Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#56361 Τωρα σοβαρα,περιμενετε να πιειτε σοβαρο κρασι απο το lidl και μαλιστα με 3 ευρω;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#56443 Μπορεί να μην είναι σοβαρό αλλά απλά ευχάριστο οπότε για τόσο που κάνει είναι εξαιρετικό vfm.
Από την άλλη οι τιμές στα κρασιά μαζικής παραγωγής είναι πολύ χαμηλές παγκοσμίως. Μην κοιτάμε πως μας έχουν κακομάθει οι Ελληναράδες "οινοποιοί" που περιμένουν με τον τρυγάκο τους από το κτηματάκι τους να το παίζουν μεγαλοεπιχειρηματίες.... Που σου κάνουν χάρη αν στο πουλάνε λίγο πιο φτηνά αν πας από το κτήμα (δηλαδή πιο ακριβά από όσο πουλάνε στα μαγαζιά). Οι οποίοι θέλουν να το παίζουν μπουτίκ αλλά δεν έχουν το υπόβαθρο και το όνομα που απαιτείται και έτσι εκτονώνονται στους large νεοέλληνες....
Παρόλα αυτά ναι υπάρχουν πολύ ωραία ελληνικά κρασιά ευκαιρίες όμως στις τιμές που ζητάνε σπάνια... Εκεί που αξίζουν είναι στις ποικιλίες και αρώματα που δεν έχουν άλλοι (ζήτω το ασύρτικο λέω εγώ)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#56463 Ζήτω κι από εμένα στο Ασύρτικο, αλλά δυστυχώς για κάτι καλό, πας πάνω από 10€ σε κάθε περίπτωση...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#56467 http://www.boutari.gr/el/wines/labels/4 ... .wines.php

Έχουμε αναπτύξει μια αγάπη τελευταίους δύο μήνες σε αυτό τό κρασί, πρέπει να καταναλώνουμε περίπου δύο φιάλες την εβδομάδα (!!!)
Το βρίσκω και σε εξαιρετική τιμή στο commissary του UN, είναι και ελληνικό....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#56476 Τα Χριστούγεννα την βγάλαμε με τα παρακάτω

Εικόνα

τελικά το Νεμέα απο το Κτήμα Μπίζιος ήταν το "βαρύ" κρασί με έντονα καπνιστή γεύση που μου άρεσε περισσότερο, για πιο ελαφρύ-γλυκόπιοτο κόκκικο χωρίς την πολλή αψάδα του cabernet o Ανδεσίτης απο το πολλά υποσχόμενο Οινοποιείο Κυπερούντας ήταν ότι έπρεπε, συνόδευε άριστα ελαφριά ορεκτικά, το cabernet του ίδιου οινοποιείου δε είναι καταπληκτικό αλλά δυστυχώς δεν βρήκα φέτος. Σήμερα έχει ανεφοδιασμό κι ελπίζω σε μεγαλύτερη ποικιλία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#56480 Μετά από πολλά κιλά Cabernet λόγω δικής μας παραγωγής, έχω να πω πως... δεν θέλω ούτε ζωγραφιστό να το βλέπω: πολύ ξηρό, πολλές τανίνες, καθόλου γλυκύτητα.
Έχω δοκιμάσει κάμποσα και οι εντυπώσεις δεν άλλαξαν.
Χίλιες φορές ένα Merlot ή ένα Syrah.
Για να μην πω πως τα ελληνικά αντίστοιχα σαν το Αγιωργίτικο ή το Νεμέα, μου φαίνονται σαφώς καλύτερα.
Φυσικά, όλα αυτά με ψητό κρέας μόνον τα αντέχω, αλλιώς μου φαίνονται βαριά και υπερβολικά.
Αλλά εντάξει, δεν είμαι και τόσο αντικειμενικός, γιατί και λόγω διατροφής, μου πάνε τα λευκά. Λευκό, πίνεις και χωρίς φαγητό επίσης, ενώ το κόκκινο θα με στείλει αδιάβαστο!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#56506
Anonymous Founder έγραψε:Μετά από πολλά κιλά Cabernet λόγω δικής μας παραγωγής, έχω να πω πως... δεν θέλω ούτε ζωγραφιστό να το βλέπω: πολύ ξηρό, πολλές τανίνες, καθόλου γλυκύτητα.
Έχω δοκιμάσει κάμποσα και οι εντυπώσεις δεν άλλαξαν.
Χίλιες φορές ένα Merlot ή ένα Syrah.
Για να μην πω πως τα ελληνικά αντίστοιχα σαν το Αγιωργίτικο ή το Νεμέα, μου φαίνονται σαφώς καλύτερα.
Φυσικά, όλα αυτά με ψητό κρέας μόνον τα αντέχω, αλλιώς μου φαίνονται βαριά και υπερβολικά.
Αλλά εντάξει, δεν είμαι και τόσο αντικειμενικός, γιατί και λόγω διατροφής, μου πάνε τα λευκά. Λευκό, πίνεις και χωρίς φαγητό επίσης, ενώ το κόκκινο θα με στείλει αδιάβαστο!


Έχω τα τελείως αντίθετα γευστικά γούστα, βαρύ cabernet και κρέατα στο τζάκι με χιόνι έξω είναι το αγαπημένο μου :lol: αλλά θα μπορούσα να το πίνω και σκέτο σε αντίθεση με το λευκό, τα κόκκινα που γλυκίζουν δεν μου αρέσουν θέλω αυτό το μούδιασμα που προκαλεί το ξηρό στο στόμα.
Το λευκό κρασί δεν ξέρω γιατί αλλά μου βγάζει μεγάλη οξύτητα και στην γεύση αλλά και στο στομάχι και ακόμα και σε γεύμα που θα ταίριαζε π.χ ψαρικά προτιμώ τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο, με κανένα ζυμαρικό αλ φρεντο ίσως προτιμήσω το λευκό για να σπάει την γλυκάδα του φαγητού.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#56537 Ένα εξαιρετικό κρασί, κόκκινο αρωματισμένο με πορτοκάλι, μάλλον κατά τη ζύμωση/ ωρίμανση. Το είχα αγοράσει από μικρό οικογενειακό οινοποιείο στην Κορσική για 8 ευρώ. Πολύ ιδιαίτερο άρωμα και γεύση και (για μένα τουλάχιστον) πολύ ιδιαίτερη οινοποίηση. Υπάρχει άραγε κάτι αντίστοιχο σε ελληνική ετικέτα;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#56549 Εγώ με φρέσκο Καμπερνέ νιωθω σα να με έχει αλυσσοδέσει η τανίνη και με μαστιγώνει αλύπητα :P

Με παλαίωση νομίζω μαλακώνει αισθητά.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#56878 Εγω παλι με τα κρασια του εμποριου δεν τα παω καλα.
Τ α λευκα τα εχουν κανει ετσι ωστε να θυμιζουν περισσοτερο σαμπανιες παρα κρασι.
Τα κοκκινα δεν ξερω γιατι αλλα μου φερνουν καουρες ,εχουν βαριες γευσεις και μαλλον τους προσθετουν δυνατα αρωματα,δεν ξερω τι βαζουν μεσα.
Για φετος βολευτικα με ρετσινα που φτιαχνει δικος μου ανθρωπος,η οποια δεν με πειραζει καθολου στο στομαχι,πινεται ευχαριστα .
Αναζητω σπιτικο κοκκινο κρασι,που να μυριζει σταφυλι και οχι οτιδηποτε αλλο.
Ακομη καλυτερα αναζητω νεκταρ,πηχτο .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#103038 Εικόνα
Μυλοπόταμος - Λευκός 2014
Ξηρός, Ήπιος, Λευκός, Ασύρτικο, Μοσχάτο Αλεξάνδρειας, 12.5% alc

Ζ Ω Γ Ρ Α Φ Ι Ζ Ε Ι !!!!!

Σ'αυτή την τιμή δεν υπάρχει καλύτερο κρασί.Τώρα που το σκέφτομαι, ούτε στα 15e υπάρχει τέτοιο λευκό κρασί.
Άβαταρ μέλους
By famas
#103041 Νομίζω όλα του ιερού καθίσματος Αγ. όρους είναι εξαιρετικά κρασιά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#103098 Θυμαμαι στο Λονδινο , βρισκαμε στα marks n spencer ενα ελληνικο "μαλαγουζιά",δεν θυμαμαι λεπτομερειες απο που ηταν , μια χαρα παντως..
Πριν 5 χρονια ξεκινησα να φτιαχνω κρασι με μουστο που μου εφερνε ενας απ τη Νεμεα..Δωστου αναλυσεις στο χημειο κ.λ.π , με κουρασε λιγο η διαδικασια..
Πλεον ο ιδιος που μου εφερνε τον μουστο , μου φερνει ετοιμο ροζε , σε συσκευασια ασκου (με βρυσακι) , παραγγελνω καθε Οκτωμβρη , μου φερνει 7-8 20κιλα, περναμε την χρονια , τιμη:20€ ο ασκος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#103187 Έχω μια απέχθεια σε προϊόντα που χρησιμοποιούν "ιερατική" γραφή προς άγραν πωλήσεων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#103194
Anonymous Founder έγραψε:Έχω μια απέχθεια σε προϊόντα που χρησιμοποιούν "ιερατική" γραφή προς άγραν πωλήσεων...



Βυζαντινή είναι, μην κυνηγάμε φαντάσματα παντού.

Άλλωστε
Αιθέρια’ συνύπαρξη Μοσχάτου Αλεξανδρείας και Ασύρτικο, από τους βιολογικής καλλιέργειας αμπελώνες του Μυλοπόταμου, στο Άγιο Όρος.
από το Αγ. Όρος προέρχεται οπότε λογικό να έχει τέτοια γραφή.