Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#523780 σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις , και είναι κανόνας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523781 ας φιλοσοφήσουμε περισσότερο.. τι είναι η ευτυχία; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#523784 Το χρήμα -όπως κάθε μέσο συναλλαγής ή ανταλλαγής- συνδέεται άμεσα με τις ανάγκες του ανθρώπου όπως αυτές αξιολογούνται και ιεραρχούνται τόσο από τον καθέναν μας όσο και από άλλους παράγοντες όπως κοινωνικούς...
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 17 Ιούλ 2018, 14:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#523785
mousatos έγραψε:σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις , και είναι κανόνας.


Aσχετά με τους κανόνες, αυτό που λες δεν στέκει. Εαν αύριο σου δώσουν 2 εκατομμύρια ευρώ δε θα σε κάνει ΝΤΕΦΑΚΤΟ ευτυχισμένο. Να δεχτώ ότι στον δυτικό πολιτισμό το χρήμα είναι αναγκαία συνθήκη, αλλά επ ουδενί δεν ειναι ικανή.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#523787
QsisVTS έγραψε:ας φιλοσοφήσουμε περισσότερο.. τι είναι η ευτυχία; :shifty:


Να ζεις όπως θες χωρίς άγχος για το αύριο. Να έχεις ένα σαλέ στην Ελβετία για δροσιά το καλοκαίρι και μια βίλα στις Σεϊχέλες για το χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#523793 ο λογαριασμός στην Ελβετία :lol:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#523810
kubiak έγραψε:Το χρήμα -όπως κάθε μέσο συναλλαγής ή ανταλλαγής- συνδέεται άμεσα με τις ανάγκες του ανθρώπου όπως αυτές αξιολογούνται και ιεραρχούνται τόσο από τον καθέναν μας όσο και από άλλους παράγοντες όπως κοινωνικούς...


To μεγάλο μυστικό του συστήματος (που αναρωτιόταν και το κόκκινο τέρας πώς μπήκε ο καπιταλισμός στην εξίσωση) είναι ακριβώς ότι το χρήμα δεν είναι αυτό και σαφώς και δε συνδέεται με τις ανάγκες του ανθρώπου με όποιο τρόπο και αν αξιολογούνται. Και νομίζω είναι αυταπόδεικτο αυτό. Δηλαδή τι ανάγκες μπορεί να έχει ο Κόκκαλης και να δουλεύει ακόμα σαν παλαβός τόσο παλαβός ώστε να την παλεύει μόνο με κόκα???
Τι ανάγκες να έχει ο Αμπράμοβιτς ξερω γω??
Το χρήμα συνδέεται μόνο με περισσότερο χρήμα.
Συνδέεται με το έβδομο θανάσιμο αμάρτημα που είναι η απληστία. Δεν έχει να κάνει με ανάγκες αυτό.
Και εκεί ακριβώς είναι και το δάγκωμα του σκορπιού. Νοιώθεις άτρωτος. Ανίκητος. Νομίζεις ότι έχεις τον κόσμο στα πόδια σου.
Και εδώ έρχεται η πο@τάνα η φύση που είναι κομμουνίστρια από τα γενοφάσκια της και σου λέει οι φυσικοί νόμοι ισχύουν για όλους: Άμα πηγαίνεις με 300 με την πόρσε σου θα σκοτωθείς δεν μπορεί. Είναι η αρχή διατήρησης της ορμής. Μ*ΔV = F *ΔΤ . Τέλος. Είτε είναι πόρσε, είτε είναι Fiat η ίδια δύναμη θα ασκηθεί. Κανένας δε θα σου δώσει τη ζωή σου πίσω όσα δολάρια και αν προσφέρεις.
Άμα σνιφάρεις 1 κιλό αμφεταμίνες ξερω γω η καρδιά δεν αντέχει. Θα σπάσει. Και όσα δολάρια και να δώσεις αυτό δε θα αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523811 μήπως να τσεκάρουμε θνησιμότητα ανάλογα με το εισόδημα; :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#523812 Γιώργο μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#523815
rx8_drifter έγραψε:
mousatos έγραψε:σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις , και είναι κανόνας.


Aσχετά με τους κανόνες, αυτό που λες δεν στέκει. Εαν αύριο σου δώσουν 2 εκατομμύρια ευρώ δε θα σε κάνει ΝΤΕΦΑΚΤΟ ευτυχισμένο. Να δεχτώ ότι στον δυτικό πολιτισμό το χρήμα είναι αναγκαία συνθήκη, αλλά επ ουδενί δεν ειναι ικανή.


Ακόμα και αν σε κάνει ευτυχισμένο το χρημα, θεωρω πως είναι πρόσκαιρο.

Ο Ρολφ Ντομπελι γράφει πως κάποιος που κερδίζει 1mil€ σε 6 μήνες επανέρχεται στα επίπεδα ευτυχίας που είχε πριν...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#523817
QsisVTS έγραψε:ας φιλοσοφήσουμε περισσότερο.. τι είναι η ευτυχία; :shifty:


Η φάση κατά την οποία σταματάς να αναρωτιεσαι για το τι είναι ευτυχία. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#523818 κατάλαβα τι θες να πεις, αλλά στα ολισθήματα που περιγράφεις μπορεί να υποπέσει και ένας αρκετά πιο φτωχός, οπότε το αν ζεις ή όχι δεν μπορεί να είναι κριτήριο ευτυχίας

τώρα το αν τα λεφτά ή όχι φέρνουν ευτυχία είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, εγώ εξέφρασα την άποψη ότι να τα κυνηγάς (λίγα πολλά δεν έχει σημασία) σαν κύριο σκοπό της ζωής σου είναι δυστυχία, ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα

δεν μπορώ να μπω στη λογική ενός τύπου με δις που πέρα από τα χρήματα κυνηγάει ένα σωρό άλλα πράγματα όπως εξουσία και αναγνωρισιμότητα

πιστεύω ότι σε μια τέτοια κατάσταση δεν θα μπορούσα να είμαι ευτυχισμένος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει και για αυτά τα άτομα
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#523825
QsisVTS έγραψε:κατάλαβα τι θες να πεις, αλλά στα ολισθήματα που περιγράφεις μπορεί να υποπέσει και ένας αρκετά πιο φτωχός, οπότε το αν ζεις ή όχι δεν μπορεί να είναι κριτήριο ευτυχίας

τώρα το αν τα λεφτά ή όχι φέρνουν ευτυχία είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, εγώ εξέφρασα την άποψη ότι να τα κυνηγάς (λίγα πολλά δεν έχει σημασία) σαν κύριο σκοπό της ζωής σου είναι δυστυχία, ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα

δεν μπορώ να μπω στη λογική ενός τύπου με δις που πέρα από τα χρήματα κυνηγάει ένα σωρό άλλα πράγματα όπως εξουσία και αναγνωρισιμότητα

πιστεύω ότι σε μια τέτοια κατάσταση δεν θα μπορούσα να είμαι ευτυχισμένος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει και για αυτά τα άτομα


Αυτό ακριβώς λέω. ότι είναι έτσι το σύστημα που πάντα τα κυνηγάς και ποτέ δε σου φτάνουν (θεωρητικά). Είναι το τριπάκι αυτό.
Το λες εσύ κι εγώ τώρα γιατί είσαι έξω από το χορό. όταν όμως γίνεις με το καλό εκατομμυριούχος (και επειδή δε θα γίνεις βρίσκοντας ένα μπαούλο λίρες στην αυλή σου αλλά μέσα από μια συγκεκριμένη διαδικασία) θα δεις ότι δεν υπάρχει αυτό το σταματάω, φτάνει, ως εδώ κλπ.
Και βέβαια η αναγνωρισιμότητα, η εξουσία κλπ έρχονται μαζί με το χρήμα σε αυτή τη φάση.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#523829
junior gt έγραψε:
kubiak έγραψε:Το χρήμα -όπως κάθε μέσο συναλλαγής ή ανταλλαγής- συνδέεται άμεσα με τις ανάγκες του ανθρώπου όπως αυτές αξιολογούνται και ιεραρχούνται τόσο από τον καθέναν μας όσο και από άλλους παράγοντες όπως κοινωνικούς...


To μεγάλο μυστικό του συστήματος (που αναρωτιόταν και το κόκκινο τέρας πώς μπήκε ο καπιταλισμός στην εξίσωση) είναι ακριβώς ότι το χρήμα δεν είναι αυτό και σαφώς και δε συνδέεται με τις ανάγκες του ανθρώπου με όποιο τρόπο και αν αξιολογούνται. Και νομίζω είναι αυταπόδεικτο αυτό. Δηλαδή τι ανάγκες μπορεί να έχει ο Κόκκαλης και να δουλεύει ακόμα σαν παλαβός τόσο παλαβός ώστε να την παλεύει μόνο με κόκα???
Τι ανάγκες να έχει ο Αμπράμοβιτς ξερω γω??
Το χρήμα συνδέεται μόνο με περισσότερο χρήμα.
Συνδέεται με το έβδομο θανάσιμο αμάρτημα που είναι η απληστία. Δεν έχει να κάνει με ανάγκες αυτό.
Και εκεί ακριβώς είναι και το δάγκωμα του σκορπιού. Νοιώθεις άτρωτος. Ανίκητος. Νομίζεις ότι έχεις τον κόσμο στα πόδια σου.
Και εδώ έρχεται η πο@τάνα η φύση που είναι κομμουνίστρια από τα γενοφάσκια της και σου λέει οι φυσικοί νόμοι ισχύουν για όλους: Άμα πηγαίνεις με 300 με την πόρσε σου θα σκοτωθείς δεν μπορεί. Είναι η αρχή διατήρησης της ορμής. Μ*ΔV = F *ΔΤ . Τέλος. Είτε είναι πόρσε, είτε είναι Fiat η ίδια δύναμη θα ασκηθεί. Κανένας δε θα σου δώσει τη ζωή σου πίσω όσα δολάρια και αν προσφέρεις.
Άμα σνιφάρεις 1 κιλό αμφεταμίνες ξερω γω η καρδιά δεν αντέχει. Θα σπάσει. Και όσα δολάρια και να δώσεις αυτό δε θα αλλάξει.
Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό...
Το "σύστημα" είναι κοινωνικός παράγοντας, η απληστία, η δίψα για εξουσία, η ανασφάλεια που σε οδηγεί να αποκτάς συνεχώς είναι ατομικός... Ο άνθρωπος έχει πολλών ειδών ανάγκες από μόνος του ενώ άλλες του τις δημιουργεί το περιβάλλον (κοινωνικό, φυσικό κλπ)...

Όσο μπορεί κάποιος να δαιμονοποιεί κάποιο "σύστημα", άλλο τόσο μπορεί να δαιμονοποιεί τον άνθρωπο, το χρήμα, την κάθε είδους υλική "περιουσία"...

Αυτό όμως είναι -από ένα σημείο και έπειτα- εμμονή και ψυχαναγκασμός, κυνήγι μαγισσών και φαντασμάτων...