Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#28153
Geo f1 έγραψε:Τωρα και η υποψια καπνου με ενοχλει.

Το να σε ενοχλεί ο καπνός είναι σεβαστό, προφανώς.

Για το αν σε ενοχλεί η υποψία ή η μυρωδιά του, χεστήκαμε -με όλο το σέβας. Κι εμένα μπορεί να με ενοχλεί η μυρωδιά από τις αμασκάλες του Χρήστος Λάππας ή του cosneo, αλλά αυτό ούτε βλάπτει την υγεία μου (τη σωματική τουλάχιστον), ούτε μου δίνει το δικαίωμα να του σπάω τα τομπολίνια από το πρωί ως το βράδυ για να κάνει μπάνιο ή να αλλάξει το αποσμητικό προϊόν που χρησιμοποιεί.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#28185 Το χειρότερο είναι να βλέπεις καθηγητές να καπνίζουν στα σχολεία.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#28199
Sam Spade έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Τωρα και η υποψια καπνου με ενοχλει.

Το να σε ενοχλεί ο καπνός είναι σεβαστό, προφανώς.

Για το αν σε ενοχλεί η υποψία ή η μυρωδιά του, χεστήκαμε -με όλο το σέβας. Κι εμένα μπορεί να με ενοχλεί η μυρωδιά από τις αμασκάλες του Χρήστος Λάππας ή του cosneo, αλλά αυτό ούτε βλάπτει την υγεία μου (τη σωματική τουλάχιστον), ούτε μου δίνει το δικαίωμα να του σπάω τα τομπολίνια από το πρωί ως το βράδυ για να κάνει μπάνιο ή να αλλάξει το αποσμητικό προϊόν που χρησιμοποιεί.


εμένα με ενοχλούν οι γκόμενες που μυρίζουν σαν σταχτοδοχείο.... και φυσικά μετά οι μειωμένες αντοχές τους :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#28200
Χρήστος Λάππας έγραψε:Το χειρότερο είναι να βλέπεις καθηγητές να καπνίζουν στα σχολεία.


αν δεν ενοχλούν τους υπολοίπους δεν βλέπω το πρόβλημα... τώρα αν εννοείς για την λειτουργία τους ως πρότυπα, ε, αν έχεις γα πρότυπο τον καθηγητή σου στο σχολείο, το τσιγάρο είναι το λιγότερο... :shifty:

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#28205 Κλασικά ρίχνουμε στην πλακίτσα μια εξαιρετικά σοβαρή επιρροή, αυτή των καθηγητών στους μαθητές.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#28280
Χρήστος Λάππας έγραψε:Κλασικά ρίχνουμε στην πλακίτσα μια εξαιρετικά σοβαρή επιρροή, αυτή των καθηγητών στους μαθητές.


Ειναι σοβαρο,αν και πιστευω οτι η μεγαλυτερη ζημια γινεται στο σπιτι(οχι μονο οσον αφορα το καπνισμα...)
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#28281
vagmann έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Κλασικά ρίχνουμε στην πλακίτσα μια εξαιρετικά σοβαρή επιρροή, αυτή των καθηγητών στους μαθητές.


Ειναι σοβαρο,αν και πιστευω οτι η μεγαλυτερη ζημια γινεται στο σπιτι(οχι μονο οσον αφορα το καπνισμα...)

Το κάπνισμα είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά στις άλλες ζημιές που κάνουν οι καθηγητές και οι γονείς στα παιδιά, σε επίπεδο προτύπων.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#28288 Στην δικη μας 3η λυκειου, 8 χρονια πριν, καπνιζαν 5-6 στα 125 παιδια... Λυπητερη η στατιστικη για τα νεα παιδια. Παροτι καπνιστης socially το ξεκινησα στα 20 μου και σκοπευω να το κοψω συντομα. Αλλα δεν υπηρχε περιπτωση ποτε να το ξεκινησω στα 16... Πρωτα απ' ολα δεν ειχε νοημα αφου ημουν σπιτι-σχολειο-σπιτι-φροντηστηριο. Οποτε που θα καπνιζα? Τα σημερινα παιδια βγαινουν καθημερινα για καφε-βολτα-ταινια οπως βγαιναμε εμεις στο πανεπιστημιο... Τραγικα πραγματα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#28516
Sam Spade έγραψε:Το κάπνισμα είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά στις άλλες ζημιές που κάνουν οι καθηγητές και οι γονείς στα παιδιά, σε επίπεδο προτύπων.


Αμελητέα ποσότητα; Really? Το ότι δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι θα πεθάνουν πρόωρα από ασθένειες που προκλήθηκαν, ή επιταχύνθηκαν από το κάπνισμα που ξεκίνησαν στις πιο τρυφερές ηλικίες επειδή παραδειγματιζόντουσαν από τους πάντες γύρω τους, ακόμα ΚΑΙ τους καθηγητές τους στο σχολείο, είναι αμελητέα ποσότητα;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#28535
Χρήστος Λάππας έγραψε:Κλασικά ρίχνουμε στην πλακίτσα μια εξαιρετικά σοβαρή επιρροή, αυτή των καθηγητών στους μαθητές.


Γιατί να επηρεαστεί από τον μαθηματικό και να μην επηρεαστεί από τον δάσκαλο καράτε που κάνει διατροφή αποφεύγει το κάπνισμα ?

αν έχει λάβει ορθή αγωγή και παιδεία δεν έχει ο γονιός να φοβάται τίποτα
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#28538
red_monster έγραψε:αν έχει λάβει ορθή αγωγή και παιδεία δεν έχει ο γονιός να φοβάται τίποτα


+1. Έχω δυο γονείς και μεγάλο μέρος των καθηγητών μου , να καπνίζουν. Δεν με επηρέασε καθόλου και δεν έχω ακουμπήσει τσιγάρο μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#28539 Την αγωγή υποτίθεται ότι την παίρνουμε και από το σχολείο.

Τώρα πραγματικά διατείνεστε ότι ένα παιδάκι στην Ελλάδα έχει τις ίδιες πιθανότητες να αρχίσει το κάπνισμα με ένα συνομήλικο του π.χ. στην Ελβετία;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#28541
Χρήστος Λάππας έγραψε:Την αγωγή υποτίθεται ότι την παίρνουμε και από το σχολείο.

Τώρα πραγματικά διατείνεστε ότι ένα παιδάκι στην Ελλάδα έχει τις ίδιες πιθανότητες να αρχίσει το κάπνισμα με ένα συνομήλικο του π.χ. στην Ελβετία;



όχι, αλλά ο καθηγητής που καπνίζει 1-2 τσιγάρα στο μπαλκόνι του σχολείου δεν νομίζω να επηρεάζει και πολύ την επιλογή του...

εμένα με ενοχλεί περισσότερο η τρύπα που συνεχώς διογκώνεται στα ταμεία του κράτους από τους πάσχοντες με ασθένειες που σχετίζονται με το κάπνισμα... και φυσικά το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους, παρόλο που παλαιότερα υπήρξα περιστασιακά καπνιστής...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#28545
Χρήστος Λάππας έγραψε:Το χειρότερο είναι να βλέπεις καθηγητές να καπνίζουν στα σχολεία.

Το χειροτερο ειναι απλα να μιλαμε για να μιλαμε.
Οταν ο πιτσιρικας το ριχνει στο χασισι,στα χαπια και την πρεζα, φταιει ο καθηγητης που δειχνει το κακο παραδειγμα.