Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#624003
rx8_drifter έγραψε:
Tetix έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Στην αμερική το λένε ζινφαντελ

Λοιπόν, έκανα ένα ντου και τσίμπησα τα ακόλουθα,
Οινοποιία Γαβαλά, Σαντορίνη Γηγενείς Ζύμες 2016
Acroterra, Σαντορίνη 2016
Οινοποιείο Αρτέμης Καραμολέγκος, Πυρίτης 2017
VASSALTIS ΒΑΡΕΛΙ ΑΜΠΕΛΩΝΕΣ ΒΑΛΑΜΠΟΥΣ 2016 ΛΕΥΚΟ
ACROTERRA SANTORINI 2015 ΛΕΥΚΟ

απ την κάβα Αμπατζης(εχει καλές τιμές) ο οποίος χρεώνει 5 ευρώ έξοδα αποστολής την πρώτη φιάλη και 1€ κάθε επόμενη και από το https://www.plus4u.gr/ (αυτό στέλνει τσαμπα σε όλη την ελλάδα απ ό,τι φαίνεται)
Αγαπητε rx8_drifter

Για τη σοδειά του 2019 στο Haut Medoc δυστυχως δεν κατάφερα να σου βρω αρκετά κρασιά,από προηγούμενες ομως χρονιές εχω αρκετα καλά κρασιά, ήλπιζα να έβρισκα αλλα μάλλον είναι αρκετά φρέσκα και δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα.

Τώρα όσον αφορά τα κρασιά τα οποια αγόρασες πολυ καλές επιλογές με διαφορά το Οινοποιείο του Βασάλτη ο οποιος βγάζει πολυ τίμια κρασιά,επέτρεψε μου να συμπληρώσω και μια άλλη αγορά αν θες να κάνεις που αξίζει παρα πολυ.

Estate Argyros, Cuvee Monsignori,
Assyrtiko 2017
Δεν είναι Cuvee παρόλο που αναγράφεται
Χατζηδάκης Assyrtiko de Mylos Vieilles Vignes 2015.
Ένα πραγματικό Ασσυρτικο όπου όμοιο του δεν υπάρχει, αν και είναι ακριβό.

< >



τα έψαξα αλλά δυστυχώς και τα 2 εξαντλημένα...

https://cava-abatzis.com/%CF%80%CF%81%C ... ylos-2016/

Μου είπαν οτι περιμένουν του 2019, λες να αξίζει?
Αγόρασε τα αμα θες και περίμενε τουλάχιστον 5 χρόνια,αξίζει τον κόπο.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#624049 Μου έφεραν αυτό από το Μέτσοβο. Λέει του 2014, το προσφέρω η το φυλάω??ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#624050 Μόνο κ μόνο για την ιστορία κ τον τόπο παραγωγής του θα το κρατούσα.

https://www.winecommanders.com/%CF%8C%C ... CF%83-2009
Άβαταρ μέλους
By 224v
#624056 +1000, απίστευτη η ιστορία του αμπελώνα... Πιστεύω ότι η σύζυγος που δοκιμάζει κρασιά θα συμφωνήσει να το φυλάξουμε για μια επέτειο μελλοντική...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#624057 2 στα 5 εμφιαλωμένα κρασιά που έχω ανοίξει μετά από χρόνια διαλύεται ο φελός τους και πέφτει μέσα, και το καταντά σχεδόν άχρηστο. Πιες το λοιπόν να το χαρείς και κράτα το μπουκάλι για ενθύμιο αν σ'άρεσε :s_yes
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#624060
Dimitris_P έγραψε:2 στα 5 εμφιαλωμένα κρασιά που έχω ανοίξει μετά από χρόνια διαλύεται ο φελός τους και πέφτει μέσα, και το καταντά σχεδόν άχρηστο.


Αφάνταστα εκνευριστικό :-(
Άβαταρ μέλους
By 224v
#624065 Σωστό και αυτό με τον φελλό... Έχει αυτό κοκκινο κερί ίσως για να τον προστατεύει...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#624069
Dimitris_P έγραψε:2 στα 5 εμφιαλωμένα κρασιά που έχω ανοίξει μετά από χρόνια διαλύεται ο φελός τους και πέφτει μέσα, και το καταντά σχεδόν άχρηστο. Πιες το λοιπόν να το χαρείς και κράτα το μπουκάλι για ενθύμιο αν σ'άρεσε :s_yes


Σιγα βρε Δημητρη! Ακου δυο στα πεντε...Εγω σπανια το εχω συναντησει... Τοσο που για τα χρονια που πινω κρασι, θα το ελεγα σχεδον ανυπαρκτο γεγονος.
Ή εχεις πολυ κακο ανοιχτηρι, ή τα κρασια ειναι τελειως κακοσυντηρημενα και με μαπα φελους!
Τεινω να πιστεψω οτι πρεπει να ισχυει κυριως το πρωτο!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#624088 To Zinfandel που έβαλα παραπάνω, αστέρι..
Έχει φτιάξει και μια πίτα η.γυναίκα οι τη λατρεύω...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#624090
KiloMeater έγραψε:Έχει φτιάξει και μια πίτα η.γυναίκα οι τη λατρεύω...

Σαν να σε έπιασε λίγο.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#624113
Y.V έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:2 στα 5 εμφιαλωμένα κρασιά που έχω ανοίξει μετά από χρόνια διαλύεται ο φελός τους και πέφτει μέσα, και το καταντά σχεδόν άχρηστο. Πιες το λοιπόν να το χαρείς και κράτα το μπουκάλι για ενθύμιο αν σ'άρεσε :s_yes


Σιγα βρε Δημητρη! Ακου δυο στα πεντε...Εγω σπανια το εχω συναντησει... Τοσο που για τα χρονια που πινω κρασι, θα το ελεγα σχεδον ανυπαρκτο γεγονος.
Ή εχεις πολυ κακο ανοιχτηρι, ή τα κρασια ειναι τελειως κακοσυντηρημενα και με μαπα φελους!
Τεινω να πιστεψω οτι πρεπει να ισχυει κυριως το πρωτο!
Μεγάλο,πολυ μεγάλο ρόλο παιζει το ανοιχτηρι και αν ο φελλός κοπεί,υπάρχει τρόπος "ειδικός" για να ανοιχτεί και πάλι σωστα.

Σπάνια ο φελλός είναι μάπα ή ελαττωματικός και σε αυτο οφειλεται σε 2 παραγωντες.
1) Κακη διαχείριση και παλαιωση ή
2) Πρόβλημα απο το Οινοποιείο ή ελαττωματική παρτίδα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#624114 Έκανε 1-2 χρόνια να μπει στο μπουκάλι, περίμενε κι άλλα 3 χρόνια μέχρι να έρθει σπίτι σου. Μπορείς αν θέλεις να το φυλάς και να το κοιτάς, ειδικά αν έχεις κατάλληλες συνθήκες και να αναρωτιέσαι αν θα πρέπει να το αφήσεις κι άλλο ή μήπως κινδυνεύει να χαλάσει ή να βρεις μια καλύ ευκαιρία να το πιείς.
Έχω κι εγώ ένα μάγκνουμ Αβαντίς που το έχω και το κοιτάω και περιμένω την ευκαιρία. Το πιθανότερο είναι να με προδωσει, και δεν θα φταίει αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#624117
sknipper έγραψε:Έκανε 1-2 χρόνια να μπει στο μπουκάλι, περίμενε κι άλλα 3 χρόνια μέχρι να έρθει σπίτι σου. Μπορείς αν θέλεις να το φυλάς και να το κοιτάς, ειδικά αν έχεις κατάλληλες συνθήκες και να αναρωτιέσαι αν θα πρέπει να το αφήσεις κι άλλο ή μήπως κινδυνεύει να χαλάσει ή να βρεις μια καλύ ευκαιρία να το πιείς.
Έχω κι εγώ ένα μάγκνουμ Αβαντίς που το έχω και το κοιτάω και περιμένω την ευκαιρία. Το πιθανότερο είναι να με προδωσει, και δεν θα φταίει αυτό.
Ποιο Magnum του Αβαντη έχεις και ποια σοδειά;
Τυχαίνει να εχω κι εγω ενα Magnum του 2011 το Syrah του το οποίο σιγα σιγα πρέπει να καταναλωθεί.

Γνωμη μου ειναι πως οι καλες οι σοδειές όπως και οι κατάλληλες ποικιλίες, επιτρέπουν στο κρασι μια ομορφη παλαιωση,στο χέρι του καθενος είναι να διατήρησει το κρασι σε ενα σωστό επίπεδο, σχεδον όλοι αν όχι όλοι οι οινοπαραγωγοι προσέχουν πολυ τα κρασιά τα οποια πρόκειται να παλαιωσουν ° όμως παίζουν πολλά ρόλο το μπουκάλι,ο φελλός,το κελάρι και αλλα πολλά και ηθελα να αναφέρω πως για το συγκεκριμένο κρασι που μιλάμε δεν έχει κανονικό κερί αλλα πλαστικό,πράγμα που δεν το εγκρίνω.
Οπως και αν εχει στο χέρι σου είναι να το πλαισιώσεις και να το πιεις σε 5 - 7 χρονάκια

< >