Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#485489 ^
Άβαταρ μέλους
By xenos
#485501 Ωραια, ας καθονταν ο γερος να του ριξουν 5 κλωτσιες, να παει μια η αλλη. Οκ;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#485552
224v έγραψε: εαν π.χ. εσυ ειχες ενα σκυλο και πανω στη βολτα σου τον αφηνες για να μπεις σε ενα μαγζι να αγορασεις τσιχλες, βγαινοντας δε εβλεπες καποιον να τον κλωτσαει τι θα εκανες??? δεν θα του τραβουσες μια μηνυση??? ΝΑ!!!!!!!!???. εγω αυτο θα εκανα γιατι διαφορετικα θα επρεπε να πλακωθω με τον μακακα και να βρω τον μπελα μου....


Αν τον αφήνεις παρκαρισμένο τον σκύλο, πας και συ γυρευοντας ομως...

Αληθεια, αν ο σκυλος δάγκωνε εναν περαστικο... ο περαστικός θα επαιρνε απο κανένα 5 χιλιαρικα? Οχι?
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#485570 Καλά, ειδικά στα χωριά ο καθένας παίρνει σκύλο για φύλακα και τα αφήνουν αμολημένα γιατί τα λυπούνται τα καημένα να είναι δεμένα όλη μέρα, σε σπίτια χωρίς περιφράξεις ή με ανοικτές πόρτες... :thumbsdown:
Φυσικά τσιπάκια RFID και λοιπές υποχρεώσεις είναι ψιλά γράμματα.
Ο άλλος παράτησε λυμένο τον σκύλο του, τον χτύπησε αυτοκίνητο και χαιρόταν που δεν τον βρήκε ο οδηγός του αυτοκινήτου να πληρώσει τις ζημιές... :dizzy:
Δε συζητάμε βέβαια ότι μπορούν να επιτεθούν στον οποιοδήποτε... Ειδικά κάτι πίτ μπουλ που έχουν γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#485574
xenos έγραψε:Ωραια, ας καθονταν ο γερος να του ριξουν 5 κλωτσιες, να παει μια η αλλη. Οκ;

Δεν είναι οκ. Όπως δεν είναι οκ και το κλωτσιδι του γέρου που βρήκε ευκαιρία να βγάλει τα σκατα από τη ψυχή του.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#485575
corsair έγραψε:
Αληθεια, αν ο σκυλος δάγκωνε εναν περαστικο... ο περαστικός θα επαιρνε απο κανένα 5 χιλιαρικα? Οχι?



Φυσικά και θα αποζημιώνοταν. Googlαρε και θα βρεις αρκετές περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#485593
corsair έγραψε:
Αν τον αφήνεις παρκαρισμένο τον σκύλο, πας και συ γυρευοντας ομως...



Σε πολλά μαγαζιά έχει μέρος να αφήσεις το σκυλί έξω. Πχ σε φαρμακείο, δεν θα μπεις με τον σκύλο. :rtfm:

Τι πάει να πει πας γυρεύοντας;;; Ο κάθε παπάρας πρέπει να κλωτσάει όποιον σκύλο βρει μπροστά του;;; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#485595
saxon_747 έγραψε:
Παράδειγμα:

Εικόνα

https://www.vice.com/gr/article/qk9z47/ ... ys-skyloys

καλά ο συγκεκριμένος είναι το άλλο άκρο και επίσης τον βρίσκω αστείο με τατουάζ στη μούρη ένα πιρούνι :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#485600 Ο συγκεκριμενος χρηζει βοηθειας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#485604
corsair έγραψε:
224v έγραψε: εαν π.χ. εσυ ειχες ενα σκυλο και πανω στη βολτα σου τον αφηνες για να μπεις σε ενα μαγζι να αγορασεις τσιχλες, βγαινοντας δε εβλεπες καποιον να τον κλωτσαει τι θα εκανες??? δεν θα του τραβουσες μια μηνυση??? ΝΑ!!!!!!!!???. εγω αυτο θα εκανα γιατι διαφορετικα θα επρεπε να πλακωθω με τον μακακα και να βρω τον μπελα μου....


Αν τον αφήνεις παρκαρισμένο τον σκύλο, πας και συ γυρευοντας ομως...

Αληθεια, αν ο σκυλος δάγκωνε εναν περαστικο... ο περαστικός θα επαιρνε απο κανένα 5 χιλιαρικα? Οχι?


Ο φούρνος της γειτονιάς μου έχει ειδική θέση μπροστά με πινακίδα για να δένεις τον σκύλο σου και μπολάκια με νερό. Χαλαρά θα περπατούσα 2-3 χλμ με τον σκύλο μου για να ψωνίσω από εκεί μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο.

ΥΓ δεν έχω σκύλο :lol:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#485605
Εγώ είμαι ένας άνθρωπος ιδιαίτερος. Ειδικά αν με πετύχεις βράδυ και γυρίσεις και με δεις απότομα πίσω σου, χέστηκες!
Τι να διαβασεις μετα από αυτό...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#485626
markvag έγραψε:
corsair έγραψε:
Αν τον αφήνεις παρκαρισμένο τον σκύλο, πας και συ γυρευοντας ομως...



Σε πολλά μαγαζιά έχει μέρος να αφήσεις το σκυλί έξω. Πχ σε φαρμακείο, δεν θα μπεις με τον σκύλο. :rtfm:

Τι πάει να πει πας γυρεύοντας;;; Ο κάθε παπάρας πρέπει να κλωτσάει όποιον σκύλο βρει μπροστά του;;; :dizzy:


Εγω ως περαστικος α) δεν ειμαι υποχρεωμενος να λοξοδρομο για τον σκυλο που παρκαρες σε καποιο δεντρακι στο πεζοδρομιο πανω β) δεν ξερω τις προθεσεις του σκυλου σου γ) δεν γουσταρω να πηδαω πανω απο το λουράκι του για να περάσω δ) αν κινηθει απειλητικα θα το κλωτσησω πρωτος (εχω ξεκαθαρους κανονες εμπλοκης).

Συνηθως βεβαια δεν βλέπω να παρκάρουν σκυλια μεγαλου κυβισμου και αυτο ειναι θετικο για την ασφάλεια των υπολοιπων, αλλα οπως και να έχει dogs are not meant to be unattended.

Φυσικα δεν ειμαι υπερ της κακοποιησης ζωων (οκ οκ.. με εξαιρεση τις γατες :shifty: ) αλλα δεν θα τα εξισωσω και στο ιδιο επιπεδο με τον ανθρωπο. Τα δε πρόστιμα τα βρίσκω εξοντωτικα... θα προτιμουσα μια κλιμάκωση αναλογα την περίπτωση.

@saxon747: Κοιταξε... οταν κάποτε ενας σκυλος με ειχε δαγκώσει (και μετα ετρεχε για να γλυτώσει την ζωη του) δεν υπηρχε περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να επιδικάσει δικαστήριο 5χιλιάρικα για μια δαγκωματια. Το πολυ πολυ κανα 50 ευρώ για τα ιατρικα και ακομα ενα 50αρικο για ψυχικη οδυνη. Ουτε και μένα θα μου περνούσε απο το μυαλό να χρεώσω κάποιον για μια δαγκωνιά τέτοια ποσα.
Ομως ο παππους για την σέντρα που έριξε τα τσίμπησε τα 5 περιπου αυτοματα σαν να ναι στραγάλλια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#485629 Τα σκυλια μονα τους δεμενα εξω απο μαγαζια είναι ενα ακρως θλιβερο θεαμα και επικίνδυνο για το σκυλι. Οπως δεν θα αφηνα ενα παιδι 3 ετων μονο του εξω απο το μαγαζι δεν θα αφηνα και τον σκυλο μονο του εξω απο μαγαζι.
Οικοσιτο ζωο που να σε δαγκωσει για την πλακα του δυσκολο. Αν μιλαμε τωρα για σκυλι με ΖΩΟ ιδιοκτητη αλλαζει το πραγμα. Αλλα δε νομιζω πως αυτό το δυστυχισμενο, αγχωμενο και μονιμως φοβισμένο αντικοινωνικό σκυλι θα συνοδευσει τον ιδιοκτητη του για αγορα φρατζολας.
Ο παππους μπορει οντως να μπουρδουκλωθηκε, να φοβηθηκε και οντως να το τραυματισε χωρις λογο, μπορει πολλα. Το 5χιλιαρο υπερβολικο imho, αλλα χωρις να ξερουμε τι συνέβη δεν βγαινει ακρη. Για εμενα την κυρια ευθυνη φερει ο ιδιοκτητης που παρστησε το ζωο του δεμενο σε ενα δεντρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#485633 Παρ οτι εν γενει συμφωνω με το ποστ του Corsair, αν και δεν ξερουμε ακριβως τι εγινε, το ποσο αλλα και η ποινη φαινονται γελοιωδως υψηλα αν του την επεσε ο σκυλος και ο παππους του ριξε ενα σουτ, τον ειδε ο ιδιοκτητης και τουκανε μηνυση), δεν συμφωνω στο δεν ειμαι υποχρεωμενος να παρακαμψω τον δεμενο «παρκαρισμενο» σκύλο ή περασα πολύ κοντα του, ή πηγα χωρις να ρωτησω να τον χαϊδεψω, μου επιτεθηκε και ζηταω ευθυνες.
Ειναι σαν να λεμε περασα απο παρκαρισμενο μηχανακι, καηκα απ την εξατμιση και ζηταω και τα ρεστα!
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 16 Φεβ 2018, 12:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#485635 Ο νομος πλεον ειναι σκληρος, ζωα δεμενα και παρατημενα, ζωα δεμενα μεταξυ τους (οχι μονο σκυλια φυσικα) για να μην φυγουν , και αλλες περιπτωσεις τα καταγγελεις σε αστυνομια και ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να επιληφθουν αυτεπαγγελτα και να δικασουν τον ιδιοκτητη.... Εαν δεν το κανουν τους καταγγελεις στον εισαγγελεα της περιοχης και τους τιμωρει αυτος.....