Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622126
kubiak έγραψε:Πάντως με άτομο που θα έκανε καταγγελία δε θα ξαναέβγαινα...

Τότε το αυριανό μας ραντεβού δεν ισχύει :(

:lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622127
kubiak έγραψε:Πάντως με άτομο που θα έκανε καταγγελία δε θα ξαναέβγαινα...


Φιλε ετσι το σκεφτομαι κι εγω. Δεν ειναι απο τις περιπτωσεις που θα σκεφτω ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ για καποιον που θα τηλεφωνουσε, αλλα προσωπικα, καλυτερα να μου κοβοταν το χερι παρα να σηκωνα το τηλεφωνο.

Και ο τροπος που μεγαλωσα μεχρι τωρα δε θα κολλουσε με το τηλεφωνημα και οπως σωστα ειπε και ο g πριν απο λιγες μερες, δεν ειναι δικος μου ρολος αυτος και θα αισθανθω πολυ μαλακας να τον παιξω. Πληρωνω τους φορους μου, δε χρωσταω μια σε κανεναν κι εχω απαιτηση απο την εκαστοτε κυβερνηση και την καθε αρμοδια υπηρεσια να κανει τη δουλεια της.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#622134
Scotch έγραψε:
kubiak έγραψε:Πάντως με άτομο που θα έκανε καταγγελία δε θα ξαναέβγαινα...

Τότε το αυριανό μας ραντεβού δεν ισχύει :(

:lol:
:shifty:
Και όχι μόνο αυτό, θα ρουφιάνευα και το ρουφιάνο... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622139
kubiak έγραψε:
Scotch έγραψε:
kubiak έγραψε:Πάντως με άτομο που θα έκανε καταγγελία δε θα ξαναέβγαινα...

Τότε το αυριανό μας ραντεβού δεν ισχύει :(
:lol:
:shifty:
Και όχι μόνο αυτό, θα ρουφιάνευα και το ρουφιάνο... :yahoo:

Αν ήταν παράνομος, μαζί σου! :metalo:
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#622144
George_Prix έγραψε:
kubiak έγραψε:Πάντως με άτομο που θα έκανε καταγγελία δε θα ξαναέβγαινα...


Φιλε ετσι το σκεφτομαι κι εγω. Δεν ειναι απο τις περιπτωσεις που θα σκεφτω ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ για καποιον που θα τηλεφωνουσε, αλλα προσωπικα, καλυτερα να μου κοβοταν το χερι παρα να σηκωνα το τηλεφωνο.

Και ο τροπος που μεγαλωσα μεχρι τωρα δε θα κολλουσε με το τηλεφωνημα και οπως σωστα ειπε και ο g πριν απο λιγες μερες, δεν ειναι δικος μου ρολος αυτος και θα αισθανθω πολυ μαλακας να τον παιξω. Πληρωνω τους φορους μου, δε χρωσταω μια σε κανεναν κι εχω απαιτηση απο την εκαστοτε κυβερνηση και την καθε αρμοδια υπηρεσια να κανει τη δουλεια της.

Τοτε και εσυ και ο g να μην γκρινιαζετε αν "αυριο" ο νομος ατονισει η παψει να εφαρμοζεται γιατι το αλλο σεναριο, να υπαρχει αστυνομικος σε καθε δρομο με μαγαζια ωστε να κανει ελεγχους δεν αρεσει σε αλλους.

Προτιμω την απειλη "φιλαρακι βγες εξω να καπνισεις μην παρει κανεις τηλεφωνο", που θα κανει το 95% να πειθαρχησει παρα την αστυνομοκρατουμενη πολη.
Το πρωτο σιγα σιγα θα το συνηθισουν ολοι, το δευτερο εχει και αλλες συνεπεις, να γραφουν οι αστυνομικοι εσας που καπνιζετε και να μην πηγαινει κανεις οταν κλεβουν σπιτια πχ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622148
Νίκος Παππάς έγραψε:Προτιμω την απειλη "φιλαρακι βγες εξω να καπνισεις μην παρει κανεις τηλεφωνο", που θα κανει το 95% να πειθαρχησει παρα την αστυνομοκρατουμενη πολη.


Ετσι ναι. Να πω σε καποιον φιλικα οτι "δε λεει" πιο ωραιο ακουγεται. Θα το εκανα κι εγω ο ιδιος, αλλα προσωπικα μονο αν πηγαινα καπου με τα παιδια μου και καπνιζε ο αλλος διπλα. Βασικα ακομα και σε αυτο το παραδειγμα, ο αρμοδιος να το κανει δεν ειναι ουτε ο g, ουτε εσυ, ουτε εγω στην ουσια. Ο καταστηματαρχης/σερβιτοροι πρεπει να παιξουν το συγκεκριμενο ρολο...

Αλλα για να τον παιξουν καλα το ρολο, φανταζομαι οτι πρεπει να φανε μερικα προστιμα. Οποτε αρχιστε οι υπολοιποι τα τηλεφωνηματα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#622163 Εγω παντως προτιμω χιλιες φορες την «αστυνομοκρατια» απο την εκμαθηση ή και αποδοχη της «ρουφιανοκρατιας» για το οτιδηποτε. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#622192 Η αστυνομοκρατία και το φιανορουφιλίκι είναι έννοιες άρρηκτα συνδεδεμένες μεταξύ τους στα δικά μου μάτια.

Η λύση είναι πολύ απλή, πλην ΔΥΣΚΟΛΗ: παιδεία.
Με άλλα λόγια, το πρόβλημα έγκειται στο ότι ακόμη πιστεύουν κάποιοι συμπολίτες ότι είναι λογικό και δικαίωμά τους το πατημέντο φλόκο ντ'αργιλέ σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
Άβαταρ μέλους
By otso
#622200 Φινλανδια οταν ειχα πρωτοπαει .
Φιλη της γυναικας μου την παιρνει τηλ απ την δουλεια αναστατωμενη ακομα ,και λεει οτι οπως οδηγουσε για την δουλεια την πλησιασε και οδηγουσε 1 μετρο πισω της νταλικα και τρομοκρατηθηκε , οταν βρκε διεξοδο εστριψε δεξια και συγκρατησε την πινακιδα του , οταν βρεθηκε σε τηλ (δεν υπηρχαν κινητα τοτε) τον εδωσε στεγνα στην αστυνομια .
Τελικα τι ηταν;
Ρουφιανα της αστυνομιας; βρωμοβορεια προτεσταντισα ;κουτοθηλικο που δεν ηξερε να οδηγαει; η σωστος πολιτης;

Στο χωριο μου Ηταν 4 ρουφιανοι της αστυνομιας τους 3 τους ξεραμε, ειχαν κανει χοντρες ζημιες και στην οικογενεια μου .
Κατω απο το σπιτι μου περναει ενας που τον ξερω με νταλικα φορτωμενη παντα με 100 μεσα σε κατοικημενο χωρο εννοειται , μιλαμε ακουμε την τουρμπινα απο μακρια .
Η μεγαλυτερη ζημια που εκαναν οι παλιοι ρουφιανοι ειναι οτι παω να παρω τηλ την αστυνομια και κατι με σταματαει , κι ασ κινδυνευει η ζωη των παιδιων μου.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#622244
Anonymous Founder έγραψε:Νομίζω πως πρέπει να είναι ανοιχτές 3 πλευρές για να θεωρείται έξω. Και όταν λέμε ανοιχτές, εννοούμε πλήρως, όχι ανοιχτή μια πόρτα ξέρω γω.

Στα Friday's στο cosmos στη Θεσσαλονίκη, στον "εξωτερικό" χώρο που είναι κλειστός ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΠΛΕΥΡΕΣ, επιτρεπόταν το κάπνισμα. Μου κανε εντύπωση, γιατί δεν ήταν πουθενά ανοιχτός. Μπορείτε να δείτε τον χώρο εδώ https://goo.gl/maps/MtqEhPTJwi6ufN7T7

Αυτή ήταν η μία από τις 2 εξόδους μου μετά την εφαρμογή του μέτρου, η άλλη ήταν τον Νοέμβριο στην "Ακτή Πειραιώς" όπου μετά από ένα σημείο καπνίζαμε ΣΧΕΔΟΝ κανονικά.

Το Σάββατο κανονίσαμε να βρεθούμε η παρέα με έναν φίλο που δούλευε Κρήτη και γύρισε πριν μερικές μέρες για τσιπουράκι κλπ. Καπνιστές όλοι.
Επειδή κανένα από τα μέρη που συνηθίζαμε να πηγαίνουμε δεν επιτρέπει το κάπνισμα, κάναμε την κατάσταση σπίτι του. Είναι και μάγειρας αυτός, ετοίμασε τρελό τσιμπούσι. Περάσαμε φίνα κάνοντας το σπίτι τεκέ, βγαίνοντας από το μπάνιο ήθελες μαχαίρι να κόψεις την κάπνα για να ρθεις στο σαλονι. :metalo:

Ελπίζω τα λεφτά που έχουν χάσει οι μαγαζάτορες από μένα και τους ομοίους μου να τα χουν κερδίσει στα διπλά από τους έξω καρδιά μη καπνιστές. :shifty:
Αν και απότι διαβάζω δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα. Έρχονται τρελά λουκέτα λένε οι μελέτες. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622250
elteo έγραψε:Oχι πάλι τα ίδια περι ανοιχτοχέρηδων γλεντζέδων καπνιστών :s_shout
Πες μου ότι κι εσύ προσπαθείς να το αρχίσεις και δεν μπορείς

Καλά, ένας δεν βρέθηκε στα Friday's να καλέσει τον 4ψήφιο ή το 100; Φταίμε κι εμείς (οι άκαπνοι) πάντως... :shifty:

< >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#622254
Scotch έγραψε:
elteo έγραψε:Oχι πάλι τα ίδια περι ανοιχτοχέρηδων γλεντζέδων καπνιστών :s_shout
Πες μου ότι κι εσύ προσπαθείς να το αρχίσεις και δεν μπορείς

Καλά, ένας δεν βρέθηκε στα Friday's να καλέσει τον 4ψήφιο ή το 100; Φταίμε κι εμείς (οι άκαπνοι) πάντως... :shifty:

< >

Το "εξω" ήταν για τους καπνίζοντες και μέσα ΟΛΟ το υπόλοιπο, διπλάσιο σε σχέση με το έξω και εντελώς διαχωρισμένο, μαγαζί ήταν για μη καπνίζοντες.
Για ποιο λόγο να κάνει καταγγελία;