Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#609454 Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι:

Οι μη καπνιστές κάνουν 35-45% τουλάχιστον μεγαλύτερους λογαριασμούς από τους καπνιστές αφού δεν χρειάζεται να πετάνε λεφτά για τσιγάρα. Επίσης περνάνε από περισσότερα μαγαζιά ανά έξοδο.

Οι μη καπνιστές είναι πιο κοινωνικοί. Οι καπνιστές είτε δεν θα μπορούν να μιλήσουν επειδή ρουφάνε, είτε γιατί στο ενδιάμεσο βηχουν συνεχώς είτε γιατί αν δεν έχουν να καπνίσουν σκέφτονται μόνο το τσιγάρο και είναι ανίκανοι για σοβαρή κουβέντα στο ενδιάμεσο. Πέρα από το περιστασιακό "φιλαράκι μήπως έχεις αναπτήρα?" δεν ακούγονται ιδιαίτερα.

Οι καπνιστές περιλαμβάνουν στους κύκλους τους και χρήστες πιο βαριών και παράνομων ουσιών. Δεν νομίζω να χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση γιατί το αποφεύγουμε αυτό.

Οι καπνιστές είναι πιο επικίνδυνοι κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Είτε γιατί απασχολούν το χέρι καπνίζοντας, είτε επειδή στρίβουν τσιγάρο, είτε λόγω της γενικότερης yolo νοοτροπίας και έλλειψης σεβασμού για την υγεία και την ακεραιότητα των άλλων.

Γενικά καλό θα ήταν να τους αποφεύγουμε.

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609464 Για να μη σαλέψει κανένας κοινωνικός, μέχρι να φτάσει στον προορισμό του, και την πληρώσει κανένας μη παρεΐστικος; :hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#609466 σοβαρα ρωταω... προσπαθω να καταλαβω πιο το κριτιριο να υπαρχει χωρος καπνιστών εκει και οχι και αλλου... και δεν ειναι "ελληνικη" πρωτοτυπία αυτο....
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609468 Κι εγώ σοβαρά απάντησα
Πιστεύω ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας. Η έλλειψη νικοτίνης, σε όποιον έχει εθιστεί σ' αυτήν, προκαλεί εκνευρισμό, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την ασφάλεια της πτήσης.

< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#609473 και για να μην κάνουν κρυφά κάπου και βάλουν καμιά φωτιά...
γι αυτό έχουν και σταχτοδοχεία τα αεροπλάνα ακόμα...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#609475 Γιατί πάντα πρέπει να το μετατρέπετε σε vs και να ανεβαίνετε στα κάγκελα, κυρίως οι μη καπνιστές (οι καπνιστές είμαστε πιο κουλ :shifty: )
Εγώ συμφωνώ 100% με τον HF.
Είμαι καπνιστής και πιστεύω ότι ο νόμος είναι σωστός και πρέπει να εφαρμοστεί 100% στους κλειστούς χώρους. Πραγματικά είναι η ελεεινή η κατάσταση με την κάπνα/βρώμα στα μπαρ και στις καφετέριες. :thumbsdown:
Δεν βλέπω κανέναν καπνιστή να λέει "ωω θα πεθάνουν οι μαγαζάτορες" "θα κλείσουν την άλλη μέρα" (εκτός από τον italakia ok). Οι περισσότεροι απλά λέμε τι θα κάνουμε ΕΜΕΙΣ.
Και εμείς θα κόψουμε τις παραπανίσιες εξόδους και σε όσες πηγαίνουμε η κατανάλωση αλκοολ θα είναι μειωμένη δραματικά.
Μακάρι τα μαγαζιά να γεμίσουν από μη καπνιστές και να αυξήσουν και τον τζίρο τους.
Ας εφαρμοστεί ο νόμος και θα δούμε πως θα πάει το πρόγραμμα. Συγκρίσεις και νούμερα που τα βγάζει ο καθένας από τον κώλο του δεν έχουν καμία σημασία.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#609476 Και αν δεν πάνε καλά τα μαγαΖΑ πάγερν τι προτείνεις να γίνει δηλ? :shifty: Πες το μη κρύβεσαι... :roll:

Τι γλετζέδες καραμπουζουκλήδες είστε ΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΑΙ ρε ....ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ! :inlove:




ΝΟΤ :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#609478
elteo έγραψε:Και αν δεν πάνε καλά τα μαγαΖΑ πάγερν τι προτείνεις να γίνει δηλ? :shifty: Πες το μη κρύβεσαι... :roll:

Τι γλετζέδες καραμπουζουκλήδες είστε ΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΑΙ ρε ....ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ! :inlove:




ΝΟΤ :rtfm:

Ας βρούνε τη λύση μόνοι τους οι υπεύθυνοι. Δεν είναι δική μου δουλειά.
Δεν τα έγραψα ειρωνικά τα παραπάνω πάντως. Εγώ σου είπα θα χαλαστώ σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις (=συναυλίες, ή μια μουσική σκηνή που ακούω τη μουσική που μου αρέσει) που πραγματικά θέλω να πάω και δεν θα μπορώ να καπνίσω. Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα.
Γενικά πάντως καλό στην τσέπη μου θα κάνω.
Οι έξοδοι γενικά είναι overrated. Με καλή παρέα και στο σπίτι μια χαρά περνάς... στην ηλικία μας. :rtfm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#609479
Bayern7 έγραψε:Οι έξοδοι γενικά είναι overrated. Με καλή παρέα και στο σπίτι μια χαρά περνάς... στην ηλικία μας. :rtfm: :shifty:


Οντως! :shifty:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#609480 Οι γυναίκες είναι πιο κολλημένες με το τσιγάρο, παρατηρώ σε καφετέριες που έχουν και εξωτερικούς χώρους και λόγω καιρού κάθεσαι όπου θελεις, όσες κάθονται εξω καπνιζουν καργα. Βλέπεις τα τασάκια γεμάτα γόπες. Σε ανδρικά τραπέζια μέσα η έξω ελάχιστοι αναλογικά καπνίζουν. Μιλούσαμε μια φίλη φίλου, που ενώ καθωμασταν έξω εκείνη κάπνισε 4 τσιγάρα.. σε μισή ώρα. Ομολόγησε ότι κάπνιζε παλιά σαν φοιτήτρια, μετά το έκοψε για 15 χρόνια και άρχισε πάλι εδώ και ένα χρόνο αλλά 4 5 τη μέρα. Παραδέχθηκε ότι ξέρει τι κακό κάνει αλλά είπε ότι σκοπεύει πάλι να το κόψει σύντομα. Είναι Πολιτ. μηχανικός μελετητρια οδοποιίας. Στο σπίτι με το παιδί της δεν καπνίζει... Άβυσσος η ψυχή....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#609481 Πάντως δεν πιστεύω ότι θα χάσουν οι μαγαζάτορες από κόσμο. Αρχικά ίσως ναι, αλλά στην πορεία θα εξομαλυνθεί η κατάσταση.
Όπως βγαίνουν τώρα οι μικτές παρέες καπνιστών και μη καπνιστών και ταλαιπωρούνται οι δεύτεροι, έτσι θα βγαίνουν και μετά απλά θα ταλαιπωρούνται οι πρώτοι με το συν βέβαια ότι δεν θα χαλάνε την υγεία και των 2.
Τωρα σε ότι αφορά την κατανάλωση αλκοολ, εκεί θα δούμε. Προβλέπω μείωση.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609482 Εγώ θα ξαναπώ τη γνώμη μου ότι όλα τα awkward αισθήματα των καπνιστών θα ηρεμήσουν μόλις πάρουν γραμμή ότι το πάρτυ τελείωσε, και τώρα θα βγαίνουν χωρίς να καπνίζουν σε κλειστό χώρο. Ο καπνιστής δε θα βγει μία, δε θα βγει δύο, ε, την τρίτη θα πει πάμε μωρέ να πιούμε κανένα ποτάκι, λες να παιχτεί και καμιά φασούλα στις κλίκες που νομοτελειακά θα σχηματίζονται έξω από τα μαγαζιά, etc. Εάν το δει λογικά και βάσει του δεδικασμένου σε ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες χώρες κανείς, και θα συνεχίσει να βγαίνει ο καπνιστής, και θα μπορέσει να βγει ο μη καπνιστής, αλλά και ενδεχομένως να μειώσει το κάπνισμα ο καπνιστής, που είναι μια άλλη σημαντική πτυχή που δεν συζητήσαμε στις τελευταίες σελίδες.