Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#575255 Ναι και οι οπαδοί της Arsenal το Gunners (κανονιέρηδες) το προφέρουν Γκούνερς :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#575266 αυτά παθαίνουν οι χουλιγκάνοι όταν παρατάνε το σχολείο στα 10
Άβαταρ μέλους
By markvag
#575285
Scotch έγραψε:Καλά τα λένε τα παιδιά

< >


:lol: :lol:

Αναμενόμενο... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#575309
bill33 έγραψε:Μάρλιμπον. Ο σταθμός που πήρα τρένο για το λιμινγκτον σπα.

< G (5S) >
Λεμινγκτον θες να πεις :) ? Εκει κατοικοεδρεύω. Μπορουμε να βοηθησουμε σε κατι?

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#575310 Λεμινγκτον σπα ναι. Ευχαριστώ αλλά τώρα ταξιδεύω για Lytham, είμαι στο Birmingham new Street και περιμένω το τρένο για Preston.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#575311 Φωτό Εικόνα

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#575338
markvag έγραψε:Warwick => Γουόρικ;;; :s_crazy

apple => απλ ή έιπλ
any => ένι

:s_mad :s_shout :s_shout

Knight, ίδια προφορά με night;;; :s_crazy :s_sarcastic :s_shout :s_shout

meet = συναντώ = μιτ = meat = κρέας :s_mad :rant:


Και μένω στα εύκολα, για να μην αναφέρω το κλασσικό:



Σαν να κλέβεις εκκλησία από ένα σημείο και μετά... :lol: :lol:

Η πολύ μπύρα βλάπτει! :rtfm: :lol: :lol:


Αυτά είναι πολύ ευκολα που αναφέρεις.

Το Marylebone με ειχε μπερδεψει στην αρχη. Δεν είναι Μερι-λε-μπον αλλα Μάριλμπον.

Το Southwark δεν είναι σαουθγουορκ όπως και οι επαρχιώτες αγγλοι υποθετουν αλλα Σάθγορκ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#575342 Τώρα είμαι στο Κρου το οποίο γράφεται Crewe

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#575345 Edinburgh βλέπω ...
(πώς το προφέρουμε αυτό; :shifty:)

< >
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#575348 Έντιμπροο :lol:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#575353 ΕντιμπρΑ

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#575356 Νομίζω Έντινμπρα είναι το απόλυτα σωστό :ninja: . (τουλάχιστον εγώ έτσι το λέω και με καταλαβαίνουν :lol: )
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#575374
Scotch έγραψε:Νομίζω Έντινμπρα είναι το απόλυτα σωστό :ninja: . (τουλάχιστον εγώ έτσι το λέω και με καταλαβαίνουν :lol: )

λίνγκας με φωνητική προφορά
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... nburgh.ogg
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#579599 Σχεδιάζαμε απο πέρυσι να κάνουμε με τον αδερφό μου ενα road trip
Εχει φυγει απο Ελλάδα εδω και καμιά 20-25αρια χρόνια (μετα την ιατρική και το στρατιωτικό) και ειναι στα στεητς έκτοτε. Έρχεται καμια Ευρώπη που και που να βλεπόμαστε αλλα γενικά λιγα πράγματα οπότε με αυτο το σχέδιο και θα βλέπαμε μερικά μέρη (κυρίως αυτός) και θα κάναμε και λιγο παρέα. Το σχεδιο ειναι οτι φτανει με πρωινή πτήση Βιέννη, παραλαμβάνω και φεύγουμε στο καπάκι . Το πλανο εχει λιγο Βόρεια Ιταλία, λιγο περισσότερο Μονακό-Νικαια, λιγο Ελβετία και Τιρολ, σχεδόν μια εβδομάδα.

Φτάνει λοιπον ο καιρος… εχω πάρει αδεια, το αμαξι ειναι γεμισμένο καθαρό, έχουμε κλείσει τα περισσότερα ξενοδοχεία in advance μιας και ειναι μεγάλη εβδομάδα καθολικών (ειδικά Μονακό δεν βρίσκεις ετσι ευκολα) , ο καιρος φαινεται ιδανικος
Ξεκινάμε πρωί κατα τις 10 απο αεροδρόμιο Βιέννης και πρώτη στάση ειναι η Cortina d’ampezzo , γυρω στις 6-7 ωρες καθαρή οδήγηση.
Κανουμε μια σταση στο Klagenfuhrt και επισκεπτόμαστε το https://www.minimundus.at/ το οποιο αξιξε τελικα, τρωμε και κατι σνιτσα ωραια εκει γυρω και συνεχίζουμε, περναμε ξυστα απο κατι φοβερες κορφες στους Δολομιτες , στασεις για φωτογραφίες κτλ και φτανουμε το απογευμα στην Κορτινα.... check in στο ξενοδοχείο και παμε βολτα στον κεντρικο πεζόδρομο με τα μαγαζια.
Με τα πολλα αρχιζει να βραδιάζει, βρισκουμε ενα ωραιο ιταλικο εστιατοριο και αραζουμε. Εχουμε παραγγείλει κατι τιρολεζικα κρασια και κατι τυρια και μια φοβερη σαλατα για ορεκτικα.... απο το παραθυρο διπλα φατσα οι κορυφες .. τι αλλο να θες;

Εκεινη τη στιγμη ακριβως που ειμαι στη δευτερη γουλια απο το κρασι (η πρωτη ηταν θετικη και ηθελα να επιβεβαιωσω) χτυπαει το τηλέφωνο.... βλεπω το νουμερο της γυναικας, το σηκώνω χαρουμενος . Η συνομιλία συντομη αλλα δε χρειάζονται και πολλά σε κάτι τέτοια
O μικρος φευγει επειγόντως για εγχείρηση σκωληκοειδίτιδα , απο το πουθενα... εγχείρηση αργά το ίδιο βράδυ
Η συνέχεια δεν εχει πολυ ενδιαφέρον.. highlight η οδηγηση σε αλπικο στροφοβουνισιο δρομο 5 τα χαραματα .. τουλαχιστον ο αδερφος μου βρηκαμε ενα τροπο και συνέχισε