Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#662171
Chris έγραψε:Ωπ, αναποδα τα θυμομουν.


Μωρέ εσύ μια χαρά τα θυμώσουν. Εγώ έβαλα λάθος αντιστοιχία, γιατί ξεκίνησα να τα γράφω με άλλη σειρά και μετά το μπέρδεψα στο Word και δεν ξαναδιάβασα για proof reading. :vava: Ξαναδιάβασα αυτό που έγραψα και ισχύει το αντίστροφο, λοιπόν.



dimik έγραψε:Οταν καλέσουν το γράμμα που υπάρχει πάνω στο χαρτί


Γράμμα και αριθμός μαζί.


edmond έγραψε:Νομίζω πως και τα "τζίπ" έχουν κάποια ένδειξη(;) περί επιστράτευσης όταν έρθει η ώρα. Παλιότερα νομίζω ίσχυε


Όλα είναι εγγεγραμμένα. Σήμερα δεν νομίζω να γίνει επιστράτευση πολιτικών οχημάτων.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#662173
REALZEUS έγραψε:
edmond έγραψε:Νομίζω πως και τα "τζίπ" έχουν κάποια ένδειξη(;) περί επιστράτευσης όταν έρθει η ώρα. Παλιότερα νομίζω ίσχυε


Όλα είναι εγγεγραμμένα. Σήμερα δεν νομίζω να γίνει επιστράτευση πολιτικών οχημάτων.


Επειδή η κρίση είναι για το Αιγαίο, μπορεί να επιστρατεύσουν όσα είναι μπλε και από ανάρτηση βάρκα-γιαλό. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#662174
REALZEUS έγραψε:
Chris έγραψε:Ωπ, αναποδα τα θυμομουν.


Μωρέ εσύ μια χαρά τα θυμώσουν. Εγώ έβαλα λάθος αντιστοιχία, γιατί ξεκίνησα να τα γράφω με άλλη σειρά και μετά το μπέρδεψα στο Word και δεν ξαναδιάβασα για proof reading. :vava: Ξαναδιάβασα αυτό που έγραψα και ισχύει το αντίστροφο, λοιπόν.


Ωραια! Σιγουρα ο φακελος μου απο τη μοναδα πανω πανω γραφει πως δεν κανω για πολεμο, θα μου εκανε μεγαλη εντυπωση να με υπολογιζαν για πρωτη γραμμη :lol:


< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#662203 Πέρσι ήθελαν να επιστρατεύσουν(? κάποιο χαρτί ήρθε από τον ΕΣ) ΦΙΧ που είχε διαγραφεί 15 χρόνια πριν...
Δεν ενημερώνονται από το Μεταφορών!?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#662287 Έχουν ασυμβατότητα τα φαξ μεταξυ τους και η η ενημέρωση αντί να πάει στο πρώτο γραφείο πήγε στο ΚΨΜ. Ο ΚΨΜιτζης όμως ήταν απόσπαση σε ΚΑΑΥ και τελικά το φαξ θα το διαβάσουν σήμερα/αύριο λογικά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#662296
funkyreverend έγραψε:Επειδή η κρίση είναι για το Αιγαίο, μπορεί να επιστρατεύσουν όσα είναι μπλε και από ανάρτηση βάρκα-γιαλό.


Φωτογραφίζεις το Κατζάρ σου, ή μου φαίνεται; :lol: Και σε γκρι μας κάνουν πάντως, να θυμίζουν φρεγάτες. :lol:


MIXOStsi έγραψε:Πέρσι ήθελαν να επιστρατεύσουν(? κάποιο χαρτί ήρθε από τον ΕΣ) ΦΙΧ που είχε διαγραφεί 15 χρόνια πριν...
Δεν ενημερώνονται από το Μεταφορών!?


Έχουν συμβεί και χειρότερα... επιστράτευσαν νεκρό...


drdino έγραψε:η ενημέρωση αντί να πάει στο πρώτο γραφείο


Απόρρητα και Επιστρατευτικά, 2ο Γρ, όχι 1ο. Το 1ο είναι για το Προσωπικό. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#662342
REALZEUS έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Επειδή η κρίση είναι για το Αιγαίο, μπορεί να επιστρατεύσουν όσα είναι μπλε και από ανάρτηση βάρκα-γιαλό.


Φωτογραφίζεις το Κατζάρ σου, ή μου φαίνεται; Και σε γκρι μας κάνουν πάντως, να θυμίζουν φρεγάτες.


Έτσι ξεκίνησα να σκέφτομαι, αλλά μετά θυμήθηκα την επίδοση στο maniobras de km77 και σκέφτηκα ότι μάλλον θα μου το επιτάξει η Πολεμική Αεροπορία για dogfights.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#662345 Και εγώ μπαίνω ΔΕΥΤΕΡΗ φορά επίστρατος . Άσκηση λέει για 5 μέρες, παρουσιάζομαι Καβάλα στο στρατόπεδο δίπλα στο Θεόφιλο.

Μπορεί κάποιος να μεσολαβήσει να κάνω μια 4ήμερη πεζοπορία στα ελληνοβουλγαρικά με καταγραφή χωμάτινων διαδρομών; :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#663889 Κάνουμε ό,τι πρέπει για να ενισχύσουμε την αποτρεπτική δύναμη των Ενόπλων Δυνάμεων καθώς η τουρκική προκλητικότητα έχει ξεπεράσει κάθε όριο, τόνισε ο κ. Πέτσας εξηγώντας ότι σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται η αύξηση του προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων αλλά και οι σκέψεις και συζητήσεις για αλλαγές στη θητεία.

Όπως είπε έχουν μειωθεί οι νεότεροι και είναι ένα ζήτημα το 18, ένα ζήτημα η διάρκεια της θητείας, που πρέπει να συζητηθεί χωρίς ταμπού, "αλλά όλα αυτά είναι συνάρτηση της τουρκικής προκλητικότητας".

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος είπε ότι σε καμία περίπτωση "δεν είμαστε στη φάση της απόφασης" αλλά κάποια ταμπού θέματα πρέπει να τεθούν όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε εξωτερικές απειλές. Μετά τη συζήτηση θα παρθούν οι αποφάσεις διευκρίνσε, "όχι ερήμην της κοινωνίας, μαζί με την κοινωνία".


Source: capital.gr (Link)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#663918 Ναι, δεν προλαβαινουν να καθαριστουν τα στρατοπεδα απο πευκοβελονες και δεν ειναι πληρως ασβεστωμενα οταν ερχεται για επιθεωρηση ο αρχικατι :lol:

Εχει χιλιοειπωθει, αλλα αν η θητεια ηταν ΣΟΒΑΡΗ και οχι ολα τα χειροτερα χαρακτηριστικα της Ελλαδας μαζεμενα σε ενα μερος, 4-6 μηνες θα ηταν υπεραρκετοι
Άβαταρ μέλους
By dimik
#663935 Οι πευκοβελονες καθαρίζονται για λόγους πυρασφάλειας.

Το ιδανικό θα ήταν 3 μήνες εντατική εκπαίδευση στα εσω και 3 μήνες όσο πιο παραμεθόριο γίνεται με ανάλογη αναδιάρθρωση μονάδων.

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός υπό τα όπλα ανά πάσα στιγμή.
Ακόμα και επιστράτευση να γίνει χρειάζεται προσωπικό να την εκτελέσει όσο κάποιοι κάνουν τους cannon fodders.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#663938 Η θητεία σε ΕΔ όπως οι δικές μας δεν είναι μόνο θέμα εκπαίδευσης, αλλά και διατήρησης ενεργού στρατεύματος. Δεν μπορείς να έχεις Μονάδες με 30-40% της προβλεπόμενης δύναμης και να να μην μπορείς καν να βγάλεις τα μηχανοκίνητα μέσα σε ενδεχόμενο Συναγερμό. Θέλεις να συζητήσουμε και τα της εκπαίδευσης; Πολύ ευχαρίστως, αλλά μετά θα αρχίσουν οι γκρίνιες, ότι τα τρέχουν τα καημένα τα παιδιά κλπ...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#663959
dimik έγραψε:Οι πευκοβελονες καθαρίζονται για λόγους πυρασφάλειας.

Το ιδανικό θα ήταν 3 μήνες εντατική εκπαίδευση στα εσω και 3 μήνες όσο πιο παραμεθόριο γίνεται με ανάλογη αναδιάρθρωση μονάδων.

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός υπό τα όπλα ανά πάσα στιγμή.
Ακόμα και επιστράτευση να γίνει χρειάζεται προσωπικό να την εκτελέσει όσο κάποιοι κάνουν τους cannon fodders.

< >

τα πευκα γενικα πρεπει να κοπουν και να βαλουν τιποτα σοβαρο επιτελους αλλα και αυτο ειναι αλλη μεγαλη συζητηση..