Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#616061
sargus έγραψε:Όχι. Επειδή δε μου αφήνουν το δικαίωμα να υπάρχουν μαγαζιά καπνιζόντων. Και όποιος θέλει κάνει το μαγαζί του τέτοιο, όποιος υπάλληλος θέλει δουλεύει εκεί και όποιος θαμώνας θέλει το προτιμάει. Δεν είναι αυτό πιο σωστό;
Με το ίδιο σκεπτικό σε κάποια χρόνια θα μας κόψουν το ποτό, τη ζάχαρη, το κρέας κτλ. αφού μόνο κακό προκαλούν. Τα ασφαλιστικά ταμεία, το βάρος που επωμιζεται η κοινωνία κτλ κτλ.
Αλήθεια σου φαίνεται τραβηγμένη σκέψη;
(Ήδη δειλά δειλά ψελλιζεται από κάποιους)


Δίνεις δικαιώματα να σου λένε για το iq σου...
Πρώτον δεν σου απαγόρευσε κανείς το τσιγάρο, στο απαγόρευσαν σε κλειστό χώρο που συγκεντρώνεται κόσμος.
Δευτερον, όταν καταναλώνω εγώ ποτό, ζάχαρη, κρέας κτλ. πως επηρεάζεσαι εσύ; Ο καπνός του τσιγάρου πάει παντού...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#616062
sargus έγραψε:Με το ίδιο σκεπτικό σε κάποια χρόνια θα μας κόψουν το ποτό, τη ζάχαρη, το κρέας κτλ. αφού μόνο κακό προκαλούν. Τα ασφαλιστικά ταμεία, το βάρος που επωμιζεται η κοινωνία κτλ κτλ.
Αλήθεια σου φαίνεται τραβηγμένη σκέψη;
(Ήδη δειλά δειλά ψελλιζεται από κάποιους).


Καμια σχέση δεν έχει το τσιγάρο με αυτά που λες.
Για το κάπνισμα υπάρχει τεράστιος όγκος απο αδιαμφισβήτητα επιστημονικά δεδομένα οτι προκαλει 15 διαφορετικά ειδη καρκίνου και οτι οι καπνιστές είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα ψοφησουν απο αρρώστια σχετική με αυτό.

Για όλα τα υπολοιπα τα δεδομένα είναι αμφισβητήσιμα (ειδικα για το κρέας) και εξάλλου σε νορμαλ ποσότητες στα πλαίσια μιας ισορροπημένης διατροφής δεν προκαλούν κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αρα άκυρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#616065
Andreasdik έγραψε:
sargus έγραψε:Όχι. Επειδή δε μου αφήνουν το δικαίωμα να υπάρχουν μαγαζιά καπνιζόντων. Και όποιος θέλει κάνει το μαγαζί του τέτοιο, όποιος υπάλληλος θέλει δουλεύει εκεί και όποιος θαμώνας θέλει το προτιμάει. Δεν είναι αυτό πιο σωστό;
Με το ίδιο σκεπτικό σε κάποια χρόνια θα μας κόψουν το ποτό, τη ζάχαρη, το κρέας κτλ. αφού μόνο κακό προκαλούν. Τα ασφαλιστικά ταμεία, το βάρος που επωμιζεται η κοινωνία κτλ κτλ.
Αλήθεια σου φαίνεται τραβηγμένη σκέψη;
(Ήδη δειλά δειλά ψελλιζεται από κάποιους)


Δίνεις δικαιώματα να σου λένε για το iq σου...
Πρώτον δεν σου απαγόρευσε κανείς το τσιγάρο, στο απαγόρευσαν σε κλειστό χώρο που συγκεντρώνεται κόσμος.
Δευτερον, όταν καταναλώνω εγώ ποτό, ζάχαρη, κρέας κτλ. πως επηρεάζεσαι εσύ; Ο καπνός του τσιγάρου πάει παντού...
+ αυτό.

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#616066
sargus έγραψε:Ως συνήθως οι αντικαπνιστές αποτελείτε πρόβλημα.


sargus έγραψε:Ωραίο επίπεδο.


sargus έγραψε:
3. Οι αντικαπνιστές που κατα κανόνα είναι κομπλεξικοί σαν αμάμητη πατσαβούρα η οποία έχει ωραία κολλητή και της παίρνει όλους τους γκόμενους.


sargus έγραψε:Ωραίο επίπεδο.


sargus έγραψε: οι μοντέρνοι γυναικωτοι σκατοφλωροι



sargus έγραψε:Ωραίο επίπεδο.


:hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#616072
sargus έγραψε:Σύγχρονες βλακοφασιστικές κοινωνίες!
Μας κοβουν το τσιγαρακι, σε μερικά χρόνια θα ακολουθήσει το ποτάκι, μετά το κρεατάκι και ότι άλλο χαριτωμένο σκεφτούν και εφαρμοσουν φασιστικα οι μοντέρνοι γυναικωτοι σκατοφλωροι που κυβερνουν το δυτικό κόσμο.
Και κάποια στιγμή θα γίνουμε σαν την κοινωνία στο "Demolition man" και θα τραγουδάμε όλοι μαζί αποβλακωμενοι παιδικά τραγουδάκια..



:s_shout :s_shout :s_shout

Να που ζητήματα που έχουν λυθεί εδώ και χρόνια στον πολιτισμένο κόσμο, εδώ πέρα πρέπει να μαλώνουμε ακόμα... :vava:

Ας πάμε να ζήσουμε στον ελεύθερο παράδεισο της Σομαλίας, όπου κανείς δεν διανοείται να κόψει τον καρκίνο του κοζμάκη!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#616098
sargus έγραψε:Πρώτα ήρθαν για τους κομμουνιστες, δεν ήμουν κομμουνιστής και δεν είπα τίποτα......


Σε κάποιο άλλο θρεντ:

Scotch έγραψε:Σκηνικό χθες βράδυ στο SM. Πελάτης έψαχνε άλλον πελάτη που είχε παρκάρει κολλητά δίπλα του (κάθετα) και δεν μπορούσε να ανοίξει η πόρτα του. Μετά από 2-3 ανακοινώσεις, εμφανίζεται η κυρία και αντί να σπεύσει να βοηθήσει ξεκινά επιχειρηματολογία για να μην πάει, με όλους τους γύρω να παρακολουθούμε εμβρόντητοι. "Δεν υπάρχει περίπτωση να βγω με τέτοιον καιρό έξω" (με τέτοιον καιρό όμως τον έκλεισες), "Περίμενε να τελειώσω τα ψώνια μου και θα το πάρω" (!!), "Προσπάθησε να μπεις από άλλη πόρτα" (αυτό θα μπορούσε να το προσπαθήσει, αλλά ήταν και κάποιας ηλικίας), "Είστε αγενής" (ο άνθρωπος ευγενέστατος, της μιλούσε και στον πληθυντικό, απλά "απαιτούσε" ευγενικά το αυτονόητο). Και τελικά τον αγνόησε και συνέχισε τα ψώνια της. Κάπου εκεί έφυγα, δεν έμαθα τι έγινε, αλλά απορώ πως μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν κατέβασε κανένα εικονοστάσι ... :s_dunno



:s_yes

Κατά τα άλλα, ιδιαίτερα απολαυστικό το κλαψούρισμα των καπνιστών:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#616100 Τι έχουμε πει χιλιάδες φορές... Το τσιγάρο χτυπάει όλα τα αγγεία και κυρίως του εγκεφάλου

:dizzy:

Μπετόν αρμέ :help:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#616116
sargus έγραψε:Πρώτα ήρθαν για τους κομμουνιστες, δεν ήμουν κομμουνιστής και δεν είπα τίποτα......


Κανείς δεν σου απαγορεύει να καπνίζεις, απλά θα το κάνεις εκεί που δεν θα εισπνέει κάποιος άλλος τον καρκίνο σου.

Αν πιστεύεις πως είναι δικαίωμά σου να με κάνεις να εισπνέω τον καρκίνο που εσύ θέλεις να βάλεις στα πνευμόνια σου, δικαίωμά σου, αλλά δεν έχει σχέση με τον μεγάλο αδερφό.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#616117 Η ουσία πάντως αυτή που περιγράφει ο μαρκβαγ είναι, ότι δηλαδή κανείς δεν απαγορεύει το κάπνισμα όταν δεν επηρεάζεται η υγεία των άλλων. Προσωπικά θέλω να παραμείνω ρομαντικός και να πιστεύω ότι εάν κάποτε υπάρξει σταθερή εφαρμογή αντικαπνιστικών μέτρων, οι σημερινές αντιδράσεις θα δείχνουν τόσο γραφικές όσο οι αντιδράσεις στη θέσπιση δικαιώματος ψήφου των γυναικών ξερωγώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#616120 Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει κάποιος κάτι εάν δεν έχει την ελάχιστη νοημοσύνη ή στο φινάλε όρεξη να καταλάβει

Τζάμπα το κουράζουμε

:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By sargus
#616122
JBT έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει κάποιος κάτι εάν δεν έχει την ελάχιστη νοημοσύνη ή στο φινάλε όρεξη να καταλάβει

Τζάμπα το κουράζουμε

:s_whiteflag


Είσαι πραγματικά ντροπή του ιντερνετ. Επειδή λέω μια άποψη χωρίς να προσβάλλω κανέναν (αρχικά) με την οποία διαφωνείς, με προσβάλλεις με άσχημο τρόπο (και παραπάνω από μια φορές).
Δεν έχω ούτε καν οίκτο για υποκείμενα σαν του λόγου σου. Γιατί είμαι σίγουρος ότι στην πραγματική σου ζωή δε θα πηγαίνεις τριγύρω να λες στα μούτρα κάποιου ότι τον θεωρείς αμοιβάδα. Βρίσκεις και τα κάνεις μέσα σε ένα φόρουμ χειρότερα από παιδάκι.
Λυπάμαι τους ανθρώπους που σε ανέχονται.