λιγη ηλιοφάνεια.

Τα σπίτικα κρασια φιλε ή τα καλα βιολογικα κρασιά italakias συνηθως δεν περιέχουν στους ψεκασμούς θειο. Το θείο είναι αυτο που συνηθως μας προκαλεί πονοκεφάλους και καουρες.
Και επισης τα σπίτικα κρασια δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό, αλλα σε 40 - 50 ατομα,αρα ενας παραγωγός δινει πολυ βάση στο αμπέλι εφόσον η παραγωγή είναι μικρή.

Ο καταναλωτής τελικα πληρώνει τον καλο φελο,γιατί ο καλος φελος παίζει απίστευτο ρόλο σε ενα κρασι οσο και στην μακράν διατήρηση του.
Το μπουκαλι οχι και τοσο πολυ,αν εννοεις για το σχέδιο του μπουκαλιού,αλλα τό σχέδιό του μπουκαλιού μας προϊδεάζει για το τί κρασι υπάρχει μεσα στο μπουκαλι,βαρυ η ελαφρύ,λευκο η κοκκινο.
Πλεον και εν ετη 2019 και η ετικετα πολυ μεγάλο ρόλο παίζει,πρέπει να είναι minimal,να μην είναι πολυ βαριά με πολλές πληροφορίες και ζωγραφιές και κατανοητη,να πηγαίνει με το όνομα του μπουκαλιού και της ποικιλίας εννιοτε.
Αν καποιος δεν εχει ιδεα απο κρασιά,μια καλη ετικέτα θα τον πείσει και θα του τραβήξει το ενδιαφέρον.

Με ρωτας γιατι δεν μπορεις σε καποια κρασια του εμπορίου να εντοπίσεις την μυρωδιά του σταφυλιού,ισως γιατι εχει υποστεί αλλη επεξεργασία στη ζύμωση,αν και δεν πρέπει κανονικα να μυρίζεις σταφύλι, πρέπει να σου βγαίνουν τα αρώματα της ποικιλίας.
Σταφύλι ας πουμε μπορει στα επιδόρπια κρασιά να τύχει να μυρισεις.
Ίσως να μην καταλαβα και την ερώτηση σου.

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#607158
George_Prix έγραψε:@Tetix και μια ερωτηση που μολις μου ηρθε!

Προσεξα τελευταια μερικα κρασια που ηξερα, οτι το γυρισαν σε βιδωτο καπακι (ενα με πλαστικη επενδυση απο μεσα) ενω παλια ειχαν φελλο.

Υπαρχει εστω και καποιο πλεονεκτημα στη συγκεκριμενη μεθοδο ή ειναι απλα για λογους οικονομιας?
Αγαπητε George_Prix
Λοιπόν το βιδωτό καπάκι το πρωτολάνσαραν οι Αυστριακοί.
Δεν προσφερει απολύτως τίποτα,μονο ταχυτητα ως προς το ανοιγμα και βεβαια οι οινοπαραγωγοι πλέον δεν ξοδεύουν τοσα χρηματα σε φελλούς.

Έχει ομως αρνητικο αντίκτυπο στο κοινό γιατί σου λέει εγω πληρώνω τόσα χρήματα αρα θέλω φελλο.Ο φελλος είναι και πιο elegant.
Τον φελλο δεν τον φτανει τιποτα, γιατί έχει ειδικη επεξεργασία, είναι μονο απο ενα συγκεκριμένο δέντρο ( κέδρο) και είναι μονο η φλουδα του κόρμού.
Για αυτο οι καλοι φελλοι είναι σπάνιοι, ανα δεκα χρόνια μπορεις απο καθε δέντρο να παράγεις.
Οι πολυ καλοι φελλοι,το κομμάτι στοιχίζει απο 3 - 8 ευρω....πολλά χρηματα.
Απλα με τον φελλο το κρασι αναπνέει καλύτερα.
Με καπάκι είναι ταχιας κατανάλωσης,δεν αντεχει το κρασι πανω απο 2 χρόνια



< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#607162
PeterPan έγραψε:Tetix σε ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές.

Ήδη έχω ανοίξει αρχείο Excel για να τις σημειώνω

Θα μπορούσες να μου συστήσεις μερικές ετικέτες από λευκό κ κόκκινο οίνο που πωλούνται ευρέως σε γερμανικές κάβες ή κ σε μεγάλα σούπερ μάρκετ? Συνήθως το βράδυ πίνουμε με την :inlove: από κανένα ποτηράκι. Τιμή γύρω στα 7-10€/φιάλη.

Ποικιλίες κυρίως Pinot grigio, chardonnay, syrah, merlot.

Τί γνώμη έχεις για τα παρακάτω?
Grauburgunder Schneider
https://www.genuss7.de/markus-schneider ... -2018.html

Πολύ καλό με φρουτώδες άρωμα είναι το παρακάτω που το βρίσκω εύκολα σε σούπερ μαρκετ στα 7€
Lungarotti Brezza Bianco
https://www.la-cantina-italiana.de/bian ... -2018.html
Αγαπητε PeterPan αν δεν προλάβω να σου απαντήσω σημερα,τοτε άυριο σίγουρα διότι ειμαι στη δουλειά.
Σε ευχαριστώ παντως πολυ για τα καλά σου λόγια.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#607174
Tetix έγραψε:
George_Prix έγραψε:@Tetix και μια ερωτηση που μολις μου ηρθε!

Προσεξα τελευταια μερικα κρασια που ηξερα, οτι το γυρισαν σε βιδωτο καπακι (ενα με πλαστικη επενδυση απο μεσα) ενω παλια ειχαν φελλο.

Υπαρχει εστω και καποιο πλεονεκτημα στη συγκεκριμενη μεθοδο ή ειναι απλα για λογους οικονομιας?
Αγαπητε George_Prix
Λοιπόν το βιδωτό καπάκι το πρωτολάνσαραν οι Αυστριακοί.
Δεν προσφερει απολύτως τίποτα,μονο ταχυτητα ως προς το ανοιγμα και βεβαια οι οινοπαραγωγοι πλέον δεν ξοδεύουν τοσα χρηματα σε φελλούς.

Έχει ομως αρνητικο αντίκτυπο στο κοινό γιατί σου λέει εγω πληρώνω τόσα χρήματα αρα θέλω φελλο.Ο φελλος είναι και πιο elegant.
Τον φελλο δεν τον φτανει τιποτα, γιατί έχει ειδικη επεξεργασία, είναι μονο απο ενα συγκεκριμένο δέντρο ( κέδρο) και είναι μονο η φλουδα του κόρμού.
Για αυτο οι καλοι φελλοι είναι σπάνιοι, ανα δεκα χρόνια μπορεις απο καθε δέντρο να παράγεις.
Οι πολυ καλοι φελλοι,το κομμάτι στοιχίζει απο 3 - 8 ευρω....πολλά χρηματα.
Απλα με τον φελλο το κρασι αναπνέει καλύτερα.
Με καπάκι είναι ταχιας κατανάλωσης,δεν αντεχει το κρασι πανω απο 2 χρόνια

< >


Στην αρχη ειδα τετοια καπακια σε λευκα κρασια και σκεφτηκα οτι δεν ειναι μεγαλο προβλημα γιατι τα λευκα δεν επιδεχονται παλαιωση ετσι κι αλλιως.

Αλλα τελευταια ειδα και σε μερικα κοκκινα και σκεφτηκα μπας και υπαρχει καποιος λογος που δεν ξερω. Η απαντηση σου ηρθε να επιβεβαιωσει τους φοβους μου, οτι μιλαμε για καθαρη υποβαθμιση του προιοντος.

Ειδικα με ξενερωσε η συγκεκριμενη κινηση στο Ploes Cabernet Sauvignon - Merlot απο τη Δραμα. Το συγκεκριμενο το βρισκω γυρω στα 4.5 ευρω το μπουκαλι και αποτελουσε για μενα το καλυτερο value for money κοκκινο κρασι. Καθε φορα που πηγαινα στην καβα αγοραζα 1-2 κιβωτια (6αδες). Ακομα και μεγαλη παρεα να ειμασταν ανοιγα μερικα μπουκαλακια και με εβγαζε ασπροπροσωπο χωρις να καταστραφω οικονομικα!

Μεχρι που ανοιξα το τελευταιο κιβωτιο κι εφαγα την κρυαδα. Μου εχει μεινει ενα τελευταιο μπουκαλι με φελλο απο την προηγουμενη παρτιδα και σκεφτομαι μπας και το παλιωσω λιγο να δω τι εχει να δωσει το κρασακι γιατι ειναι ακομα σχετικα φρεσκο (2017)...