Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#507052 Ναι εαρμεθ είμαι.
Καθόλου μαύρο στρατόπεδο πλέον. Όλα καλά κι από υπηρεσίες κι από στελέχη.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#518772 Δύσκολη μέρα σήμερα στην Κύπρο:


Το Γενικό Επιτελείο Στρατού ανακοινώνει ότι, το Σάββατο 23 Ιουνίου 2018, και περί ώρα 08:50, στο πλαίσιο άσκησης ΤΑΜΣ «ΝΙΚΗΤΗΣ – ΔΗΜΗΤΡΑ» του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Φρουράς (ΓΕΕΦ), ερπυστριοφόρο όχημα, της Ελληνικής Δύναμης Κύπρου (ΕΛΔΥΚ), που κινούνταν προς το πεδίο βολής «ΞYΝΤΟΥΣ», ανετράπη της πορείας του με αποτέλεσμα τον ελαφρύ τραυματισμό 5 εκ των επιβαινόντων Οπλιτών Θητείας, οι οποίοι διακομίσθηκαν προληπτικά για εξετάσεις στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας.

Τα αίτια του περιστατικού, διερευνώνται αρμοδίως.

http://www.army.gr/enimerosi/anakoinoseis-typoy


Στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας μεταφέρθηκαν γύρω στο μεσημέρι του Σαββάτου (23/06) δυο στρατιώτες.
Σύμφωνα με πληροφορίες, δυο στρατιώτες τραυματίστηκαν από θραύσματα σφαίρας κατά την διάρκεια βολής με πραγματικά πυρά.

Όπως μας αναφέρθηκε, αυτές τις μέρες βρίσκεται σε εξέλιξη η άσκηση «ΝΙΚΗΤΗΣ- ΔΗΜΗΤΡΑ» με όλους τους στρατιώτες και τους έφεδρους να καλούνται να παρουσιαστούν στις μονάδες τους.

Να σημειώσουμε πως το Υπουργείο Άμυνας είναι ενήμερο για το περιστατικό.

Οι κατάσταση της υγείας των δυο στρατιωτών δεν εκπνέει καμία ανησυχίας.

http://www.tothemaonline.com/Article/13 ... nosokomeio
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#518805 Γενικά την τελευταία βδομάδα έχουμε γαμηθει στις ασκήσεις. Κυρίως λόγω των εκλογών στην Τουρκία υπάρχει ενδεχόμενο για θερμό επεισόδιο μες στο σουκου (λολ).
Επίσης έχουμε μπει σε καθεστώς εμπλοκής (3 μέσα 1 εξω) και περιμένουμε τη σειρά του Μαϊου να τελειώσει σπεν να έρθουν να χαλαρώσουμε.
173 κ.σ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#518809
Focusman91 έγραψε:Επίσης έχουμε μπει σε καθεστώς εμπλοκής (3 μέσα 1 εξω) και περιμένουμε τη σειρά του Μαϊου να τελειώσει σπεν να έρθουν να χαλαρώσουμε.
173 κ.σ.

< Note >



Αυτό είναι εμπλοκή? :lol: :lol: :lol:
Χρειάζεστε όντως χαλάρωση με τέτοια δύσκολη περίοδο!
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#518810
NickTG έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Επίσης έχουμε μπει σε καθεστώς εμπλοκής (3 μέσα 1 εξω) και περιμένουμε τη σειρά του Μαϊου να τελειώσει σπεν να έρθουν να χαλαρώσουμε.
173 κ.σ.

< Note >



Αυτό είναι εμπλοκή?
Χρειάζεστε όντως χαλάρωση με τέτοια δύσκολη περίοδο!
Όταν ήσουν 2 έξω μια μέσα, αυτό δεν είναι εμπλοκή?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#518813
NickTG έγραψε:Αυτό είναι εμπλοκή?
Χρειάζεστε όντως χαλάρωση με τέτοια δύσκολη περίοδο!


Αυτά τα νέα παιδιά... :lol: :lol: :lol:

Κάποτε το "τρεις μέσα - μία έξω" θεωρούνταν βυσματικό, ειδικά σε μαύρες ΤΘ Μονάδες. Τους δίναμε Υπηρεσιακό Σημείωμα για μερικές ώρες για να κουρευτούν (δήθεν) όταν έφταναν τις 15 μέσα.

ΥΓ: Επειδή με ξέρανε ότι είμαι ψυχοπονιάρης, όταν ήμουν ΑΥΔΜ έκαναν ουρά έξω από το γραφείο μου για ένα Υπηρεσιακό "Δια κουρά" (και καλά :whistlink: )... :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518816 εμένα το 3-1 ήταν το στάνταρ μου, δεν με πήγαινε πουθενά καλύτερα, άντε 2-1

και να μπορούσε να με πάει δηλαδή άνοιγαν ανούσιες σκοπιές για να μην μπορεί να μας πάει καλύτερα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#518817 Είστε τόσο καλά με μέσο όρο ύπνου 4 ώρες? Μπράβο σας!!
Νταξει ας μην είμαι τόσο υπερβολικός, στον αφρό είμαστε σε σχέση με αυτά που ακούω σ άλλες μονάδες (πχ στην 96 τυπεθ είναι καθεστώς το 8 μέσα 1 έξω).

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#518820
Focusman91 έγραψε:Είστε τόσο καλά με μέσο όρο ύπνου 4 ώρες? Μπράβο σας!!


Όχι βρε συ, χάλια είναι!!! Απλά το 3-1 δεν το λες και τόσο κακό σε σύγκριση με άλλα.

Ένοπλος είσαι να υποθέσω; Προσπάθησε να αποφεύγεις το 4ο νούμερο (Ρώσικο), που είναι πολύ χειρότερο από το 3ο (Γερμανικό). :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#518823
REALZEUS έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Είστε τόσο καλά με μέσο όρο ύπνου 4 ώρες? Μπράβο σας!!


Όχι βρε συ, χάλια είναι!!! Απλά το 3-1 δεν το λες και τόσο κακό σε σύγκριση με άλλα.

Ένοπλος είσαι να υποθέσω; Προσπάθησεγεις το 4ο νούμερο (Ρώσικο), που είναι πολύ χειρότερο από το 3ο (Γερμανικό). :iconcool:


Εννοείται ένοπλος. Δεν κάνω |λογοκρισία| με ι3 άοπλο κλπ. Ή μπαίνεις στο χορό ή δεν μπαίνεις. Ευτυχώς την τελευταία βδομάδα έκανα τον ταχυδρομο και έπιασα επαφές με αυτόν που βγάζει τις υπηρεσίες και έτσι τουλάχιστον μπαίνω σε σχετικά καλά νούμερα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#518825
REALZEUS έγραψε:Προσπάθησε να αποφεύγεις το 4ο νούμερο (Ρώσικο), που είναι πολύ χειρότερο από το 3ο (Γερμανικό). :iconcool:


Πολύ σωστά, είναι δέκα φορές χειρότερο να ξυπνήσεις 4 παρά, να κάνεις 2ωρη υπηρεσία και μετά να έχεις σερί το πρόγραμμα όλης της ημέρας, παρά να κάνεις 2-4 και μετά να έχεις έστω ένα σκάρτο 2ωράκι να ξαναηρεμήσεις.

REALZEUS έγραψε:ΥΓ: Επειδή με ξέρανε ότι είμαι ψυχοπονιάρης, όταν ήμουν ΑΥΔΜ έκαναν ουρά έξω από το γραφείο μου για ένα Υπηρεσιακό "Δια κουρά" (και καλά :whistlink: )... :lol:

με αυτά και με αυτά θυμήθηκα έναν διοικητή που έλεγε ότι όποιος θέλει υπηρεσιακό για να γ@μ...σει,μπορεί να το ζητήσει ελεύθερα :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#518832
Focusman91 έγραψε:έπιασα επαφές με αυτόν που βγάζει τις υπηρεσίες και έτσι τουλάχιστον μπαίνω σε σχετικά καλά νούμερα.


Επχιας της Ίλης; Να τα έχεις καλά μαζί του. Όσο τα έχει καλά αυτός με τον Δκτη της Ίλης τουλάχιστον. Επίσης να τα έχεις καλά με τον Ουλγο σου!!! :iconcool:


rx8_drifter έγραψε:Δία, τι εμαθες γι αυτο το κουλο που εγινε στο Καστελοριζο με το κλεμμενο οπλο?


Ένα ζαβό που νόμισε ότι δεν θα δούνε ότι λείπει ολόκληρο G3... :vava:
Παλιά κλέβανε Μ1911 Α1 τουλάχιστον, όχι ολόκληρο τυφέκιο μάχης. :whistlink:


ArrowsFA1 έγραψε:με αυτά και με αυτά θυμήθηκα έναν διοικητή που έλεγε ότι όποιος θέλει υπηρεσιακό για να γ@μ...σει,μπορεί να το ζητήσει ελεύθερα


Κλασική περίπτωση βλάβης. Όλοι αυτό λέγανε. :lol:


ΥΓ: Άντε και μια ιστορία από την κρύπτη: Όταν παρέλαβα Δκση Ίλης στην 33, "παρέλαβα" επίσης και τα εξής δύο (2) αντικείμενα.
1. Άρμα μάχης Leopard 1 A5. Προωθημένο στο 3ο Κλιμάκιο.
2. Πολ/λο MG3 A1. Προωθημένο στο 2ο Κλιμάκιο.
Συμπεράσματα: Το Leo ποτέ δεν προωθήθηκε στο 3ο, ήταν απλά παροπλισμένο επειδή δεν είχε μπαταρίες και δεν έπρεπε να φανεί έτσι σε μια Ταξιαρχική. Έμεινε έτσι για 2 χρόνια... Το δε MG3 ακόμα το ψάχνουμε... (Τελικά το ΤΧ το διέγραψε :innocent: ) :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#518833
Focusman91 έγραψε:Επίσης έχουμε μπει σε καθεστώς εμπλοκής (3 μέσα 1 εξω) και περιμένουμε τη σειρά του Μαϊου να τελειώσει σπεν να έρθουν να χαλαρώσουμε.


Kωλόνεο... φύγε απο μπροστά μου γιατι θα κάνω ενα τηλεφώνημα και θα φυγεις μετάθεση Λαπωνια :rtfm:

Ακου εκει εμπλοκή το 3-1.... :x