Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#290796 Παρήγγειλα αυτό:
http://www.greeceandgrapes.com/red-wine ... E%BF%CF%85
Εικόνα
Λένε οτι είναι ίσως το καλύτερο κρασί της Κρήτης. Θα περιμένω να κρυώσει λίγο ο καιρός και βουρ (αν αντέξω ) :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#290830 Θα ηθελα και γω καποια στιγμη να αγορασω μερικα μπουκαλια κρασι, γενικά να φτιάξω μια μικρή κάβα***, αν ερθει κανας Χριστιανός ή μη, στο σπίτι, σε κάποιο τραπέζι, να έχω να βγάλω. Είμαι τελείως άσχετος και γενικά δεν πίνω.

Εχω μαζεψει διαφορα μπουκαλια (πλαστικα), που μου φερνουν στη δουλεια καποιοι συνεργατες απο επαρχια (με τη κλασσικη ατακα: "τετοιο κρασι δεν εχεις πιει" :lol: ). Παίζει να έχουν γίνει ξύδια...

Τι προτείνετε; Από κρασιά κόκκινα-λευκά-ροζε, γλυκα-ημιγλυκα, μαλαγουζιες, σαββατιανά,κλπ. Ακούω (ή μάλλον, ΔΙΑΒΑΖΩ).

*** Έχω μόνο βότκες, αυθεντικές ρώσικες και ένα Johny :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#290839 Αυτά που θα πάρεις ένα μπουκάλι για δοκιμή θα σου αρέσει και θα πάρεις 2ο για κάβα. Δεν υπάρχουν must σε αυτά, είναι θέμα γούστου, χρονιάς κλπ κλπ.
Θα μπορούσες π.χ να ξεκινήσεις έχοντας ένα μπουκάλι καλό κρασί από κάθε mainstream ποικιλία πάνω κάτω, σε φάση 3 κόκκινα, 1 ροζέ και κάνα 2 λευκά, το θέμα είναι να τα έχεις δοκιμάσει όλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#290841
Dodger έγραψε:*** Έχω μόνο βότκες, αυθεντικές ρώσικες και ένα Johny :lol:


ΒΤW, Βότικα τετοια εχει απο εκει στα μερη σας...

http://www.beersofeurope.co.uk/catalogsearch/result/?cat=0&q=Hlebniy+Dar+

ΓΑΜΕΙ :metalo:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#290854
Dodger έγραψε:Τι προτείνετε;


Από λευκά προτείνω samena golden , "Μυλοπόταμο" αγίου όρους και thema παυλίδη.
Και από οινοποιεία, Kίκονες τα πάντα όλα, ιδίως το ροζέ (αν το βρείς...όσο πιο νέας χρονιάς τόσο καλύτερο , αυτό ισχύει σχεδόν για όλα τα ροζέ) και το syrah.
Λευκα φτηνά βρίσκεις καλά, για κόκκινο θες τουλάχιστον 14e και μάλλον τα καλά βρίσκονται γύρω στα 20e.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#290860 :thumbsup: :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#291284 Συμφωνώ απόλυτα με τα προηγούμενα.
Στα λευκά θα έβαζα και κάτι σε ασύρτικο (ποικιλία από Σαντορίνη που προσωπικά γουστάρω πολύ).
Και στα κόκκινα θα έβαζα και κάτι σε ξινόμαυρο (Μακεδονία) και αγιωργίτικο (Πελοπόννησος) από ελληνικά για δοκιμή.

Βέβαια αν το ψάξεις μπορείς να βρεις ξένα κρασιά καλύτερα από τα ελληνικά σε χαμηλότερες τιμές. Αυτό ισχύει κυρίως στις χαμηλές τιμές που τα ελληνικά είναι μέτρια.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#291332 Λευκά :

- Βιβλία Χώρα Λευκός , Ώβηλος Λευκός
- Kitrus , Μαλαγουζιά
- Κατώγι Αβέρωφ
- Κτήμα Άλφα Pinot Noir

Κόκκινα :

- Κτήμα Παυλίδη Thema
- Χρυσοστόμου Cabernet-Merlot
- Κίτρους, Aglianico
- Κατώγι Αβέρωφ

Συμφωνώ με επιλογές σε ξινόμαυρο , δύσκολο για τον αρχάριο αλλά ανταμείβει στην πορεία.
Γενικά, αν και δεν είμαι της ετικέτας, πολλά απο Βιβλία Χώρα (Όρος Παγγαίον) , Κτήμα Παυλίδη, Άλφα στη χειρότερη
να είναι απλώς ικανοποιητικό.
Με τα Κρητικά δεν τα πήγα ποτέ καλά αλλά αντικειμενικά για ποικιλία Κοτσιφάλι , η δοκιμή αξίζει.

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#291375 Αυτά είναι :metalo: Δεν είναι τα λεφτά το θέμα, πχ για μένα που δεν πίνω αλλά θέλω να έχω μερικά μπουκάλια κρασί στο σπίτι για καλεσμένους/τραπέζια/whatevah, δε μου κάνει διαφορά αν το μπουκάλι κάνει €20 αντί €14. Και παραπάνω δίνω, αρκεί να είναι κάτι καλό, ποιοτικό και όχι απλώς ετικέτα ή βαρελίσο κοκκινέλι :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#291465 Το έγραψε ακριβώς από πανω, Κτήμα Άλφα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#291466 Ναι. Οινοποιηση χωρίς την φλούδα κλπ

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#291523 Δεν ήξερα οτι το κτήμα άλφα είχε τέτοιο :)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#337152 Αν και δεν είναι κρασί, μου το φέρανε σήμερα για τις γιορτές

Εικόνα