Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#10727 Και κάτι πιο rave...



Image
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#10892 Πώπω... δύο ημέρες έλειψα (γ@μ# την εξεταστική μου και τα τσίπουρα μου) και απέκτησε ζωή το θέμα! :yahoo:
Rachmaninov! :inlove: Απλά ερωτεύσιμος!

Μην με πάρετε στραβά αλλά δεν είμαι καθόλου φαν του piano διδύμου. Ιδεολογικό θέμα που πηγάζει από το ότι ο ήχος του πιάνου εκπέμπει κάτι πολύ προσωπικό το οποίο είναι κοντά στον άλλον αλλά ταυτόχρονα και λίγο απόμακρο - τελείως υποκειμενική θέση.

Ο Edwin Fischer! Πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ. Ειδικά όσων αφορά τους Γερμανούς είναι μια κατηγορία μόνος του :inlove:
Μου έκανε το βράδυ μου από όμορφο, πολύ ομορφότερο.
Σε αυτό δεν αμφισβητείτε φυσικά και ο Ρόλος του Bach.
Αλήθεια στις αναρτήσεις του D-Jet (Op. 3, Concerto No. 10 in B minor for four violins, cello and strings, RV 580 & Concerto for 4 Pianos and Orchestra, BWV 1065) και (Concerto for Two Violins & Cello in d, RV 565 Op.3 No.11 & Organ Concerto in d, BWV 596) μπορεί κάποιος να αποφασίσει αν θα επιλέξει Bach ή Vivaldi; :s_crazy

@EDDIE_147 Θέλω να πιστεύω πως στο πνευματικό παιδί του Nikolai Rimsky-Korsakov δε θα άρεσε καθόλου το συγκεκριμένο emoticon - τουλάχιστον με την "έννοια" που έχει επικρατήσει η συγκεκριμένη "εικόνα" στον σύγχρονο (δυτικό) κόσμο.
Άβαταρ μέλους
By papserg
#10905
Silberpfeil έγραψε:Rachmaninov! :inlove: Απλά ερωτεύσιμος!


Εδώ παίζει ο ίδιος το ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΤΟΥ για ΠΙΑΝΟ με την ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ υπό τη διεύθυνση του ΕΥΓΕΝΙΟΥ ΟΡΜΑΝΤΙ. Ηχογράφηση του 1941
https://www.youtube.com/watch?v=pBx-tr1FDvY
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#11397 Με το Φίσερ έχω το αυτοκρατορικό του μπετόβεν με διεύθυνση Φουρτβέγκλερ (εννοείται σε δίσκο).

Manuel De Falla
Danza ritual del fuego / El Amor Brujo
A. Rubinstein
https://www.youtube.com/watch?v=Wj6_5qWZCDY

Ασημένιε, τι σπουδάζεις; Εμένα με βοηθούσε στο διάβασμα να ακούω συνεχή μουσική (κυρίως για όργανα που δεν πολυγουστάρω - πχ βιολί :s_laughat ή συμφωνική ) σιγανά. Ας πούμε στανταράκι ήταν αυτό:

César Franck-Violin Sonata in A Major (Complete)
Με το Στέρν
https://www.youtube.com/watch?v=DIlPaqmcklk
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#11771 Δε σου αρέσει το Βιολί;; :s_cry

Σπουδάζω Οικονομικά και έχω εφαρμόσει κι εγώ από το λύκειο το συγκεκριμένο σύστημα Διαβάσματος-Μουσικής. Βέβαια το προτιμώ όταν έχω εφαρμογές και όχι όταν διαβάζω-μαθαίνω κάτι καινούργιο, τότε με ψιλομπερδεύει ας πούμε.
Ειδικά σε θέματα ασκήσεων ο Wagner (πάντα σιγανά...) με βοηθάει - ανεβασμένη αυτοπεποίθηση. Αλλά δυστυχώς τελευταία τον έχω αντικαταστήσει με Mahler & Sibelius ίσως και λίγο Elgar :s_sad Λέω δυστυχώς γιατί ο Wagner έχει προνομιούχα θέση για εμένα :inlove: . Για κάποιο περίεργο λόγο, προτιμώ πάντα συμφωνική μουσική στο διάβασμα όμως ίσως δοκιμάσω και αυτή την Σονάτα :s_wink.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#11891
Silberpfeil έγραψε:Δε σου αρέσει το Βιολί;; :s_cry

Συνήθως με εκνευρίζει, ειδικά όταν είναι μόνο του...


Σπουδάζω Οικονομικά και έχω εφαρμόσει κι εγώ από το λύκειο το συγκεκριμένο σύστημα Διαβάσματος-Μουσικής. Βέβαια το προτιμώ όταν έχω εφαρμογές και όχι όταν διαβάζω-μαθαίνω κάτι καινούργιο, τότε με ψιλομπερδεύει ας πούμε.
Ειδικά σε θέματα ασκήσεων ο Wagner (πάντα σιγανά...) με βοηθάει - ανεβασμένη αυτοπεποίθηση. Αλλά δυστυχώς τελευταία τον έχω αντικαταστήσει με Mahler & Sibelius ίσως και λίγο Elgar :s_sad Λέω δυστυχώς γιατί ο Wagner έχει προνομιούχα θέση για εμένα :inlove: . Για κάποιο περίεργο λόγο, προτιμώ πάντα συμφωνική μουσική στο διάβασμα όμως ίσως δοκιμάσω και αυτή την Σονάτα :s_wink.

Καλή σταδιοδρομία! :s_smile
Θυμάμαι και εγώ από τα προ-φοιτητικά μου χρόνια που διάβαζα πάντα μετά τις 11 το βράδυ και πάντα με χαμηλή μουσική.
Συμφωνίες μπετόβεν, αλλά και πολύ Liszt, Chopin, Ραχμάνινωφ και άλλους ρώσσους... Bartok ...τέτοια πράγματα αλλά μην ξεχνάς ότι πριν από 20 χρόνια δεν υπήρχε ο θησαυρός αυτός με ένα κλικ στο youtube.
Πολλές φορές προτιμούσα συλλογές έργων (όπως τις σειρές της Hyperion για το πιάνο πχ) του στυλ Liszt at the opera ή αν υπήρχαν ολοκληρωμένες συλλογές του καλλιτέχνη πχ τις Années de pèlerinage ή όλα τα νυκτερινά με τη μία.
Αλλά ήταν και πανάκριβα και δυσεύρετα αυτά τα cd τότε (έπαιζε Λέσχη του Δίσκου και Φιλοντίσκ για τους παλαιούς, μιλάμε για τα πρώτα-πρώτα χρόνια του cd) οπότε έπαιζε πολλή κασσέτα και ηχογράφηση από το τρίτο (μονοφωνική!!!).

Γενικότερα όσο μεγάλωνα (και εξακολουθώ δλδ) πάντως άρχισα να απλοποιώ τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι τη μουσική και τώρα η παραλαβή τεχνική μη σου πω ότι με κουράζει κιόλας... :s_no

Ακου, αν πας για διάβασμα σήμερα, τις ανέ με τον Μπέρμαν (είχε έρθει και στο μέγαρο κάποτε και έπαιξε Μούσσοργκσκι...νομίζω μεθυσμένος! :s_crazy ):
https://www.youtube.com/watch?v=jVGdPx2 ... tW&index=1

Αγαπημένη η tarantella από το δεύτερο χρόνο του Venezia & Napoli
https://www.youtube.com/watch?v=QNZlmm9si1E :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#12124 Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολλές ιδέες που μου έδωσε για αυτό θα σε συγχωρέσω που σε εκνευρίζει το γλυκό βιολί :s_tongue Θα πειραματιστώ με αυτά που μου πρότεινες :s_wink
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς με το πως έχει αλλάξει ο τρόπος που ακούς μουσική... :s_dunno
Έχω παρατηρήσει μερικές έντονες αλλαγές και σε εμένα. Αρχικά προτιμούσα τους Κλασικούς, ύστερα πέρασα ένα πολύ Μπαρόκ διάστημα αλλά πλέον η μουσική που προτιμώ είναι της (Ύστερης ειδικά) Ρομαντικής και Σύγχρονης περιόδου. Η σταθερά όμως ήταν ο Bach (...κλασικά ) και ο Wagner.
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#12691
Πιάνο από τον Pascal Rogé
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#14396
Silberpfeil έγραψε:Αρχικά προτιμούσα τους Κλασικούς, ύστερα πέρασα ένα πολύ Μπαρόκ διάστημα αλλά πλέον η μουσική που προτιμώ είναι της (Ύστερης ειδικά) Ρομαντικής και Σύγχρονης περιόδου. Η σταθερά όμως ήταν ο Bach (...κλασικά ) και ο Wagner.

..και μετά θα ξαναγυρίσεις στους κλασσικούς και στο μπαρόκ, αυτό λέμε! :s_biggrin

Mozart: Sonata for Piano four hands in F, K497
http://www.youtube.com/watch?v=SlRt9nCkfDM
(το τέταρτο, το allegro, είναι απίθανο ΙΜΗΟ)
Άβαταρ μέλους
By danso
#14495 ...και ένας 'ήσσων' του Baroque:


Johann Joachim Quantz
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#17930 Από τα "αρχικά" κονσέρτα για βιολί αλλά πανέμορφο και με χαρακτήρα!
D-Jet στοιχηματίζω πως θα σου αρέσει :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#22969 Ένα σλαβικό παραμύθι :s_smile
Άβαταρ μέλους
By papserg
#26192 AYTO. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ




Την επόμενη φορά χρησιμοποίησε το BBcode-->video και επικόλλησε εκεί ολόκληρο το link του video. [mod]
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#26262 Ο Βασιλιάς των ξωτικών του Goethe μελοποιημένο από τον Schubert
:inlove: