Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#595040 Τον χειμώνα πέτυχα σε μπαρ εκδήλωση με τα κρασιά τους. Ένα λευκό φρουτωδες μου είχε αρέσει αλλά δεν θυμάμαι ονομασία του.
Έχω όμως σουβενιρ.
Εικόνα

Το δε Κτημα πρέπει να είναι και η μονη εύρωστη επιχείρηση του ομίλου με τους αμπελωνες και τις εγκαταστάσεις του οινοποιείου σε πολύ προσεγμένη κατασταση απ' όλο το συγκρότημα.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#599079 Κατ'αρχην δηλωνω ασχετος με κρασια και η μεγιστη καταναλωση που εχω κανει σε γευμα ειναι 3-4 ποτηρια!!!!

Εχω μια απορια / ερωτηση να κανω απλως για να μαθω.
Με ειχαν καλεσει σ'ενα σπιτι και εβγαλαν ενα μπουκαλι κρασι (λευκο εγραφε ) αλλα ηταν σαν ροζε και προς το ροδακινι αν γινομαι κατανοητος....Βλεποντας την αναντιστοιχια δεν το αγγιξα ενω οι αλλοι το ηπιαν και ευτυχως ολα κυλησαν ομαλα....
Εκανα καλα η την πατησα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#599081 Το λευκό κρασί για να είναι εντελώς λευκό, πρέπει να "τραβηχτεί" αμέσως και να μην έχει φλούδα. Με την μεθοδολογία αυτή, μπορείς να φτιάξεις λευκό κρασί και από κόκκινο, τα λεγόμενα blanc de noir, ή ελληνιστί, "λευκό από κόκκινο". :lol:
Τώρα, άλλη τεχνική είναι αφού πατήσεις το λευκό σταφύλι, να το αφήσεις μερικές μέρες στο βαρέλι. Τότε το κρασί θα πάρει χρώμα από τις τανίνες που βρίσκονται στην φλούδα και σχεδόν πάντα αυτό σημαίνει πως θα γίνει πιο σκούρο. Λογικά, γι' αυτή την περίπτωση πρόκειται.
Στα μέρη μου, τέτοιο κρασί έφτιαχναν παλιά με την τοπική ποικιλία Ντεμπίνα, που συναντιέται κυρίως στα μέρη της Ζίτσας και της γειτονικής Κληματιάς, χωριά προς τα σύνορα του νομού Ιωαννίνων με τον νομό Θεσπρωτίας.
Άρα, για ν' απαντήσω και στο ερώτημά σου, όχι δεν έκανες καλά! :lol:
Το κρασί, πρώτα το μυρίζουμε και αν όλα είναι καλά, το δοκιμάζουμε. Αν είναι χάλια, ακόμη και με την μυρωδιά, θα το καταλάβουμε, αλλιώς στην γεύση σίγουρα.
:)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#599487 Στη Γαλλία θυμάμαι με είχαν πάει να πιώ ένα λεγόμενο γκρί κρασί που πρακτικά ήταν πορτοκαλί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#599497 Ροζέ. Το πορτοκαλί ειναι αλλη κατηγορία λευκού κρασιού.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#599699
Y.V έγραψε:https://www.newsbomb.gr/ellada/story/1004871/pethane-o-oinopoios-thanasis-papaioannoy-ekane-gnosta-ston-kosmo-ta-krasia-tis-nemeas


Τρομερος παραγωγος. Αν και το Αγιωργιτικο που εχουν στη Νεμεα δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου ποικιλιες, εχω πιει ΚΡΑΣΑΡΕΣ του συγκεκριμενου. Αν δεν κανω λαθος ειχα προτεινει και 2 δικα του πριν απο καιρο...

RIP
Άβαταρ μέλους
By postruck
#599734 Eφυγε ο ενας και μοναδικός,"μπαρμπα-Θανάσης". Τι να πρωτογράψεις για αυτόν...Αυτά που οι άλλοι οινοποιοι ξεκίνησαν πριν 10-15 χρόνια,αυτός τα ξεκίνησε απο τα μέσα της δεκαετίας του 70.Ανθρωπος μοναδικός σε κάθε συνομιλία που είχα μαζί του,για κάθε θέμα και εκτός του κρασιού,οταν του έφτιαχνα τα αυτοκινητά του.
Καλό σου ταξίδι μπαρμπα-Θανάση.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#600968 Εξαιρετικό αυτό το ξινομαυρο...
Άνοιξα και το μετσοβονε από τη κρυψώνα... Χαμός:-)Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#600969 Ρε σατανά κουβάλησες μετσοβονε απο την Ελλάδα στη Βιέννη γιατι δεν έβρισκες εκεί; Kudos. Καλα για το κρασί δεν το συζητώ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#600971 Βέβαια και κουβαλησα, μεταξύ πολλών άλλων...
Πλάκα πλάκα μόνο για τα φαγώσιμα που έφερα (άνοιξα τον ένα τενεκέ λάδι... Με ψωμάκι φρέσκο είναι....) και ένα σέρβις το αμάξι, εκεί που το είχα ξεγράψει για του χρόνου, δεν είμαι σίγουρος πλέον...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#600972 Σοβαρά τώρα δεν βρίσκεις μετσοβονε στην Αυστρια;