Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#222640 Με αφορμή το ποστ για την εργασία του geo, ανοίγω αυτό το θέμα για τα ενδιαφέροντά μας εκτός δουλειάς.
Θεωρώ δεδομένο ότι σε όλους αρέσουν τα αυτοκίνητα, αλλιώς θα είμασταν στο www.pleximo.gr

Προσωπικά μου αρέσει να ταξιδεύω. Δε θεωρώ όμως ότι όταν πάω σε επαγγελματικό ταξίδι, ότι είναι το ίδιο. Μάλλον λόγο ψυχολογίας.
Μέχρι ένα σοβαρό τραυματισμό(και άλλους που ακολούθησαν μικρότερους) είχα ασχολία με τον μαραθώνιο. Δε λέω χόμπι, γιατί μου έτρωγε άπειρο χρόνο.
Nerd είμαι με το θέμα του καφέ. Και λόγο δουλειάς.
Άβαταρ μέλους
By umaga
#222646 χομπι, να πηγαινω για καφε, να χαζευω στο ιντερνετ
επισεις ειμαι και μαστορας-καταστροφεας, μου αρεσει να φτιαχνω και να χαλαω πραγματα :iconcool:
ολα αυτα με της ωρες
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#222668
kyr80 έγραψε:Με αφορμή το ποστ για την εργασία του geo, ανοίγω αυτό το θέμα για τα ενδιαφέροντά μας εκτός δουλειάς.
Θεωρώ δεδομένο ότι σε όλους αρέσουν τα αυτοκίνητα, αλλιώς θα είμασταν στο http://www.pleximo.gr
Όχι δεν θα είμασταν στο pleximo.gr γιατί απλά δεν υπάρχει ακόμα. Αν όμως σκέφτεσαι να το ξεκινήσεις πές μου να ενημερώσω την γυναίκα μου που με ευκαιρία ένα παιχνίδι της κόρης θυμήθηκε τα σχολικά της χρόνια και αποφάσισε να δοκιμάσει να μας φτιάξει πλεχτό.

είχα ασχολία με τον μαραθώνιο. Δε λέω χόμπι, γιατί μου έτρωγε άπειρο χρόνο.
Μα ακριβώς επειδή είναι χόμπυ δικαιούται να σου τρώει άπειρο χρόνο. Εκτός αν πληρώνεσαι για αυτό οπότε το λένε δουλειά.

Φυσικά στη διάρκεια ζωής κάποιου μπορεί να έχει περάσει από πολλά χόμπυ/ενδιαφέροντα. Θυμάμαι αρκετά που δεν παίζουν πια όπως γραμματόσημα (φυλαγμένα), αυτοκινητάκια και τραινάκι (στα κουτιά τους), κολύμπι, καράτε, σκάκι, διάβασμα, μοντελισμός, μαστροχαλάσματα, υπολογιστές (ZX81, Spectrum), ηλεκτρονικά (λαμπάτος πομπός), τηλεκατευθυνόμενα, ψάρεμα, ψαροντούφεκο, κυνήγι, καρτ, καταδύσεις κλπ κλπ
Τώρα πια μου αρέσουν γενικά τα μαστορέματα, η οδήγηση/αυτοκίνητα, οι λίστες στο excel :dizzy: , το διαδίκτυο, η μάθηση νέων γνώσεων, γενικά τα γκάτζετς, η ιστιοπλοΐα, το τρέξιμο το ποδήλατο και τα ταξίδια. Αλλά το υπέρτατο για μένα είναι να είμαι εκεί που μπορώ να βλέπω την κόρη μου να μεγαλώνει. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#222692 Συλλογή κονσολών, παιχνιδιών και gaming related αντικειμένων.
Φυσικά και παίξιμο αυτών μετά! :s_tongue
Διάβασμα. Κυρίως fantasy, comics, φυσική και λοιπά επιστημονικά.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#222696 Χωρις καποια συγκεκριμενη σειρα:

- Να μαθαινω πραγματα. Μικρος ημουν συνεχεια πανω απο την εγκυκλοπαιδεια, οταν εμφανιστηκε το Internet εκπληρωθηκε ενα ονειρο ζωης :lol: , ολη η γνωση διαθεσιμη μπροστα σου... "αχρηστη" γνωση, "χρησιμη" γνωση, δεν εχει σημασια.
- Να σκαλιζω πραγματα, οτι και να ειναι, θελω να ξερω πως λειτουργουν. Πιο παλια τα διελυα μονο, δεν εζησε τιποτα στα χερια μου παραπανω απο μερικες μερες (ωρες καμμια φορα) χωρις να ερθει σε επαφη με κατσαβιδι και να διαλυθει στα εξ ων συνετεθη, τωρα κατορθωνω μερικες φορες και τα διορθωνω κιολας. Yayyy!
- Μουσικη. Εχω ενα αρμονιο και παιζω για την παρτη μου. Ισως το πιο αγαπημενο πραγμα που εχω αγορασει, μαζι με τον πρωτο υπολογιστη μου. Ευτυχια. Ακουστικα και χανομαι... No formal training, δεν διαβαζω νοτες, εχω καλο "αυτι" ομως, δυστυχως οχι "απολυτο".
- Συζήτηση. Απο χαζομαρες, μεχρι πολυωρες συζητησεις για "σοβαρα" θεματα, μεσα, κουβεντα να γινεται. Εχω την ευτυχια να εχω φιλους με αρκετη ορεξη και αρκετο νιονιο για αυτο το "σπορ".
- Γκομπιουτερζ... απο την εποχη του Spectrum και δωθε.
- Διαβασμα. Πολυ περισσοτερο παλια, λιγοτερο τωρα.
- Ιστιοπλοϊα μου αρεσε, εκανα μαθηματα, πηρα "το χαρτι", μου αρεσει ακομα η αισθηση της ελευθεριας, η χαλαρωση, και θα ηθελα να την εξασκω, αλλα δεν εχω τα $$ να την υποστηριξω. Ισως μελλοντικα να το καταφερω.
- Σκοποβολη. Καποια στιγμη θα κανω ή τουλαχιστον θα δοκιμασω. Σαν ιδεα μου αρεσει σιγουρα. Μακαρι να ημασταν USA σε αυτο το θεμα.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#222777 Τα χόμπυ χωρίζονται σε κατηγορίες . Πάντα μου άρεσαν τα ταξίδια , η γεωγραφία , η ιστορία και η πολιτική . Επίσης μου αρέσουν τα αμάξια τα ταξιδιάρικα και τα σκάφη επίσης τα ταξιδιάρικα . Παλιά διάβαζα και εφημερίδες πολύ , αλλά τα τελευταία 10+ χρόνια επειδή με ενοχλεί η πρεσβυωπία , διαβάζω μόνο μέσω κομπιούτερ . Ακόμα ασχολούμαι με την κλασσική μουσική και γενικότερα με την μουσική .

Με μαστορέματα και τέτοια είμαι παντελώς εκτός , μια και τα χέρια μου δεν πιάνουν καθόλου , αλλά και δεν έχω υπομονή με τα μικροπράγματα ...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#222791 Αν και βουνίσιος μ'αρέσει απίστευτα η θάλασσα. Νομίζω ότι δε θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτή. Από το να την αγναντεύω μέχρι να είμαιγια ώρες μέσα σε αυτή.
Κατά συνέπεια κολύμπι, ψάρεμα, εκδρομούλες με φουσκωτό.
Από τη βουνίσια κσταγωγή μου έχει μείνει το κυνήγι. Όμως πιάνω τον εαυτό λου να το βαριέμαι σιγά σιγά.
Κατά τα άλλα οδήγηση (ναι γουστάρω να οδηγάω συνέχεια και κουράζομαι σπανιότατα), μοτορσπορτς που λένε και στο χωριό μου και βέβαια έχω γεννηθεί με μια δερμάτινη μπάλα στο πάνω μέρους του σώματός μου (εκει που στους περισσότερους βρίσκεται το κεφάλι).
Άβαταρ μέλους
By vice246
#222795 Παντοτε ειχα στη φύση μου "το φευγιό" και την περιπέτεια…
Εφευγα στα βουνα, εφευγα απ την οικογενεια (και ξαναγυρνουσα.. :) ) , εφευγα με τα πόδια , με τετρακουνα (μια ζωη…) , με ΑTV…, με γκομενες…
Η π@υτ@να η κριση ορθωσε τοιχο στα στενά δυσκολα μονοπατια που παντοτε (σαν αυτοτιμωρια…) με τραβουσαν… και με οδηγούσαν σε αξεχαστες εμπειριες και διαχρονικές συντροφιες….
Δεν ξερω εαν δημιουργηθουν ξανα οι συνθηκες για να παιρνω καθε βδομαδα τα βουνα… τα χρονακια απο δω και περα μετρανε διπλά… παντως εξακολουθω να ελπιζω…
Άβαταρ μέλους
By nEK
#222797 Σερφαρισμα στο διαδικτυο, δεν ξερω αν μπορει να θεωρηθει ως χομπι.
Επισης οτι κατασκευη και βλαβη/ μαστορεμα περναει απο το χερι μου το θεωρω χομπι και το κανω.
Γιατι μου αρεσει να ασχολουμαι. ΕΧω παρα πολλα εργαλεια και τελευταια εχω εμπλουτισει τη συλλογη μου και με ξυλουργικα οπου φτιαχνω διαφορα, χρηστικα ή τεχνικα για να περναει η ωρα διωχνοντας αγχος και κακες σκεψεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#222825 Πέρα απο τα αυτοκίνητα που είναι η μεγάλη μου αγάπη απο μικρο παιδί( δεν ξέρω αν ήταν το πρωτο πακέτο Υπερατου ή το πρωτο matchbox που το προκάλεσε) με πολυ διάβασμα απο 9 χρονών περιοδικών και ότι αλλού υλικού έπεφτε στα χέρια μου ,μου αρέσει γενικότερα το διάβασμα( fantasy απο όπου και το nick μου,ιστορία,τεχνολογία,αεροπλάνα και γενικότερα άμυνα),το gaming( κυρίως rpg) και τα ταξίδια.Παλιότερα είχα περάσει και απο τις φάσεις του μοντελισμου,του D&D και των μαστορεματων αλλά δεν το πολυ είχα.

.
Άβαταρ μέλους
By papserg
#222882
Τελευταία επεξεργασία από papserg και 20 Φεβ 2016, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#222884 Αυτοκίνητα, τεχνολογία, σεξ, video games, αλκοόλ, να τρώω ξύλο , να τρώω γενικα και λογιστική

Πρέπει να βάλω και ταξίδια μέσα γιατί αρέσουν στη γυναίκα αν και εμένα δε μου αρέσει τόσο η μετακίνηση
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#222929 αγωνες αυτοκινητων σε ασφαλτο και χωμα.Ειχα την τυχη να ειμαι σε πολλες αγωνιστικες ομαδες απο απλος μηχανικος μεχρι και υπευθυνος συντονισμου ολης της ομαδας.
Πολλα ξενυχτια,αγχος,στενοχωριες,απογοητευσεις,αλλα και χαρες οταν ερχοταν το καλο αποτελεσμα.
Επισης μου αρεσει η βελτιωση στο αυτοκινητο.Η βελτιωση με ουσια παντα,που θα το φερει πιο κοντα στις αναγκες σου και τα θελω σου.
Παντα απο μικρος με συγκινουσε το αυτοκινητο.Δεν με συγκινησε ποτε κατι αλλο.