Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#411044 Αυτήν την απορία έχω κι εγώ, εκτός αν η ζεστή άσφαλτος ανέβασε τόσο την θερμοκρασία του πετρελαίου που μπόρεσε τελικά να αρπάξει με τσιγάρο/εξατμιση. Ή είχε βενζίνη το βυτιοφόρο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411047 από τσιγάρο θα έπαιζα και στοίχημα ότι δεν ανάβει, δεν γνωρίζω βέβαια σίγουρα αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος :hmmm:

αν και έχω στο μυαλό μου τα στριφτά που έκανα όταν καθόμουν κοντά σε πετρέλαια τα οποία έχουν λιγότερο καυτή φλόγα από τα πακετίσια

βέβαια σε ένα φορτηγό που ανατράπηκε παίζουν ένα σωρό αιτίες για να πάρει φωτιά
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 26 Ιουν 2017, 13:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#411050 Απευθείας σίγουρα δεν ανάβει, τουλάχιστον με το πετρέλαιο σε 20-25 βαθμούς. Αν ανέβει σε 60+ θα ανάψει.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#411055 Το ανέφερα για το παράλογο της υπόθεσης, όταν βλέπεις βυτιοφόρο που έχει ανατραπεί τρέχεις όσο πιο μακριά μπορείς, δεν πας να μαζέψεις το πετρέλαιο ή ό,τι τέλος πάντων χύνεται από το βυτίο του...
Τραγικό το να κάνουν το αντίθετο, για όλους τους λόγους που το έκαναν...

Καλό είναι να έχουμε πάντα στο νου μας το παρακάτω video... (το βάζω γιατί έγινε στο Αίγιο)

Άβαταρ μέλους
By markvag
#411128
diplomat έγραψε:Αυτό όμως που προσωπικά δεν μου άρεσε είναι ότι στην ίδια εκπομπή του συντρόφου μπογιό, παρατέθηκαν τα οικονομικά νούμερα που κόστισαν/αξίωσαν ιδιωτικές εταιρίες καθαρισμού σε δήμους οι οποίοι είχαν μισθώσει στο παρελθόν τις υπηρεσίες τους, είτε συνεπικουρικά με τους δικούς τους, είτε σόλο. Τα νούμερα ήταν χοντρικά τρεις με τέσσερις φορές ακριβότερα από τα μισθολογικά κόστη των δημοσίων εργαζομένων :vava: , άντε άμα βάλουμε και άλλες πιστώσεις πέραν των μισθολογικών που δεν αναφέρθηκε ο σύντροφος μπογιό (που συνήθως δίνει σωστά νούμερα), να πω ότι είναι δύο φορές ακριβότερος ο ιδιώτης. Νo μπουένο... συμπέρασμα; ΄Οπως και να 'χει, τα δημοτικά τέλη* θα πάρουν την ανιούσα. :whistlink:


Γιατί σε εκπλήσσει αυτό;;; Αφενός οι εργαζόμενοι στις υπηρεσίες καθαριότητας των δήμων δεν παίρνουν και κανέναν τρελό μισθό και αφετέρου κάπως δεν πρέπει να βγει το κέρδος του ιδιώτη, οι μίζες για να πάρει το έργο, κτλ;;; :rtfm:

Ακόμα και αν δεν υπήρχε το (κλασσικό Ελληνικό) θέμα με τις μίζες, με νορμάλ μισθούς (700-800 ευρώ, όσο παίρνουν και οι δημοτικοί, άθλιοι είναι τέτοιοι μισθοί, αλλά δεν είναι της παρούσης αυτό) δεν βγαίνει ο ιδιώτης να έχει και κέρδος... :rtfm:

Είτε θα παίξουν μίζες και αυξημένα κόστη, είτε φαινόμενα 4ωρο στα χαρτιά και 250 ευρώ για 12ωρα δουλειάς, είτε συνδυασμός και των δύο (ιδίως αν πρέπει να πληρωθεί και καινούρια Χ6, σύνηθες φαινόμενο στο ελ επιχειρείν).
Άβαταρ μέλους
By manosky
#411153 Δύο θέματα:

1ον, αυτοσκοπός δεν είναι οι ιδιώτες.
2ον, όταν μετράμε το κόστος, δεν μετράμε μόνο το κόστος σε ανθρωποώρες, αλλά και το κόστος των μέσων.
Δηλαδή, ο ιδιώτης θα φέρει δικά του φορτηγά, δικές του πατέντες και δικό του εξοπλισμό.
Ο δήμος έχει ήδη αγοράσει και συντηρήσει τον εξοπλισμό.
Οπότε, πρέπει να δούμε πόσο κόστισαν όλα αυτά στο δημόσιο (κράτος, ΟΤΑ), μαζί με το εργασιακό κόστος και ΤΟΤΕ να κάνουμε τη σύγκριση.

Από εκεί και πέρα, το να παίρνει κάθε Πελετίδης και κάθε Πατούλης συμβασιούχους επειγόντως και με κλείσιμο ματακίου για μονιμοποίηση, που μετά "πρέπει" να τους φορτωθούμε από το παράθυρο με ΚΑΡΑΠΑΡΑΝΟΜΕΣ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ μεθοδεύσεις, είναι κάτι που θα πρέπει να μας εξηγήσουν οι "ειδικοί" πώς το δικαιολογούν.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#411160 Βέβαια στην Ελλάδα έχουμε και το άλλο νοσηρό φαινόμενο να παίρνονται διαγωνισμοί με υπερβολικά χαμηλές προσφορές που στη πραγματικότητα δε φτάνουν να καλύψουν να νόμιμα έξοδα και αυτό φυσικά συνεπάγεται διάφορα (φοροδιαφυγή/εισφοροδιαφυγη/ποιότητα υπηρεσιών ή έργου)

Οπότε ας μην πάμε από το ένα άκρο στο άλλο, τα του δημοσίου καλό είναι να τα χειρίζεται το δημόσιο ΣΩΣΤΑ
Άβαταρ μέλους
By dstou
#411162 Eμένα η απορία μου είναι η εξής : Τα απορριματοφόρα είναι τελείως είδικά οχήματα, που ουσιαστκά συνιστούν μια ολιγοψωνιακή και ολιγοπωλιακή κατηγορία από μόνα τους. Που βρήκε ο ιδιώτης σε χρόνο μηδέν τα οχήματα και δηλώνει έτοιμος να υποκαταστήσει το ρόλο της δημοτικής αρχής στη συλλογή απορριμμάτων σε τόσο μεγάλη κλίμακα?
Αν τα παραγγείλεις καινούργια, θα περιμένεις μήνες, για μετάχειρα πρέπει και πάλι να ψάξεις σε μάντρες του εξωτερικού και να περιμένεις καιρό για δημοπρασίες από δήμους π.χ. σε Γερμανία.
Δεν είναι παπιά, όπου σε 2-3 μέρες μπορείς να αγοράσεις μετάχειρα ότι υπάρχει και να προσλάβεις και μερικούς εκατοντάδες και να στήσεις ένα ντελιβερατζίδικο ετοιμοπόλεμο στόλο σε χρόνο μηδέν.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#411172 Προφανώς δεν θα χρησιμοποιήσει δικό του εξοπλισμό αλλά του Δήμου
Άβαταρ μέλους
By g8777
#411175 Λες και δεν κανουν 10 ανατρεπομενα.
Greek Army way
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#411194 Υπαρχουν πολλες εταιρειες που ασχολουνται ηδη με αποκομιδη σκουπιδιων. Αυτες οι επιχειρησεις θα πανε να χτυπησουν εκτακτα εργα, η αυτες οι επιχειρησεις θα νοικιασουν εξοπλισμο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#411198
QsisVTS έγραψε:ανάβει το πετρέλαιο με τσιγάρο; :hmmm:

Εχω πεταξει σε βενζινη τσιγαρο και εσβησε.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#411205 Γιατί δεν αναφλέγεται η υγρή βενζίνη, αλλά οι αναθυμιάσεις της, το μείγμα τους με τον αέρα. Αυτό είχα τουλάχιστον διαβάσει κάπου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#411234 Λέγεται στοιχειομετρικό μείγμα: για να έχεις ανάφλεξη, χρειάζεται καύσιμο, οξυγόνο και φλόγα. Αυτά ισχύουν γενικά για οποιοδήποτε καύσιμο.