Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#620980 Πάντως Σαουδική Αραβία το κάπνισμα απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους δεν ξερω με τι ποινή τιμωρείται η παράβαση αλλα για να το έχουν εφαρμόσει εκει ειναι κατι καλο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#620983
mirage έγραψε:Πάντως Σαουδική Αραβία το κάπνισμα απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους δεν ξερω με τι ποινή τιμωρείται η παράβαση αλλα για να το έχουν εφαρμόσει εκει ειναι κατι καλο.

Παγκοσμιοποιηση. :inlove: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#622057
kubiak έγραψε:Είδα τον Ηλιόπουλο να καπνίζει στο "Φωνάζει ο κλέφτης"...
Πήρα το 1142...
Μην δεις Mad Men τότε, θα ξεπαραδιαστεις

< Note >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622062 Αν και καπνιστης, χαιρομαι ολο και περισσοτερο με το μετρο :s_yes

Ο λαιμος μου γενικα ειναι σε οριακη κατασταση... Απο μικρος οποτε εβγαινα για ποτο/καφε/φαι, την επομενη μερα ημουνα με κατακοκκινο λαιμο και καραμελες (ασε που δε μπορουσα να καπνισω σαν ανθρωπος την επομενη :s_tongue ). Γιατι καπνιζα πολυ παρισσοτερα τσιγαρα απο το κανονικο μου στα μαγαζια και γιατι ολοι οι υπολοιποι φανταζομαι κανανε ακριβως το ιδιο, με το γνωστο αποτελεσμα (τεκες ολα τα μαγαζια).

Βγηκαμε λοιπον εχθες και σημερα ξυπνησα σα πουλακι χωρις τις γνωστες παρανεργειες της εξοδου! Εχθες βγηκα 3 φορες στο κρυο σα μαλακας να καπνισω και επεστρεψα στην παρεα που περασαμε μια χαρα. Μπορει να περνουσαμε ελαφρως καλυτερα (μεσα στη βλακεια μας) αν ειχαμε κανει απο ενα πακετο τσιγαρα ο καθενας, αλλα ολα μια χαρα σε συνδυασμο με την καλυτερη υγεια μας (εστω και με το στανιο που μας το κοψανε).

Αλλα για να πω την αμαρτια μου... Αν δω ποτε κανεναν που "κλεβει" με το τσιγαρο στο χερι, μπορει να κρατηθω και να μην το αναψω κι εγω, αλλα δε θα σηκωσω το τηλεφωνο να παρω το 1142 του σατανα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#622078 Στην Ελευσίνα πέρασε κλιμάκιο παρουσία αστυνομικών με πολιτικά, από καφετέριες και έκοψε κώλους. Η "πλάκα" είναι ότι ΔΕΝ καπνίζουν ούτε σε ένα μαγαζί εντός, αλλά έξω. Απλά έχουν "κλείσει" τον έξω χώρο με τζάμια και κατεβάζοντας τη τέντα το θεωρούν κλειστό χώρο και τους γράψανε. Ένα καφέ δε, έφαγε πρόστιμο γιατί είχε αποτσίγαρα στα τασάκια στον έξω χώρο. Έμαθα ότι πάνε για ένσταση* κάποιοι. Στη καφετέρια που πηγαίνω, επειδή γράψανε δυο πιτσιρικάδες που κάθονταν έξω και κάπνιζαν, ο ιδιοκτήτης προθυμοποιήθηκε να πληρώσει αυτός το πρόστιμο, αν και εφόσον δεν πιάσει η ένσταση.

* προσπαθούν να βρουν μέσω του νόμου, τι ορίζεται κλειστός και ανοιχτός χώρος, ούτως ώστε να συμμορφωθούν.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622085
Dodger έγραψε:προσπαθούν να βρουν μέσω του νόμου, τι ορίζεται κλειστός και ανοιχτός χώρος, ούτως ώστε να συμμορφωθούν.


Σε μαγαζι που ειχα παει πριν 1-2 εβδομαδες και καπνιζαμε κανονικα σε εξωτερικα διαμορφωμενο χωρο, ρωτησα εναν εργαζομενο γιατι επιτρεπεται σε σχεση με αλλα μαγαζια και μου ειπε οτι επιτρεπεται γιατι αυτος ο παραλληλογραμμος μακροστενος χωρος ηταν ανοικτος/διαμπερης απο τις 2 πλαινες/στενες μεριες του. Δεν ξερω αν και τι ισχυει στην πραγματικοτητα ομως!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#622087 Κανείς δεν ξέρει μάλλον!!!!. Αυτό με τις τέντες και τις σόμπες έξω το έχουν κάνει λάστιχο μέχρι να έρθουν για έλεγχο. Μετά θα κάνουν ενστάσεις κλπ. Και μετά θα έρθει η άνοιξη και Όλα ανοικτά οπότε εντάξει με τον νόμο

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622090 Νομίζω πως πρέπει να είναι ανοιχτές 3 πλευρές για να θεωρείται έξω. Και όταν λέμε ανοιχτές, εννοούμε πλήρως, όχι ανοιχτή μια πόρτα ξέρω γω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622102 Ως εξωτερικοί χώροι θεωρούνται όσοι είναι περιμετρικά ανοικτοί σε δύο πλευρές τουλάχιστον και δεν είναι στεγασμένοι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622103
Anonymous Founder έγραψε:Νομίζω πως πρέπει να είναι ανοιχτές 3 πλευρές για να θεωρείται έξω. Και όταν λέμε ανοιχτές, εννοούμε πλήρως, όχι ανοιχτή μια πόρτα ξέρω γω.


Και εγω αυτο ξερω, για αυτο ρωτησα κιολας τον υπαλληλο γιατι μου εκανε εντυπωση. Στο συγκεκριμενο μαγαζι (κι ενα ακομα που ξερω) ειναι κλειστη η μακρια μερια του παραλληλογραμμου (η φατσα του μαγαζιου) και τα 2 στενα πλαινα ειναι ανοικτα. Και στα 2 αυτα μαγαζια καπνιζανε κανονικα σε αυτον τον "εξωτερικο¨ χωρο. Δεν ξερω αν παιζει κανενα παραθυρακι στο νομο που να το επιτρεπει σε μερικες περιπτωσεις ή αν κανουν τα στραβα ματια οι αρμοδιοι γιατι πραγματι παιζει ανοιχτωσια και πολυς αερας εκει...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#622112 Απ οτι ξερω, ο νομος λεει οτι πρεπει να ειναι σε 2 πλευρες τελειως ανοικτο .
Πχ Σε τυφλη μεγαλη στοα στο κεντρο της Αθηνας με περιπου 12 πλατος Χ 25 μηκος Χ 15 υψος, οσοι δουλευουν σε γραφεια στα κτηρια με εξοδο στην στοα, δεν επιτρεπεται ουτε στα ορθια να βγαινουν εκει εξω για καπνισμα και πρεπει να πηγαινουν στην εξοδο της.
Ενω αν ηταν ανοικτη και απ τις δυο μεριες θα μπορουσαν.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622114 ΜΕΡΟΣ Β΄
ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΑΠΝΟΥ
Άρθρο 16
Απαγόρευση χρήσης προϊόντων καπνού
Το άρθρο 3 του ν. 3730/2008 (Α΄ 262), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
«Άρθρο 3
1. Εκτός από όσες απαγορευτικές ή περιοριστικές διατάξεις ισχύουν και εφαρμόζονται ήδη, απαγορεύεται πλήρως, το κάπνισμα και η κατανάλωση προϊόντων καπνού στους ακόλουθους χώρους:
(α) σε όλους τους δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας, εξαιρουμένων των χώρων που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή προϊόντων καπνού,
(β) σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, ιδίως τα καταστήματα παρασκευής και προσφοράς φαγητών, ποτών, γλυκισμάτων, κάθε είδους παρασκευασμάτων γάλακτος, μικτών καταστημάτων και κέντρων διασκέδασης κατά την έννοια των διατάξεων της υπ’ αριθμ. Υ1γ/Γ.Π./οικ.47829/2017 Υγειονομικής Διάταξης (Β΄ 2161), εξαιρουμένων των εξωτερικών τους χώρων, σε περίπτωση που είναι περιμετρικά ανοικτοί σε δύο πλευρές τουλάχιστον. Ως «εσωτερικός χώρος», για την εφαρμογή του παρόντος, νοείται και το αίθριο ή ο χώρος με συρόμενη ή αποσπώμενη οροφή, όπως και κάθε χώρος, με σκέπαστρο και ταυτόχρονα κλεισμένος με οποιονδήποτε τρόπο περιμετρικά.
(γ) στους παντός είδους κλειστούς χώρους αναμονής,
(δ) στα αεροδρόμια, εξαιρουμένων των χώρων που ειδικά θα προσδιοριστούν για τους καπνιστές,
(ε) στους σταθμούς μεταφορικών μέσων και επιβατικών σταθμών λιμένων,
(στ) στα παντός είδους κυλικεία,
(ζ) στα παντός είδους μέσα μαζικής μεταφοράς συμπεριλαμβανομένων των επιβατηγών δημόσιας χρήσης αυτοκινήτων, με μετρητή (ταξί) και αγοραίων,
(η) στα πάσης φύσεως αυτοκίνητα, ιδιωτικής και δημοσίας χρήσης, όταν επιβαίνουν ανήλικοι κάτω των 12 ετών

http://www.pkm.gov.gr/inst/pkm/gallery/ ... 3_2019.pdf