Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609388 Σε αυτό το σημείο να ενημερώσουμε τους φίλους καπνιστές ότι και οι μη καπνιστές πίνουν. Η εικόνα ότι οι παρέες που δεν έχουν καπνιστόνια βγαίνουν σε λέσχες βιβλίου και πίνουν τσάι δεν επαληθεύονται από την προσωπική μου εμπειρία. Το θέμα είναι τί θέλει ο καθένας, όχι αν καπνίζει, έχω βγει και μπουρδελιαστεί με παρέες καπνιστών και μη καπνιστών. Υπάρχει η διαφορά ότι εδώ αναφέρθηκαν οι μη καπνιστές που δε θα βγουν ΕΠΕΙΔΗ επιτρέπεται το κάπνισμα σε κάποιο μαγαζί, των οποίων οι λογαριασμοί ίσως δεν είναι και οι μακρύτεροι, αλλά προφανώς το θέμα είναι η δημόσια υγεία (ήτοι αυτή των πελατών αλλά και των εργαζομένων).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609390
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Bayern7 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δηλαδη αυτος που μεχρι σημερα εβγαινε θα σταματησει; :dizzy:

Εγώ δεν θα σταματήσω, αλλά θα το περιορίσω αρκετά. Ειδικά τις βραδινές = ποτό.
Και θα περιορίσω ακόμα περισσότερο την κατανάλωση αλκοολ. Τουλάχιστον στο μισό.

Εμενα το κοψιμο του τσιγαρου δεν με σταματησε ουτε στον καφε, ουτε στο πιοτο, με σταματησε στο ποσο συχνα εβγαινα χειμωνα. Το ιδιο και σε φιλους που το εκοψαν.

Η σχεση ποτου / καφε / τσιγαρου ειναι στο μυαλο των καπνιστων. Ασε που λογω βελτιωσης της γευσης / οσφρησης οταν κοβεις το τσιγαρο τα απολαμβανεις καλυτερα.

Περαν αυτου θα το περιορισεις για λιγο καιρο και μετα θα προσαρμοστεις, οπως εγινε παντου δηλαδη. Κι αν τελικα ο κοψεις για να μην σε τρωει τ' αγιαζι, καλο θα κανεις στον εαυτο σου.

Επισης θα βγουν παραπανω αυτοι που το αποφευγουν τωρα λογω της καπνας/ μποχας.

Μια χαρά υπάρχει σχέση τσιγάρου και ποτού (και πολύ λιγότερο καφέ). Το ποτό φέρνει τσιγάρο και το ανάποδο.
.

Οχι βεβαια. Οταν τρωμε η πινουμε ενα ποτο λεμε "να 'χαμε κι ενα τσιγαρακι", οχι το αναποδο.
Το φαγητο / ποτο / καφες κανει τον καπνιστη να καπνισει. Αν ισχυε αναποδα θα εκανε τον καπνιστη, αλκοολικο ή θα ηταν ολοι παχυσαρκοι :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#609391 Εγώ έχω διατελέσει πολλά χρόνια social smoker. Κάπνιζα δηλαδή ιδιαιτέρως πολύ σε περιπτώσεις που ήμουν έξω. Γενικώς, δύσκολα να έμενα στα 2 ποτά, συνήθως η νόρμα ήταν 3, ενώ επίσης πάρα πολύ συχνά έφταναν τα 4, 5 ή και παραπάνω. Αναλόγως την περίπτωση, αν υπήρχε και φαγητό, κλπ κλπ.
Πλέον που το έχω κόψει εντελώς, είναι σπάνιο να πάω στα 2 ποτά. Απλά δεν έχει την ίδια πλάκα. Το αυτό μοιράζονται και πάρα πολλοί που το έχουν κόψει.
Προφανώς και ήμουν και είμαι υπέρ της καθολικής απαγόρευσης σε κλειστούς χώρους, είναι απαράδεκτο που συζητάμε τα αυτονόητα. Αλλά επίσης αυτονόητο είναι και το άλλο: πως αυτά τα δύο συνδέονται (τσιγάρο και ποτό και ίσως και καφές).
Επίσης αυτό που δεν διαπίστωσα ποτέ είναι αυτό που λένε κάποιοι για την γεύση και πως αν δεν καπνίζεις είναι καλύτερη. ΟΚ, εγώ δεν κάπνιζα πολύ, αλλά δεν είδα καμία μα καμία διαφορά. Ούτε τα ποτά έγινα πιο γευστικά επίσης!
Σαν απάντηση πάντως στην κατανάλωση αλκόολ, αντί της ποσότητας , ας δουν οι αγαπητοί μαγαζάτορες και την ποιότητα. Λέω εγώ τώρα. Το βέβαιο είναι πως το κάπνισμα εντός πρέπει να τελειώνει. Και έπρεπε να έχει τελειώσει εδώ και 10 χρόνια, όχι τώρα, απορώ που ακόμη κάποιοι το συζητούν κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#609392
italakias έγραψε:Δικο σου προβλημα να μην μπορεις να κατανοησεις τα αυτονοητα.


Το ποιος έχει το πρόβλημα έχει φανεί χρόνια τώρα.
Άλλο αν δεν μπορείς να το κατανοήσεις.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609393 Καπνιστές, με μεγαλη αγαπη :inlove: και σεβασμο :s_howdy σε όλους σας, αλλα........










ΒΡΩΜΑΤΕ

:s_roses
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 15 Οκτ 2019, 15:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609394
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης αυτό που δεν διαπίστωσα ποτέ είναι αυτό που λένε κάποιοι για την γεύση και πως αν δεν καπνίζεις είναι καλύτερη. ΟΚ, εγώ δεν κάπνιζα πολύ, αλλά δεν είδα καμία μα καμία διαφορά. Ούτε τα ποτά έγινα πιο γευστικά επίσης!


Κι εγώ σαν πρώην social καπνιστής καπνού δεν είδα καμία διαφορά στη γεύση και στην όσφρηση. Μάλλον χρειάζεται πιο "επαγγελματικό" κάπνισμα για να υπάρχει φανερό αποτέλεσμα, ή ίσως είναι και θέμα αυθυποβολής, έκοψα το κάπνισμα -> το καφεδάκι/ποτάκι πρέπει να είναι γευστικότερο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609397
diplomat έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης αυτό που δεν διαπίστωσα ποτέ είναι αυτό που λένε κάποιοι για την γεύση και πως αν δεν καπνίζεις είναι καλύτερη. ΟΚ, εγώ δεν κάπνιζα πολύ, αλλά δεν είδα καμία μα καμία διαφορά. Ούτε τα ποτά έγινα πιο γευστικά επίσης!


Κι εγώ σαν πρώην social καπνιστής καπνού δεν είδα καμία διαφορά στη γεύση και στην όσφρηση. Μάλλον χρειάζεται πιο "επαγγελματικό" κάπνισμα για να υπάρχει φανερό αποτέλεσμα, ή ίσως είναι και θέμα αυθυποβολής, έκοψα το κάπνισμα -> το καφεδάκι/ποτάκι πρέπει να είναι γευστικότερο. :lol:

Εντυπωσιακο! Προσωπικα ειδα μεγαλη διαφορα στην γευση αρχικα του καφε, τοσο που σταματησα να βαζω γαλα και τοση ζαχαρη, αγαπησα τον εσπρεσο, και σταματησα τελικα να πινω νες.

Στο φαγητο επισης, αρχισα να τρωω πραγματα που πρωτα δεν και εκοψα αλλα που μου αρεσαν.

Αλλα δεν ημουν ποτε "κοινωνικος καπνιστης" αφου αν εκανα ενα πακετο την ημερα θα εκανα αλλα 5-7 σε εξοδο. Οπως και οταν το γυρισα σε στριφτα, 10-12 η καθημερινοτητα, + 3-4 στις εξοδους
Άβαταρ μέλους
By italakias
#609398
Andreasdik έγραψε:
italakias έγραψε:Ε βεβαια θα σταματησει.
Σε σπιτια θα διαδκεδαζει ο κοσμος.
Δεν ειμαι μσλακας να ξοδεψω 20-30 ευρω εξω σε ποτα οταν δεν μπορω να τα απολαυσω.
Ουτε 3 ευρω για καφε δεν δινω χωρις τσιγαρο.


Όπως έχουν σταματήσει και πολλοί να βγαίνουν τώρα που δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός.
Σε σπίτια διασκεδάζει ο κόσμος.
Δεν είναι μαλάκες να ξοδεύουν 20-30 Ευρώ έξω σε ποτά όταν δεν μπορούν να τα απολαύσουν.
Ούτε 3 Ευρώ για καφέ δεν δίνουν αν είναι να ρουφάνε τη μπόχα σου και αυτοί και τα παιδιά τους.

Δικό σου πρόβλημα να μην μπορείς να κατανοήσεις τα αυτονόητα.

Καλα αυτα που γραφεις δεν ισχυουν με την καμια.
Οι ανθρωποι παντα διασκεδαζαν ειτε υπηρχαν καπνιστες ειτε οχι.
Ο διχασμος μεταξυ των κανιστων και μη ηρθε στο διαδικτυο ( εξω στα μαγαζια κσνεις δεν ασχολειται)απο τον ηλιθιο αντικαπνιστικο νομο της Ε.Ε .
Άβαταρ μέλους
By italakias
#609400
NickTG έγραψε:
italakias έγραψε:Δικο σου προβλημα να μην μπορεις να κατανοησεις τα αυτονοητα.


Το ποιος έχει το πρόβλημα έχει φανεί χρόνια τώρα.
Άλλο αν δεν μπορείς να το κατανοήσεις.

Εχει αποδειχθει επιστημονικα οτι το προβλημα το εχει αυτος που προσβαλει τον αλλον.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609403 Ιταλακια θεωρω πως δεν πεφτει ξυλο διοτι οι ανθρωποι βγαινουν να ευχαριστηθουν τη βραδια τους.

Αν τους αφηνες ελευθερους απο αναστωλες και ευγενειες θα επεφταν κουτουλιδια, διοτι πεταει καποιος καπνο στη μαπα του αλλου με το ετσι θελω.

Φαντασου να περδεται καποιος στη μαπα του αλλου;;; :s_biggrin
Τι;;;;; με το ποτο...ταιριαζει :iconcool:
Το ιδιο ειναι :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#609405
italakias έγραψε:Το μακαρι τι ειναι ρε 224;
Μια φορα τον μηνα βγαινετε εξω για καφε ή σοκολατα,αντε και καμια μπυρα.
Αν εφαρμοστει ο νομος τα μαγαζια θα κλεισουν γιατι ο τζιρος τους θα μειωθει 30-40%.
Απλα να ικανοποιηθει το Εγω του καθενα.


Το ΕΓΩ του κάθε παπάρα ικανοποιείται ΤΩΡΑ, που παραβιάζει τον νόμο (που ήδη υπάρχει και είναι σε ισχύ) για να γεμίζει τα δικά του πνευμόνια (και των υπολοίπων) με καρκίνο. :rtfm:

Και όχι, αν εφαρμόζεται ο νόμος ΠΑΝΤΟΥ δεν θα μειωθεί κανένας τζίρος, γιατί οι παπάρες που θέλουν να βάζουν καρκίνο στα πνευμόνια όλου του κόσμου δεν θα έχουν που να πάνε.

Η μόνη πολιτική αυτής της κυβέρνησης που με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.


Επίσης, στα @@ μας ο τζίρος οποιασδήποτε επιχείρησης που βγαίνει επειδή παρανομεί. :rtfm:



italakias έγραψε:Ε βεβαια θα σταματησει.
Σε σπιτια θα διαδκεδαζει ο κοσμος.
Δεν ειμαι μσλακας να ξοδεψω 20-30 ευρω εξω σε ποτα οταν δεν μπορω να τα απολαυσω.
Ουτε 3 ευρω για καφε δεν δινω χωρις τσιγαρο.


Τέλεια.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#609407 Να σας βάλω και μια σελίδα που προσπαθεί να συγκεντρώσει τα μαγαζιά που δεν επιτρέπουν το κάπνισμα, ίσως να την βρείτε χρήσιμη όσοι θέλετε να αποφύγετε χώρους με καπνό
https://www.akapnos.gr/

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#609417
italakias έγραψε:
NickTG έγραψε:
italakias έγραψε:Δικο σου προβλημα να μην μπορεις να κατανοησεις τα αυτονοητα.


Το ποιος έχει το πρόβλημα έχει φανεί χρόνια τώρα.
Άλλο αν δεν μπορείς να το κατανοήσεις.

Εχει αποδειχθει επιστημονικα οτι το προβλημα το εχει αυτος που προσβαλει τον αλλον.


Μην μπερδεύεσαι. Απλή διαπίστωση έκανα.
Εκτός αν εννοείς τη δικιά σου θλιβερή προσπάθεια προσβολής.