Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#628544
JarnoT έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:το κάπνισμα ήταν από τις χειρότερες συνήθειες που είχα στη ζωή μου. Σεβαστείτε τους εαυτούς σας και κόψτε το. Ποτέ δεν είναι αργά.

:s_thumbsup

Σωστός ο Bussman. Σεβαστείτε τους εαυτούς σας και όλους τους γύρω σας, να προσθέσω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#633204 Οι καπνιστές, όπως και οι υπερβολικά παχύσαρκοι είναι στις ομάδες υψηλού κινδύνου για τη γρίπη. Και στην πανδημία της νόσου Covid-19 οι καπνιστές φαίνεται ότι κινδυνεύουν περισσοτερο σε σχέση με άλλες ομάδες του πληθυσμού.

"Δεν έχουμε δει δεδομένα ότι ο καπνιστής κινδυνεύει περισσότερο, αλλά με βάση ερευνητικές εργασίες ότι οι καπνιστές υπερεκφράζουν τον υποδοχέα με τον οποίο συνδέεται ο κορωνοϊός, για την ακρίβεια έχουν περισσότερο υποδοχέα του ιού στο αναπνευστικό τους, φοβάμαι για τους καπνιστές, πρέπει να το πω αυτό, ότι μπορεί να εκτεθούν ευκολότερα" είπε ο κ. Τσιόδρας.

Μελέτη για τους καπνιστές και για τον κίνδυνο που διέτρεχαν για τη γρίπη είχε γίνει περίπου δυο χρόνια μετά την πανδημία του 2009. Οι μελέτες απέδειξαν αυτό που εκτιμούσαν οι ειδικοί και έκτοτε οι καπνιστές αποτελούν ομάδα υψηλού κινδύνου για τη νόσο της εποχικης γρίπης και πρέπει να εμβολιάζονται.

Και στην προκειμένη περίπτωση οι καπνιστές βρίσκονται περιμετρικά του στενού πυρήνα των ευπαθών ομάδων για την προστασία από τον κορωνοΪό.

Όπως διευκρίνισε ο κ. Τσιόδρας, είναι πιθανό οι καπνιστές να εκτεθούν και να νοσήσουν πιο εύκολα σε σχέση με τους μη καπνιστές.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... lUgW_aOUBk

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#636350 https://www.zougla.gr/greece/article/ka ... farsalinou

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΧ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#636355
Corto Maltese έγραψε:https://www.zougla.gr/greece/article/kapnisma-ke-koronoios-ti-dixni-i-analisi-ton-mexri-tora-dedomenon-apo-tin-erevna-tou-k-farsalinou

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΧ


Με το φαρμακο στο χερι ειμαι. Αν του βασταει ας κοπιασει ο κορονοιος :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#636368
Corto Maltese έγραψε:https://www.zougla.gr/greece/article/kapnisma-ke-koronoios-ti-dixni-i-analisi-ton-mexri-tora-dedomenon-apo-tin-erevna-tou-k-farsalinou

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΧ
Δεν ξέρω ...τον φαρσαλινο τον διάβαζα πολύ οταν ατμιζα και έκανες τις πρώτες έρευνες και ήταν υπέρμαχος του ηλ τσιγάρου. Κάποια στιγμή σταμάτησα χωρίς να ξέρω κάτι απλά από ένστικτο μου φαινονταν μλκς κάποια που έλεγε .κάποια στιγμή τυχαία σε μια συζήτηση με φίλο γιατρό μεγάλης ηλικία ήρθε το όνομα του και μου είπε πολύ καλά λόγια για αυτόν και ότι είναι από τους καλύτερους σε θέματα ερευνων. Δεν ξέρω τι να πω ..
Άβαταρ μέλους
By JBT
#636374 Έχει καταρριφθεί κι αυτή η πίπα

Παμπαρακατ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#636379
bujinkan έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:https://www.zougla.gr/greece/article/kapnisma-ke-koronoios-ti-dixni-i-analisi-ton-mexri-tora-dedomenon-apo-tin-erevna-tou-k-farsalinou

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΧ
Δεν ξέρω ...τον φαρσαλινο τον διάβαζα πολύ οταν ατμιζα και έκανες τις πρώτες έρευνες και ήταν υπέρμαχος του ηλ τσιγάρου. Κάποια στιγμή σταμάτησα χωρίς να ξέρω κάτι απλά από ένστικτο μου φαινονταν μλκς κάποια που έλεγε .κάποια στιγμή τυχαία σε μια συζήτηση με φίλο γιατρό μεγάλης ηλικία ήρθε το όνομα του και μου είπε πολύ καλά λόγια για αυτόν και ότι είναι από τους καλύτερους σε θέματα ερευνων. Δεν ξέρω τι να πω ..

Με τον Φαρσαλινό ήμασταν στην ίδια ομάδα στο GPRO, μπορεί να λέει πίπες ή μη πίπες, στο scholar όμως (που έχει λίιιιιιιιιιγο μεγαλύτερη αξία από το petrolheads) έχει 129 εργασίες, 5000+ ετεροαναφορές και 32 h-index (φοβερό). Με το όνομά του και το επίθετό του. :)
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#636382
Corto Maltese έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:https://www.zougla.gr/greece/article/kapnisma-ke-koronoios-ti-dixni-i-analisi-ton-mexri-tora-dedomenon-apo-tin-erevna-tou-k-farsalinou

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΧ
Δεν ξέρω ...τον φαρσαλινο τον διάβαζα πολύ οταν ατμιζα και έκανες τις πρώτες έρευνες και ήταν υπέρμαχος του ηλ τσιγάρου. Κάποια στιγμή σταμάτησα χωρίς να ξέρω κάτι απλά από ένστικτο μου φαινονταν μλκς κάποια που έλεγε .κάποια στιγμή τυχαία σε μια συζήτηση με φίλο γιατρό μεγάλης ηλικία ήρθε το όνομα του και μου είπε πολύ καλά λόγια για αυτόν και ότι είναι από τους καλύτερους σε θέματα ερευνων. Δεν ξέρω τι να πω ..

Με τον Φαρσαλινό ήμασταν στην ίδια ομάδα στο GPRO, μπορεί να λέει πίπες ή μη πίπες, στο scholar όμως (που έχει λίιιιιιιιιιγο μεγαλύτερη αξία από το petrolheads) έχει 129 εργασίες, 5000+ ετεροαναφορές και 32 h-index (φοβερό). Με το όνομά του και το επίθετό του. :)
Άγνωστες λέξεις. Alert
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#636383
Corto Maltese έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:https://www.zougla.gr/greece/article/kapnisma-ke-koronoios-ti-dixni-i-analisi-ton-mexri-tora-dedomenon-apo-tin-erevna-tou-k-farsalinou

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΧ
Δεν ξέρω ...τον φαρσαλινο τον διάβαζα πολύ οταν ατμιζα και έκανες τις πρώτες έρευνες και ήταν υπέρμαχος του ηλ τσιγάρου. Κάποια στιγμή σταμάτησα χωρίς να ξέρω κάτι απλά από ένστικτο μου φαινονταν μλκς κάποια που έλεγε .κάποια στιγμή τυχαία σε μια συζήτηση με φίλο γιατρό μεγάλης ηλικία ήρθε το όνομα του και μου είπε πολύ καλά λόγια για αυτόν και ότι είναι από τους καλύτερους σε θέματα ερευνων. Δεν ξέρω τι να πω ..

Με τον Φαρσαλινό ήμασταν στην ίδια ομάδα στο GPRO, μπορεί να λέει πίπες ή μη πίπες, στο scholar όμως (που έχει λίιιιιιιιιιγο μεγαλύτερη αξία από το petrolheads) έχει 129 εργασίες, 5000+ ετεροαναφορές και 32 h-index (φοβερό). Με το όνομά του και το επίθετό του. :)
Άγνωστες λέξεις. Alert
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#636434 GPRO - Online formula 1 management game
scholar - υπηρεσία του google για δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά ή βιβλία τα οποία περνάνε από ανεξάρτητους κριτές
ετεροαναφορές - πόσες φορές επόμενοι ερευνητές έχουν χρησιμοποιήσει δικές σου έρευνες ως βάση ή ως αναφορά για τις δικές τους
h-index - είναι ένα πυραμιδικής έμπνευσης σύστημα σύμφωνα με το οποίο μετράμε πόσες εργασίες σου έχουν αναφερθεί πόσες φορές. 32 σημαίνει ότι τουλάχιστον 32 εργασίες σου έχουν 32 αναφορές. Και για να ανέβει είναι πολύ δύσκολο γιατί δεν αρκεί να πάει μία καινούργια εργασία στις 33 αναφορές, αλλά το ίδιο και οι άλλες 32.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#636439
Corto Maltese έγραψε:GPRO - Online formula 1 management game
scholar - υπηρεσία του google για δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά ή βιβλία τα οποία περνάνε από ανεξάρτητους κριτές
ετεροαναφορές - πόσες φορές επόμενοι ερευνητές έχουν χρησιμοποιήσει δικές σου έρευνες ως βάση ή ως αναφορά για τις δικές τους
h-index - είναι ένα πυραμιδικής έμπνευσης σύστημα σύμφωνα με το οποίο μετράμε πόσες εργασίες σου έχουν αναφερθεί πόσες φορές. 32 σημαίνει ότι τουλάχιστον 32 εργασίες σου έχουν 32 αναφορές. Και για να ανέβει είναι πολύ δύσκολο γιατί δεν αρκεί να πάει μία καινούργια εργασία στις 33 αναφορές, αλλά το ίδιο και οι άλλες 32.
Thanks
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#690955
Giuseppe Busso έγραψε:την Φεβ 8th, '17, 22:37

Έχουμε ηλεκτρονικούς καπνιστές στο forum;
Μάλλον θα αγοράσω. Εϊμαι παντελώς άσχετος στο θέμα και ό,τι έχω μάθει, έγινε σήμερα που μίλησα με ένα φίλο μου.

Έχω μπανίσει μετά από ψάξιμο το παρακάτω.
http://www.joyetechgreece.gr/set-%CE%B7 ... CE%AE.html

Δεκτές συμβουλές, απόψεις, προτάσεις κλπ.

viewtopic.php?p=362663#p362663


Giuseppe Busso έγραψε:την Φεβ 9th, '17, 15:46


Καλώς ήλθα στον κόσμο του ατμίσματος.

Αγόρασα μόλις και φουμάρω.

Joyetech evic vct dual με Ultimo ατμιστή, αντίσταση στα 0.5 Ohm.

Πήρα και 2 μπουκαλάκια υγρό. Ένα 10ml και ένα 25ml και τα δύο στα 0.6 νικοτίνης.


viewtopic.php?p=362936#p362936

Πριν από 4 χρόνια τέτοια μέρα έκανα μια ερώτηση για το άτμισμα.
Παράτησα τα τσιγάρα. ΜΑΧΑΙΡΙ.
Άρχισα το άτμισμα το οποίο διήρκησε 6 μήνες περίπου και το παράτησα και αυτό.

4 χρόνια μη καπνιστής. Ένα από τα καλύτερα πράγματα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Εκ τότε έχω κάνει κάποια πούρα και πουράκια, όχι πάνω από 10, σε περιόδους γιορτής, Πάσχα, γενέθλια κλπ έτσι για το "καλό".

Αν συστήνω να κόψετε το τσιγάρο; ΧΘΕΣ
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#690958
Giuseppe Busso έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:την Φεβ 8th, '17, 22:37

Έχουμε ηλεκτρονικούς καπνιστές στο forum;
Μάλλον θα αγοράσω. Εϊμαι παντελώς άσχετος στο θέμα και ό,τι έχω μάθει, έγινε σήμερα που μίλησα με ένα φίλο μου.

Έχω μπανίσει μετά από ψάξιμο το παρακάτω.
http://www.joyetechgreece.gr/set-%CE%B7 ... CE%AE.html

Δεκτές συμβουλές, απόψεις, προτάσεις κλπ.

viewtopic.php?p=362663#p362663


Giuseppe Busso έγραψε:την Φεβ 9th, '17, 15:46


Καλώς ήλθα στον κόσμο του ατμίσματος.

Αγόρασα μόλις και φουμάρω.

Joyetech evic vct dual με Ultimo ατμιστή, αντίσταση στα 0.5 Ohm.

Πήρα και 2 μπουκαλάκια υγρό. Ένα 10ml και ένα 25ml και τα δύο στα 0.6 νικοτίνης.


viewtopic.php?p=362936#p362936

Πριν από 4 χρόνια τέτοια μέρα έκανα μια ερώτηση για το άτμισμα.
Παράτησα τα τσιγάρα. ΜΑΧΑΙΡΙ.
Άρχισα το άτμισμα το οποίο διήρκησε 6 μήνες περίπου και το παράτησα και αυτό.

4 χρόνια μη καπνιστής. Ένα από τα καλύτερα πράγματα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Εκ τότε έχω κάνει κάποια πούρα και πουράκια, όχι πάνω από 10, σε περιόδους γιορτής, Πάσχα, γενέθλια κλπ έτσι για το "καλό".

Αν συστήνω να κόψετε το τσιγάρο; ΧΘΕΣ
Όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ ...άρα επειδή δεν μπορώ δεν υπάρχει ,μάλλον δεν προσπαθώ πολύ ...τώρα την βγάζω με το iqos

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#690959 Διάβαζα μια συνέντευξη του Γιάννη Ιωαννίδη (καθηγητή στο Στάντφορντ) ότι οι θάνατοι της Philip Morris (που κατέχει το 15% της παγκόσμιας καπνοβιομηχανίας) τα επόμενα 100 χρόνια υπολογίζονται σε 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι!
Επίσης, ότι ο ετήσιος τζίρος όλου του κλάδου υπολογίζεται σε 1 τρις δολάρια.