Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#609583
Lap έγραψε:Φανταζεστε αν δεν υπηρχενη απαγορευση σε κλειστο χωρο, καποιος που καπνιζει να πληρωνε πολυ υψηλοτερες εισφορες (x10) στο ταμειο υγειας


Μέσα. Αλλά να γίνει το ίδιο σ αυτόν που πίνει, που τρώει τον άμπακο έχει κοιλιά και ΔΜΣ>25, που δεν γυμνάζεται, που δεν πηδάει ή δεν τον παίζει όσο πρέπει (λόγω προστάτη φυσικά), κοκ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609584
MIXOStsi έγραψε:Φασισμός, ρατσισμός κι άλλα ωραία από καπνιστές για να υποστηρίξουν τον εθισμό τους... κι αυτό αποδεικνύει τον εθισμό...

Έτσι ακριβώς. Εξοργιστικό και λυπηρό ταυτόχρονα.
Απλά no comment γιατί μιλάει το τσιγάρο και όχι ο άνθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#609585
Bayern7 έγραψε:
kostis20 έγραψε:Tα επιχειρήματα των υπέρμαχων του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους είναι κάτω και από επίπεδο καφενείου τη δεκαετία του 80. :(
Κάνουν κάτι αντιπαραβολές ότι ΄ναι...Ειδικά εκεί με τους Vigan και τους ομοφυλοφιλους και τις αγάμητες γεροντοκόρες έχασα τη μπάλα... :help: :help: :help:
Προφανώς δεν έχετε ιδέα ,αλλά εμείς και τα παιδιά μας δε φταίμε να εισπνέουμε το καπνό σας ,όπου σας κατέβει.
Αυτοκτονήστε χωρίς τη δικιά μας παρέα. :rtfm:


Την αντιστοιχία με τους ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ vegan (όχι όλους) και τους ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ ομοφυλόφιλους (όχι όλους) την έκανα εγώ που είμαι υπέρμαχος ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους. :iconcool:


Ολοι ή η πλειοψηφια τουλαχιστον ειμαστε υπερμαχοι της απαγορευσης σε κλειστους χωρους, αλλα αλλο αυτο και αλλο να κυνηγαμε μαγισσες.
Μερικοι αντικαπνιστες εχουν φτασει σε σημειο ακραιας υπερβολης.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609586 Εδώ που έχουμε φτάσει καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για ένα καθολικό αίτημα και όχι κάποιων κομπλεξικών μπογδανικών αναρχομαγισσών.

MIXOStsi έγραψε:
diplomat έγραψε:Σεβαστείτε τη ζωή σας και την προσωπικότητά σας. Είστε ενήλικες ευφυείς άνθρωποι,


Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες απ' τα γραφόμενα τους? :lol:


Πες το επίκληση στο filotimo, πες το επίκληση στο συναίσθημα, πες το ό,τι θες, όμως ναι, πιστεύω ότι η καπνιστική πρέζα θολώνει μυαλά που στροφάρουν σ' άλλα θέματα. Κατανοώ ότι το κόψιμο είναι δύσκολο, όχι επειδή το 'κοψα εγώ, αλλά επειδή έχω δει απίστευτα σκηνικά εξάρτησης με τα ματάκια μου. Σε αυτό το μοτίβο κινείται και το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους. Το έχω ξαναγράψει: όταν βλέπεις καπνιστόνι να φουμάρει στο αυτοκίνητο ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ, εσένα (aka τον άγνωστο διπλανό στην καφετέρια, στο μπαρ, στο γήπεδο κοκ) ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ.

Κατανοώ λοιπόν ότι είναι δύσκολο να το κόψουν, ΤΕΛΟΣ όμως η βλαπτική συμπεριφορά για τον δίπλα.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#609587
George_Prix έγραψε:Οσον αφορα τον αντικαπνιστικο νομο, ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοστει. 10 χρονια που δεν καπνιζα, δεν αντεχα την καπνιλα οπου πηγαινα. Δε θελω και δεν πρεπει αλλος ανθρωπος να αισθανεται ετσι οταν βγαινει εξω να διασκεδασει.

Παρότι είμαι καπνιστής και λογικά έχω μεγαλύτερη ανοχή στην κάπνα σε σχέση με έναν που δεν καπνίζει, μου έχει τύχει να φύγω 2-3 από μαγαζιά επειδή είχε ανύπαρκτο εξαερισμό και η κάπνα ήταν ανυπόφορη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609588
Bayern7 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Οσον αφορα τον αντικαπνιστικο νομο, ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοστει. 10 χρονια που δεν καπνιζα, δεν αντεχα την καπνιλα οπου πηγαινα. Δε θελω και δεν πρεπει αλλος ανθρωπος να αισθανεται ετσι οταν βγαινει εξω να διασκεδασει.

Παρότι είμαι καπνιστής και λογικά έχω μεγαλύτερη ανοχή στην κάπνα σε σχέση με έναν που δεν καπνίζει, μου έχει τύχει να φύγω 2-3 από μαγαζιά επειδή είχε ανύπαρκτο εξαερισμό και η κάπνα ήταν ανυπόφορη.


Ετσι. Αν δεν παιζει ΚΑΛΟΣ εξαερισμος, δεν παλευεται με τιποτα η βρωμα ουτε απο μας τους καπνιστες!
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609589
Bayern7 έγραψε:Παρότι είμαι καπνιστής και λογικά έχω μεγαλύτερη ανοχή στην κάπνα σε σχέση με έναν που δεν καπνίζει, μου έχει τύχει να φύγω 2-3 από μαγαζιά επειδή είχε ανύπαρκτο εξαερισμό και η κάπνα ήταν ανυπόφορη.


Εννοείται αυτό.

Πόσες φορές έχουμε γυρίσει όλοι (νωρίτερα ή "στην ώρα μας") από μαγαζιά και έζεχνε μέχρι και το σώβρακο σα σταχτοδοχείο. :lipsealed:
Πάντα μπαίνω για μπάνιο μετά από τέτοιες εξόδους, ακόμη κι αν είμαι τέρμα κουρασμένος. Μια φορά είχα πέσει για ύπνο έτσι και η μπόχα seepαρε μέσα από το μαξιλάρι. :vava:
Άβαταρ μέλους
By pro
#609590
diplomat έγραψε:
όταν βλέπεις καπνιστόνι να φουμάρει στο αυτοκίνητο ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ


Όταν ήμουν πιτσιρικάς το έκαναν σχεδόν όλοι. Αλλά τότε κάπνιζαν και στα ΚΤΕΛ και στα αεροπλάνα. Στον "Εξορκιστή" πάνε το πιτσιρίκι στο νοσοκομειο (αμερικάνικο), και ο γιατρός στο διαδρομο μιλάει στη μάνα με το τσιγάρο στο χέρι. Άλλαξαν τα πράγματα και αυτοί που καπνίζουν στο αμάξι με το παιδί μέσα είναι ελάχιστοι, ηλίθιοι και προφανώς δεν αντιπροσωπεύουν τον μέσο καπνιστή. Όπως επίσης δεν αντιπροσωπεύουν τον μέσο έλληνα μη καπνιστή όσοι προτείνουν να απαγορευτεί το κάπνισμα στις πλατείες. Πιάνετε τα άκρα, αυτό έλεγα και παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609591
pro έγραψε:Όταν ήμουν πιτσιρικάς το έκαναν σχεδόν όλοι. Αλλά τότε κάπνιζαν και στα ΚΤΕΛ και στα αεροπλάνα. Στον "Εξορκιστή" πάνε το πιτσιρίκι στο νοσοκομειο (αμερικάνικο), και ο γιατρός στο διαδρομο μιλάει στη μάνα με το τσιγάρο στο χέρι. Άλλαξαν τα πράγματα και αυτοί που καπνίζουν στο αμάξι με το παιδί μέσα είναι ελάχιστοι, ηλίθιοι και προφανώς δεν αντιπροσωπεύουν τον μέσο καπνιστή. Όπως επίσης δεν αντιπροσωπεύουν τον μέσο έλληνα μη καπνιστή όσοι προτείνουν να απαγορευτεί το κάπνισμα στις πλατείες. Πιάνετε τα άκρα, αυτό έλεγα και παραπάνω.


Η διαφορά είναι ότι πλέον έχουμε 2019 και όχι 1973.

Ο μέσος καπνιστής και αντικαπνιστής, όπως και όλοι οι όροι τσουβαλιάσματος, δε μου πολυαρέσουν. Πάντως ξαναλέω, το κάπνισμα σε εισόδους, πλατείες, etc. ΜΗΝ το πολυσκέφτεστε. Πρώτα πρέπει να σταματήσει σε παιδότοπους ξέρωγω, και μετά βλέπουμε εάν είναι υπερβολικά κάποια αντικαπνιστικά αιτήματα (spoiler alert: χλωμό για την πλειοψηφία τους).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609594 Οσο ειχα κοψει το τσιγαρο, σιγα σιγα εγινα αντικαπνιστης. Οχι απο αυτους που ζαλιζουν τα @@ στους αλλους να μην καπνιζουν, απλα δεν αντεχα να το μυριζω και το απεφευγα οσο μπορουσα. Πηγαιναμε επισκεψη σε κατι φιλους που καπνιζανε κι οπως οδηγουσα στην επιστροφη αρρωσταινα με τη μυρωδια απο τα ρουχα μου που ειχανε ποτισει. Πηγαινα στο σπιτι κι οπως τα εβγαζα απο πανω μου, τα εχωνα με τη μια στο πλυντηριο ολα.

Πως καταφερε τελικα το κωλοτσιγαρο και κερδισε τον αγωνα, ιδεα δεν εχω :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609595
pro έγραψε:
Lap έγραψε:Φανταζεστε αν δεν υπηρχενη απαγορευση σε κλειστο χωρο, καποιος που καπνιζει να πληρωνε πολυ υψηλοτερες εισφορες (x10) στο ταμειο υγειας


Μέσα. Αλλά να γίνει το ίδιο σ αυτόν που πίνει, που τρώει τον άμπακο έχει κοιλιά και ΔΜΣ>25, που δεν γυμνάζεται, που δεν πηδάει ή δεν τον παίζει όσο πρέπει (λόγω προστάτη φυσικά), κοκ.

:yahoo: :lol:
Ειπαμε ειναι ακραιο και αντισυνταγματικο αλλα συνεχιζοντας το ιδιο σκεπτικο....

Ολα αυτα ομως που λες δεν επιβαρυνουν τους οικονομοτεχνικους υπολογισμους υγειας των γυρω σου...το καπνισμα ομως ναι.... δηλαδη επειδη καποιος καπνιζει το κρατος πληρωνει τον καρκινο καποιων αλλων γυρω του και μιλαμε για 100δες χιλ ευρω.....τι εκατονταδες;;;;; εκατομμυρια ευρω....

Δηλαδη η επιλογη σου του να εχεις κακη υγεια (θεμιτο) τραβα αυτοματα και τη μη επιλογη των γυρω σου, ενω παραλληλα δεν πληρωνεις για τη ζημια που κανεις στους αλλους!!!!!!!

Φυσικα, ολα αυτα που λεω ειναι πολυ ακραια...αλλα δειχνουν μια κατευθυνση και μια συγκεκριμενη λογικη
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 16 Οκτ 2019, 13:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609598
George_Prix έγραψε:Πως καταφερε τελικα το κωλοτσιγαρο και κερδισε τον αγωνα, ιδεα δεν εχω :s_dunno

Γιατι ειναι εθισμος. Οπως η πρεζα. Οπως το αλκοολικι.

Ειμαστε ολοι ΑΚ, δηλαδη Ανωνυμοι Καπνιστες. Οσες μερες και να το εχουμε κοψει αρκει μια φορα να ξανακυλησουμε. Κι αυτο εξηγει επισης πολλα στο πως βλεπουμε τον νομο περι απαγορευσης, τους μη καπνιστες.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#609669
diplomat έγραψε:Μια επισήμανση όμως, το χειμώνα έχει κρύο, ακόμα και στην Αθήνα, ειδικά εάν μπαινοβγαίνει κανείς από τη ζέστη του μέσα στο κρύο του έξω (πού να απουσιάζουν και σόμπες :lipsealed: ).
Επίσης, τα ΕΛ θεριακληδόνια δεν καπνίζουν ένα με τον καφέ και δύο-τρία με το ποτό, αλλά αποδεκατίζουν πακέτα και καπνούς αβέρτα, οπότε οι βολτούλες έξω θα είναι μπόλικες. :iconcool:


Κρύο στην Αθήνα;
Εικόνα

Μια χαρά λειτουργεί το σύστημα σε χώρες που κάνει πραγματικά κρύο, ντύνονται οι καπνιστές, βγαίνουν έξω, κάνουν το τσιγάρο τους και έπειτα επιστρέφουν μέσα. Αλλά στο Γιουνανιστάν που λες, ακόμα παλεύουν να εφεύρουν τον τροχό. :sleep:

Lap έγραψε:Τα γλωσσοφιλα να δειτε διαφορα που εχουν..... :s_coffee

Όντως, είναι σαν να γλύφεις τασάκι. :oops: :vava:


fokion έγραψε:σοβαρα ρωταω... προσπαθω να καταλαβω πιο το κριτιριο να υπαρχει χωρος καπνιστών εκει και οχι και αλλου... και δεν ειναι "ελληνικη" πρωτοτυπία αυτο....

Γιατί αν είσαι airside (μετά τον έλεγχο ασφάλειας ή/και διαβατηρίων) δεν γίνεται να πεταχτείς έξω 2 λεπτάκια. Οπότε καλώς και υπάρχουν οι "γυάλες" για τους καπνιστές.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#609682
Zorz έγραψε:
diplomat έγραψε:Μια επισήμανση όμως, το χειμώνα έχει κρύο, ακόμα και στην Αθήνα, ειδικά εάν μπαινοβγαίνει κανείς από τη ζέστη του μέσα στο κρύο του έξω (πού να απουσιάζουν και σόμπες :lipsealed: ).
Επίσης, τα ΕΛ θεριακληδόνια δεν καπνίζουν ένα με τον καφέ και δύο-τρία με το ποτό, αλλά αποδεκατίζουν πακέτα και καπνούς αβέρτα, οπότε οι βολτούλες έξω θα είναι μπόλικες. :iconcool:


Κρύο στην Αθήνα;
Εικόνα



Εικόνα

Στην εικόνα βλέπετε κάτι φίλους φέτος το καλοκαίρι, λίγο πριν φύγουν για διακοπές :rtfm: Δεν την πάλευαν κάστανο στο Bergen με τόση ζέστη φέτος... :(