Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554979 οποιος ψαχνεται με κρασια ας βαλει την εφαρμογη vivino
ειναι το tripadvisor των κρασιών
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554985
KiloMeater έγραψε:οποιος ψαχνεται με κρασια ας βαλει την εφαρμογη vivino
ειναι το tripadvisor των κρασιών
Μοιάζει εξαιρετικό, θα το μελετήσω. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#555013
georgetz έγραψε:Θα έριχνα μια ματιά εδώ ->
Εικόνα

Τα κρασιά τους είναι όντως βλογημένα :lol:


Τελικά πήρα αυτό, δυστυχώς έφυγε σε λιγότερο από μία ώρα :lol:

πολύ ωραίο..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#558725
Serf έγραψε:
dimik έγραψε:Χοιρινό πρασοσελινο και λαζανια με κιμά για όσους δεν τρώνε πρασοσελινο, συνοδεία Πεδίου Αγ. Σάββα ιεράς μονής Χιλανδαριου το οποίο ήταν εκπληκτικό και συνιστάται ανεπιφύλακτα για ειδικές περιπτώσεις όμως γιατί τσιμπάει στην τιμή.


Αύριο θα δοκιμαστεί η νέα ψησταριά με χοιρινό λαιμό κοντόσουβλι, αρνίσια παϊδάκια, χοιρινες πανσετες και λουκάνικο με πρασο.

Καλή μας χώνεψη... Εικόνα

< >
Ηπιαμε το ίδιο κρασί σήμερα το μεσημέρι!! Όντως, πολύ καλό. Δεν έχω άποψη για το κόστος γιατί ήμαστε καλεσμένοι.

< Note >


Δοκιμάστηκε το :
Εικόνα
Λίγο πικρό για τα γούστα μου αλλά ωραίο. Εγκρίνεται. Πιστεύω οτι τα άλλα των +15e θα είναι πιο ισορροπημένα.
https://www.oinosxilandariou.gr/collections/all
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#558747
mousatos έγραψε:Λίγο πικρό για τα γούστα μου αλλά ωραίο. Εγκρίνεται. Πιστεύω οτι τα άλλα των +15e θα είναι πιο ισορροπημένα.
https://www.oinosxilandariou.gr/collections/all


Αν και δεν το εχω πιει, περιεργο που σου πικρισε. Απο οτι βλεπω το συγκεκριμενο ειναι Merlot 40%; Cabernet Sauvignon 35%; Cabernet Franc 25% και ολες αυτες οι ποικιλιες θεωρουνται σχετικα γλυκες...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#558761 Μην παίρνεις όρκο οτι τηρείται πάντα αυτή η συνταγή. Ποιός θα τους μαλώσει; το κράτος ή ο μπαμπούλας ; :lol:
Μάλλον ήταν δανεικό βαρέλι από το διπλανό μοναστήρι. Κεφάλι πάντως δεν με πόνεσε και αυτό είναι μεγάλο συν για μένα. Σπάνια συμβαίνει αυτό και ήταν ο λόγος που σταμάτησα να πίνω κρασί "του εμπορίου".
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558796 Μήπως ήθελε λίγη ώρα να αναπνεύσει και να γλυκάνει;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#558811 Ίσως , την επόμενη μέρα ήταν καλύτερο .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#558817
mousatos έγραψε:Ίσως , την επόμενη μέρα ήταν καλύτερο .


Οχι και τοσο πολυ... Το "πρωτοκολλο" λεει οτι πρεπει να ανοιξουμε ενα μπουκαλι κρασι, να το αδειασουμε σε μια καραφα και να περιμενουμε απο μερικα λεπτα εως και μερικες ωρες (αναλογα με την ποικιλια, την παλαιοτητα και τον τροπο παρασκευης του).

Ενα ενδιαφερον αρθρο:

http://www.krasiagr.com/%CF%80%CF%8C%CF ... B1-%CE%B1/
Άβαταρ μέλους
By theo13
#558824 Το δοκίμασα και έπαθα πλάκα. Πολύ καλό κρασί αλλά και 30€ το μπουκάλι. Τα αξίζει πάντωςΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#558827
theo13 έγραψε:Το δοκίμασα και έπαθα πλάκα. Πολύ καλό κρασί αλλά και 30€ το μπουκάλι. Τα αξίζει πάντως


Δεν εχω πιει το συγκεκριμενο, αλλα ειναι καλος παραγωγος αυτος!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#558879 Αυτό είναι το σπάσιμο με το κρασί. Για να φχαριστηθείς ιδίως κόκκινο πρέπει να τα στάξεις χοντρά , 20-30e για ένα μπουκάλι. Ε δεν πάνε να κουρευτούνε λέω γω; Με 2e χτυπάω μια κορυφαία φραντζισκάνερ ( μπύρα) και κάνω το κέφι μου χαλαρά.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#558891
mousatos έγραψε:Αυτό είναι το σπάσιμο με το κρασί. Για να φχαριστηθείς ιδίως κόκκινο πρέπει να τα στάξεις χοντρά , 20-30e για ένα μπουκάλι. Ε δεν πάνε να κουρευτούνε λέω γω; Με 2e χτυπάω μια κορυφαία φραντζισκάνερ ( μπύρα) και κάνω το κέφι μου χαλαρά.


Προσωπικα θεωρω οτι με 13-20 ευρω μπορεις να βρεις απιστευτα κρασια. Εχω πιει και με 30+ ευρω πολυ καλα κρασια φυσικα, αλλα τις περισσοτερες φορες σκεφτηκα οτι δεν αξιζαν τα διπλα λεφτα που πληρωσα...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#558896
mousatos έγραψε:Αυτό είναι το σπάσιμο με το κρασί. Για να φχαριστηθείς ιδίως κόκκινο πρέπει να τα στάξεις χοντρά , 20-30e για ένα μπουκάλι. Ε δεν πάνε να κουρευτούνε λέω γω; Με 2e χτυπάω μια κορυφαία φραντζισκάνερ ( μπύρα) και κάνω το κέφι μου χαλαρά.

Μουσατε, δοκίμασε την "Κουρελού".
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#558900 Κτημα Αλφα κοκκινα, Βιβλια Χωρα, Κυρ Γιαννη, Κτημα Παπαιωαννου Αγιωργιτικο, Κατωγι, ξινομαυρα κ αρκετές ακόμη επιλογές που θα παίξουν απο 7 μέχρι 20ε και είναι πολυ πάνω απο μεσο όρο σε κόκκινο ξηρό.

Το beaujolais το φετινό που έφεραν τα ΑΒ επαιξε γυρω στα 5 κ είναι αξιοπρεπής επιλογή για καθημερινό.

Υπάρχουν κ πολύ πιο ακριβές επιλογές αλλα δεν ειναι κ ουισκι η φαση που θα ξεκινήσεις απο 45 για ενα Caol ila για να πεις οτι πίνεις κατι για περίσταση.