Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#30184 Δεν σε υποχρεώνει να το πάρεις και εσύ. Υπάρχει διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#30189 Άντε στο διάολο με τα κωλο-τσίγαρα σας σε κάθε κλειστό μαγαζί... :rant: Πας να βγεις έξω σε ένα κλαμπάκι κλπ, και γυρνάς βρομώντας τσιγαρίλα, συχνά με τσούξιμο στα μάτια, ξηραμένη μύτη και στόμα κι άλλα τέτοια....
Να εφαρμόσουν επιτέλους τον νόμο να κόψουν κώλους μπας και ησυχάσουμε !!!
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#30193
Χρήστος Λάππας έγραψε:Δεν σε υποχρεώνει να το πάρεις και εσύ. Υπάρχει διαφορά.



Εσένα σε υποχρέωσε κανείς να καπνισεις; Αν έχεις θεμα με κσπνιστη που δεν σέβεται την (δικαιολογημένη, μαζι σου ειμαι) απαίτηση σου να μην αναπνεεις καπνο μπορείς κάλλιστα να προβεις σε καταγγελία ...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#30204
red_monster έγραψε:Εσένα σε υποχρέωσε κανείς να καπνισεις; Αν έχεις θεμα με κσπνιστη που δεν σέβεται την (δικαιολογημένη, μαζι σου ειμαι) απαίτηση σου να μην αναπνεεις καπνο μπορείς κάλλιστα να προβεις σε καταγγελία ...


Το επιχείρημα "κάνε καταγγελία" στερείται βάσης όταν ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα. Εκτός και αν το λες σκεπτόμενος "κάνε καταγγελία, και αν γίνει τίποτα να με χ€σεις".

Για την ιστορία, ναι με υποχρεώνει να καπνίζω και εγώ. Κάθε φορά που καπνίζει σε κλειστό δημόσιο χώρο (παρόλο που γνωρίζει ότι απαγορεύεται), με υποχρεώνει να αναπνέω τον καπνό του. Μπορώ να μην καταναλώσω το φαγητό που τρώει, ή αυτό που πίνει. Μπορώ να μην καταναλώσω την ποσότητα που καταναλώνει. Μπορώ να μην χρησιμοποιήσω τα χάπια που παίρνει. Δεν μπορώ όμως να μην αναπνέω τον ίδιο αέρα που αναπνέει όποιος βρίσκεται μαζί μου σε ένα κλειστό δημόσιο χώρο. Δεν έχω την επιλογή να μην αναπνέω.

Αυτά είναι προβλήματα που έχουν λυθεί προ πολλού στις άλλες χώρες. Μόνο στην Ελλάδα καθόμαστε ακόμα και τα συζητάμε. Και το κάνουμε, γιατί πάρα πολύ απλά σε αυτή την χώρα ΠΟΤΕ δεν υπήρξε ένας μηχανισμός με την ικανότητα και την βούληση να επιβάλλει τους νόμους του κράτους. Όχι μόνο στο κάπνισμα. Σε οτιδήποτε. Ίσως γιατί ποτέ δεν συνειδητοποιήσαμε ότι ο σεβασμός στους νόμους πρώτα από όλα δείχνει σεβασμό στους διπλανούς μας.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#30205 Γιατί να μην γίνει τίποτα με καταγγελία?
Μπορεί να μην την πατήσει αυτός που σε ενοχλεί εκείνη τη στιγμή αλλά κάποιος θα καπνίζει όταν θα έρθει έλεγχος.
Στην τελική θα πληρώσει το μαγαζί.
Εκτός αν δεν γίνεται καθόλου έλεγχος ούτε με καταγγελία. Δεν το ξέρω αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#30210 Το ξέρω εγώ. Έχω κάνει άπειρες και ποτέ δεν άλλαξε κάτι.
Άβαταρ μέλους
By vice246
#30213
Χρήστος Λάππας έγραψε:............ποτέ δεν συνειδητοποιήσαμε ότι ο σεβασμός στους νόμους πρώτα από όλα δείχνει σεβασμό στους διπλανούς μας.

++ακριβώς....

η χειρότερη εικόνα ειναι αυτή που κάθεται γυναικοπαρέα χειμώνα σε περιφερειακό café με τα καροτσακια ....και όλες ανεξαιρέτως φουμάρουν αρειμανιως μισό μετρο απ τα μωράκια τους..... :rant:
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#30220
vice246 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:............ποτέ δεν συνειδητοποιήσαμε ότι ο σεβασμός στους νόμους πρώτα από όλα δείχνει σεβασμό στους διπλανούς μας.

++ακριβώς....

η χειρότερη εικόνα ειναι αυτή που κάθεται γυναικοπαρέα χειμώνα σε περιφερειακό café με τα καροτσακια ....και όλες ανεξαιρέτως φουμάρουν αρειμανιως μισό μετρο απ τα μωράκια τους..... :rant:


Φυσική επιλογή λέγεται. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#30240 Αν εφαρμοστει κανονικα ο αντικαπνιστικος νομος,τοτε ολα τα καταστηματα διασκεδασης θα κλεισουν ή τουλαχιστον θα κλεισουν τα περισσοτερα.
Προς το παρον δεν ακουσα απο κανεναν πελατη διαμαρτυρια για το καπνσιμα.
Επισης σχεδον ολοι οι πελατες καπνιζουν ,οπως και το προσωπικο.
Οι καταστηματαρχες ευχονται να μην περασει αυτος ο νομος στην πραξη.
Ειναι υποκρισια για το κρατος να λεει οτι υπερασπιζεται την υγεια των πολιτων με τετοιους ηλιθιους νομους που μονο κακο προκαλουν στην τσεπη πολλων.
Εξαλλου το να βγει καποιος μια -δυο φορες την εβδομαδα σε χωρο που καπνιζουν,δεν προκειται να παθει τιποτε.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#30243
italakias έγραψε:Αν εφαρμοστει κανονικα ο αντικαπνιστικος νομος,τοτε ολα τα καταστηματα διασκεδασης θα κλεισουν ή τουλαχιστον θα κλεισουν τα περισσοτερα.<br abp="752">Προς το παρον δεν ακουσα απο κανεναν πελατη διαμαρτυρια για το καπνσιμα.<br abp="753">Επισης σχεδον ολοι οι πελατες καπνιζουν ,οπως και το προσωπικο.<br abp="754">Οι καταστηματαρχες ευχονται να μην περασει αυτος ο νομος στην πραξη.<br abp="755">Ειναι υποκρισια για το κρατος να λεει οτι υπερασπιζεται την υγεια των πολιτων με τετοιους ηλιθιους νομους που μονο κακο προκαλουν στην τσεπη πολλων.<br abp="756">Εξαλλου το να βγει καποιος μια -δυο φορες την εβδομαδα σε χωρο που καπνιζουν,δεν προκειται να παθει τιποτε.

Κανένα δε θα κλείσει, αν εφαρμοστεί καθολικά ο νόμος. Δηλαδή οι ίδιοι οι Ελληνάρες, γιατί όταν πάνε στο εξωτερικό δεν καπνίζουν;;;
Οι πελάτες των καταστημάτων που δεν καπνίζουν αυξάνονται διαρκώς.
Ηλίθιος δεν είναι ο νόμος. Ηλίθιος είναι αυτός που δεν σέβεται τους γύρω του.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#30246
italakias έγραψε:
Αν εφαρμοστει κανονικα ο αντικαπνιστικος νομος,τοτε ολα τα καταστηματα διασκεδασης θα κλεισουν ή τουλαχιστον θα κλεισουν τα περισσοτερα.
Προς το παρον δεν ακουσα απο κανεναν πελατη διαμαρτυρια για το καπνσιμα.
Επισης σχεδον ολοι οι πελατες καπνιζουν ,οπως και το προσωπικο.
Οι καταστηματαρχες ευχονται να μην περασει αυτος ο νομος στην πραξη.
Ειναι υποκρισια για το κρατος να λεει οτι υπερασπιζεται την υγεια των πολιτων με τετοιους ηλιθιους νομους που μονο κακο προκαλουν στην τσεπη πολλων.
Εξαλλου το να βγει καποιος μια -δυο φορες την εβδομαδα σε χωρο που καπνιζουν,δεν προκειται να παθει τιποτε.



Ότι να ναι για ακόμα μια φορά! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#30248
NickTG έγραψε:
italakias έγραψε:
Αν εφαρμοστει κανονικα ο αντικαπνιστικος νομος,τοτε ολα τα καταστηματα διασκεδασης θα κλεισουν ή τουλαχιστον θα κλεισουν τα περισσοτερα.
Προς το παρον δεν ακουσα απο κανεναν πελατη διαμαρτυρια για το καπνσιμα.
Επισης σχεδον ολοι οι πελατες καπνιζουν ,οπως και το προσωπικο.
Οι καταστηματαρχες ευχονται να μην περασει αυτος ο νομος στην πραξη.
Ειναι υποκρισια για το κρατος να λεει οτι υπερασπιζεται την υγεια των πολιτων με τετοιους ηλιθιους νομους που μονο κακο προκαλουν στην τσεπη πολλων.
Εξαλλου το να βγει καποιος μια -δυο φορες την εβδομαδα σε χωρο που καπνιζουν,δεν προκειται να παθει τιποτε.



Ότι να ναι για ακόμα μια φορά! :yahoo:


Μαθε να απαντας σοβαρα με επιχειρηματα .
Αν μπορεις.