Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#95963 Εχθες το βραδυ ακουσα για πρωτη φορα ζωντανα στο θεατρο του Αμερικανικου Κολλεγιου Αθηνων συμφωνικη μουσικη.
Τα κοντσερτα για πιανο και ορχηστρα του Mozart Νο 20 και Νο 23.
Μαγεια !!! Επαθα πλακα !! Δεν φανταζομουν οτι θα ειχε τοση διαφορα στην αισθηση η ζωντανη εκτελεση σε σχεση με ακουσμα απο δισκο.
Το προγραμμα περιελαμβανε και το Νο 17, αλλα δεν το παρακολουθησα γιατι δεν θα αντεχε ο μικρος 2,5 ωρες παρασταση και ηθελε πολυ να δει τον θειο του και κουνιαδο μου να παιζει το Νο 23 ως σολιστ.

Μια μαγικη βραδυα !!

Στο τελος ειπα στον κουνιαδο να αλλαξει καριερα και να παιζει κλασσικους συνθετες γιατι οι Boulez και Ξενακης που παιζει συνηθως δεν ακουγονται ρε παιδι μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#95980
Νίκος Παππάς έγραψε:Εχθες το βραδυ ακουσα για πρωτη φορα ζωντανα στο θεατρο του Αμερικανικου Κολλεγιου Αθηνων συμφωνικη μουσικη.
Τα κοντσερτα για πιανο και ορχηστρα του Mozart Νο 20 και Νο 23.
Μαγεια !!! Επαθα πλακα !! Δεν φανταζομουν οτι θα ειχε τοση διαφορα στην αισθηση η ζωντανη εκτελεση σε σχεση με ακουσμα απο δισκο.
Το προγραμμα περιελαμβανε και το Νο 17, αλλα δεν το παρακολουθησα γιατι δεν θα αντεχε ο μικρος 2,5 ωρες παρασταση και ηθελε πολυ να δει τον θειο του και κουνιαδο μου να παιζει το Νο 23 ως σολιστ.

Και που να τα ακούσεις σε κανένα Ηρώδειο...
Έπαθες πλάκα, όμως, πρώτα με το 466 (20), παραδέξου το, τώρα που δε μας βλέπει ο κουνιάδος! :lol: :lol:
Και το 17 είναι από τα ωραιότερα (ένας τύπος είχε πει ότι ποτέ δε θα μπορέσουμε να γράψουμε ξανά τέτοια μουσική, όπως το δεύτερό του μέρος... κάποιος Μπετόβεν :lol: )
Άκου και το αγαπημένο μου (491_24) με το μουρμούρη (βάλε φωνή να το χαρείς) :
https://www.youtube.com/watch?v=kNV1icyCTt4
Καλή συνέχεια! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#95985
D-Jet έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εχθες το βραδυ ακουσα για πρωτη φορα ζωντανα στο θεατρο του Αμερικανικου Κολλεγιου Αθηνων συμφωνικη μουσικη.
Τα κοντσερτα για πιανο και ορχηστρα του Mozart Νο 20 και Νο 23.
Μαγεια !!! Επαθα πλακα !! Δεν φανταζομουν οτι θα ειχε τοση διαφορα στην αισθηση η ζωντανη εκτελεση σε σχεση με ακουσμα απο δισκο.
Το προγραμμα περιελαμβανε και το Νο 17, αλλα δεν το παρακολουθησα γιατι δεν θα αντεχε ο μικρος 2,5 ωρες παρασταση και ηθελε πολυ να δει τον θειο του και κουνιαδο μου να παιζει το Νο 23 ως σολιστ.

Και που να τα ακούσεις σε κανένα Ηρώδειο...
Έπαθες πλάκα, όμως, πρώτα με το 466 (20), παραδέξου το, τώρα που δε μας βλέπει ο κουνιάδος! :lol: :lol:
Και το 17 είναι από τα ωραιότερα (ένας τύπος είχε πει ότι ποτέ δε θα μπορέσουμε να γράψουμε ξανά τέτοια μουσική, όπως το δεύτερό του μέρος... κάποιος Μπετόβεν :lol: )
Άκου και το αγαπημένο μου (491_24) με το μουρμούρη (βάλε φωνή να το χαρείς) :
https://www.youtube.com/watch?v=kNV1icyCTt4
Καλή συνέχεια! :thumbsup:

Ευχαριστω ! Και με τα 2 επαθα πλακα, αλλα το 23 το απολαυσα περισσοτερο ισως γιατι το επαιζε δικος μου ανθρωπος.
Το 17 το επαιξε ο γιος του ηθοποιου Βασιλη Κωνσταντινου ο οποιος ηταν εκει και καμαρωνε.
Ο μικρος ειναι 6,5 ομως και δεν ηθελα να ρισκαρω να κουραστει και να αρχισει τις βολτες :lol: αλλα τα πηγε περιφημα, μετα το διάλειμμα πηγε και εκατσε στην πρωτη σειρα για να τον βλεπει καλυτερα και εμεινε ακινητος μεχρι το τελος. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#198579 Μιας και πριν μερικές μέρες ήταν η επέτειος των γενεθλίων του (με την google να φτιάχνει ένα απίστευτο doodle) , ας κάνω ένα up στο thread.



ΥΓ: Mε θλίβει πάρα πολύ η ένδεια του Μεγάρου για αυτή τη σεζόν. Πτώχευσε και πρακτικά πλέον, μαζί και εμείς.


edit:
Πωωω τώρα το είδα αυτό :vava: Χίλια συγνώμη.
tsilis έγραψε:
Ο Kissin δεν σου άρεσε τοτε που ήρθε στο Μέγαρο?
Προσωπικά, όντας άσχετος κατα βάση, δεν έχω ξανακουσει συγκλονιστικοτερο πιάνο

Ο Τσαμπροπουλος δεν μου άρεσε τόσο, κάπως " στεγνός " ο ήχος του , ίσως τον πετυχα σε μέτρια βραδιά


Πότε είχε έρθει; Δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#199273 Καλά Χριστούγεννα σε όλους... :)
Και προτού προλάβουν οι αρκουδόγυφτοι να σας βαράνε τα κουδούνια από τις 7 το πρωί (σε εμάς παίζει και ντααααΤΣΟΥΝ με Αγιοβασίληδες αρκουδόγυφτους ντυμένο έλκυθρο! :lol: - το περιμένω πως και πως! :lol: :lol: ), ένα όμορφο κάλαντο έτσι για τα Χρόνια Πολλά σε παραδοσιακά κέτσουα:
https://www.youtube.com/watch?v=5BcNT9hZKa4
(Eίναι τοις πάσι γνωστόν πλέον ότι το βρέφος ήταν ελαφρώς ερυθρόδερμο και φορούσε chullo)

Ψηνεται κανείς για Αη Νιόνιο αύριο;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#238627 Eυτυχώς δεν έχει ποστάρει κανένας κανα Ματθαίο μέχρι τώρα, για να προλάβω πριν γίνει το κακό :s_tongue

Kyung Wha Chung plays Sarasate Caprice Basque Op.24



Kyung Wha Chung plays Paganini violin sonata No.12



:omg:
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#238637 Ξινέ! :thumbsdown:

Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#238648 Έλα δε θέλω κακίες πασχαλιάτικο!


:s_roses
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#238742 Εντάξει, το Πάσχα δεν θα σου κάνω γκρίνιες, τότε... :rtfm:


Για να το παίξει γύρισε απο CAN over IP σε Beckoff με EtherCAT γιατί δεν τις έβγαιναν στα 20KHz solenoids που έχει στα δάχτυλα τα μs...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#251993 Μπουμπούνησα τα 38 αρια στον Καβάκο :ninja: Όποιος δεν έχει μυαλό και ξεχνάει... Και 3 ευρώ markup στην viva, γιατί μόνο εκεί βρήκα εισιτήριο (στο site του μεγάρου τα είχε εξαντλημένα -και- τα 38ευρα ). Ελπίζω να μην παίζει overbooking όπως στις αεροπορικές :lol:

Τέλος του μήνα έχω και το αναβληθέν από τον Φλεβάρη http://www.megaron.gr/default.asp?pid=5&la=1&evID=3082 .

Περάσαμε έναν χειμώνα ανομβρίας και πέσαν όλα μαζί ,σχεδόν καλοκαίρι.

Και λόγω των ημερών(ε)

Άβαταρ μέλους
By pierce21
#262135 Δυστυχώς, μετά το Καβάκος + Stradivarius όλα θα μου φαίνονται ξεκούρδιστα. Σε γενικές γραμμές καλή η χτεσινή που ανέφερα με την Καμεράτα να παίζει Μπάχ, αλλά ο Καβάκος.... :inlove:

Για αυτό αύριο θα πάω [offtopic]beirut [/offtopic] να πνίξω τον καημό μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#262149 Γουστάρω κι εγώ ΜΠΕΥΡΟΥΤ, αλλά ρε συ επαναλαμβάνονται.

Μια συναυλία όμως την χτύπαγα :s_howdy

Αλλά καλύτερα Parov :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#262232 E Parov τον έχουμε τιμήσει πολλάκις, τον Zach καμία. Πρέπει να έχουν φάση οι συναυλίες του, τον πρωτάκουσα και το 2007 οπότε είναι ψιλοαπωθημένο .
Πολύ ενημερωμένο σε βλέπω πάντως για τα συναυλιακά τεκταινόμενα της Αθήνας. Ανομβρία στο Ρότερνταμ; :shifty: :lol: