Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#28971
Χρήστος Λάππας έγραψε:Λυπάμαι ειλικρινά, αλλά κουβέντα μπορώ να κάνω μόνο με άτομα που νιώθουν τι τους γράφω. Απλά μπαίνεις στην λίστα την καλή και τελειώνει το θέμα. :)

Ναι γιατι εισαι διεγράφη προσβλητικός χαρακτηρισμός[Mod] (ακου εκει θα με βαλεις στην λιστα και εγω χεστηκα τωρα) που νομιζει οτι ο κοσμος πρεπει να ειναι φτιαγμενος συμφωνα με τα προτυπα τα δικα σου.
Μαθε να κανεις διαλογο Χρηστακι ,μονο αυτο σου λεω.


Πάρ'το αλλιώς, θα βρεις. [Mod]
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#29153 Κάπνσμα, μια σύγχρονη μάστιγα..... :lol:
Το θέμα δεν με απασχολεί οι σχέσεις μου με τσιγάρα είναι ανύπαρκτες και με καπνιστές οι απολύτως απαραίτητες. Αλλά με τέτοιον τίτλο είπα να πω την άποψή μου, μου θυμίζει ελληνική δημοσιογραφία...
Τι το σύγχρονο έχει 100ή μάλλον 2-5000 χρόνια χρόνια μετά.... Αν ήταν μάστιγα ήταν παλιά που όλοι καπνίζαν χωρίς να καταλαβαίνουν από τι πεθάνανε.
Τώρα λίγοι καπνίζουν και ξέρουν και τι κακό κάνουν.
Οπότε μάλλον για σύγχρονη λ@λ@κία θα το χαρακτήριζα. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#29221 Αρχισα το καπνισμα απο τα 13,βιαζομουν βλεπεις να με πουν αντρα,και αν δεν υπηρχαν λογοι υγειας που αναγκαστηκα να το κοψω μετα 40 χρονια, μαλλον θα το συνεχιζα μεχρι σημερα....Και το εκοψα με το μαχαιρι.Το πρωι καπνιζα και το απογευμα* ΤΕΡΜΑ,δεν το ξαναβαλα ουτε σβυστο στο στομα μου....
Ποτε σε κανενα δεν εχω πει να το κοψει η να μην καπνιζει πλαι μου ξεροντας τις δικαιολογιες που εχει πει ο ιδιος στον εαυτο του να μην σταματησει την εφημερη και παροδικη γλυκα που σου δινει το τσιγαρο......
Αν δεν το πιστεψεις ο ιδιος οτι σε βλαπτει και οτι ειναι ΕΥΚΟΛΟ να το κοψεις μη περιμενεις χαϊρι....

* Η γνωματευση του γιατρου δεν ηταν και τιποτα το πολυ σοβαρο αλλα ηταν η σπιθα που χρειαζοταν για να το παρω αποφαση......
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#29372 Ενας πολυ καλος λογος να το κοψει καποιος,(εφοσον ειναι θεριακλης τωρα και γραφει στα παπαρια του την υγεια του)ειναι το οικονομικο,το οποιο με τις τιμες των τσιγαρων ετσι οπως εχουν διαμορφωθει,αγοραζες ενα πολυ αυτοκινητο πχ.
Αλλα ακομη και ο πεινασμενος Ελληνας του μνημονιου,γκρινιαζει για ολα,αλλα το τσιγαρο,τσιγαρο...

Σχετικα:Μου ηρθε ενα ζευγαρι τις αλλες,να φτιαξει γυαλια η συζυγος,ολα καλα ολα ωραια,φτανουμε στην ωρα της τιμης,ποσο κανουν τα γυαλια?110€ εκ των οποιων τα 100€ θα σας επιστραφουν πισω απο τον ΕΟΠΠΥ(καθε 4 χρονια btw...).
Ο συζυγος φουσκωνει-ξεφουσκωνει,λεω τι εγινε ρε παιδια μηπως ακουσε 1110€ και τρομαξε ο ανθρωπος???
Οχι 110€ ειναι πολλα μου λεει και αρχισε να πηγαινει προς την πορτα να καπνισει το ΠΟΥΡΑΚΙ που εβγαλε απο το πακετακι του... :dizzy:
Η συζυγος οντως ψημενη να τα παρει,λεει αχ δεν ξερω ο συζυγος αγχωθηκε γιατι ειμαστε πολυ στριμωγμενοι τελευταια...(το πουρακι ομως αντεξε στο στριμωγμα... :thumbsdown: )
Τεσπα αφου εκοψα και το 10ρικο απο το κερδος μου,για να ερθει μια η αλλη με την παροχη του ΕΟΠΠΥ και για να του εξασφαλισω 2 πακετακια πουρακια,ειπε ευχαριστουμε θα το σκεφτουμε και θα ξαναρθουμε... :x ...εγω και ενας αλλος πελατης εχουμε μεινει καρτποσταλ... :x
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#29373
vagmann έγραψε:Ενας πολυ καλος λογος να το κοψει καποιος,(εφοσον ειναι θεριακλης τωρα και γραφει στα παπαρια του την υγεια του)ειναι το οικονομικο,το οποιο με τις τιμες των τσιγαρων ετσι οπως εχουν διαμορφωθει,αγοραζες ενα πολυ αυτοκινητο πχ.
Αλλα ακομη και ο πεινασμενος Ελληνας του μνημονιου,γκρινιαζει για ολα,αλλα το τσιγαρο,τσιγαρο...

Σχετικα:Μου ηρθε ενα ζευγαρι τις αλλες,να φτιαξει γυαλια η συζυγος,ολα καλα ολα ωραια,φτανουμε στην ωρα της τιμης,ποσο κανουν τα γυαλια?110€ εκ των οποιων τα 100€ θα σας επιστραφουν πισω απο τον ΕΟΠΠΥ(καθε 4 χρονια btw...).
Ο συζυγος φουσκωνει-ξεφουσκωνει,λεω τι εγινε ρε παιδια μηπως ακουσε 1110€ και τρομαξε ο ανθρωπος???
Οχι 110€ ειναι πολλα μου λεει και αρχισε να πηγαινει προς την πορτα να καπνισει το ΠΟΥΡΑΚΙ που εβγαλε απο το πακετακι του... :dizzy:
Η συζυγος οντως ψημενη να τα παρει,λεει αχ δεν ξερω ο συζυγος αγχωθηκε γιατι ειμαστε πολυ στριμωγμενοι τελευταια...(το πουρακι ομως αντεξε στο στριμωγμα... :thumbsdown: )
Τεσπα αφου εκοψα και το 10ρικο απο το κερδος μου,για να ερθει μια η αλλη με την παροχη του ΕΟΠΠΥ και για να του εξασφαλισω 2 πακετακια πουρακια,ειπε ευχαριστουμε θα το σκεφτουμε και θα ξαναρθουμε... :x ...εγω και ενας αλλος πελατης εχουμε μεινει καρτποσταλ... :x


Στα γαμιδια τετοια ανθρωποι-πελατες... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#29438
vagmann έγραψε:Ενας πολυ καλος λογος να το κοψει καποιος,(εφοσον ειναι θεριακλης τωρα και γραφει στα παπαρια του την υγεια του)ειναι το οικονομικο,το οποιο με τις τιμες των τσιγαρων ετσι οπως εχουν διαμορφωθει,αγοραζες ενα πολυ αυτοκινητο πχ.
Αλλα ακομη και ο πεινασμενος Ελληνας του μνημονιου,γκρινιαζει για ολα,αλλα το τσιγαρο,τσιγαρο...

Σχετικα:Μου ηρθε ενα ζευγαρι τις αλλες,να φτιαξει γυαλια η συζυγος,ολα καλα ολα ωραια,φτανουμε στην ωρα της τιμης,ποσο κανουν τα γυαλια?110€ εκ των οποιων τα 100€ θα σας επιστραφουν πισω απο τον ΕΟΠΠΥ(καθε 4 χρονια btw...).
Ο συζυγος φουσκωνει-ξεφουσκωνει,λεω τι εγινε ρε παιδια μηπως ακουσε 1110€ και τρομαξε ο ανθρωπος???
Οχι 110€ ειναι πολλα μου λεει και αρχισε να πηγαινει προς την πορτα να καπνισει το ΠΟΥΡΑΚΙ που εβγαλε απο το πακετακι του... :dizzy:
Η συζυγος οντως ψημενη να τα παρει,λεει αχ δεν ξερω ο συζυγος αγχωθηκε γιατι ειμαστε πολυ στριμωγμενοι τελευταια...(το πουρακι ομως αντεξε στο στριμωγμα... :thumbsdown: )
Τεσπα αφου εκοψα και το 10ρικο απο το κερδος μου,για να ερθει μια η αλλη με την παροχη του ΕΟΠΠΥ και για να του εξασφαλισω 2 πακετακια πουρακια,ειπε ευχαριστουμε θα το σκεφτουμε και θα ξαναρθουμε... :x ...εγω και ενας αλλος πελατης εχουμε μεινει καρτποσταλ... :x


Κλασικό παράδειγμα...

vagmann έγραψε:
vagmann έγραψε:Ενας πολυ καλος λογος να το κοψει καποιος,(εφοσον ειναι θεριακλης τωρα και γραφει στα παπαρια του την υγεια του)ειναι το οικονομικο,το οποιο με τις τιμες των τσιγαρων ετσι οπως εχουν διαμορφωθει,αγοραζες ενα πολυ αυτοκινητο πχ.
Αλλα ακομη και ο πεινασμενος Ελληνας του μνημονιου,γκρινιαζει για ολα,αλλα το τσιγαρο,τσιγαρο...

Σχετικα:Μου ηρθε ενα ζευγαρι τις αλλες,να φτιαξει γυαλια η συζυγος,ολα καλα ολα ωραια,φτανουμε στην ωρα της τιμης,ποσο κανουν τα γυαλια?110€ εκ των οποιων τα 100€ θα σας επιστραφουν πισω απο τον ΕΟΠΠΥ(καθε 4 χρονια btw...).
Ο συζυγος φουσκωνει-ξεφουσκωνει,λεω τι εγινε ρε παιδια μηπως ακουσε 1110€ και τρομαξε ο ανθρωπος???
Οχι 110€ ειναι πολλα μου λεει και αρχισε να πηγαινει προς την πορτα να καπνισει το ΠΟΥΡΑΚΙ που εβγαλε απο το πακετακι του... :dizzy:
Η συζυγος οντως ψημενη να τα παρει,λεει αχ δεν ξερω ο συζυγος αγχωθηκε γιατι ειμαστε πολυ στριμωγμενοι τελευταια...(το πουρακι ομως αντεξε στο στριμωγμα... :thumbsdown: )
Τεσπα αφου εκοψα και το 10ρικο απο το κερδος μου,για να ερθει μια η αλλη με την παροχη του ΕΟΠΠΥ και για να του εξασφαλισω 2 πακετακια πουρακια,ειπε ευχαριστουμε θα το σκεφτουμε και θα ξαναρθουμε... :x ...εγω και ενας αλλος πελατης εχουμε μεινει καρτποσταλ... :x


Στα γαμιδια τετοια ανθρωποι-πελατες... :thumbsdown:


:s_crazy
Άβαταρ μέλους
By italakias
#29445
vagmann έγραψε:
vagmann έγραψε:Ενας πολυ καλος λογος να το κοψει καποιος,(εφοσον ειναι θεριακλης τωρα και γραφει στα παπαρια του την υγεια του)ειναι το οικονομικο,το οποιο με τις τιμες των τσιγαρων ετσι οπως εχουν διαμορφωθει,αγοραζες ενα πολυ αυτοκινητο πχ.
Αλλα ακομη και ο πεινασμενος Ελληνας του μνημονιου,γκρινιαζει για ολα,αλλα το τσιγαρο,τσιγαρο...

Σχετικα:Μου ηρθε ενα ζευγαρι τις αλλες,να φτιαξει γυαλια η συζυγος,ολα καλα ολα ωραια,φτανουμε στην ωρα της τιμης,ποσο κανουν τα γυαλια?110€ εκ των οποιων τα 100€ θα σας επιστραφουν πισω απο τον ΕΟΠΠΥ(καθε 4 χρονια btw...).
Ο συζυγος φουσκωνει-ξεφουσκωνει,λεω τι εγινε ρε παιδια μηπως ακουσε 1110€ και τρομαξε ο ανθρωπος???
Οχι 110€ ειναι πολλα μου λεει και αρχισε να πηγαινει προς την πορτα να καπνισει το ΠΟΥΡΑΚΙ που εβγαλε απο το πακετακι του... :dizzy:
Η συζυγος οντως ψημενη να τα παρει,λεει αχ δεν ξερω ο συζυγος αγχωθηκε γιατι ειμαστε πολυ στριμωγμενοι τελευταια...(το πουρακι ομως αντεξε στο στριμωγμα... :thumbsdown: )
Τεσπα αφου εκοψα και το 10ρικο απο το κερδος μου,για να ερθει μια η αλλη με την παροχη του ΕΟΠΠΥ και για να του εξασφαλισω 2 πακετακια πουρακια,ειπε ευχαριστουμε θα το σκεφτουμε και θα ξαναρθουμε... :x ...εγω και ενας αλλος πελατης εχουμε μεινει καρτποσταλ... :x


Στα γαμιδια τετοια ανθρωποι-πελατες... :thumbsdown:


Ο τυπος εκεινος που εσυ βριζεις επειδη δεν αγορασε τα γυαλια σου και να μην καπνιζε ,παλι πολλα θα του φαινονταν τα λεφτα.
Καταληγεις σε λαθος συμπερασματα λοιπον.

Και γενικοτερα καλο θα ειναι να μην βριζετε ετσι τον κοσμο επειδη εσεις δεν μπορειτε να πουλησετε.
Στο κατω κατω ειναι δικαιωμα τους για το που και πως θα δωσουν τα λεφτα του και κανεις δεν τους κανει κουμαντο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#29453
saxon_747 έγραψε:Ένας ακόμα καλύτερος τρόπος να το κόψεις (η να το ελαττώσεις αρκετά) είναι να κάνεις παιδί...

< μου

Μπα, κομμένο 5 χρόνια το είχα και με την γέννηση του παιδιού το ξανάρχισα.
Πλησιάζει όμως ο καιρός που θα το κόψω οριστικά.

Από το Moto G.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#29522
saxon_747 έγραψε:Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω: είχες τα @@ να το κόψεις για 5 χρόνια και το ξανά άρχισες;

< μου

Once an addict, always an addict.
Σκέψου ότι το κάπνισμα έχει σχετικά ήπιο εθισμό, δεν είναι ναρκωτικό, αλκοόλ, τζόγος και δεν δημιουργεί τόσα προβλήματα κοινωνικά.
Παρόλα αυτά είναι πολύ εύκολο να ξανακυλισεις.
Από το Moto G.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#29623
italakias έγραψε:Ο τυπος εκεινος που εσυ βριζεις επειδη δεν αγορασε τα γυαλια σου και να μην καπνιζε ,παλι πολλα θα του φαινονταν τα λεφτα.
Καταληγεις σε λαθος συμπερασματα λοιπον.
Και γενικοτερα καλο θα ειναι να μην βριζετε ετσι τον κοσμο επειδη εσεις δεν μπορειτε να πουλησετε.
Στο κατω κατω ειναι δικαιωμα τους για το που και πως θα δωσουν τα λεφτα του και κανεις δεν τους κανει κουμαντο.


Ωχ!Italakias εσυ ησουνα ρε???
Να σου εξηγησω...ρε φιλε... :lol:

Τι πολλα ηταν τα λεφτα?100€ θα εδινε και στι τελος του μηνα θα ηταν στον λογαριασμο του απο τον ΕΟΠΠΥ,τι δεν καταλαβες?
Σαφως και θα κανει τα λεφτα του οτι γουσταρει,αλλα μη μου τσαμπουνας ρε φιλε με το πουρακι στο στομα,οτι πεινας...εισαι γελοιος το λιγοτερο...
πες ρε φιλε ευχαριστω πολυ για το μισαωρο(!) που μας διεθεσες θα το σκεφτουμε,γεια σας...
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#30065 Θα συμφψνησω με vagmann αν εβγαζε τσιγαρα εχει διαφορα.

Προσωπικα σαν παιδι γονεων που δε καπνιζανε ποτε στη ζωη τους και ειναι φανατικοι αντικαπνιστες και οι δυο, εγω ξεκινησα το τσιγαρο απο παρεες παραπανω. Δηλαδη βουταγαμε παπια αυτοκινητα κοβαμε τις βολτες μας κλπ, και τι θα καναμε να ολοκληρωσουμε αυτη τη τελεια βολτα βραδια και δε ξερω εγω τι αλλο? Ενα τσιγαρο. Ε το ενα εγιναν δυο κλπ κλπ. Βεβαια προσπαθω να το κοψω (εχω παρει και ηλεκτρονικο) και κανω απο 20-25 στριφτα τσιγαρα την ημερα γυρω στα 6 τωρα συνδυασμενα με το ηλεκτρονικο. Ελπιζω μεχρι τον χειμωνα να παω παλι στους γονεις μου ακαπνος, επειδη ο πατερας μου παραπανω εχασε τη μανα του λογω καπνισματος και στεναχωριεται πολυ που καπνιζω.

Επισης να πω περι του θεματος των επιρροων, αν πας σε μια ταξη και ρωτησεις ποιον εχεις προτυπο, σχεδον κανενας μαθητης δε θα σου πει τους δασκαλους μου κλπ που νομίζετε πως επειδη καπνιζουν σε σχολεια οτι επηρεαζουν τα παιδια μας και δε ξερω εγω τι αλλες βλακειες θα διαβασω εδω μεσα. Το θεμα της επιρροης έρχεται απο τους συνομιληκους που έχουν καταφερει κατι παραπανω ( εχουν παρει παπι, οδηγανε αυτοκινητο, ναρκοτικα, πιωματα κλπ κλπ). Προσωπικα το πιο σοβαρο αντικαπνιστικο μετρο που μπορει να ληφθει ειναι τα παιδια να ασχολουνται με αθληματα παραπανω και το σχολειο γενικως να χαλαρωσει με τα φροντηστηρια και τις ενα καρο βλακειες που εχουν να περασουν τα παιδια απο το Λυκειο και μετα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#30180 Λαππα γενικα έχεις μια διαστρεβλωμενη άποψη της ευρωπαϊκής και αμερικανικής ιδιοσυγκρασίας και κουλτουρα...

Ας μιλήσουμε για το μέσο πολιτισμένο αμερικανό η Ελβετο που εχει τα ζαναξ και τα προσνακ σαν καραμέλα :yahoo: