Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609016
diplomat έγραψε:Καλά, αυτονόητο ότι η αναφορά για κοιν. ρατσισμό είναι για χοντρά γέλια.

Φανταζόμαστε την κατάσταση στην οποία βρισκόταν αυτός που το έγραψε

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#609368 Το μακαρι τι ειναι ρε 224;
Μια φορα τον μηνα βγαινετε εξω για καφε ή σοκολατα,αντε και καμια μπυρα.
Αν εφαρμοστει ο νομος τα μαγαζια θα κλεισουν γιατι ο τζιρος τους θα μειωθει 30-40%.
Απλα να ικανοποιηθει το Εγω του καθενα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609369
italakias έγραψε:Το μακαρι τι ειναι ρε 224;
Μια φορα τον μηνα βγαινετε εξω για καφε ή σοκολατα,αντε και καμια μπυρα.
Αν εφαρμοστει ο νομος τα μαγαζια θα κλεισουν γιατι ο τζιρος τους θα μειωθει 30-40%.
Απλα να ικανοποιηθει το Εγω του καθενα.

Εχεις σκεφτει οτι υπαρχει κοσμος που δεν βγαινει χειμωνα επειδη οπου παει θα ειναι τεκες;

Γιατι θα πρεπει να μας νοιαζει ο τζιρος των καταστηματων; Δηλαδη αυτος που μεχρι σημερα εβγαινε θα σταματησει; :dizzy:
Ο νομος λεει αυτο που λεει και αν εφαρμοστει καθολικα οσοι χαλαστουν στην αρχη θα συμβιβαστουν αργοτερα. Οπως γινεται εξω δηλαδη
Άβαταρ μέλους
By Govus
#609370 Είναι πραγματικά ΚΑΤΑΝΤΙΑ να βαριέσαι να περπατήσεις 10 μέτρα, για να κάνεις ένα τσιγάρο έξω από το όποιο "μαγαζί" :( ...
Θα το καταλάβαινα, αν η μπανανία βρισκόταν κάπου κοντά στον Αρκτικό Κύκλο, με τέτοιο κλίμα όμως σαν το δικό μας, τι να συμπεράνει κανείς για το ποιόν των νεοΕΛ :roll: ;
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#609371
Νίκος Παππάς έγραψε:Δηλαδη αυτος που μεχρι σημερα εβγαινε θα σταματησει; :dizzy:

Εγώ δεν θα σταματήσω, αλλά θα το περιορίσω αρκετά. Ειδικά τις βραδινές = ποτό.
Και θα περιορίσω ακόμα περισσότερο την κατανάλωση αλκοολ. Τουλάχιστον στο μισό.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#609372 Ε βεβαια θα σταματησει.
Σε σπιτια θα διαδκεδαζει ο κοσμος.
Δεν ειμαι μσλακας να ξοδεψω 20-30 ευρω εξω σε ποτα οταν δεν μπορω να τα απολαυσω.
Ουτε 3 ευρω για καφε δεν δινω χωρις τσιγαρο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609373 [Παράλληλο σύμπαν που εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός στο γιουνάνισταν]Στην αρχή είναι πολύ πιθανό να υπάρξει μια ύφεση στην αγορά από εμπαναστάτες καπνιστές, μέχρι να καταλάβουν ότι κομμένα τα δίφραγκα και ότι πλέον σε κλειστό χώρο δε φουμάρεις. Μετά από κάποιο διάστημα πιθανολογώ ότι θα επιστρέψουν στη διασκέδασή τους μειώνοντας το κάπνισμα αντί για τις εξόδους, και κάάάπου στην πορεία ίσως καταλάβουν πόσο καλό πράττουν έτσι για την υγεία τους και των άλλων (γελάω όξω δυνατά).[/Παράλληλο σύμπαν που εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός στο γιουνάνισταν]

Μια επισήμανση όμως, το χειμώνα έχει κρύο, ακόμα και στην Αθήνα, ειδικά εάν μπαινοβγαίνει κανείς από τη ζέστη του μέσα στο κρύο του έξω (πού να απουσιάζουν και σόμπες :lipsealed: ).
Επίσης, τα ΕΛ θεριακληδόνια δεν καπνίζουν ένα με τον καφέ και δύο-τρία με το ποτό, αλλά αποδεκατίζουν πακέτα και καπνούς αβέρτα, οπότε οι βολτούλες έξω θα είναι μπόλικες. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#609375
Νίκος Παππάς έγραψε:
italakias έγραψε:Το μακαρι τι ειναι ρε 224;
Μια φορα τον μηνα βγαινετε εξω για καφε ή σοκολατα,αντε και καμια μπυρα.
Αν εφαρμοστει ο νομος τα μαγαζια θα κλεισουν γιατι ο τζιρος τους θα μειωθει 30-40%.
Απλα να ικανοποιηθει το Εγω του καθενα.

Εχεις σκεφτει οτι υπαρχει κοσμος που δεν βγαινει χειμωνα επειδη οπου παει θα ειναι τεκες;

Γιατι θα πρεπει να μας νοιαζει ο τζιρος των καταστηματων; Δηλαδη αυτος που μεχρι σημερα εβγαινε θα σταματησει; :dizzy:
Ο νομος λεει αυτο που λεει και αν εφαρμοστει καθολικα οσοι χαλαστουν στην αρχη θα συμβιβαστουν αργοτερα. Οπως γινεται εξω δηλαδη


Κάθεσαι τώρα και απαντάς στα τυχαία νούμερα του italakias.
Έχεις πολύ χρόνο! :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#609380
italakias έγραψε:Ε βεβαια θα σταματησει.
Σε σπιτια θα διαδκεδαζει ο κοσμος.
Δεν ειμαι μσλακας να ξοδεψω 20-30 ευρω εξω σε ποτα οταν δεν μπορω να τα απολαυσω.
Ουτε 3 ευρω για καφε δεν δινω χωρις τσιγαρο.


Όπως έχουν σταματήσει και πολλοί να βγαίνουν τώρα που δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός.
Σε σπίτια διασκεδάζει ο κόσμος.
Δεν είναι μαλάκες να ξοδεύουν 20-30 Ευρώ έξω σε ποτά όταν δεν μπορούν να τα απολαύσουν.
Ούτε 3 Ευρώ για καφέ δεν δίνουν αν είναι να ρουφάνε τη μπόχα σου και αυτοί και τα παιδιά τους.

Δικό σου πρόβλημα να μην μπορείς να κατανοήσεις τα αυτονόητα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#609382 Δηλαδή στα σπίτια καπνίζουν στο σαλόνι; Έχεις ιταλάκια ημερολόγιο; 2019 γράφει, έχω να δω καπνίλα σε σπίτι μέσα (εκτός φοιτητικού) καμιά 20αρια χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609383
Bayern7 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δηλαδη αυτος που μεχρι σημερα εβγαινε θα σταματησει; :dizzy:

Εγώ δεν θα σταματήσω, αλλά θα το περιορίσω αρκετά. Ειδικά τις βραδινές = ποτό.
Και θα περιορίσω ακόμα περισσότερο την κατανάλωση αλκοολ. Τουλάχιστον στο μισό.

Εμενα το κοψιμο του τσιγαρου δεν με σταματησε ουτε στον καφε, ουτε στο πιοτο, με σταματησε στο ποσο συχνα εβγαινα χειμωνα. Το ιδιο και σε φιλους που το εκοψαν.

Η σχεση ποτου / καφε / τσιγαρου ειναι στο μυαλο των καπνιστων. Ασε που λογω βελτιωσης της γευσης / οσφρησης οταν κοβεις το τσιγαρο τα απολαμβανεις καλυτερα.

Περαν αυτου θα το περιορισεις για λιγο καιρο και μετα θα προσαρμοστεις, οπως εγινε παντου δηλαδη. Κι αν τελικα ο κοψεις για να μην σε τρωει τ' αγιαζι, καλο θα κανεις στον εαυτο σου.

Επισης θα βγουν παραπανω αυτοι που το αποφευγουν τωρα λογω της καπνας/ μποχας.

NickTG έγραψε:
Κάθεσαι τώρα και απαντάς στα τυχαία νούμερα του italakias.
Έχεις πολύ χρόνο! :s_cool


Εχω, περιμενω να στεγνωσουν οι κορνιζες :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609384 Με το ιδιο σκεπτικο....να πινετε ρε σεις....και να οδηγητε...
Αφου θα βγειτε δεν ειναι δυνατον να μην πιειτε αλκοολ..

Σωστα;;;;

Στα αλλα συμφωνω...σιγα μη φερω τους φιλους μου να διαλυσουν το σπιτι, τα σαλονια, τους τοιχους, τις κουρτινες σε καπνα επειδη δεν θελουν να βγουν εξω...ειναι μερικοι και αμπλαουμπλες...χαλια θα τα κανουν ολα.

Ε ας κατσουμε σπιτακι το χειμωνα μς την οικογενεια μας.... ας βρεθουμε ξανα την ανοιξη να εχουμε και θεματα να αναλυσουμε διοτι το συχνο εξω δεν εχεις και τι να πεις...κοιτας και το κινητο :rtfm:
:innocent:
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 15 Οκτ 2019, 14:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609385
Νίκος Παππάς έγραψε:
Bayern7 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δηλαδη αυτος που μεχρι σημερα εβγαινε θα σταματησει; :dizzy:

Εγώ δεν θα σταματήσω, αλλά θα το περιορίσω αρκετά. Ειδικά τις βραδινές = ποτό.
Και θα περιορίσω ακόμα περισσότερο την κατανάλωση αλκοολ. Τουλάχιστον στο μισό.

Εμενα το κοψιμο του τσιγαρου δεν με σταματησε ουτε στον καφε, ουτε στο πιοτο, με σταματησε στο ποσο συχνα εβγαινα χειμωνα. Το ιδιο και σε φιλους που το εκοψαν.

Η σχεση ποτου / καφε / τσιγαρου ειναι στο μυαλο των καπνιστων. Ασε που λογω βελτιωσης της γευσης / οσφρησης οταν κοβεις το τσιγαρο τα απολαμβανεις καλυτερα.

Περαν αυτου θα το περιορισεις για λιγο καιρο και μετα θα προσαρμοστεις, οπως εγινε παντου δηλαδη. Κι αν τελικα ο κοψεις για να μην σε τρωει τ' αγιαζι, καλο θα κανεις στον εαυτο σου.

Επισης θα βγουν παραπανω αυτοι που το αποφευγουν τωρα λογω της καπνας/ μποχας.

A, θα διαφωνήσω στο παραπάνω. Μια χαρά υπάρχει σχέση τσιγάρου και ποτού (και πολύ λιγότερο καφέ). Το ποτό φέρνει τσιγάρο και το ανάποδο.
Προφανώς και αν δεν καπνίζεις θα πιεις λιγότερο, ενώ προφανώς και αν πρέπει να κουβαλιέσαι συνέχεια εκτός του μαγαζιού, θα εκνευριστείς και θα καπνίσεις λιγότερο στο τέλος (που αυτό ειναι και το νόημα στην τελική...), ενώ δυστυχώς για το μαγαζί θα πιεις και λιγότερο.
Από εκεί και μετά, προφανώς και δεν γίνεται να καταστρέφουμε την δημόσια υγεία μην τυχόν και βγάλουν τα μπαρ λιγότερα. Ποτέ τους και να μην βγάλουν. Η υγεία είναι σημαντικότερη.