Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#475867
Anonymous Founder έγραψε:Εμένα μου φαίνεται πιο σωστό από πριν: πας για τις πρώτες δύο μέρες σε μια μεγάλη μονάδα στην Θράκη και μετά σε "μοιράζουν" στην μονάδα σου. Το αυτό και στα νησιά.
Μα , κυριε Διοικητά, αυτό έγραψα κι εγώ ! :)
Ισως το "στρατικοποιημένο κείμενο" έγινε ακατάληπτο μερικώς, αλλά ....
τι άλλο θα μπορούσαμε να "πουλήσουμε" κι εμείς εδώ μέσα? :oops:
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475868 @dimik
Όχι, δεν είχα τέτοια τύχη εκεί. Ασχολήθηκα με υδραυλικά και την... ανακαίνιση των τουαλετών.
Στα Γιάννενα ηλεκτρολογικά (και οχήματα).
Στο Χαϊδάρι, μάγειρας.

Ειδικότητα, ΚΕΠΙΚάριος. :ninja:
Δεν την εξάσκησα και ποτέ... :ninja:

@Υπουργέ προπαγάνδας
Βύσμα, μικρό σχετικά... Απλά φρόντισα να πάω διαβιβάσεις και μετά το κέντρο, να πάω στα Γιάννενα. Μετά, αφού εξασφάλισα αυτό, όλα ήταν εύκολα και τα πέτυχα μόνος μου. Έμεινα και παραμένων, λόγω πάλι προσφοράς (οικοδομικές εργασίες... :ninja: ).
Τελικά, λίγο πριν φύγω για Κομοτηνή, τους γνωστοποίησα πως είμαι προστάτης οικογενείας, λόγω αναπηρίας του πατέρα (καρδιά) και πήρα και το 9άμηνο.
Το μόνο που δεν φρόντισα και έκανα ουσιαστικά όλες τις σκοπιές της θητείας, ήταν τα ΛΥΒ. Με πήγαν με το ζόρι! :rant: :s_shout
Άλλα είμαι και υπαξ, οπότε NA CEBECTE (όσοι είστε απλά κωλο-φάνταρα τουλάχιστον...).
Γενικά, καμία δυσκολία, απλώς τρελό χάσιμο χρόνου ασφαλώς και γνώσεις 0. Όχι πως προσπάθησα κιόλας, πάντα επέλεγα να κάνω οποιαδήποτε άλλη δουλειά από το να παίζω το στρατιωτάκι...
:s_dance
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#475871
Anonymous Founder έγραψε:Εμένα μου φαίνεται πιο σωστό από πριν: πας για τις πρώτες δύο μέρες σε μια μεγάλη μονάδα στην Θράκη και μετά σε "μοιράζουν" στην μονάδα σου. Το αυτό και στα νησιά.
Αλλιώς, κάποιοι τυχεροί, μπορούν να γλιτώσουν τα σύνορα (εγώ για παράδειγμα πήγα για 20 μέρες όλες κι όλες κι αυτές στην Κομμοτηνή, με 1 εβδομάδα προσαρμογή και μόνον μία εβδομάδα υπηρεσίες μετά, γιατί πήρα και έξτρα άδεια λόγω σημαντικής προσφοράς :ninja: ).

Ναι αυτα επρεπε να γινει εξαρχης να τους πανε π.χ στο 502 (ταξιαρχια) και απο εκει να τους στελνουν σε διαφορες υπομοναδες

αλλα οταν ακους για ενα νουμερο 22+ μοναδων ανα την ελλαδα ειναι πρακτικα αδυνατο να μην νομιζεις πως το κανουν για τις τοπικες κοινωνιες..
κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν 4 1στα βορεια 1 στα κεντρικα 1 στα νοτια και ενα για τα νησια το να δημιουργεις απο τα 11 που ειναι τωρα αλλα 11 και να τα ονομαζεις "μοναδες" ειναι αστειο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475872 ΔΒ ε;

για πες μου παιδι μου την εμβελεια του TRA 921 RACAL, να δουμε θυμασαι τιποτα η τσαμπα σε εκπαιδευσε ο ΕΣ; :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#475878
dimitrisB έγραψε:Εξαρτήσεις


Ελπίζω να μην τους χρεώσουν με τέτοια κακά πράγματα και να τους δώσουν μόνον εξαρτύσεις. :lol:

Τα σέβη μου κ. Ταξχε! :offtopic:


Αν μου επιτρέπεται να πω και την δική μου χαζομάρα, οι Μονάδες Μειωμένης-Χαμηλής Επάνδρωσης που θα γίνουν Μονάδες Υποδοχής σίγουρα θα ζοριστούν, αλλά περισσότερο ίσως ζοριστούν οι όμορες ενεργές Μονάδες που θα πρέπει να αποστείλουν προσωπικό και να διατηρήσουν το ίδιο επίπεδο επιχειρησιακής ετοιμότητας και εκπαιδευτικού έργου. Βέβαια αυτό το τελευταίο ίσως λυθεί με τοποθετήσεις-μεταθέσεις-αποσπάσεις στελεχών από τα ΚΕΝ που θα κλείσουν.

Δεν είναι τυχαίο πάντως ότι δεν κλείνει το ΚΕΤΘ και το ΚΕΕΔ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475879 @Υπουργός προπαγάνδας
Με έχεις κόψει για στρατόκαυλο; :twisted: :help:
Δεν θυμάμαι τίποτε, εγώ μια βραδινή εκπαίδευση έχω κάνει με ασύρματο, τα υπόλοιπα ήταν κάτι σκοπέτα όταν ήμουν στα ΛΥΒ, 1-2 σκοπιές στην Κομοτηνή, και κάτι άλλα ψιλολόγια.
Τον περισσότερο καιρό τον πέρασα να κάνω εντελώς άλλες δουλειές και με μεγάλη επιτυχία, γιατί οι τιμητικές ήρθαν κατευθείαν από τους συνταγματάρχες και τους λοχαγούς μου.
Α, επίσης διετέλεσα και μάγειρας στο κέντρο (ΚΕΒΟΠ) με εξαιρετική επιτυχία (1 μέσα, 3 έξω με διανυκτέρευση :help: ).
Γενικώς, δεν έχω πολλά να πω και πολλά να θυμάμαι. Μπόλικος ύπνος, μπόλικο διάβασμα, και δουλειές του ποδαριού.
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475881
Anonymous Founder έγραψε:@Υπουργός προπαγάνδας
Με έχεις κόψει για στρατόκαυλο; :twisted: :help:
Δεν θυμάμαι τίποτε, εγώ μια βραδινή εκπαίδευση έχω κάνει με ασύρματο, τα υπόλοιπα ήταν κάτι σκοπέτα όταν ήμουν στα ΛΥΒ, 1-2 σκοπιές στην Κομοτηνή, και κάτι άλλα ψιλολόγια.
Τον περισσότερο καιρό τον πέρασα να κάνω εντελώς άλλες δουλειές και με μεγάλη επιτυχία, γιατί οι τιμητικές ήρθαν κατευθείαν από τους συνταγματάρχες και τους λοχαγούς μου.
Α, επίσης διετέλεσα και μάγειρας στο κέντρο (ΚΕΒΟΠ) με εξαιρετική επιτυχία (1 μέσα, 3 έξω με διανυκτέρευση :help: ).
Γενικώς, δεν έχω πολλά να πω και πολλά να θυμάμαι. Μπόλικος ύπνος, μπόλικο διάβασμα, και δουλειές του ποδαριού.
:s_dunno


Προς θεου οχι, αλλωστε οσες φορες σε εχω δει αξυριστος ησουν :lol: :lol:

Τι μου θυμισες τωρα. Νυχτερινη στην μοναδα και ο λοχαγος εχασε τον προσανατολισμο και γυριζαμε σαν την αδικη καταρα. Ευτυχως βρηκαμε ευκολα τον δρομο Λεσβου Καλλονης και γυρισαμε απο εκει :lol: :lol:

Ηταν η πρωτη και τελευταια νυχτερινη πορεια που εκανα στην μοναδα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#475887
REALZEUS έγραψε:Ελπίζω να μην τους χρεώσουν με τέτοια κακά πράγματα και να τους δώσουν μόνον εξαρτύσεις. :lol:
....

:oops: :innocent:
Για τα λοιπά, υποθέσεις κάνω, αλλά 90% κάπως έτσι θα ρυθμιστούν.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#475904 Ποπο σε λιγες μερες κλεινω 20 χρονια που παρουσιαστηκα..
Να κατεβαινω τον δρομο για να παω να παρω το 237 να κατεβω κεντρο και απο κει περπατημα μεχρι το λεωφορειο για τα κτελ..
Και μετα η σιωπη στο κτελ για Κορινθο...Εκεινη την συνεφιασμενη και μετα βροχερη μερα της 26/01/1998..

Τα συναισθηματα εχουν μεινει..Φιλια ομως οχι. Χαθηκαμε ολοι στην πορεια...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#475918
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:@Υπουργός προπαγάνδας
Με έχεις κόψει για στρατόκαυλο; :twisted: :help:
Δεν θυμάμαι τίποτε, εγώ μια βραδινή εκπαίδευση έχω κάνει με ασύρματο, τα υπόλοιπα ήταν κάτι σκοπέτα όταν ήμουν στα ΛΥΒ, 1-2 σκοπιές στην Κομοτηνή, και κάτι άλλα ψιλολόγια.
Τον περισσότερο καιρό τον πέρασα να κάνω εντελώς άλλες δουλειές και με μεγάλη επιτυχία, γιατί οι τιμητικές ήρθαν κατευθείαν από τους συνταγματάρχες και τους λοχαγούς μου.
Α, επίσης διετέλεσα και μάγειρας στο κέντρο (ΚΕΒΟΠ) με εξαιρετική επιτυχία (1 μέσα, 3 έξω με διανυκτέρευση :help: ).
Γενικώς, δεν έχω πολλά να πω και πολλά να θυμάμαι. Μπόλικος ύπνος, μπόλικο διάβασμα, και δουλειές του ποδαριού.
:s_dunno


Προς θεου οχι, αλλωστε οσες φορες σε εχω δει αξυριστος ησουν

Τι μου θυμισες τωρα. Νυχτερινη στην μοναδα και ο λοχαγος εχασε τον προσανατολισμο και γυριζαμε σαν την αδικη καταρα. Ευτυχως βρηκαμε ευκολα τον δρομο Λεσβου Καλλονης και γυρισαμε απο εκει

Ηταν η πρωτη και τελευταια νυχτερινη πορεια που εκανα στην μοναδα.
Μυτιλληνης-Καλλονής ακούω,ποια μονάδα ήσουν Νίκο?

< >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#475931
Geo f1 έγραψε:
Τα συναισθηματα εχουν μεινει..Φιλια ομως οχι. Χαθηκαμε ολοι στην πορεια...


Δεν ξερω αν το εχω ξαναπει αλλα εμεις καναμε ριγιουνιον η οπως το λενε και μαλιστα δυο φορες....Τη μια πρεπει να'ταν στα δεκα χρονια και η αλλη στα τριαντα(;) φυσικα με καποιο ευρος χρονων (1966-1969) αλλα ειχε επιτυχια αλλα και μεγαλη συγκινηση και πλακα ταυτοχρονα.....Ειδαμε ομαδικα τη καταντια μας και γελαγαμε.....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475939
belgarion έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:@Υπουργός προπαγάνδας
Με έχεις κόψει για στρατόκαυλο; :twisted: :help:
Δεν θυμάμαι τίποτε, εγώ μια βραδινή εκπαίδευση έχω κάνει με ασύρματο, τα υπόλοιπα ήταν κάτι σκοπέτα όταν ήμουν στα ΛΥΒ, 1-2 σκοπιές στην Κομοτηνή, και κάτι άλλα ψιλολόγια.
Τον περισσότερο καιρό τον πέρασα να κάνω εντελώς άλλες δουλειές και με μεγάλη επιτυχία, γιατί οι τιμητικές ήρθαν κατευθείαν από τους συνταγματάρχες και τους λοχαγούς μου.
Α, επίσης διετέλεσα και μάγειρας στο κέντρο (ΚΕΒΟΠ) με εξαιρετική επιτυχία (1 μέσα, 3 έξω με διανυκτέρευση :help: ).
Γενικώς, δεν έχω πολλά να πω και πολλά να θυμάμαι. Μπόλικος ύπνος, μπόλικο διάβασμα, και δουλειές του ποδαριού.
:s_dunno


Προς θεου οχι, αλλωστε οσες φορες σε εχω δει αξυριστος ησουν

Τι μου θυμισες τωρα. Νυχτερινη στην μοναδα και ο λοχαγος εχασε τον προσανατολισμο και γυριζαμε σαν την αδικη καταρα. Ευτυχως βρηκαμε ευκολα τον δρομο Λεσβου Καλλονης και γυρισαμε απο εκει

Ηταν η πρωτη και τελευταια νυχτερινη πορεια που εκανα στην μοναδα.
Μυτιλληνης-Καλλονής ακούω,ποια μονάδα ήσουν Νίκο?

< >
475 ΤΔΒ

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#475940
Νίκος Παππάς έγραψε:
belgarion έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:@Υπουργός προπαγάνδας
Με έχεις κόψει για στρατόκαυλο; :twisted: :help:
Δεν θυμάμαι τίποτε, εγώ μια βραδινή εκπαίδευση έχω κάνει με ασύρματο, τα υπόλοιπα ήταν κάτι σκοπέτα όταν ήμουν στα ΛΥΒ, 1-2 σκοπιές στην Κομοτηνή, και κάτι άλλα ψιλολόγια.
Τον περισσότερο καιρό τον πέρασα να κάνω εντελώς άλλες δουλειές και με μεγάλη επιτυχία, γιατί οι τιμητικές ήρθαν κατευθείαν από τους συνταγματάρχες και τους λοχαγούς μου.
Α, επίσης διετέλεσα και μάγειρας στο κέντρο (ΚΕΒΟΠ) με εξαιρετική επιτυχία (1 μέσα, 3 έξω με διανυκτέρευση :help: ).
Γενικώς, δεν έχω πολλά να πω και πολλά να θυμάμαι. Μπόλικος ύπνος, μπόλικο διάβασμα, και δουλειές του ποδαριού.
:s_dunno


Προς θεου οχι, αλλωστε οσες φορες σε εχω δει αξυριστος ησουν

Τι μου θυμισες τωρα. Νυχτερινη στην μοναδα και ο λοχαγος εχασε τον προσανατολισμο και γυριζαμε σαν την αδικη καταρα. Ευτυχως βρηκαμε ευκολα τον δρομο Λεσβου Καλλονης και γυρισαμε απο εκει

Ηταν η πρωτη και τελευταια νυχτερινη πορεια που εκανα στην μοναδα.
Μυτιλληνης-Καλλονής ακούω,ποια μονάδα ήσουν Νίκο?

< >
475 ΤΔΒ

Από το Redmi Note 4
Άρα μέσα στη Μεραρχία?Στην κατηφόρα όπως κατεβαίναμε για την πόλη? Εγώ ήμουν 98 ΤΜΧΕΘ , στην Καλλονή

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475945 Τότε που πήγα ήταν στο ΣΤΕΠ δίπλα στο εργοστάσιο της ΔΕΗ. Τότε ήταν και το τάγμα υγειονομικού εκεί

Μετά δεν ξέρω, έφυγα τον Αύγουστο του 87

Από το Redmi Note 4