Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#21354
REALZEUS έγραψε:Πολλές χώρες εξακολουθούν και έχουν υποχρεωτική στράτευση γιατί δεν γίνεται αλλιώς ή επειδή θέλουν το σύνολο του πληθυσμού να έχει μια ιδέα του τι θα κάνει σε περίπτωση που γίνει το κακό. Δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με βαριά μηχανήματα, όπλα κλπ, γίνονται και ατυχήματα.

Ακριβώς. Κανένας κληρωτός δεν έχει καμία δουλειά να ανακατεύεται με τέτοιες |λογοκρισία|. Για τους ΕΠΟΠ ήταν εργατικό ατύχημα. Κρίμα τα παιδιά αλλά σκοτώθηκαν όπως ένας μπετατζής πέφτει απ' τον 6ο ή όπως ένας εργάτης στα ορυχεία πλακώνεται από ένα βράχο. Ο στρατιώτης θα ήταν τώρα σπίτι του και θα τον χαιρόταν η οικογένειά του.

Αντιλαμβάνομαι την κρισιμότητα ύπαρξης στρατού για κάθε οργανωμένη χώρα, άλλα όπως κι όλα τ' άλλα, σε μας είναι ένα απέραντο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ με μόνο σκοπό να εξυπηρετούνται μικροπολιτικά συμφέροντα. Ξανά, λοιπόν, διορθωμένο...ψόφο στα κωλόζωα που συντηρούν και συντηρούνται από αυτό το καρκίνωμα που λέγεται Ε.Σ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#21372
Deleted User 1 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Πολλές χώρες εξακολουθούν και έχουν υποχρεωτική στράτευση γιατί δεν γίνεται αλλιώς ή επειδή θέλουν το σύνολο του πληθυσμού να έχει μια ιδέα του τι θα κάνει σε περίπτωση που γίνει το κακό. Δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με βαριά μηχανήματα, όπλα κλπ, γίνονται και ατυχήματα.

Ακριβώς. Κανένας κληρωτός δεν έχει καμία δουλειά να ανακατεύεται με τέτοιες |λογοκρισία|. Για τους ΕΠΟΠ ήταν εργατικό ατύχημα. Κρίμα τα παιδιά αλλά σκοτώθηκαν όπως ένας μπετατζής πέφτει απ' τον 6ο ή όπως ένας εργάτης στα ορυχεία πλακώνεται από ένα βράχο. Ο στρατιώτης θα ήταν τώρα σπίτι του και θα τον χαιρόταν η οικογένειά του.

Αντιλαμβάνομαι την κρισιμότητα ύπαρξης στρατού για κάθε οργανωμένη χώρα, άλλα όπως κι όλα τ' άλλα, σε μας είναι ένα απέραντο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ με μόνο σκοπό να εξυπηρετούνται μικροπολιτικά συμφέροντα. Ξανά, λοιπόν, διορθωμένο...ψόφο στα κωλόζωα που συντηρούν και συντηρούνται από αυτό το καρκίνωμα που λέγεται Ε.Σ.


επειδή ακόμα δεν έχει βγει πόρισμα για το τι ακριβώς έφταιξε και υπάρχει και η πιθανότητα π.χ ο έφεδρος να έκανε του κεφαλιού του ως συνήθως και να έβαλε κανένα βλήμα ανάποδα στον όλμο μήπως να πούμε ψόφο και σε αυτόν? :thumbsdown:

χαλάρωσε...ατύχημα έγινε
Άβαταρ μέλους
By corsair
#21386
Deleted User 1 έγραψε:Ψόφο στα κωλόζωα που συντηρούν ακόμα τέτοιες αρχαιολογικές συνήθειες όπως η υποχρεωτική στράτευση! Να τους κάνεις τη χάρη να πας για τους 9 πιο άχρηστους μήνες της ζωής σου και να σε γυρίσουν στο ξυλόκουτο γαμω την κωλοχωρα μου γαμω!


Παραλογιζεσαι βαριά...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#21389 μα το εχουμε ξαναπει οτιδηποτε φοραει στολη η φοραγε ειναι persona non grata εδω κλασσικα αγαπημενα :yahoo: αυτο το τσουβαλιασμα με ξεπερναει
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#21394 Whatever dudes. Δεν έχω τίποτα με κανέναν ένστολο και κάθε άλλο παρά απορρίπτω την αξία και τη χρησιμότητά τους. Γενικά όμως και όχι με τον τρόπο που γίνεται εδώ. Κατά τα άλλα εκτός από τους άπειρους πόρους που απορροφά αυτή η |λογοκρισία| που λέγεται ΕΣ, για κάποιους είναι ΟΚ να ξοδεύει και ανθρώπινες ζωές απλών πολιτών.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#21396
dimik έγραψε:
επειδή ακόμα δεν έχει βγει πόρισμα για το τι ακριβώς έφταιξε και υπάρχει και η πιθανότητα π.χ ο έφεδρος να έκανε του κεφαλιού του ως συνήθως και να έβαλε κανένα βλήμα ανάποδα στον όλμο μήπως να πούμε ψόφο και σε αυτόν? :thumbsdown:

χαλάρωσε...ατύχημα έγινε


Δεν στέκει σα δικαιολογία. 2 περιπτώσεις υπάρχουν για να έκανε του κεφαλιού του. Ή να ήταν ανεκπαίδευτος ή να ήταν τελείως χαζός. Και στις 2 περιπτώσεις μόνο αυτός δεν έφταιγε.
Γενικά δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Σκοτώθηκε ένας άνθρωπος που τον υποχρέωσαν για 9 μήνες να υπηρετήσει στο στρατό. Για τους ΕΠ.ΟΠ ήταν επαγγελματικό ατύχημα, άλλωστε ήταν επιλογή τους με τους όποιους κινδύνους μπορεί να κρύβει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#21400
panos2171 έγραψε:
dimik έγραψε:
επειδή ακόμα δεν έχει βγει πόρισμα για το τι ακριβώς έφταιξε και υπάρχει και η πιθανότητα π.χ ο έφεδρος να έκανε του κεφαλιού του ως συνήθως και να έβαλε κανένα βλήμα ανάποδα στον όλμο μήπως να πούμε ψόφο και σε αυτόν? :thumbsdown:

χαλάρωσε...ατύχημα έγινε


Δεν στέκει σα δικαιολογία. 2 περιπτώσεις υπάρχουν για να έκανε του κεφαλιού του. Ή να ήταν ανεκπαίδευτος ή να ήταν τελείως χαζός. Και στις 2 περιπτώσεις μόνο αυτός δεν έφταιγε.
Γενικά δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Σκοτώθηκε ένας άνθρωπος που τον υποχρέωσαν για 9 μήνες να υπηρετήσει στο στρατό. Για τους ΕΠ.ΟΠ ήταν επαγγελματικό ατύχημα, άλλωστε ήταν επιλογή τους με τους όποιους κινδύνους μπορεί να κρύβει.


ναι ρε συ υπερβάλλω κι εγώ, αλλά αν θυμάμαι καλά είσαι-ήσουν ΔΕΑ, για πες μου πόσους χαζούς συνάντησες στην θητεία σου και πόσοι 19-20-23χρονοι που θεωρούσες λογικό να μην κάνουν μ@λακιες τελικά είχαν μυαλό 10χρονου κι έπρεπε να τους προσέχεις σαν τα παιδάκια. Μικρογραφία της κοινωνίας είναι και ο στρατός και περισσότερο φταίει η σκατονοοτροπία μας που ακυρώνει την όποια οργάνωση παρά η οργάνωση καθ'αυτού, άλλωστε ξέρεις καλά ότι όλα τα εγχειρίδια μας είναι copy paste από τα αντίστοιχα αμερικάνικα, γιατί αυτοί (οι Αμερικάνοι) δεν ήταν ποτέ ρεμπετ-ασκερ σαν κι εμάς? πολύ απλά γιατί εφάρμοζαν το γράμμα του κανονισμού.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#21406
Deleted User 1 έγραψε:Whatever dudes. Δεν έχω τίποτα με κανέναν ένστολο και κάθε άλλο παρά απορρίπτω την αξία και τη χρησιμότητά τους. Γενικά όμως και όχι με τον τρόπο που γίνεται εδώ. Κατά τα άλλα εκτός από τους άπειρους πόρους που απορροφά αυτή η |λογοκρισία| που λέγεται ΕΣ, για κάποιους είναι ΟΚ να ξοδεύει και ανθρώπινες ζωές απλών πολιτών.


Δεν ήταν πολίτης, ήταν στρατιώτης, έστω και για 9 μήνες. Από εκεί και πέρα, δεν έχουμε περισσότερα ατυχήματα από άλλους στρατούς. Μπορεί σε πολλά θέματα να υπάρχει ένα μπάχαλο (που ξεκινάει από την έλλειψη πόρων αλλά και τον υπερπροστατευτισμό σε μερικές περιπτώσεις που κάνει την εξοικείωση με τα οπλικά συστήματα δύσκολη) αλλά σε θέματα ασφαλείας τα πράγματα είναι σε καλό επίπεδο. Όλοι οι στρατοί του κόσμου δικαιολογούν ορισμένες απώλειες σε καιρό ειρήνης (υπάρχει και σχετικό ποσοστό απωλειών που θεωρείται ως αποδεκτό). Το αν πρέπει να υπάρχει υποχρεωτική στράτευση είναι άλλη συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#21422
dimik έγραψε:
ναι ρε συ υπερβάλλω κι εγώ, αλλά αν θυμάμαι καλά είσαι-ήσουν ΔΕΑ, για πες μου πόσους χαζούς συνάντησες στην θητεία σου και πόσοι 19-20-23χρονοι που θεωρούσες λογικό να μην κάνουν μ@λακιες τελικά είχαν μυαλό 10χρονου κι έπρεπε να τους προσέχεις σαν τα παιδάκια. Μικρογραφία της κοινωνίας είναι και ο στρατός και περισσότερο φταίει η σκατονοοτροπία μας που ακυρώνει την όποια οργάνωση παρά η οργάνωση καθ'αυτού, άλλωστε ξέρεις καλά ότι όλα τα εγχειρίδια μας είναι copy paste από τα αντίστοιχα αμερικάνικα, γιατί αυτοί (οι Αμερικάνοι) δεν ήταν ποτέ ρεμπετ-ασκερ σαν κι εμάς? πολύ απλά γιατί εφάρμοζαν το γράμμα του κανονισμού.


Πολλοί είναι οι χαζοί που κάνουν μπαμ. Και φυσικά όσο κατεβαίνουμε ηλικία πηγαίνουμε και στην ανωριμότητα. Όταν όμως έχεις να κάνεις με πυρομαχικά πρέπει ο άλλος να είναι άρτια εκπαιδευμένος και να έχει σώας τας φρένας. Είναι το βασικότατο στα θέματα ασφαλείας και είναι το μόνο που δεν τηρείται.
Τι να το κάνω όταν τηρείς τα μέτρα ασφαλείας στο G3 αλλά ο άλλος μετά από 3-4 μήνες βγαίνει I4 ψυχολογικό και εμφανώς από το κέντρο φαινόταν όχι τρελός αλλά λίγο βραδύκαυστος. Αυτός για 3 μήνες είχε όπλο με σφαίρες...
Ένα από τα πολλά παραδείγματα ήταν αυτό.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#21471 Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο και προτιμώ να διαβάσω το άλλο θέμα με τους εκπαιδευτικούς θα γράψω σύντομα 3 περιστατικά που μου έτυχαν στη θητεία μου, παρόμοιας μορφής (τα διαφορετικής τα αφήνω απέξω).

1. ΔΝΕΑΣ ΠΖ με ειδικότητα ΠΑΟ (νυν ΕΠΟΠ φύλαξης αεροδρομίων - σπουδές στο Ιστορικό Αρχαιολογικό), αφού έχουμε κάνει την άσκηση (πυρ και κίνηση με πραγματικά πυρά) πάει να πάρει μέτρα ασφαλείας. Ξεχνάει τη γεμιστήρα κουμπωμένη και μπαμ μου περνάει τη σφαίρα 10cm από το πρόσωπο. Με κράτησαν και δεν τον σκότωσα εκείνη τη στιγμή και ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που ένιωσα χαλάρωση δοκιμάζοντας τσιγάρο.

2. ΕΠΟΠ ΠΖ με ειδικότητα ΟΕΑΣ κατά τη διάρκεια βολής παθαίνει εμπλοκή. Γυρνάει στο πλάι γκρινιάζοντας και πατώντας τη σκανδάλη λέγοντας: αυτό το ρημάδι έπαθε πάλι εμπλοκή, τι θα γίνει τελικά; θα μου δώσετε κανένα άλλο; κι εκείνη τη στιγμή το όπλο αρχίζει να ρίχνει πάνω από τα κεφάλια μας. Πρόλαβε και έριξε 4 βολές πριν τον αρπάξουν. Εμείς που ήμασταν δίπιλα βουτήξαμε όπου βρήκαμε και σωθήκαμε χωρίς απώλειες, ενώ ένας συνάδελφός του κόντεψε να τον σκοτώσει για τη βλακεία που έκανε.

Αυτά τα δύο ήταν 100% ανθρώπινη βλακεία. Πάμε και στο τεχνικό πρόβλημα.

3. Βολή βαρέων όπλων δύο ημερών. Έχουμε ρίξει πρώτοι εμείς με τα πολυβόλα και καθόμαστε και τρώμε τις μερίδες μάχης για μεσημεριανό. Αρχίζουν να ρίχνουν οι όλμοι. Σε έναν όλμο των 4,2'' βάζουν ένα βλήμα, φεύγει, αλλά ξεκολλάει η ουρά, αυτό αρχίζει να κινείται ανεξέλεγκτα και σκάει για καλή μας τύχη 10m μακριά, αλλά από την άλλη πλευρά της πλαγιάς, οπότε δεν μας πήραν τα θραύσματα. Το μόνο που προλάβαμε να κάνουμε ήταν - όταν ακούσαμε τον ήχο του βλήματος που έπεφτε - να πέσουμε όλοι κάτω και να παρακαλάμε να τη γλυτώσουμε. Η πλάκα, όμως, ήταν αλλού. Με το που γίνεται αυτό, ο Μέραρχος φοβήθηκε και έφυγε επιτόπου, ο Υπολοχαγός που ήταν υπεύθυνος για τη βολή των όλμων να φωνάζει βρίσκουμε στόχο (πού το έβλεπε αφού το βλήμα ήταν 1000m εκτός δεν ξέρω) και μετά μαθαίνω ότι τη βολή την είχε κάνει φίλος μου με τον οποίο κάνουμε ακόμη παρέα. Το βλήμα, όπως και τα υπόλοιπα, φυσικά, ήταν ληγμένο και έπρεπε να φύγει.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#21479
pipinos1976 έγραψε:Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο και προτιμώ να διαβάσω το άλλο θέμα με τους εκπαιδευτικούς θα γράψω σύντομα 3 περιστατικά που μου έτυχαν στη θητεία μου, παρόμοιας μορφής (τα διαφορετικής τα αφήνω απέξω).



Το φοβερο ειναι οτι νομίζεις πως επρόκειτε περι |λογοκρισία| η προβλήματος ενω ειναι πολυ ξεκαθαρο οτι θελαν να σε φανε και να φανει ως ατύχημα. :lol:

Παρακαλω.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#21494
Deleted User 1 έγραψε:Ψόφο στα κωλόζωα που συντηρούν ακόμα τέτοιες αρχαιολογικές συνήθειες όπως η υποχρεωτική στράτευση! Να τους κάνεις τη χάρη να πας για τους 9 πιο άχρηστους μήνες της ζωής σου και να σε γυρίσουν στο ξυλόκουτο γαμω την κωλοχωρα μου γαμω!



+1
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#21497
dimik έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Πολλές χώρες εξακολουθούν και έχουν υποχρεωτική στράτευση γιατί δεν γίνεται αλλιώς ή επειδή θέλουν το σύνολο του πληθυσμού να έχει μια ιδέα του τι θα κάνει σε περίπτωση που γίνει το κακό. Δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με βαριά μηχανήματα, όπλα κλπ, γίνονται και ατυχήματα.

Ακριβώς. Κανένας κληρωτός δεν έχει καμία δουλειά να ανακατεύεται με τέτοιες |λογοκρισία|. Για τους ΕΠΟΠ ήταν εργατικό ατύχημα. Κρίμα τα παιδιά αλλά σκοτώθηκαν όπως ένας μπετατζής πέφτει απ' τον 6ο ή όπως ένας εργάτης στα ορυχεία πλακώνεται από ένα βράχο. Ο στρατιώτης θα ήταν τώρα σπίτι του και θα τον χαιρόταν η οικογένειά του.

Αντιλαμβάνομαι την κρισιμότητα ύπαρξης στρατού για κάθε οργανωμένη χώρα, άλλα όπως κι όλα τ' άλλα, σε μας είναι ένα απέραντο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ με μόνο σκοπό να εξυπηρετούνται μικροπολιτικά συμφέροντα. Ξανά, λοιπόν, διορθωμένο...ψόφο στα κωλόζωα που συντηρούν και συντηρούνται από αυτό το καρκίνωμα που λέγεται Ε.Σ.


επειδή ακόμα δεν έχει βγει πόρισμα για το τι ακριβώς έφταιξε και υπάρχει και η πιθανότητα π.χ ο έφεδρος να έκανε του κεφαλιού του ως συνήθως και να έβαλε κανένα βλήμα ανάποδα στον όλμο μήπως να πούμε ψόφο και σε αυτόν? :thumbsdown:

χαλάρωσε...ατύχημα έγινε


Ο έφεδρος ηταν ενα παιδι γαμω το στρατο σας γαμω :rant:

Ψήφο σε αυτούς που διατηρούν το καρκίνωμα που λέγατε ελληνικός στρατός
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#21498
red_monster έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Ψόφο στα κωλόζωα που συντηρούν ακόμα τέτοιες αρχαιολογικές συνήθειες όπως η υποχρεωτική στράτευση! Να τους κάνεις τη χάρη να πας για τους 9 πιο άχρηστους μήνες της ζωής σου και να σε γυρίσουν στο ξυλόκουτο γαμω την κωλοχωρα μου γαμω!



+1


Τη χάρη δεν την κάνετε σε καποιους τυχαιους, την κανετε στους εαυτους σας, στις οικογενειες σας, στην κοινωνια γενικοτερα.
Α, και δεν ειναι χάρη, ειναι υποχρέωση.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#21501
dimik έγραψε:
panos2171 έγραψε:
dimik έγραψε:
επειδή ακόμα δεν έχει βγει πόρισμα για το τι ακριβώς έφταιξε και υπάρχει και η πιθανότητα π.χ ο έφεδρος να έκανε του κεφαλιού του ως συνήθως και να έβαλε κανένα βλήμα ανάποδα στον όλμο μήπως να πούμε ψόφο και σε αυτόν? :thumbsdown:

χαλάρωσε...ατύχημα έγινε


Δεν στέκει σα δικαιολογία. 2 περιπτώσεις υπάρχουν για να έκανε του κεφαλιού του. Ή να ήταν ανεκπαίδευτος ή να ήταν τελείως χαζός. Και στις 2 περιπτώσεις μόνο αυτός δεν έφταιγε.
Γενικά δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Σκοτώθηκε ένας άνθρωπος που τον υποχρέωσαν για 9 μήνες να υπηρετήσει στο στρατό. Για τους ΕΠ.ΟΠ ήταν επαγγελματικό ατύχημα, άλλωστε ήταν επιλογή τους με τους όποιους κινδύνους μπορεί να κρύβει.


ναι ρε συ υπερβάλλω κι εγώ, αλλά αν θυμάμαι καλά είσαι-ήσουν ΔΕΑ, για πες μου πόσους χαζούς συνάντησες στην θητεία σου και πόσοι 19-20-23χρονοι που θεωρούσες λογικό να μην κάνουν μ@λακιες τελικά είχαν μυαλό 10χρονου κι έπρεπε να τους προσέχεις σαν τα παιδάκια. Μικρογραφία της κοινωνίας είναι και ο στρατός και περισσότερο φταίει η σκατονοοτροπία μας που ακυρώνει την όποια οργάνωση παρά η οργάνωση καθ'αυτού, άλλωστε ξέρεις καλά ότι όλα τα εγχειρίδια μας είναι copy paste από τα αντίστοιχα αμερικάνικα, γιατί αυτοί (οι Αμερικάνοι) δεν ήταν ποτέ ρεμπετ-ασκερ σαν κι εμάς? πολύ απλά γιατί εφάρμοζαν το γράμμα του κανονισμού.



Με ποιο πόσο αμοιβεται ο αμερικανός, γιατι εγω επερνα 7€ για να κοιμάμαι στο πάτωμα.... :yahoo: