Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#688931 Κτήμα Άλφα Μαλαγουζιά ως η πιο ολοκληρωμένη

Κτήμα Κίτρους ως αυτή με άρωμα και βάθος μα περισσότερο απόλα , χαρακτηριστικά αψύ σώμα.

Κτήμα Χρυσοστόμου , ως το πιο φρουτώδες , πιο πολλές νότες.

Και τα 3 θεωρώ ότι καλό είναι να τα δοκιμάσει κάποιος που αρέσκεται στη Μαλαγουζιά.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#695606 Δοκίμασα το Plano Μαλαγουζιά από Τέχνη Οίνου, ευχάριστη έκπληξη :)
Έχει πολύ έντονα αρώματα και φέρνει αρκετά στου Γεροβασιλείου. Τα δικά του είναι περισσότερο γλυκά, προς ανανά, και η οξύτητα ίδια. Νο 2 μέχρι στιγμής.

Εικόνα

επίσης το Ρήγας Κούπα που 'χαμε πει πρόσφατα, πράγματι τυπικό κρασί, αντίστοιχο της χαμηλής τιμής.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#703323 Εικόνα

Πιερία Ερατεινή Ευχές Ερυθρό


Ξινόμαυρο, Cabernet Sauvignon, Syrah


http://www.thewinemakers.gr/home/wines/ ... es-kokkino

συνδυάστηκε σε ένα ωραίο γεύμα χθες με χοιρινή ταλιάτα , έκατσε πολύ ωραία, με κέρδισε η επίγευση του , έντονη με γεμάτο σώμα.

Δεν θεωρώ ότι αξίζει παραπάνω απο 10άρικο γιατί στα αρώματα ήθελα ένα πιο ευρύ χαρακτήρα ελέω των ποικιλιών του
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#706067 αυτο μου αρεσε πολυ.Γενικα δεν μου αρεσει το κρασι,αυτο ειναι το μοναδικο που ηθελα να πινω συνεχεια.

Εικόνα

https://www.houseofwine.gr/how/truffle- ... nsQAvD_BwE
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706070 Βγάλε το τιμόνι από τον Μήτσο σήμερα.

:shifty:

Dark Cave παλαιωμενο τσίπουρο, τα έσπασε, χαλάλι τα λεφτά που ζητάει. :s_blush
Άβαταρ μέλους
By mirage
#706072 Για δώσε info για το τσίπουρο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#706076 Αν εχετε κεφι, δοκιμαστε την συνταγη μου για πικαντικο τσιπουρο:

Σε 700ml τσιπουρο, μια κοκκινη καυτερη πιπερια (εγω βαζω δυο, αλλα εγω ολα τα προτιμω πολυ καυτα! :lol: )
Ενα φυλλο δαφνης
Mια κουταλια του γλυκου σπασμενο πιπερι.
Αφηστε τα τουλαχιστον 5 μερες να αναμιχθουν και να βγουν ολες οι γευσεις, γιατι βγαινουν με διαφορετικο χρονο...πρωτα και πολυ γρηγορα βγαινει το καψιμο της πιπεριας και αρκετα αργοτερα η γευση των αλλων.
Μην φοβηθητε, μετα την πρωτη μερα οσο και να μεινει δεν γινεται πιο καυτερο, απλως αναδεικνυονται και οι λοιπες γευσεις και βελτιωνεται συνολικα!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706078
mirage έγραψε:Για δώσε info για το τσίπουρο.

https://www.skroutz.gr/s/5352687/%CE%A4 ... 700ml.html

Σχεδόν ηδύποτο. Γλυκό, χυμώδες, χωρίς τα κατάλοιπα του παραδοσιακού τσίπουρου ( ζαλάδα, βαρύ κεφάλι), μηδενικο κάψιμο σε στόμα και λαιμό.

@ YV

:s_howdy

Θα σε εμπιστευτώ, την επόμενη φορά που θα ξαναγορασω , σήμερα τελείωσαν καί τά τελευταία 34 λίτρα (πέσαμε σε αγώνα F1, έπρεπε να προετοιμαστώ, καταλαβαίνεις :oops: )
Άβαταρ μέλους
By mirage
#706082 Ενδιαφέρον δεν ήξερα πως βγάζει και ο Τσιλιλης τέτοιο. Εχω το παλαιωμένo τσίπουρο Καρδάση και μου άρεσε πολύ. Θα το έχω στα υπόψιν.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706085 Δεν ξερω τι ειναι το συγκεκριμενο,αυτο που ξερω ειναι οτι τα εμφιαλωμενα τσιπουρα δεν εχουν καμια σχεση με το παραδοσιακο τσιπουρο και συγκεκριμενα της θεσσαλιας αποπου καταγομαι.
Με ολες αυτες τις ποσοτητες που διανεμονται,θα επρεπε η χωρα να ηταν ενα απεραντο αμπελοχωραφο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706086
mirage έγραψε:Ενδιαφέρον δεν ήξερα πως βγάζει και ο Τσιλιλης τέτοιο. Εχω το παλαιωμένo τσίπουρο Καρδάση και μου άρεσε πολύ. Θα το έχω στα υπόψιν.



Το δοκιμασαμε και αυτο :shifty:

Ενα κλικ ανωτερο του Τσιλιλη, του Καρδαση βγαζει περισσοτερη οξυτητα απ οσο θα ηθελα.