Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#199852 Εμένα πάντως πολλά ελληνικά κρασιά μου φαίνονται υπερτιμημένα όταν βρίσκεις μια χαρά κρασάκια από την άλλη άκρη του κόσμου (Χιλή, Ν Αφρική, Αυστραλία) φτηνότερα. Αναφέρομαι στην οικονομικότερη κατηγορία.
Από την άλλη μερικά ελληνικά μου αρέσουν πολύ και σε λευκό σαν ένα καλό ασύρτικο ξένο δεν έχω βρει.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#199876
Anonymous Founder έγραψε:Δεν έχω... αποθήκη καρδιά μου! :lol:
Μένω σε 1 bedroom apartment που λέτε και εσείς, και δεν έχω πολλούς χώρους. Και για 1€ διαφορά, δεν θα σκάσω κιολας, για 2-3 μπουκάλια που θα πιω το μήνα...
Και στα 7.5€ πάντως, παραμένει εξαιρετικό value for money.

Πάω πάσο. Εγώ έχω το κατοχικό σύνδρομο. Αν δεν έχω 1-2 μπουκάλια καβάτζα, αν δεν εχω 2-3 συσκευασίες ρύζι, μακαρόνια, τόνο κτλ αισθάνομαι ότι κάτι λείπει...


Sent from space >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#206893 Παράγκα Κυρ Γιάννη , με Ξινόμαυρο - Merlot - Syrah πάντως πίνεται ευχάριστα απο κόκκινα
συνδυάζοντας το στυφό με πιο ραφιναρισμένες νότες των άλλων 2.

Για τους λάτρεις του λευκού, δώστε λίγο βάση και στην Μαλαγουζιά που φύεται σε Μακεδονικά
εδάφη, αρωματική χωρίς υπερβολές με ευχάριστη επίγευση.

Ενα της Delhaize , στα ΑΒ, γαλλικό Beaujolais , το έχει δοκιμάσει κανείς ως κρασί ευρείας κατανάλωσης?
(περί τα 4Ε η φιάλη).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#206901 Ήπια χθες το παρακάτω που μου έκαναν δώρο με επιφύλαξη, μιας και δεν μου αρέσουν τα λευκά λόγω της ξινάδας τους (μου προκαλούν και πρόβλημα-πόνο στο στομάχι),έφτιαξα σολωμό κιόλας και δεν είχα με τι να το συνοδεύσω :oops:

Με μια λέξη....καταπληκτικό, αφήνει μια γλυκάδα στην επίγευση χωρίς να χάνει όμως την "ξινή" γεύση του λευκού, με τον σολωμό πάντως ταίριαξε απίστευτα και δεν ένιωσα στομαχικό πόνο από την οξύτητα. Τώρα πρέπει να το ψάξω να το βρω για να προμηθευτώ μερικά μπουκάλια για δοκιμές με ψαρονέφρι αλα κρεμ και ανάλογες συνταγές. :eat:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#207648 Είσαι τύπος του Chardonnay.... και δεν είναι καθόλου κακό αυτό! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#290553 Δεν αφορά οίνο το ερώτημα αλλά ουίσκι (δε βρίσκω ανάλογο θέμα).
Έχουμε να προτείνουμε κάποιο καλό scotch που δε βρίσκουμε στην Ελλάδα; Προσωπικά δεν είμαι fan και δεν τα πολυ-ξέρω. Είναι όμως για φίλο που κατέχει το σπορ. Κανένα 50ρι € θα έλεγα να διαθέσω (και πιο κάτω αν γίνεται).

< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#290572 Ισως με καποιο προσφορα μπορεις να βρεις κατι που στην ελλαδα ειναι πιο ακριβο.

Εγω θα πηγαινα σε κατι κλασσικο και πολυ ηπιο στην γευση μιας και προκειτε για δωρο. Οποτε για δες τι παιζει σε macallan στο 50αρι και τσιμπα το.

Ενδεικτικα

https://www.thewhiskyexchange.com/search?q=macallan

Απ οτι εχω ψαξει λιγο η ποικιλια στην Ελλαδα ειναι πολυ περιορισμενη.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#290622
Scotch έγραψε:Δεν αφορά οίνο το ερώτημα αλλά ουίσκι (δε βρίσκω ανάλογο θέμα).
Έχουμε να προτείνουμε κάποιο καλό scotch που δε βρίσκουμε στην Ελλάδα; Προσωπικά δεν είμαι fan και δεν τα πολυ-ξέρω. Είναι όμως για φίλο που κατέχει το σπορ. Κανένα 50ρι € θα έλεγα να διαθέσω (και πιο κάτω αν γίνεται).

< >

Αν το κατεχει απο θεμα γνωσεων και γευσεων

https://www.skroutz.gr/s/5692111/Lagavu ... -container

Το βρισκεις Ελλαδα, αλλα λιγοι το ξερουν και το πινουν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#290625 Αφού το ξέρει το σπορ γιατί δεν τον ρωτάς τι να πάρεις;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#290635 Όλα τα γνωστά ποτά πωλούνται πλέον παντού και στην Ελλάδα.
Και μάλιστα σε τιμές αντίστοιχες με έξω για να μην πω φτηνότετες λόγω φόρων κλπ.
Ειδικά το lagavulin πωλείται πλέον και στα μπακάλικα :lol:
Οπότε θα το θεωρούσα γυφτιά να πάρω κάτι και καλά απ'έξω που μπορεί κάποιος να το βρει εύκολα κι εδώ.
Εγώ θα έψαχνα για κανα μικρό τοπικό παραγωγό ουίσκι (σίγουρα θα υπάρχουν) και θα έπαιρνα κάτι από αυτόν.
Ή κάτι συλλεκτικό από τα υπόλοιπα γνωστά ουίσκι. Περίεργο μπουκάλι ή κάτι τέτοιο αν υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#290652 bibendum και nEK ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
g8777, δυστυχώς δεν παίζει αυτό.
junior gt, μάλλον θα συμφωνήσω πως το καλύτερο είναι να βρω ένα μικρό distillery. Θα ρωτήσω κανέναν ντόπιο μη βγει μάπα το καρπούζι.
Τίποτα τέτοιο, αν δεν πάμε στην πρώτη λύση, τι λέει;

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#290655
Scotch έγραψε:bibendum και nEK ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
g8777, δυστυχώς δεν παίζει αυτό.
junior gt, μάλλον θα συμφωνήσω πως το καλύτερο είναι να βρω ένα μικρό distillery. Θα ρωτήσω κανέναν ντόπιο μη βγει μάπα το καρπούζι.
Τίποτα τέτοιο, αν δεν πάμε στην πρώτη λύση, τι λέει;

< >


Το ουίσκι είναι αρκετά περίεργο ποτό. Αυτό που αρέσει σε έναν γνώστη, δεν αρέσει στον άλλον. Οπότε ό,τι περίεργο κι αν πάρεις εμπεριέχει ρίσκο. Καλύτερο θα ήταν να ήξερες τα γούστα του. Αν το παίξεις κορώνα-γράμματα όμως, απέφυγε τις περίεργες γεύσεις (π.χ. smoked) καθώς οι πιθανότητες αποτυχίας στο να πετύχεις το γούστο του αυξάνονται...

Αν ήξερες πάντως τι πίνει συνήθως ίσως μπορούσαμε να βοηθήσουμε.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#290656 To Lagavulin στην Ελλάδα έχει γίνει μόδα πλέον....έχουν ξοδευτεί πολλά bytes σε post στο FB τον χειμώνα παρέα με ένα Lagavulin :rtfm:

Βρες κάτι που δεν υπάρχει Ελλάδα για να το εκτιμήσει περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#290657
dimik έγραψε:To Lagavulin στην Ελλάδα έχει γίνει μόδα πλέον....έχουν ξοδευτεί πολλά bytes σε post στο FB τον χειμώνα παρέα με ένα Lagavulin :rtfm:


Όντως. Κάτι σε Glenmorangie θα ήταν προτιμότερο.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#290666
dimik έγραψε:To Lagavulin στην Ελλάδα έχει γίνει μόδα πλέον....έχουν ξοδευτεί πολλά bytes σε post στο FB τον χειμώνα παρέα με ένα Lagavulin :rtfm:

Βρες κάτι που δεν υπάρχει Ελλάδα για να το εκτιμήσει περισσότερο.


+1
Και εχει πολυ εντονη γευση καπνιστου

Προσωπικα προτιμω κατι οπως

Εικόνα