Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#375183 Ννννναι.......
Επιτρεψτε μου να το θεωρω "υπερβολή" και κινηση εντυπωσιασμου....

Αν ο νομοθέτης - ευλογως - θελει να προστατεψει την υγεια του παιδιου ΤΟΤΕ θα πρεπει να νομοθετησει το αυτό και για εντός της οικιας...
Εκει ΣΑΦΩΣ ένα παιδί περνάει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ χρονο ως παθητικός καπνιστής από ότι μεσα σ ένα αυτοκίνητο για την πλειονότητα των συνήθων μετακινήσεων....
Αλλα εκει πέφτουμε στο ασυλο της οικιας....
Το οποιο, "μια που τ' αναφέραμε" ισχυει (???) και για τα αυτοκίνητα.....
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 13 Μαρ 2017, 15:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nass
#375190 Οχι δεν ισχύει, δεν είναι άσυλο το αυτοκίνητο :rtfm:

Μια |λογοκρισία| και μισή (κίνηση εντυπωσιασμού όπως είπες) εδώ δεν μπορούν να επιβάλλουν το νόμο για τα καταστήματα εστίασης, τώρα θα ελέγχουν και τα αυτοκίνητα ? :slap:
Ούτε καν στη Βουλή δεν ισχύει ο αντικαπνιστικός νόμος :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#375192 ΟΚ, μας δουλευουν. Ας γραψουν για ζωνες, κρανος, παιδια χυμα στο πισω καθισμα πρωτα, που τα βλεπουμε καθε μερα και μετα ας γραψουν τους τελειως ηλιθιους που καπνιζουν με τα παιδια τους μεσα στο αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#375194
nass έγραψε:Οχι δεν ισχύει, δεν είναι άσυλο το αυτοκίνητο :rtfm:

...




Nass εισαι λαθος εδω...
Άβαταρ μέλους
By nass
#375198 Ετσι μου είχε πει αστυνομικός της ΕΛΑΣ που με σταμάτησε προ ετών και μου ζήτησε να ανοίξω το χώρο αποσκευών για έρευνα (αντιτρομοκρατική).
Το ίδιο μου είχε πει και κλιμάκιο (αστυνομία, εφορία και κάποιος άλλος) που μου είχε ζητήσει να επιθεωρήσει το χώρο αποσκευών στο επαγγελματικό ΙΧ βανάκι του πατέρα μου που οδηγούσα (ότι δεν κουβαλούσα εμπορεύματα χωρίς δελτίο αποστολής).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#375201 Καλα σου ειπαν.. :lol:
Συνταγματικα το αυτοκινητο θεωρειται ασυλο ,με διαφορες εγκυκλιους πλεον θεωρειται ασυλο ΟτΑΝ χρησιμοποιειται ως κατοικια...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375202 μάλλον μπορείς αν θες να μη συνεργαστείς στον έλεγχο, αλλά μετά μπορεί ο άλλος να σε πάει βόλτα στο τμήμα για εξακρίβωση

για αυτό άλλωστε σου λένε άνοιξε εσύ τις αποσκευές σου, άνοιξε εσύ τη τσάντα κτλ και δεν το κάνουν αυτοί

συνεργάζεσαι εκείνη την ώρα

αν θες δε το κάνεις, αλλά υπάρχουν τρόποι να σε ταλαιπωρήσουν
Άβαταρ μέλους
By nass
#375205 @gianik
Τι εννοείς "καλά μου είπαν", μου είπαν το αντίθετο από σένα, ότι ΔΕΝ είναι άσυλο και ότι δεν έχω δικαίωμα να αρνηθώ (δηλ. έχω αλλά θα με τρέχουν, αυτά που λέει ο QsisVTS).
Το άρθρο 9 του Συντάγματος λέει για "κατοικία = άσυλο", οπότε αν εννοείς ότι αν κατοικείς μέσα στο αυτοκίνητο είναι κατοικία άρα είναι άσυλο ΟΚ αλλά συνήθως δεν κατοικείς μέσα στο αυτοκίνητο.

@QsisVTS
Αν είσαι στο σπίτι και σου χτυπήσουν την πόρτα μπορείς να τους την κλείσεις στα μούτρα και να τους υποχρεώσεις να φέρουν ένταλμα.
Και αν δεν κάνω λάθος, αν σου πουν "ελάτε στο τμήμα για εξακρίβωση" μπορείς (όσο είσαι μέσα στο σπίτι) να τους πεις "πάρτε τα @@ μου και φέρτε ένταλμα".
Αυτό μπορείς να το κάνεις στο αυτοκίνητο ? Δε νομίζω :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#375207 Είναι στη πραξη μια "γκριζα ζωνη" το αυτοκινητο.
Δηλ αν εχω πεταμενο μεσα στο αυτοκινητο ένα μαξιλαρι τοτε τεκμαίρεται ότι μενω και μεσα σε αυτό???
Γιατι αν δεν ανοιξω - όπως εχω το δικαίωμα - πως θα το ψαξουν?

Και για να μεινουμε στο θεμα μας.

ΕΙΝΑΙ μια παπατζα.....
Οι μετακινήσεις ενός παιδιου μεσα στο αυτοκινητο κατά συντρηπτικη πλειοψηφια είναι της ταξης του 10λεπτου στο στυλ σπιτι-σχολειο-μπαλετο-αγγλικά....
Δεν νομιζω ότι κανεις παει Αθηνα Θεσσαλονικη με το παιδι του ΚΑΘΕ μερα....

ΚΑΘΕ μερα ( και ωρα ) καπνιζει μεσα στο σπιτι.....
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 13 Μαρ 2017, 15:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#375208
nass έγραψε:
θ. Στα πάσης φύσεως αυτοκίνητα ιδιωτικής και δημόσιας χρήσης, όταν επιβαίνουν ανήλικοι κάτω των 12 ετών. Για την ως άνω παράβαση επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ποσού 1.500 ευρώ στον επιβαίνοντα που κάνει χρήση προϊόντων καπνού, νέων προϊόντων καπνού, ηλεκτρονικών τσιγάρων και φυτικών προϊόντων για το κάπνισμα ανεξάρτητα αν είναι οδηγός, ενώ διπλασιάζεται το πρόστιμο στο ποσό των 3.000 ευρώ, αν αυτός που κάνει χρήση προϊόντων καπνού, νέων προϊόντων καπνού, ηλεκτρονικών τσιγάρων και φυτικών προϊόντων για το κάπνισμα οδηγεί αυτοκίνητο δημοσίας χρήσης. ...


Ποιά είναι τα νέα προϊόντα καπνού; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#375212 "Φυτικα" :iconcool: :ninja: :superman:

Νταξ, δεν μπορουσαν να γραψουν "μαυρο", "ριγανη" εγραψαν "φυτικα" :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#375252 Σήμερα στο φανάρι έβλεπα μια έγκυο (χωρίς ζώνη) με την κοιλιά τούμπανο να προσπαθεί με το χέρι της να διώξει τον καπνό...


















από το σιγκαρίλο του ανδρός της :metalo:

τουλάστιχον είχε το παράθυρο ανοιχτό το καμάρι μας. εννοείται κι αυτός χωρίς ζώνη.



ΥΓ είδες ΡΖ; συγκρατήθηκα και κράτησα το ποστάκι σε υψηλά επίπεδα πολίτικαλι κορεκτνεςς
Άβαταρ μέλους
By JBT
#375309 Στην μυθική Ελλάδα όλα αυτά.