Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#488106
Focusman91 έγραψε:Τι διαολο ολοι τοσο χαλαροι ησασταν το βραδυ πριν μπειτε??


Ναι γιατι η σωστη αντιμετωπιση ειναι η παρακατω.

Thomas_C200K έγραψε:Βασικά μόλις πέρασα την πύλη του ΚΕΤΘ είπα μέσα μου, 9 μήνες κατεβάζω διακόπτες τα γράφω όλα και συνεχίζω ακάθεκτος. Αν είσαι και θετικός άνθρωπος σα χαρακτήρας όλα καλά είναι. Να έμπαινα με την μύρλια που πάω, χαμένοι μήνες από την ζωή μου και κάθε μέρα να κλαίγομαι σαν αδερφή θα ήταν βασανιστήριο. Από την στιγμή που δε γλιτώνεις κάτι κοιτάς να το χαρείς όσο γίνεται. :)
Στο παλιό φόρουμ είχα γράψει και το φιλοσοφικό :shifty: μέρα που περνάει δεν ξαναέρχεται :lol: .


Την ιδια ακριβως ειχα και εγω που επρεπε να κανω 21 μηνες θητειας. Και επειδη ηθελα εμπειριες εκανα 28 :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#488108 Εγώ καθόλου χαλαρός και είχα και πρόβλημα μέχρι να μάθω πώς να αντιμετωπίζω τη φάση

Αν έμπαινα τώρα που ξέρω η ζωή μου θα ήταν πολύ εύκολη
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#488109 Και γω ακριβως ετσι πιστευω θα παιχτει και με μενα.
Συνηθως αγχωνομαι με ο,τι αντιμετωπιζω για πρωτη φορα.. Ε μετα απο καιρο θα συνηθισω.
Άβαταρ μέλους
By g47
#488116 Εγώ δεν ήμουν καλά σχεδον μέχρι να φύγω από εκεί μέσα. Καθολου χαλαρος.Βγήκα 16 κιλά ελαφρύτερος και όχι, δεν είχα τοσα έξτρα.
Γνώρισα το μεγαλύτερο ποσοστο ανίκανων και αμόρφωτων ανθρώπων σε όλη μου τη ζωή (μόνιμοι και φαντάροι) και μήν αρχίσει η καραμέλα, όχι, εκτός στρατού δεν έχω πάρε δώσε με τέτοιο επίπεδο σε τέτοια συχνότητα. Όσον αφορά καποιους μόνιμους αν δεν ήταν ο στρατός πραγματικά αμφιβάλω αν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο.
Ήμουν κετχ (Πάτρα) και μετά Σάμο. Με βύσμα γύρισα κετχ και ακύρωσα την ανανέωση της μετάθεσης γιατί ήταν τόσο βυσματικο που στη Σάμο ήταν απειρως καλυτερα.
Κάποια στιγμή ανέλαβα κεπικ και παρατηρητήριο και βρήκα την υγειά μου αυτοί κι εγώ. Τουλάχιστον το παρατηρητήριο δεν ήταν εντελώς ανεγκεφαλη υπηρεσία και κάνεις δεν την ήθελε, ακριβώς γι'αυτό, είχε παραπάνω ευθύνη.
Θυμάμαι ακομα όταν εκπαίδευα τον επόμενο, έβαλε τα κλάματα γιατί του φαίνονταν δύσκολα. Έφυγε μετά από λίγο, δεν ήρθε ποτέ νέος.
Στους μήνες αυτής της υπηρεσίας μου ο στρατός ήταν όνειρο. Διαφορετικά θα ήμουν στην τσίτα ως το τέλος.
Το μόνο καλό ήταν ότι έπρεπε να διαβάσω για το ielts, δηλωσα να πάω φυλάκιο να μη με ενοχλεί κανείς, ουτε έφοδοι, έκανα Χριστούγεννα εκεί πάνω με αρνητικές θερμοκρασιες, έπαιρνα τις σημειωσεις στη σκοπιά και πήρα ένα 8/9. Αν ήμουν σπίτι μου δεν θα έκανα την ίδια δουλειά σίγουρα γιατί όλο και κάτι άλλο θα είχα να κάνω.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#488117
red_monster έγραψε:Πρώτο βράδυ στο μεγάλο πεύκο ο απέναντι την έπαιζε μέχρι το πρωί
Είναι ερωτικά τα ελληνικά στράτα :yahoo:
Έχει έρθει στρατιώτης να μου ζητήσει να πω στον από κάτω του να σταματήσει να την παίζει όλο το βράδυ γιατί δεν τον άφηνε να κοιμηθεί από το κούνημα. (Γιατί ο γιατρός πρέπει να βρίσκει λύση για όλον των ειδών τα προβλήματα , μεταξύ άλλων αποφυγή των φιδιών στα σκηνακια, εκκαθάριση σφηκοφωλιων και αποπαρασιτωση των αδέσποτων του στρατοπέδου... )

< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#488119
belgarion έγραψε:
red_monster έγραψε:Πρώτο βράδυ στο μεγάλο πεύκο ο απέναντι την έπαιζε μέχρι το πρωί
Είναι ερωτικά τα ελληνικά στράτα :yahoo:
Έχει έρθει στρατιώτης να μου ζητήσει να πω στον από κάτω του να σταματήσει να την παίζει όλο το βράδυ γιατί δεν τον άφηνε να κοιμηθεί από το κούνημα. (Γιατί ο γιατρός πρέπει να βρίσκει λύση για όλον των ειδών τα προβλήματα , μεταξύ άλλων αποφυγή των φιδιών στα σκηνακια, εκκαθάριση σφηκοφωλιων και αποπαρασιτωση των αδέσποτων του στρατοπέδου... )

< >


Στο στρατό ειδικά σε σώματα ειδικών αναγκών όπως το πεύκο ο γιατρός ηταν ο ψυχολόγος, ο προφήτης και ο μωαμεθ μαζί :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#488124
Focusman91 έγραψε:Και γω ακριβως ετσι πιστευω θα παιχτει και με μενα.
Συνηθως αγχωνομαι με ο,τι αντιμετωπιζω για πρωτη φορα.. Ε μετα απο καιρο θα συνηθισω.

Απλά ξεκινά με το να δεχτείς ήδη ότι δεν υπάρχει κανενός είδους δικαιοσύνη/αξιοκρατία και με την κάθε ευκαιρία να φιδιαζεις χωρίς να πηδάς τους άλλους φαντάρους για να μην είσαι αντιπαθής και θα τα βρεις και τα υπόλοιπα

Επίσης επεφευγε παλικαριες κτλ, δεν λέει να πάθεις τίποτα ιατρικό εκεί μέσα, δεν είσαι κανονικός άνθρωπος πλέον ούτε θα αντιμετωπιστεις ως τέτοιος από τους χασαπακλες

Την εγκεφαλική νέκρωση σε κάθε περίπτωση δεν την αποφεύγεις
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#488155
Focusman91 έγραψε:Τι διαολο ολοι τοσο χαλαροι ησασταν το βραδυ πριν μπειτε??


Θυμάμαι ακόμη τη μέρα που μπήκα στο ΚΕΠΒ στη Θήβα. Μπήκα μέσα, πήγαμε για ρούχα, γιατρούς, με ρώτησε ο ψυχολόγος: Πως σου φάινεται έως τώρα; Και του απάντησα "Θα σου πω σε 1 χρόνο που θα έχω φύγει", χαμογέλασε και έφυγα. Όντως, θα γνωρίσεις κάθε καρυδιάς καρύδι, μορφωμένους-αμόρφωτους, ευγενείς-αγενείς, έξυπνους και χαζούς, πονηρούς και καλά παιδιά.

Παρ'το χαλαρά.

Μη τσαντιστείς με κανέναν, ειδικά τις πρώτες μέρες, είτε στο κέντρο είτε στη Μονάδα. Θέλουν οι "παλιοί" να επιβληθούν και κάποιοι βγάζουν κόμπλεξ. Εγώ γνώρισα πολύ καλά παιδιά, από αναρχικούς που κάναμε φοβερές συζητήσεις, μέχρι τσοπάνηδες και αγρότες που ήταν ψυχάρες. Έχουν περάσει 14 χρόνια και πάντα στη γιορτή μου θα με πάρουν τηλέφωνο από το Αμύνταιο, από την Κάλυμνο, από την Κρήτη και τη Λειβαδιά για να μου ευχηθούν. Κι αυτό γιατί; Γιατί ήμουν δίκαιος και σωστός. Είχα την τύχη/ατυχία να βγάζω υπηρεσίες για 5 μήνες στην Κω.

Επίσης, είχα χωρίσει την τότε κοπελιά ένα μήνα πριν μπω, στην Κω γνώριζα τουρίστριες, μου είχαν έρθει και 2 πρώην για σ/κ, ενώ στα Φάρσαλα που πήγα δεύτερη μετάθεση, γνώρισα κάτι ντόπιες :innocent:

Με το καλό :)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488198
QsisVTS έγραψε:Απλά ξεκινά με το να δεχτείς ήδη ότι δεν υπάρχει κανενός είδους δικαιοσύνη/αξιοκρατία


Υπάρχει, απλά δεν κατάλαβες πως λειτουργεί. :lol: Χώνεται πάντα ο πιο άξιος και επιμελής γιατί αυτόν εμπιστεύεται ο ανώτερος. Δηλαδή έχω από την μια τον QsisVTS που είναι σπουδαγμένο, έξυπνο παιδί και που ποτέ δεν κάνει |λογοκρισία| και από την άλλη έναν σταρχιδιστή τσοπανάκο που με το ζόρι καταλαβαίνει Ελληνικά. Ποιον λες ότι θα εμπιστευτώ ως Αξκος Οπλισμού Μονάδος για να με βοηθήσει στην καταμέτρηση οπλισμού της ΑΟ-ΑΣ; Τσίμπα τον Χοσέ Αρμάντο Κιούση παιδί μου και πάμε στις αποθήκες... :oops:


Geo f1 έγραψε:Εγω ημουν μπακουρι στον στρατο.


Καλύτερα. Φοβόμουν όταν ήμουν εν υπηρεσία πιο πολύ όσους ενόπλους είχαν γκόμενες και αυτές δεν απαντούσαν στα τηλέφωνά τους, παρά τους ρέστους. Δεν είναι δύσκολο να σου στρίψει και να κουμπώσεις τον γεμιστήρα στην σκοπιά!!! Έχουν δει τα μάτια μας... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488223
Dodger έγραψε:Θυμάμαι ακόμη τη μέρα που μπήκα στο ΚΕΠΒ στη Θήβα.


Να ξερεις οτι σε αυτο το φορουμ εισαι ο ενας απο τους 2 αντρες με 100 κιλα παπαγια και πιτσα 30 ποντους παχος εκαστος. :iconcool:


@ Φοκουςμαν

Αυτα που σου εγραψαν οι υπολοιποι (καλα τον Νικοπαππα αστον, 28 μηνες θητεια λεει :s_sarcastic , το αρβυλο το εβγαλε ο italakias με το κρουστικο σφυρι πανω στην τσαπα. :s_laughat :s_laughat :s_laughat ).

Μην καθεσαι και ρωτας και το κυριοτερο μην καθεσαι και ακους ολη τη συλλογη της Ιμελντα Μαρκος σε ραδιοαρβυλες. Οπου και να πας να περιμενεις οτι το καλυτερο σου βραδυ θα σε βιασουν . Μονο ετσι θα νιωσεις ανακουφιση οταν κανεις πους απς πανω απο σκουληκιασμενο ψοφογατο με το HK11 στην πλατη, 3 το πρωι 4 Φλεβαρη στον Προφητη Ηλια στον ορος Βορας. :shifty:

Οπως δλδ εκανε ο Dodger και ενα αλλο μελος του φορουμ , οι πιο σκληροι καριοληδες στην ιστορια του ΕΣ. :iconcool: :iconcool:

Αλλους 2 τετοιους να ειχαμε και τα προβληματα μας στο Βιετναμ θα ειχαν τελειωσει πολυ νωρις. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#488249 Στις φυλάκιο στο Καϊμακτσαλάν πηγαίνουν μάχιμοι πεζικαριοι, οι του ΠΒ μέχρι τον Αγ. Αθανάσιο για σπα ανεβαίνουν, μετά γλιστράνε οι γόβες και δεν μπορούν.

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#488270
Dodger έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Τι διαολο ολοι τοσο χαλαροι ησασταν το βραδυ πριν μπειτε??


Θυμάμαι ακόμη τη μέρα που μπήκα στο ΚΕΠΒ στη Θήβα. Μπήκα μέσα, πήγαμε για ρούχα, γιατρούς, με ρώτησε ο ψυχολόγος: Πως σου φάινεται έως τώρα; Και του απάντησα "Θα σου πω σε 1 χρόνο που θα έχω φύγει", χαμογέλασε και έφυγα. Όντως, θα γνωρίσεις κάθε καρυδιάς καρύδι, μορφωμένους-αμόρφωτους, ευγενείς-αγενείς, έξυπνους και χαζούς, πονηρούς και καλά παιδιά.

Παρ'το χαλαρά.

Μη τσαντιστείς με κανέναν, ειδικά τις πρώτες μέρες, είτε στο κέντρο είτε στη Μονάδα. Θέλουν οι "παλιοί" να επιβληθούν και κάποιοι βγάζουν κόμπλεξ. Εγώ γνώρισα πολύ καλά παιδιά, από αναρχικούς που κάναμε φοβερές συζητήσεις, μέχρι τσοπάνηδες και αγρότες που ήταν ψυχάρες. Έχουν περάσει 14 χρόνια και πάντα στη γιορτή μου θα με πάρουν τηλέφωνο από το Αμύνταιο, από την Κάλυμνο, από την Κρήτη και τη Λειβαδιά για να μου ευχηθούν. Κι αυτό γιατί; Γιατί ήμουν δίκαιος και σωστός. Είχα την τύχη/ατυχία να βγάζω υπηρεσίες για 5 μήνες στην Κω.

Επίσης, είχα χωρίσει την τότε κοπελιά ένα μήνα πριν μπω, στην Κω γνώριζα τουρίστριες, μου είχαν έρθει και 2 πρώην για σ/κ, ενώ στα Φάρσαλα που πήγα δεύτερη μετάθεση, γνώρισα κάτι ντόπιες :innocent:

Με το καλό :)

ειδικα το πρωτο βραδυ που θες να ριξεις λιγο υπνο και δεν σταματαει κανεις να μιλαει στον θαλαμο και αρχιζεις τις παναγιες
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#488272 Το πρώτο βράδυ ρε συ ξεραίνεσαι από την κούραση ειδικά αν έχεις μπει από το πρωί

Εμείς κοτόπουλα ξεραθηκαμε αμέσως