Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#531842 Χαζεύω τα πλοία που κυκλοφορούν γύρω από το νησί με το findship και πολλά cargo στο machinery section του classification certificate έχουν steam boilers, ενώ έχουν ντιζελομηχανές. Σε τι χρησιμεύουν τα boilers αυτά; Θα το καταλάβαινα αν είχαν στροβιλους πχ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#531866
drdino έγραψε:Χαζεύω τα πλοία που κυκλοφορούν γύρω από το νησί με το findship και πολλά cargo στο machinery section του classification certificate έχουν steam boilers, ενώ έχουν ντιζελομηχανές. Σε τι χρησιμεύουν τα boilers αυτά; Θα το καταλάβαινα αν είχαν στροβιλους πχ.

Εικόνα
Τα steam boilers δεν αφορούν απαραιτητα την πρωωση αλλα εκτελούν κ αλλες βοηθητικες λειτουργίες, π.χ:
1) ζεσταινουν το βαρύ πετρέλαιο και αλλάζουν το ιξώδες προκειμένου να περάσει από φύλο κεντρικό διαχωρίστηρα και μετά να ετοιμαστεί προς καύση
2) ζεσταινουν νερά όταν δεν δουλεύει η κυρία μηχανή στο λίμανι η στο αγκυροβόλιο


.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#531969
gianik έγραψε:
drdino έγραψε:Χαζεύω τα πλοία που κυκλοφορούν γύρω από το νησί με το findship και πολλά cargo στο machinery section του classification certificate έχουν steam boilers, ενώ έχουν ντιζελομηχανές. Σε τι χρησιμεύουν τα boilers αυτά; Θα το καταλάβαινα αν είχαν στροβιλους πχ.

Εικόνα
Τα steam boilers δεν αφορούν απαραιτητα την πρωωση αλλα εκτελούν κ αλλες βοηθητικες λειτουργίες, π.χ:
1) ζεσταινουν το βαρύ πετρέλαιο και αλλάζουν το ιξώδες προκειμένου να περάσει από φύλο κεντρικό διαχωρίστηρα και μετά να ετοιμαστεί προς καύση
2) ζεσταινουν νερά όταν δεν δουλεύει η κυρία μηχανή στο λίμανι η στο αγκυροβόλιο


.

Γιαννη πες αληθεια...ειναι απο google translate? :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#531970 Όχι, απο τον κολλητο μου!!!





A ρε Κών/νε, μου το χαλασες :rant: :) :)

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#531972 Έλα πες την αλήθεια. Ήσουν πειρατής στον Ινδικό πριν υπηρετήσεις τον νόμο.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#531973 Fuel Oil Separator/purifiers...

Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#532002 Έχω καθαρίσει τέτοια ούκ ολίγα επί χρόνια !!! και λαδιού και πετρελαίου. Aυτό που δεν εξηγεί το βίντεο στους μη γνωρίζοντες είναι ότι ο διαχωρισμός των στερεών ακαθαρσιών που βρίσκονται στο λάδι και το πετρέλαιο γίνεται με φυγοκεντρισμό αρκετών χιλιάδων στροφών της ατράκτου που περιέχει τους δίσκους.

Όταν ανοίγει μετά από λειτουργία 8 ωρών ο κάθε δίσκος έχει μια στέρεη λάσπη πάχους περίπου 10 mm που βγαίνει από πάνω με σπάτουλα.
( δουλεύει 8 ώρες, καθαρίζεται στην επόμενη βάρδια και η τρίτη βάρδια τα εκκινεί ) τουλάχιστον αυτό γινόταν στα χρόνια μου που δεν υπήρχαν οι αυτοματισμοί, υποθέτω ότι σήμερα θα είναι διαφορρετικά τα πράγματα, ίσως γιατί οι νέοι δεν θέλουν να χαλάσουν το μανικιούρ τους με τα βρωμοπετρέλαια :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#532005 Και καλά κάνουν, οι δερματίτιδες κλπ είναι άσχημο πράμα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#532038 Και στην τελικη, γιατι να το τσιγκουνευτουν???
Βαζουν εκει δυο φυγοκεντριστες και οταν ο ενας στουμπωσει, ο δευτερος καθαριζει με ατμο και χημικα! :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#532077
21 quadra έγραψε:Έχω καθαρίσει τέτοια ούκ ολίγα επί χρόνια !!! και λαδιού και πετρελαίου. Aυτό που δεν εξηγεί το βίντεο στους μη γνωρίζοντες είναι ότι ο διαχωρισμός των στερεών ακαθαρσιών που βρίσκονται στο λάδι και το πετρέλαιο γίνεται με φυγοκεντρισμό αρκετών χιλιάδων στροφών της ατράκτου που περιέχει τους δίσκους.

Όταν ανοίγει μετά από λειτουργία 8 ωρών ο κάθε δίσκος έχει μια στέρεη λάσπη πάχους περίπου 10 mm που βγαίνει από πάνω με σπάτουλα.
( δουλεύει 8 ώρες, καθαρίζεται στην επόμενη βάρδια και η τρίτη βάρδια τα εκκινεί ) τουλάχιστον αυτό γινόταν στα χρόνια μου που δεν υπήρχαν οι αυτοματισμοί, υποθέτω ότι σήμερα θα είναι διαφορρετικά τα πράγματα, ίσως γιατί οι νέοι δεν θέλουν να χαλάσουν το μανικιούρ τους με τα βρωμοπετρέλαια :lol:


Πεφτει σπατουλα και τωρα απο οσο ακουω
Άβαταρ μέλους
By otso
#532165 και γω στο τρακτερ με σπατουλα το καθαριζω μια φορα καθε 2 αλλαγες λαδιων .
Άβαταρ μέλους
By drdino
#532419 ΕικόναΕικόνα

Έσκασε μύτη πριν λίγο στην Αστυπάλαια, μάλλον για ανεφοδιασμό (φαίνεται λίγο το φως πλοήγησης στην δεύτερη φωτο από μια λεμβο που έκανε δρομολόγιο από το λιμάνι με καμία 10αρια άτομα πάνω). Δεν ξέρω αν θα πήραν χλωρή ή κανένα παϊδάκι

http://www.superyachts.com/motor-yacht-2471/cedar-sea-ii.htm

Της οικογένειας Mouawad από ότι βλέπω.

Να ναι καλά το marine traffic :shifty: