Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#358427 'Kαμπάνα' στους φαντάρους που σχημάτισαν τον αλβανικό αετό

Τις ανώτατες πειθαρχικές ποινές, ήτοι 50 ημέρες φυλάκισης, επέβαλλε o αρχηγός ΓΕΣ αντιστράτηγος Αλκιβιάδης Στεφανής στους στρατιώτες που εμφανίζονται σε φωτογραφία σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης και ιστοσελίδες, να σχηματίζουν με τα χέρια τους χαρακτηριστική απεικόνιση της αλβανικής σημαίας, λαμβάνοντας υπόψη το πόρισμα της ΕΔΕ που διενεργήθηκε για την υπόθεση.
Η απόφαση αυτή του αρχηγού ΓΕΣ, έχει ήδη υποβληθεί στο ΓΕΕΘΑ και στο ΥΠΕΘΑ, όπου ο υπουργός Εθνικής 'Αμυνας Πάνος Καμμένος αποφάσισε να επαυξήσει τις ανωτέρω ποινές, στο ανώτατο όριο της πειθαρχικής του δικαιοδοσίας, ήτοι 60 ημέρες φυλάκισης, ποινή η οποία ισχύει για τους στρατιώτες.


http://news247.gr/eidiseis/amyna/kampan ... 02214.html
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#358471
saxon_747 έγραψε:Υπηρετησιμη διάβασα κάπου.


Δίκοπο μαχαίρι πάντως αυτό. Με την μεν Αυστηρά τους έχεις στο μπουντρούμι, αλλά δεν κάνουν τίποτα και επιπλέον επιβαρύνεις τους συναδέλφους τους με υπηρεσίες, ενώ βάζεις επιπλέον υπηρεσία και στα Στελέχη (δεσμοφύλακες), στην δε Απλή ουσιαστικά μένουν 60 μέρες μέσα (με υπηρεσίες) και υπηρετούν άλλους 2 μήνες απλά.

Ειλικρινά πιστεύω ότι το έκαναν από αφέλεια και δεν ήξεραν καν τι σημαίνει αυτό από άποψη σοβαρότητας της παράβασης, εκτός από την "μαγκιά" του να στείλουν την φωτογραφία στα ξαδέλφια τους στην Αλβανία. :svivhaha:

ΥΓ: Το πως υπήρξαν πειθαρχικές κυρώσεις ενώ δεν είχαν ορκιστεί, δεν θέλω να το σχολιάσω. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#358509 Κάπου διάβασα ότι είναι εφικτό να πέσουν καμπάνες που απλά θα εφαρμοστούν αφού ορκιστούν. Βέβαια τι γίνεται αν ο φαντάρος αρνηθεί να παραβρεθεί σε ορκομωσία; Το είχα πάντα απορία; Παραμένει εσαεί κάτι μεταξύ πολίτη και φαντάρου;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#358512 Δεν μπορεί να αρνηθεί την ορκωμοσία, εκτός αν αιτηθεί απαλλαγής. Και σε αυτήν την περίπτωση δε νομίζω να τους χορηγηθεί.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#358662 Αν αρνηθεί να παραβρεθεί, τι γίνεται; Θα τον πάνε σηκωτο; Ή θα θεωρηθεί ότι ορκίστηκε ενώ δεν πήγε καν;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#358688 Στρατοδικείο πάει χωρίς να έχει ορκιστεί αλλά δεν μπορούν να του επιβληθούν πειθαρχικές ποινές;; Πολύ μπλέξιμο :-/

< Note >
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#358736 Μέχρι Σχης δίνει Φ, από εκεί και πάνω είναι όλα ΑΦ, άρα τα υπηρετείς. Αυτοί δηλαδή τα υπηρετούν όλα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#358745 Με τόσες λεπτομέρειες που κατέχετε στο στρατιωτικό αντικείμενο, μου δημιουργείτε την εντύπωση πως με το ζόρι έκανα για ... σκοπός στην Πύλη Οχημάτων. :oops:
Δε συζητώ για Πύλη Στρδου, εκεί πρέπει να πραγματοποιείς "ειδικούς" ελέγχους, να χαιρετάς σωστά και να είσαι άψογος στην εμφάνιση, άρα περισσότερα στρατιωτικά προσόντα! :(
........
Δεν έχω λόγια! :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#358750 Συνάντησα χθες τον ξάδερφο μου ο οποίος έχει 2 εβδομάδες που υπηρετεί μειωμένη (3μηνη λόγω 2πλης υπηκοότητας) θητεία στην ΕΦ, μιλάμε ξεπερνάνε άνετα το δικό μας μπ@ρδελάκι :s_whiteflag το χρήμα όμως ρέει άφθονο, τόσο σε ρουχισμό και υλικά που τους δόθηκαν όσο και στο φαγητό.
Επίσης έχουν νυχτερινή υπηρεσία λουτροφύλακας :s_rofl και δεν παίρνουν όπλα παρά μόνο στο σχολείο μαχητή που περνάνε μετά την ορκωμοσία :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#358795 Η ΕΦ με εξαίρεση συγκεκριμένες μονάδες είναι μια τραγική κατάσταση και η απόδειξη ότι οι Κύπριοι ανήκουν στο ελληνικό φύλο.
Dbekos όντως πολύ αξιωματικοί του ΕΣ δε κάνουν ούτε για στρ ΥΠ

<