Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#628401 αφου γυμναζεσαι δεν πειραζει , ωραια θα ηταν να ειχες ελληνικα κρασια στο γραφειο στη δουλεια και ελληνικα μεζεδακια
οποιος περναει να πινετε ενα ποτηρακι .
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#628417
mirage έγραψε:Δε χρειάζεται ψάρι για λευκό και δε χρειάζεται κρεας για κόκκινο.
Σωστός

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#628418
mirage έγραψε:Δε χρειάζεται ψάρι για λευκό και δε χρειάζεται κρεας για κόκκινο.

Σωστο σε βρισκω αν και το ψαρι δεν το πινω με κοκκινο κρασι.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#643145 Εικόνα

Σκούρας , Portes (Μοσχοφίλερο)

Ευχάριστο, αρωματικό πολύ, απο τα πιο ενδιαφέροντα Μοσχοφίλερα που έχω δοκιμάσει.

Εικόνα

Σκούρας, Αγιωργίτικο

Ποιοτικό, μέτριο σε βάθος επίγευσης,έντονη η γεύση απο κόκκινα φρούτα με κεράσι στο προσκήνιο.
Ιδιαίτερα δυνατό με κόκκινο κρέας.
Όχι απο τα καλύτερα Αγιωργίτικα που έχω πιει, θα ήθελα πιο έντονη επίγευση και ένα τόνο πιο στιφό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#643183 Όταν ζούσα Ελλάδα είχα ασχοληθεί λιγάκι και τα είχα βάλει σε μια τάξη, ποια κρασιά μου αρέσαν και ποιοι παραγωγοί κλπ. (ποιο μοσχοφίλερο, ποιο ασύρτικο, ποιο αιγιωργίτικο, ποιο ξυνόμαυρο, ό,τι βγάζει ο τάδε είναι καλό κλπ) Τώρα στη ξενιτιά που υπάρχει άμεση πρόσβαση στον κόσμον όλον το πράγμα έχει ξεφύγει. Τα ελληνικά είναι λίγα και ακριβά και είναι τόσα πολλά τα κρασιά και τα ονόματα και οι τοποθεσίες κλπ που πολύ εύκολα χάνεσαι. Και όταν κάποιος πχ από Γερμανία λέει για κάτι καλό μπορεί να μην είναι εύκολο να το βρω στην Αγγλία. Και αντίστροφα, κάποια που τυγχάνει να βρω εδώ δεν υπάρχουν αλλού.
Αποτέλεσμα, αγοράζω έτοιμη κάσα με 6-12-15 μπουκάλια από διαφορετικά κρασιά και αν κάποιο μου κάνει καλή εντύπωση το βαθμολογώ καλά. Σύντομα θα έχω μια λίστα με όσα μου αρέσουν και θα μπορώ να διαλέξω την κάσα με μερικά από αυτά που έχω εγκρίνει και μερικά άλλα για δοκιμή. Όσο βαθμολογώ το ίδιο το σύστημα μαθαίνει τα γούστα μου και μου προτείνει κρασιά που προβλέπει να μου αρέσουν.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#643293
georgetz έγραψε:Σκούρας , Portes (Μοσχοφίλερο)

Ευχάριστο, αρωματικό πολύ, απο τα πιο ενδιαφέροντα Μοσχοφίλερα που έχω δοκιμάσει.

Το πέτυχα χθες στο SM και το άνοιξα σήμερα. Όντως αρωματικό και πίνεται ευχάριστα αλλά η sparkling αίσθηση στο στόμα δεν είναι του γούστου μου.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#643294 Της :inlove: της αρεσε;;;;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#643299 nope , δεν είναι fan των λευκών .
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#643321 μήπως βάλατε και λίγη Σουρωτή ? :lol:

υπο ΚΣ , το κρασί αυτό δεν ανήκει στα αφρώδη, δεν είναι αφρώδες και δεν έχει "sparkling" αίσθηση :hmmm:

Εμένα τα αφρώδη μου αρέσουν , ιδιαίτερα μερικα εκλεκτά ροζέ εξωτερικού
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#643327 Παιδιά καλησπέρα σας,Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη.

Πάει καιρός που έχω να γράψω στο φόρουμ περί Οίνου αλλα όπως είχα ήδη προαναφέρει μέχρι να γίνει το lockdown είχα υπερβολική δουλειά.

Πλέον στην καραντίνα έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω κρασιά από όλη την υφήλιο.
Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να ξαναγράφω εντυπωσεις από δοκιμες και οποιος έχει κάποια ειδική προτίμηση σε ένα ροζέ αφρώδη ας πούμε όπως είπε και ο georgetz μετά χαράς μου να σας προτείνω και να περιγράψω ότι θέλετε.



< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#643335
georgetz έγραψε:μήπως βάλατε και λίγη Σουρωτή ? :lol:

υπο ΚΣ , το κρασί αυτό δεν ανήκει στα αφρώδη, δεν είναι αφρώδες και δεν έχει "sparkling" αίσθηση :hmmm:

Εμένα τα αφρώδη μου αρέσουν , ιδιαίτερα μερικα εκλεκτά ροζέ εξωτερικού

Εδώ https://www.houseofwine.gr/how/moshofilero-skoura.html
στα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ το περιγράφει ως:
" Ανθώδες, τραγανή οξύτητα, μεγάλη αρωματική ένταση στη μύτη και στο στόμα. Λευκά λουλούδια, απαλά και φρέσκα, αγιόκλημα, βιολέτα, ροδοπέταλα, τραγανή οξύτητα."

στο ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ : διάφανο και τραγανό

http://www.krasiagr.com/ti-einai-tragano-krasi/
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#643337 ^
άλλο πράγμα αυτό ,
άλλη αίσθηση το sparkling.

O τελευταίος είμαι βέβαια που θα σου πει πως και τι θα νιώσεις πίνοντας ένα κρασί :)

Το μυαλό μου πήγε οτι πετύχατε μπουκάλι που δεν είχε γίνει σωστή συντήρηση π.χ το είχε δει ήλιος παραπάνω κλπα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#643339 αυτή την αίσθηση την έχω πετύχει και σε κόκκινα , δε μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644945 Εικόνα

Variete Λαλίκου 2019 ροζέ. Εγκρίνεται.
Έχει όλα τα στοιχεία που ζητάει κάποιος σε ροζέ και μια ελαφρά οξύτητα στο τέλος της επίγευσης σε κάθε γουλιά που μου άρεσε.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#645885 Φίλη Ουκρανεζα ( :shifty:) μας είχε φέρει Vodka απ την πατριδα της..
Χθες είπα να την δοκιμάσω παίζοντας monopoly με τον μικρό.
Καλούτσικη ήταν, έστιψα 1 πορτοκάλι μέσα..
Καλή πατέντα το καπάκι..
Όπως το γύρισα να ανοίξει, κόπηκε το στρογγυλό πλαστικό που λείπει απ την φωτο. Το καπάκι δεν βγαίνει. Στρίβοντας αριστερά κ δεξιά ανεβοκατεβαινει η βαλβίδα για να βάλεις να πιεις.. ΕικόναΕικόνα