Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#760957
glf έγραψε:Εμείς Γεωργιάδη πίναμε τότε

Σωστόν! Αλλά μη με ρωτήσεις του Γιώργου ή του Μιχάλη :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#760968
REALZEUS έγραψε:Η Μαλαματίνα πάντα πετρέλαιο ήταν. Κάνει μόνο για μολότωφ...
Αντικειμενικά πλέον,η Ρετσίνα εχει εξελιχθεί υπερβολικά πολύ,δεν ειμαι φαν του είδους,απλα γνωρίζω...
Όντως με τη δεκαετία του 80 δεν υπάρχει σύγκριση, γιατί μονο "ρετσινα" δεν ήταν

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#760970 Δεν πίναν καλή ρετσίνα επί Πασοκάρας; :lipsealed: Τόσο χρήμα πήγε στο βρόντο ; :(
Εμείς που δέναμε τους κύνες με τα λουκάνικα;
I can not believe it.
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 25 Απρ 2022, 13:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#760973 Κύνας :s_wink
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#761014
Tetix έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Η Μαλαματίνα πάντα πετρέλαιο ήταν. Κάνει μόνο για μολότωφ...
Αντικειμενικά πλέον,η Ρετσίνα εχει εξελιχθεί υπερβολικά πολύ,δεν ειμαι φαν του είδους,απλα γνωρίζω...
Όντως με τη δεκαετία του 80 δεν υπάρχει σύγκριση, γιατί μονο "ρετσινα" δεν ήταν

< >


Δεν αναφέρθηκα στην ρετσίνα γενικά, αλλά στην Μαλαματίνα συγκεκριμένα. Κάνανε με αυτήν το γνωστό Τούμπα Λίμπρε τα παόκια πριν πάνε για επεισόδια στο γήπεδο... :lol:
Προσωπικά είμαι fan της ρετσίνας, αλλά όχι του πετρελαίου που πουλάει η Μαλαματίνα... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#791047 Μου έφεραν 10λιτρο ασκό λευκό μοσχάτο Λήμνου (Αλεξανδρείας). Είναι οκ να το κρατήσω εκεί μέσα ή να τον βάλω σε πλαστικά ή γυάλινα μπουκάλια;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#791062
Dimitris_P έγραψε:Μου έφεραν 10λιτρο ασκό λευκό μοσχάτο Λήμνου (Αλεξανδρείας). Είναι οκ να το κρατήσω εκεί μέσα ή να τον βάλω σε πλαστικά ή γυάλινα μπουκάλια;


Εξαρτάται από την ημερομηνία εμφιάλωσης, αν έχει παρέλθει το εξάμηνο καλό είναι τα το μεταγγίσεις σε νέους ασκούς κρασιού γιατί σε μακροχρόνια παραμονή του σχηματίζεται σύμπλοκο μεταξύ των θειωδων που περιέχει το κρασί και του ακετυλοσαλικυλικού οξέος στα τοιχώματα του ασκου με αποτέλεσμα να εξουδετερώνεται η αλκοόλη στο κρασί.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#794044 Παραπλήσιο ...

Εχει να προτείνει κανείς καμια επώνυμη ρακί που μπορώ να την βρώ σε super market ( Σκλαβενίτης - Μασούτης - Μαρινόπουλος ) ?

Thnx in advance
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#794046 Αποστολάκη, Τσιλιλή. Αν σ' αρέσουν τα αρωματικά δοκίμασε το Πειρίθοον.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#794053 Βγάζει ρακιες ο Αποστολακης και ο Τσιλιλης ? Ξερω μονο τα τσιπούρα τους ...

Υγ μονο μην μου πεις οτι ειναι το ιδιο !!! :lipsealed:

Ψαχνω επωνυμη κρητική ρακι .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#794056 Εγώ παράτησα τον οίνο και το ριξα στη Βεργίνα. 1,10e το μισόλιτρο από το μίνιμαρκετ της γειτονιάς με επιστεφόμενη φιάλη. VFM άπαικτο.
Όπου να'ναι θα βγεί και το χύμα από τα αμπέλια της περιοχής---> Σουφλί. Perfect. ( εδιτ , βγήκε ήδη)
Κι ας πάει να κουρευτεί ο κάθε wanna be Ελ. premium οινοπαραγωγός με τα κρασιά της πλάκας σε τιμές Bordeaux.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#794062
St.Devote έγραψε:Βγάζει ρακιες ο Αποστολακης και ο Τσιλιλης ? Ξερω μονο τα τσιπούρα τους ...

Υγ μονο μην μου πεις οτι ειναι το ιδιο !!! :lipsealed:

Ψαχνω επωνυμη κρητική ρακι .
με το μπαρδόν, δω πάνω ακούγεται και το "ρακί" για το τσίπουρο χωρίς