Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#548448
axel12p έγραψε:
Δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι ή να λυπάμαι που ζεις σε ένα δικό σου φανταστικό, αγγελικά πλασμένο κόσμο. Από την μια χαίρομαι που πιστεύεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν είναι ούτε λαμόγια, ούτε απατεώνες, από την άλλη αυτό διαιωνίζει την υπάρχουσα κατάσταση και σε κάνει να πιστεύεις ότι εμείς, η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών δεν έχουμε καμιά ευθύνη και πως για την κατάσταση μας φταίνε τα λαμόγια οι πολιτικοί, οι ξένοι και δεν ξέρω εγώ πιο άλλος. :(

ΥΓ. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά αν συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν είναι ούτε λαμόγια, ούτε απατεώνες, τότε γιατί εκλέγει αυτούς τους πολιτικούς; Food for thought!



H ευθύνη των πολιτών είναι στην ανυπαρξία δημοκρατικού ελέγχου. Και επιπλέον στο μικρό τμήμα του πληθυσμού που έφαγε με χρυσά κουτάλια. Οι περισσότεροι που γνωρίζω εγώ πάντως δεν έφαγαν, ούτε έκλεψαν, προσωπικά κιόλας, όντας ΕΕ ένα διάστημα, δεν πήρα ούτε μισό ευρώ χωρίς τιμολόγιο, αν και εκ φύσης της δουλειάς (σύμβουλος) θα μπορούσα πολύ άνετα, ενώ κάποιοι μου το ζήτησαν κιόλας. Ίσως είμαι ανόητος, κορόιδο ή αθώος ή κάτι άλλο.

Αν πιστεύεις πως στην Ελλάδα ζουν 10εκ. λαμόγια, ΟΚ, εγώ πάντως σταματάω τη συζήτηση εδώ.

Τώρα, στο γιατί ψηφίζουμε αυτούς τους πολιτικούς σε παραπέμπω σε σχόλιο που έγινε από συνφορουμίτη εδώ για μία μικρή εισαγωγή στο θέμα:

Corto Maltese έγραψε:Γι αυτό το λόγο υπάρχει η τηλεόραση. Όχι η ΕΡΤ. Η ΕΡΤ πουλάει τη λιγότερη παραμύθα μάλιστα, γιατί εξαπατά τον κόσμο μόνο σε πολιτικό επίπεδο. Τα ιδιωτικά κανάλια όμως (παγκοσμίως), έχουν κάνει εργάτες, άνεργους, μισθωτούς, να μιλάνε ενάντια στα συμφέροντά τους, να αισθάνονται τύψεις που είναι φτωχοί, να εχθρεύονται όσους τους υπερασπίζονται. Γιατί; Γιατί κανάλι δεν ανοίγουμε εγώ ή εσύ, αλλά αυτοί που έχουν συμφέροντα να επιχειρούν σε αποβλακωμένες κοινωνίες χωρίς καμία ταξική συνείδηση.


Υπάρχει άφθονο υλικό για όποιον θέλει να εμβαθύνει περισσότερο.

edit: Για να το προλάβω, όχι κομμουνιστικό - αριστερό, το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει να κάνει με αριστερά - δεξιά ή με την όποια πολιτική τοποθέτηση.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#548489 "πριν αλεκτορα φωνησαι τρις"

10.000 προσλήψεις στο Δημόσιο προανήγγειλε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος!
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 07/11/2018 14:00 ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ: 07/11/2018 14:48 NEWSIT NEWSROOM
10.000 προσλήψεις στο Δημόσιο προανήγγειλε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος! | Newsit.gr
- «Με τη συμφωνία απελευθερώνονται 10.000 θέσεις δημοσίων υπαλλήλων», είπε χαρακτηριστικά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος - Πρόσθεσε ότι έτσι θα καλυφθούν οι ανάγκες του κοινωνικού κράτους με προσλήψεις γιατρών και εκπαιδευτικών! - Εξήγησε και το «πως» θα καλύπτεται η μισθοδοσία των κληρικών στο εξής

[...]
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548493 ^
#varu_farmako

Sticky τα ποστάκια των τελευταίων δυο σελίδων.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#548494
Serf έγραψε:"πριν αλεκτορα φωνησαι τρις"

10.000 προσλήψεις στο Δημόσιο προανήγγειλε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος!
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 07/11/2018 14:00 ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ: 07/11/2018 14:48 NEWSIT NEWSROOM
10.000 προσλήψεις στο Δημόσιο προανήγγειλε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος! | Newsit.gr
- «Με τη συμφωνία απελευθερώνονται 10.000 θέσεις δημοσίων υπαλλήλων», είπε χαρακτηριστικά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος - Πρόσθεσε ότι έτσι θα καλυφθούν οι ανάγκες του κοινωνικού κράτους με προσλήψεις γιατρών και εκπαιδευτικών! - Εξήγησε και το «πως» θα καλύπτεται η μισθοδοσία των κληρικών στο εξής

[...]
Εγώ μεταξύ σοβαρού και αστείου το έγραψα αλλά μάλλον τωρα πρέπει να ζητήσω πνευματικά δικαιώματα

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#548496 Νομίζω ότι κάτι τέτοια χρυσά παραδείγματα είναι τα καλύτερα επιχειρήματα για μας που δεν είμαστε τόσο της άποψης #etoimametraapoksw. Το έργο έχει παιχτεί πολλές φορές με ολέθρια αποτελέσματα αλλά χαμπάρι μηδέν.

Εντυ147 ελπίζω να σε κάλυψα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548497 Πλέον όμως #mantamerkel_go_home έχει κόψει το χαρτζιλίκι.
Οπότε τα ποστάκια των επόμενων χρόνων δεν θα μιλάνε για #varu_farmako αλλά για #vareia_poutsa.

Πάντως σηκώνει λίγο ψάξιμο το θεματάκι.

«Στο ζήτημα της επιδότησης η ελληνική κυβέρνηση φιλοδοξεί ως το 2030 τα έσοδα από το ταμείο αξιοποίησης εκκλησιαστικής περιουσίας να είναι τέτοια που να αρκούν ώστε να καλύπτουν το ποσοστό επιδότησης που θα δίνεται κάθε χρόνο στην εκκλησία», ανέφερε ο Δ. Τζανακόπουλος.


:hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#548501 Πολύ θα ήθελα να είμαι σε μια μεριά όταν ο γκρικ πολιτισιαν πήγαινε στο Γερμανό/Φινλανδό/Αυστριακό δυσκοίλιο ομόλογό του που του είχε ζητήσει μέτρα λιτότητας και του έλεγε με υπερηφάνεια ότι οι κληρικοί δεν είναι πλέον ΔΥ. Και μετά του προωθούσε και το excel του προϋπολογισμού με μία σειρούλα να λέει: Orthodox priests (έτσι ακριβώς όμως!) remuneration 2018: 200m €.

Βραχυκύκλωμα οι δικοί σου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#548503 Εκεί με τα μέτρα λιτότητας που ζητούσαν οι ξένοι του το χάλασες. :oops:
(προλαβαίνεις να το σβήσεις)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#548507 Αν, λέμε ΑΝ, οι προσλήψεις αφορούν όντως γιατρούς και εκπαιδευτικούς κτλ σε μάχιμες θέσεις, καλώς να ορίσουν και άργησαν κιόλας.

Δεν το νομίζω, ελπίζω όμως να διαψευστώ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548512 Εκεί με τους γιατρούς και εκπαιδευτικούς κτλ σε μάχιμες θέσεις του το χάλασες. :oops:
(προλαβαίνεις να το αλλάξεις σε manatzareus)
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#548547
markvag έγραψε:
axel12p έγραψε:
Δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι ή να λυπάμαι που ζεις σε ένα δικό σου φανταστικό, αγγελικά πλασμένο κόσμο. Από την μια χαίρομαι που πιστεύεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν είναι ούτε λαμόγια, ούτε απατεώνες, από την άλλη αυτό διαιωνίζει την υπάρχουσα κατάσταση και σε κάνει να πιστεύεις ότι εμείς, η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών δεν έχουμε καμιά ευθύνη και πως για την κατάσταση μας φταίνε τα λαμόγια οι πολιτικοί, οι ξένοι και δεν ξέρω εγώ πιο άλλος. :(

ΥΓ. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά αν συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν είναι ούτε λαμόγια, ούτε απατεώνες, τότε γιατί εκλέγει αυτούς τους πολιτικούς; Food for thought!



H ευθύνη των πολιτών είναι στην ανυπαρξία δημοκρατικού ελέγχου. Και επιπλέον στο μικρό τμήμα του πληθυσμού που έφαγε με χρυσά κουτάλια. Οι περισσότεροι που γνωρίζω εγώ πάντως δεν έφαγαν, ούτε έκλεψαν, προσωπικά κιόλας, όντας ΕΕ ένα διάστημα, δεν πήρα ούτε μισό ευρώ χωρίς τιμολόγιο, αν και εκ φύσης της δουλειάς (σύμβουλος) θα μπορούσα πολύ άνετα, ενώ κάποιοι μου το ζήτησαν κιόλας. Ίσως είμαι ανόητος, κορόιδο ή αθώος ή κάτι άλλο.

Αν πιστεύεις πως στην Ελλάδα ζουν 10εκ. λαμόγια, ΟΚ, εγώ πάντως σταματάω τη συζήτηση εδώ.

Τώρα, στο γιατί ψηφίζουμε αυτούς τους πολιτικούς σε παραπέμπω σε σχόλιο που έγινε από συνφορουμίτη .

Υπάρχει άφθονο υλικό για όποιον θέλει να εμβαθύνει περισσότερο.

edit: Για να το προλάβω, όχι κομμουνιστικό - αριστερό, το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει να κάνει με αριστερά - δεξιά ή με την όποια πολιτική τοποθέτηση.


Υπαρχει ενα προβλημα συλλογισμου εδω....

Ξεκινωντας αναποδα, οντως το θεμα δεν εχει να κανει με αριστερα-δεξια.

Διαβαζοντας σε ομως, εχω διαπιστωσει πως πολυ συχνα χρησιμοποιεις τον εαυτο σου και τις προσωπικες σου εμπειριες σαν επιχειρηματα, (οπως ολοι μας), αλλα με τη διαφορα οτι τα παρουσιαζεις ως δεδομενα που επιβεβαιωνουν τον κανονα.
Κοινως αυτοεπιβεβαιωνεσαι, ελλειψει καλυτερης λεξης...

Στην περιπτωση μας λοιπον, δεχομενοι ως 100% αληθεια οτι
- εσυ δεν εφαγες
- οι "περισσοτεροι απο αυτους που ξερεις"** δεν ζημιωσαν το κρατος με τον ενα ή τον αλλο τροπο

... τι ακριβως αποδεικνυουν τα παραπανω για το υπολοιπο κοινωνικο συνολο?

Βασικα το μονο σιγουρο ειναι οτι καποιοι λιγοι απο αυτους που ξερεις, ΕΧΟΥΝ ζημιωσει το κρατος και τους υπολοιπους και ειναι σιγουρο γιατι δεχομαστε 100% αυτο που λες.

Μετα εχουμε και το "αμα νομιζεις χψω, σταματαω την κουβεντα". :roll:

Εισαι σιγουρος οτι καταλαβες τι λεει ο Παγκαλος και ο axel12p??? Δεν κατηγορουν εσενα, αλλα κοιτα λιγο γυρω σου...

Αληθεια, ολα αυτα τα χρονια δεν πληρωσες ποτε χωρις αποδειξη για ειδος ή υπηρεσια... ή εστω δεν ακουσες να λενε για αυτο οι γυρω σου? :hmmm: :hmmm: :hmmm:




**Επισης, με αφορμη τα παραπανω, αναρωτιεμαι γενικοτερα:
ποσους ανθρωπους μπορει να ξερει καποιος απο εμας, και σε τετοιο βαθος που να λεει με σιγουρια αν κοβουν ή οχι αποδειξεις ή βιουν λαθρα με διαφορους τροπους ζημιωνοντας το κοινωνικο συνολο?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#548557
Serf έγραψε:Να αποφύγει το ξύλο από τους ιερείς που εξεγέρθηκαν με το που έγινε η ανακοίνωση.


:hmmm:
Αν υπαρχει συμφωνια, θα εξεγερθουν ετσι και αλλιως. Αν δεν υπαρχει, παλι αμα παει να περασει θα γινει πολεμος...
Ψαχνω και δεν βρισκω, εκτος αν αναδιπλωθηκε για να το παει με μεθοδο σαλαμιου.

Anonymous Founder έγραψε:Δεν λέει αυτό, το άρθρο είναι για τα μπάζα, αλλά μην σε σταματήσει αυτή η λεπτομέρεια, αλίμονο...


Και τι λεει?