Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#160873 έχω 3 πλαστικά βαρέλια ,διαφόρων διαστάσεων, σε αρίστη κατάσταση (νομίζω το μεγαλύτερο είναι 150lt).
Επειδή κάνω ''σκούπα'' στην αποθήκη , με κανά 50άρι τα δίνω αρκεί να έρθετε να τα πάρετε...
Αν ενδιαφέρεται κανείς ας μου στείλει π.μ , να του στείλω και φωτό..
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#199765 Έκανα ξεσκαρτάρισμα στην αποθήκη κ ανέβασα μερικά κρασιά από το ταξίδι στη Ν. Γαλλία πέρυσι. Τελικά ένα καλό φαγητό θέλει κ ένα καλό κρασί... Η όλη φάση μας θύμισε το ταξίδι κ κάθε λεπτομέρεια που περάσαμε... Προσωπικά η ποικιλία Côte du Rhone δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από αυτή του Châteauneuf du Pape. Αν εξαιρέσω το αριστερά κρασί που το πήρα από τον παραγωγό στα 15€ αν θυμάμαι, τα υπόλοιπα κυμαίνονται κάτω από 10€ ανά φιάλη. Κι όμως απίστευτη γεύση ξηρού οίνου...

Τύφλα να ´χουν οι βίβλιες χώρες κ οι αμέθυστοι...

Εικόνα


Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#199779 Τα cote du Rhone είναι πολύ καλά κρασιά και σε υπερτιμιες τιμές, οπότε πάω σε γαλλικό σουπερμάρκετ φορτωνω
Άβαταρ μέλους
By dimik
#199782 Τα γαλλικά κρασιά είναι γενικά ελαφριά ή είναι ιδέα μου? Η οικοδέσποινα εδώ είναι συλλεκτρια και ήπιαμε κάνα 2 καμπερνε δικά της συν 2 που έφερα εγώ, ένα κυπριακό κι ένα ελληνικό από Νεμέα. Τα γαλλικά ήταν μια χαρά για την γαλοπούλα πχ που ήταν σχετικά ανοστη αλλά το ελληνικό ήταν ότι έπρεπε με το blue cheese καθώς είχαν αμφότερα εντονοτατη γεύση.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#199783 Δοκίμασε κανένα haut medoc και τα λέμε
Προφανώς δεν έχει νόημα στο βαρόμετρο να βάζουμε κρασιά στα οποία δεν ξεχωρίζεις τί πινεις, κι έχει μπολικα τέτοια ελληνικα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#199784 Καμπερνε με αγιωργιτικο ήταν τι συγκεκριμένο ελληνικό το κυπριακό είναι καμπερνε με shiraz και μερικές άλλες ποικιλίες που δεν θυμάμαι, τα γαλλικά όμως ήταν πολύ λιγότερο στιφα και με σαφώς λιγότερο έντονα αρώματα, σχεδόν σαν νερωμενο σιρόπι και υποτίθεται ήταν καμπερνε κι αυτά με αξία άνω των 10 στερλινων, κάτι για 20 συν πήρε το αυτί μου. Αυτό μου έκανε εντύπωση ήταν η διαφορά τιμής και το γεγονός ότι η οικοδέσποινα αν και συλλεκτρια με σπίτι στην νοτια Γαλλία καβατζωσε το κυπριακό να το πιούμε πριβε το βράδυ, δείγμα ότι της άρεσε το ελληνικό περισσότερο από το γαλλικό. Μιλάμε για κρασιά με αξία αγοράς γύρω στο 10ευρω όταν οι Γάλλοι μοσχοπουλανε.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#199786 Πολλά γαλλικά τα βρίσκω κι εγώ overpriced, δεν το συζητάμε. Υπάρχουν ελληνικά στα ίδια λεφτά που είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα, αλλά το να γραφείς πάνω κάτω ότι ή Γαλλία νταξ οκ, ε είναι λίγο κάπως :)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#199788 Επίσης, σαν γενικό σχόλιο, ορμώμενος απ αυτο που γραφείς, περι ελαφριών κρασιών, αν μια ζωή πινεις "μπρουσκο" είναι λογικό να μην μπορείς να εκτιμήσεις ελαφριές και πιο "περίπλοκες" γεύσεις και μυρωδιές και να σου φαίνεται κάτι νερό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#199790 Πολύ καλά κρασιά είχα πετύχει κ στην Αλσατία. Τα τελείωσα όμως, αλλά έχω βρει online κάβα... Πιο αρωματικές γεύσεις όπως το Muscat και το λίγο πιο γλυκό Gewürztraminer από το Domaine du Moulin du Dusenbach. Επίσης πολύ καλό κ το Pino Gris (γερμανιστί Grauburgunder) του ίδιου Domaine.

Τιμές κάτω από 10€.


Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#199798
rx8_drifter έγραψε:Επίσης, σαν γενικό σχόλιο, ορμώμενος απ αυτο που γραφείς, περι ελαφριών κρασιών, αν μια ζωή πινεις "μπρουσκο" είναι λογικό να μην μπορείς να εκτιμήσεις ελαφριές και πιο "περίπλοκες" γεύσεις και μυρωδιές και να σου φαίνεται κάτι νερό.

Η αλήθεια είναι ότι το μπρουσκο είναι το αγαπημένο μου μιας και κρασί πίνω μόνο τους μήνες που έχουν ρ. Βέβαια ποτέ δεν λέω όχι σε ένα ωραίο μυρωδατο λευκό όταν συνοδεύει ανάλογο γεύμα. Τα γαλλικά που δοκίμασα πάντως δεν είχαν τίποτα να επιδειξουν, μυρωδιά φελου σχεδόν καμία, επιγευση επίσης μηδενική, δεν ξέρω αν φταίει η αγάπη μου προς τα έντονα κρασιά ή οι γεύσεις του φαγητού οι οποίες ήταν υπότονικες με ελάχιστα καρυκευματα και περισσότερο προς το γλυκές. Πάντως το πορτο στο επιδόρπιο ήταν πραγματικά καλό.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#199803 Το ένα γαλλικό ήταν chateau malbat του 2013 και το άλλο chateau Lea crostes του 2010

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#199805 Και από ότι βλέπω είναι merlot με ελάχιστο καμπερνε και τους έπιασαν τον κώλο. Είπα κι εγώ....

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#199822 Μια ποικιλία κρασιού μπορεί να δώσει καλό ή κακό κρασί. Η ποιότητα του τελικού προϊόντος, δεν έχει να κάνει παρά ελάχιστα με την ποικιλία αυτή καθ' αυτή, αλλά με τις καιρικές συνθήκες της χρονιάς, και κυρίως, με τον οινοπαραγωγό. Οι μεσογειακές χώρες έχουν αντίστοιχο κλίμα, επομένως καλό κρασι μπορείς να βγάλεις παντού. Αν γνωρίζεις και αν θέλεις προφανώς.
Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή όσοι βγάζουν καλό κρασί κοιτάζουν να το εξάγουν. Γιατί εδώ η αγορά έχει συρρικνωθεί και ο κόσμος το έχει ριξει στα φθηνά (κάποιοι αγοράζουν πλέον μόνον από τα Lidl που φέρνουν ό,τι φθηνότερο βγάζει η Χιλή πχ...).
Τις διαφορές στο κρασί για να τις βρεις θέλει γνώσεις και πείρα. Οι περισσότεροι εξ ημών δεν τις έχουμε συνήθως γιατί πίνουμε περιστασιακά. Οι μεγάλοι εραστές του κρασιού το πίνουν καθημερινά σχεδόν και ξεχωρίζουν και τις λεπτομέρειες.
Και φυσικά, υπάρχει πάντα και ο παράγοντας προσωπικό γούστο: γλώσσα, ουρανίσκος, μύτη και τέλος στομάχι. Τα δικά μου δεν αντέχουν τα πολύ έντονα κρασιά και τα "μπρούσκα". Το οικογενειακό κρασί που βγαίνει κυρίως από Sauvignon Caberne απλά δεν το πίνω. Σίγα σιγά όλοι βλέπω ταυτίζονται με αυτό, γι' αυτό και όλες οι νέες ρίζες που αντικαθιστούν τις παλιές, είναι Merlot και Syrah. To ίδιο βλέπω να συμβαίνει και τα ράφια έχω την εντύπωση...
Αλλά εντάξει, εγώ είμαι και στην μειοψηφία μάλλον που προτιμά το λευκό. Για την ακρίβεια, πίνω μόνον τέτοιο. Και προτιμώ σε αντίθεση με τους πολλούς, πιο αρωματικές ποικιλίες όπως το Μοσχάτο Αλεξανδρείας. Οι Ψηλές Κορφές στα 7.5 € του Συνεταιρισμού Σάμου είναι αυτό που έχω πάντα στο σπίτι και στα χρήματα αυτά είναι εξαιρετικό. Για ένα καλό Ασύρτικο Σαντορίνης, θα δώσεις τα διπλά...
Στην Ελλάδα, βρίσκω εντελώς λάθος και περιττό να κυνηγάμε ξενόφερτα κρασιά. Βγάζουμε περίφημα δικά μας και σε καλύτερες ή ίδιες τιμές. Αυτό για το 95% των αγοραστών. Για το 5% που είναι πιο απαιτητικό, εννοείται έχει νόημα και το κρασί από κάπου αλλού.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#199832
Anonymous Founder έγραψε:Μια ποικιλία κρασιού μπορεί να δώσει καλό ή κακό κρασί. Η ποιότητα του τελικού προϊόντος, δεν έχει να κάνει παρά ελάχιστα με την ποικιλία αυτή καθ' αυτή, αλλά με τις καιρικές συνθήκες της χρονιάς, και κυρίως, με τον οινοπαραγωγό. Οι μεσογειακές χώρες έχουν αντίστοιχο κλίμα, επομένως καλό κρασι μπορείς να βγάλεις παντού. Αν γνωρίζεις και αν θέλεις προφανώς.
Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή όσοι βγάζουν καλό κρασί κοιτάζουν να το εξάγουν. Γιατί εδώ η αγορά έχει συρρικνωθεί και ο κόσμος το έχει ριξει στα φθηνά (κάποιοι αγοράζουν πλέον μόνον από τα Lidl που φέρνουν ό,τι φθηνότερο βγάζει η Χιλή πχ...).
Τις διαφορές στο κρασί για να τις βρεις θέλει γνώσεις και πείρα. Οι περισσότεροι εξ ημών δεν τις έχουμε συνήθως γιατί πίνουμε περιστασιακά. Οι μεγάλοι εραστές του κρασιού το πίνουν καθημερινά σχεδόν και ξεχωρίζουν και τις λεπτομέρειες.
Και φυσικά, υπάρχει πάντα και ο παράγοντας προσωπικό γούστο: γλώσσα, ουρανίσκος, μύτη και τέλος στομάχι. Τα δικά μου δεν αντέχουν τα πολύ έντονα κρασιά και τα "μπρούσκα". Το οικογενειακό κρασί που βγαίνει κυρίως από Sauvignon Caberne απλά δεν το πίνω. Σίγα σιγά όλοι βλέπω ταυτίζονται με αυτό, γι' αυτό και όλες οι νέες ρίζες που αντικαθιστούν τις παλιές, είναι Merlot και Syrah. To ίδιο βλέπω να συμβαίνει και τα ράφια έχω την εντύπωση...
Αλλά εντάξει, εγώ είμαι και στην μειοψηφία μάλλον που προτιμά το λευκό. Για την ακρίβεια, πίνω μόνον τέτοιο. Και προτιμώ σε αντίθεση με τους πολλούς, πιο αρωματικές ποικιλίες όπως το Μοσχάτο Αλεξανδρείας. Οι Ψηλές Κορφές στα 7.5 € του Συνεταιρισμού Σάμου είναι αυτό που έχω πάντα στο σπίτι και στα χρήματα αυτά είναι εξαιρετικό. Για ένα καλό Ασύρτικο Σαντορίνης, θα δώσεις τα διπλά...
Στην Ελλάδα, βρίσκω εντελώς λάθος και περιττό να κυνηγάμε ξενόφερτα κρασιά. Βγάζουμε περίφημα δικά μας και σε καλύτερες ή ίδιες τιμές. Αυτό για το 95% των αγοραστών. Για το 5% που είναι πιο απαιτητικό, εννοείται έχει νόημα και το κρασί από κάπου αλλού.


Θα το έχω υπόψιν όταν κατεβώ Ελλάδα. Εδώ το έχει κ με καλύτερη τιμή. Παραγγέλεις 2 κούτες κ ξενοιάζεις... :)

http://www.houseofwine.gr/how/psiles-korfes.html
http://wine24shop.gr/psiles-korfes-samou.el.aspx
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#199834 Δεν έχω... αποθήκη καρδιά μου! :lol:
Μένω σε 1 bedroom apartment που λέτε και εσείς, και δεν έχω πολλούς χώρους. Και για 1€ διαφορά, δεν θα σκάσω κιολας, για 2-3 μπουκάλια που θα πιω το μήνα...
Και στα 7.5€ πάντως, παραμένει εξαιρετικό value for money.