Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Elias
#468608
21 quadra έγραψε:
JimClark έγραψε:Δεν είναι το οτι θέλω να οδηγησω ένα ST, ή τον τιράντα ή ένα νέο ST. Aπλά μου λείπει το αμάξι ΜΟΥ. Γκρινιαζω κ εχω περίοδο γιατί αυτό που μου βρίσκεται τώρα είναι άνιωθο εντελώς, δε μου κάνει κλικ να το βολτάρω (και αν περιμένω να χαλάσει σώθηκα) και δε βλέπω οικονομικά φως για αγορά νέου. Ήδη στο 3ημερο που πέρασε, έκανα μια βόλτα ως το χωριό και ζαλίστηκα. Κ δε μου ήρθε καθόλου όρεξη να πάω οπουδήποτε με κανενός αμάξι. Ποιος; εγώ..

Έχω θέμα :sleep:


Eγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, αν δεν τσουλάει το αμάξι μου για κάποια αιτία μου φταίνε όλα, νιώθω σαν ανάπηρος, σαν να μου έκοψαν τα πόδια, και μόνο η σκέψη ότι δεν μπορώ να μετακινηθώ με το δικό μου αισθάνομαι σαν σε φυλακή, νιώθω μισός.

Κουράγιο και υπομονή και σου εύχομαι να καλύτερα.

Εκλαμβανω τα ποστακια σας σαν χιουμοριστικα.
Λεξεις οπως μισος, φυλακη, κουραγιο και υπομονη δεν χωρανε σε τετοια ανουσια προβληματα.
Φιλικα. :)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#468624 Αν τα πάρουμε όλα τοις μετρητοίς τότε θα πρέπει να γράφουμε μόνο στο θέμα περί υγείας για τα ψυχολογικά που μας δημιούργησε η κρίση και στα της εφορίας :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#468632
Elias έγραψε:
21 quadra έγραψε:
JimClark έγραψε:Δεν είναι το οτι θέλω να οδηγησω ένα ST, ή τον τιράντα ή ένα νέο ST. Aπλά μου λείπει το αμάξι ΜΟΥ. Γκρινιαζω κ εχω περίοδο γιατί αυτό που μου βρίσκεται τώρα είναι άνιωθο εντελώς, δε μου κάνει κλικ να το βολτάρω (και αν περιμένω να χαλάσει σώθηκα) και δε βλέπω οικονομικά φως για αγορά νέου. Ήδη στο 3ημερο που πέρασε, έκανα μια βόλτα ως το χωριό και ζαλίστηκα. Κ δε μου ήρθε καθόλου όρεξη να πάω οπουδήποτε με κανενός αμάξι. Ποιος; εγώ..

Έχω θέμα :sleep:


Eγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, αν δεν τσουλάει το αμάξι μου για κάποια αιτία μου φταίνε όλα, νιώθω σαν ανάπηρος, σαν να μου έκοψαν τα πόδια, και μόνο η σκέψη ότι δεν μπορώ να μετακινηθώ με το δικό μου αισθάνομαι σαν σε φυλακή, νιώθω μισός.

Κουράγιο και υπομονή και σου εύχομαι να καλύτερα.

Εκλαμβανω τα ποστακια σας σαν χιουμοριστικα.
Λεξεις οπως μισος, φυλακη, κουραγιο και υπομονη δεν χωρανε σε τετοια ανουσια προβληματα.
Φιλικα. :)


Αυτό δεν θα το έλεγε ποτέ ένας αληθινός petrolhead, αν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις συναισθηματικά με το αμάξι σου και δεν ευχαριστιέσαι την οδήγηση τότε δεν οδηγείς αλλά απλά μεταφέρεσαι και εκεί είναι η διαφορά απόψεων μας, πάντα φιλικά.

Δεν κρίνω όσους οδηγούν από ανάγκη ενώ δεν τους αρέσει και δεν θέλω να με/μας κρίνουν επειδή δεν μπορώ / μπορούμε χωρίς τα αμάξια μας, όσο για τις εκφράσεις θεωρώ ότι δίνουν την ένταση που χρειάζεται το θέμα, για άλλους υπάρχει το κέντημα και το πλέξιμο σαν άσκηση διαύγειας και πειθαρχίας, δεν μπορείς να κρίνεις τα γούστα κανενός πόσο μάλλον να νουθετείς όταν δεν ενοχλείσαι προσωπικά, κουβέντα καφενείου κάνουμε λέγοντας τις απόψεις μας χωρίς προσπάθεια επιβολής τους. Όσο για το ανούσια θέματα θα πω ότι κάθε θέμα έχει το ειδικό του διαφορετικό βάρος σε κάθε άτομο οπότε ούτε και αυτό πρέπει να κρίνεται, το τι είναι ουσιώδες για εμένα δεν είναι το ίδιο ουσιώδες για εσένα και τούμπαλιν ειδικά όταν δεν αναφερόμαστε σε ζητήματα ζωής, αυτά τα καταλαβαίνουμε όλοι στον ίδιο - περίπου - βαθμό.
Φιλικά
Άβαταρ μέλους
By Elias
#468714 Καταρχην να ζητησω συγνωμη εαν εγινα επικριτικος αλλα δεν ηταν αυτη η προθεση μου.
Οταν η μοιρα ή οι λαθος αποφασεις σε φερνουν στα ορια του αδιεξοδου, τοτε αρχιζεις και βλεπεις διαφορετικα τα πραγματα.
Μακαρι να ειχα λυσει τα δικα μου και ας ειχα το αυτοκινητο μου αραγμενο για χρονια.
Πρεπει σε καθε τι να δινουμε την αξια που του αναλογει και να ελεγχουμε τα συναισθηματα μας οσο γινεται.
Επομενως οπως σωστα εγραψες για ζητηματα ζωης αλλα καπως ετσι παρουσιαζεται.


Αλλα μιας και εγραψες για petrolhead και να αλλαξω το κλιμα, :lol: πθστευεις την σημερινη εποχη που η βενζινη ειναι πανακριβη σε σχεση με τα εισοδηματα, μπορει καποιος θνητος να ευχαριστηθει οδηγηση;
Πανε οι εποχες που σκαβαμε στα φαναρια ή ψςχναμε τα ορια του αυτοκινητου μας.
Πριν κανα μηνα ανεβαινοντας απο Καλαμο προς εθνικη, του δωσα σε μερικες στροφουλες να ξεδωσω λιγακι αλλα με φρεναρε η τσεπη μου λιγο αργοτερα. :rant:
Πριν λιγες μερες διαπιστωσα οτι η δεξια μερια του θολου το κανει και τρεμει πανω κατω.
Αιτια ενα διαλυμενο αμορτισερ.
Και δεν ξερω τι να του βαλω, σακς ή καγιαμπα;
200 γιουρο με τα περαστικα.
Η να του βαλω boge αερος λαδιου που τα ειχα παλια σε ενα αλλο αυτοκινητο; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#468819 1oν Δεν κρίνω την τσέπη κανενός από θέμα αρχής, ειδικά τα τελευταία χρόνια προτρέπω να μην ντρέπεται κανείς για τις δυσκολίες του γιατί όλοι βράζουμε στο ίδιο ζουμί και στο ίδιο καζάνι.

2ον Υπάρχουν άνθρωποι που εργάζονται και έχουν αξιοπρεπείς μισθούς και μπορούνε να κάνουν ακό μα το κέφι τους, σε αυτούς εύχομαι να πάνε ακόμα καλύτερα γιατί δεν πιστεύω στο - να ψωφίσει η κατσίκα του γείτονα - απεναντίας.

3ον. Ακόμα και εγώ που έχω χίλιες μύριες δυσκολίες και μαζεύω τα δεκάρικα να τελειώσω 2 μηχανήματα που φτιάχνω αλλά όταν από Αγ.Παρασκευή κατεβαίνω Πειραιά 1-2 φορές το μήνα για υλικά δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό και γυρίζω από τα καλύβια κάνοντας γύρο από την παραλιακή μέχρι την Ανάβυσσο που στρίβω, αυτή είναι η μοναδική μου - γρήγορη - βόλτα 1-2 φορές το μήνα, καταλαβαίνεις την κατανάλωση ενός τετρακίνητου τούρμπο αυτοκινήτου με το πόδι pental to metal ειδικά όταν ο καιρός είναι βροχερός και οι δρόμοι έχουν ελάχιστη κίνηση.

4ον Να είσαι καλά και όλα να γίνουν καλύτερα το 2018, πρώτα η υγεία και μετά όλα τα άλλα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#522335 (Με αφορμή το ατύχημα του Dunlop)
Σπορ ή δουλειά που αποφεύγουν οι γυναίκες , είναι ή υπέρ του δέοντος επικίνδυνα ή κουραστικά χωρίς να αμείβονται επαρκώς.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522340 Οι γυναίκες είναι εξυπνότερα όντα από τους άντρες και αυτό δεν φαίνεται ν' αλλάζει. Ο William Dunlop επέλεξε να κάνει κάτι που η γυναίκα του δεν θα έκανε ποτέ. Και τώρα πέφτει η ευθύνη πάνω της να μεγαλώσει δύο παιδιά, γιατί ο άλλος απλώς δεν σκέφτηκε το προφανές...

Αν δεν υπήρχαν οι γυναίκες, δεν θα υπήρχε πολιτισμός: οι άντρες απλώς θα πολεμούσαν μέχρι θανάτου, με μόνο διάλειμμα να ρίξουν κάνα :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: ο ένας στον άλλο.

Τους χρωστάμε ευγνωμοσύνη λοιπόν και ας αρχίσουμε επιτέλους να τους φερόμαστε αντίστοιχα με την αξία τους.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#522351 Εαν δεν υπηρχεε γυναικα δεν θα υπηρχε ανθρωποτητα οχι πολιτισμος αλλα αυτο σου διεφυγε.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#522353 [στερεότυπα]Και αν δεν υπήρχαν άντρες δεν θα υπήρχε πολιτισμός: οι γυναίκες θα μπζόφαγαν από το πολύ κουτσομπολιό, με κανα διαλειμματάκι για ψώνια[/στερεότυπα].

Οι άνδρες έχουν μεγαλύτερο εγκέφαλο αναλογικά με το σωματικό τους βάρος και έχουν καλύτερα αποτελέσματα σε IQ τεστζ. :superman:

Προσωπικά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ ότι η αξία των γυναικών έχει υποεκτιμηθεί αγρίως, βλέπω κάποιους δήθεν απελπισμένους (read; μισογύνηδες) που είναι κανονικά ναυάγια. :vava:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#522356
diplomat έγραψε:Οι άνδρες έχουν μεγαλύτερο εγκέφαλο αναλογικά με το σωματικό τους βάρος και έχουν καλύτερα αποτελέσματα σε IQ τεστζ. :superman:


Ναι αλλά είναι πιο πονηρές .
Άβαταρ μέλους
By DAP
#522359 Πριν χρονια μια Γιαπονεζα μου ειπε μια δικια τους παροιμια σχετικα με το ζευγαρι αλλα νομιζω οτι συμπληρωνει και αυτα που λεμε παραπανω.

"Ο αντρας ειναι η βελονα και η γυναικα η κλωστη."

Μονα δεν κανουν τιποτα αλλα μαζι......
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522366
mousatos έγραψε:(Με αφορμή το ατύχημα του Dunlop)
Σπορ ή δουλειά που αποφεύγουν οι γυναίκες , είναι ή υπέρ του δέοντος επικίνδυνα ή κουραστικά χωρίς να αμείβονται επαρκώς.

στην προκειμένη περίπτωση απλά οι γυναίκες δεν έχουν τη σωματική δύναμη να ανταγωνιστούν τους άντρες, για αυτό και σε άλλα αθλήματα που έχουν παρουσία παίζουν ξεχωριστά από τους άντρες

τώρα αν οι γυναίκες είναι πιο ικανές ή έξυπνες κτλ δε βρίσκω τι σχέση έχει :hmmm: είναι τα 2 διαφορετικά συστατικά του ανθρώπινου είδους (αν και πρόσφατα πρέπει να έχουμε αποκτήσει άλλα 15 τουλάχιστον) και πολύ συχνά ο καθένας έχει συγκεκριμένους ρόλους όπως σε όλα τα υπόλοιπα είδη

οι γυναίκες δεν μπορούν να κάνουν όλα όσα κάνει ένας άντρας και αντίστοιχα ο άντρας δεν μπορεί να κάνει πράγματα που κάνει μια γυναίκα.. αυτό δεν είναι κακό βέβαια και ούτε μειώνει τη σημασία της γυναίκας ή του άντρα :s_dunno

ποτέ μου δεν κατάλαβα τον ανταγωνισμό των φύλων, καταλαβαίνω ότι κάμποσες γυναίκες που είναι για τα αζήτητα το γυρνάνε στην τρέλα ότι "κάνουμε τα πάντα και δεν χρειαζόμαστε τους άντρες" (ενδέχεται να ξυρίσουν και το κεφάλι τους ή να το βάψουν σε κάποιο αποκρουστικό χρώμα ώστε σίγουρα κανείς να μην ενδιαφερθεί πλέον) και μετά το ρίχνουν στα χάπια και τα μάταια ποτάκια έξω μαζί με μπόλικο δράμα που δεν γυρνάει κανείς να τις κοιτάξει, όπως και αρκετοί άντρες δυστυχώς θεωρούν τις γυναίκες κατώτερη μορφή ζωής, αλλά εντάξει αυτοί είναι ζωντόβολα δεν είναι να τους παίρνει κανείς στα σοβαρά ώστε να ξεκινήσει να μιλάει επί της ουσίας, είναι πάντως συνηθισμένη νοοτροπια σε αρκετά μέρη της χώρας μας ή της πρωτεύουσας..
γενικά πάντως αυτοί που αντιπαθούν το άλλο φύλο παρατηρώ ότι έχουν κάποιου τύπου δυστυχία στα προσωπικά τους, ή ανισορροπία στην καλύτερη (αν για παράδειγμα μιλάμε για τίποτα "μπερμπάτηδες" της κακιάς ώρας, χαμένα κορμιά) και συνήθως είναι αυτοί που θα καταφέρουν να πεθάνουν μόνοι τους μένοντας με την απορία "τι πήγε στραβά;"
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#522372 Ο ανύπαντρος ζει σαν άνθρωπος και πεθαίνει σαν σκύλος. Ο παντρεμένος ζει σαν σκύλος και πεθαίνει σαν άνθρωπος»....

Καβάφης

μπερμπάντης
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#522386 βρίσκω σωστή αυτή τη τοποθέτηση

τις προάλλες είχα έναν παππού 90+ που είχε πεθάνει η γυναίκα του και ήταν σχεδόν συνταρρακτικό το πώς είχε φρικάρει που είχε μείνει μόνος του, είναι συγκλονιστικό να είσαι 70 χρόνια με έναν άνθρωπο
Άβαταρ μέλους
By bill33
#522424
QsisVTS έγραψε:βρίσκω σωστή αυτή τη τοποθέτηση

τις προάλλες είχα έναν παππού 90+ που είχε πεθάνει η γυναίκα του και ήταν σχεδόν συνταρρακτικό το πώς είχε φρικάρει που είχε μείνει μόνος του, είναι συγκλονιστικό να είσαι 70 χρόνια με έναν άνθρωπο

Μάλλον το συγκλονιστικό για αυτόν είναι που έχασε τον ανθρωπο του μετά απο 70 χρόνια.