Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#542281 Ακριβως! Αυτη ειναι η απαντηση που περιμενα! Ο λαος φταιει! Δεν ξερει το σωστο ή ...το δικαιο!
Ταιριαζει ακριβως ιδεολογικα σε μια δικτατορια ειτε δεξια ειτε αριστερη.
Τι ειπαμε; Δεν μας αρεσουν οι δικτατοριες; :lol:
Ουτε να παει το μυαλο μας οτι φταινε αυτα που υποστηριζουμε! :shifty:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#542293
QsisVTS έγραψε:@markvag

οι κανονικοί ναζί να το πούμε έτσι είναι ένα 0.00000000001% του πλυθησμού

άλλο αυτοί που πάνε και τους ψηφίζουν, άλλο αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με nazi stuff

συνεπώς είναι αρκετά συνηθισμένο να δεις υποστηρικτές και ψηφοφόρους, εγώ τους βλέπω.. ίσως βλέπω περισσότερο κκεδες πχ που είναι ανάλογης δυναμικής , αλλά και οι άλλοι κυκλοφορούν ανάμεσά μας :help:

Οι ακροδεξιοι ειναι ναζι σε πολυ μικρο ποσοστο.
Οι πραγματικοι ναζι ειναι ανθρωποι με σοβαρα ψυχολογικα προβληματα και εχουν τερασιο μισος για τους εβραιους.
Ειναι μια κατηγορια ανθρωπων πολυ περα απο την ακροδεξια.


Οσο για την ΝΔ που λετε οτι ειναι ακροδεξια, εγω με ενα πολυ απλο επιχειρημα θα σας αποδειξω οτι δεν ειναι.
Οταν λοιπον δειτε οι ευρωπαιοι πολιτικοι να αναφερονται στην νδ σαν ακροδεξιο κομμα , οπως πχ της Λε πεν, τοτε θα μπορειτε να ισχυριζεστε οτι ειναι ακροδεξιο.
Ετσι απλα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#542307 Ο ήδη φτωχός, απελπισμένος, χαμηλομισθος μεροκαματιαρης δεν θέλει άλλους στην ίδια κατάσταση με αυτόν γιατί πολύ απλά θα επιβαρυνθεί κι άλλο η θέση του. Λόγω θέσεως και μόρφωσης είναι πολύ πιο εύκολο να ακούσει σειρήνες που του υπόσχονται τιμωρία όσων ευθύνονται για αυτήν.

Την μεσαία και άνω τάξη δεν την ενδιαφέρει καθόλου, μέχρι που χαίρεται κιόλας για το φτηνό εργατικό δυναμικό και την πίεση των μισθών προς τα κάτω λόγω υπερπροσφορας.

Γιατί οι σκανδιναβοι δεν αντιδρούν όπως οι κέντροευρωπαιοι στους μετανάστες; Γιατι λίγο πολύ ο πληθυσμός τους είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα σε βιωτικο επίπεδο από ότι οι κεντρωευρωπαιοι.

Γενικά στα άκρα οποιασδήποτε κατεύθυνσης κατευθύνονται απελπισμένοι άνθρωποι οι οποίο πιστεύουν ότι έτσι (με την βία) θα φέρουν την αλλαγή.

Για να είμαστε on topic Δεν ξέρω αν μπορείτε να δείτε την εκπομπή της 13ης Οκτώβρη από το link αλλά εύχομαι να μπορείτε.

http://www.alphacyprus.com.cy/shows/inf ... wres/webtv

Την βλέπαμε προχθές βουρκωμενοι και συγκλονισμενοι με την σύζυγο.

ΥΓ σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θα έπρεπε να δίνουμε διαβατήριο και θέση σε πανεπιστήμιο χωρίς 2η κουβέντα, έτσι θα κερδίζαμε όχι μόνο πραγματικούς ανθρώπους αλλά και περισσότερο πατριώτες από κάποιους άλλους.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#542390
Y.V έγραψε:Η συζητηση, νομιζω οτι ξεφευγει τελειως απο το πνευμα του ποστ του Ιταλακια.
Που αν καταλαβα καλα ειναι να αναρωτηθουμε τι συμβαινει και ολο περισσοτεροι στρεφονται προς τα εκει.

Αν και βλεπω οτι θεωρειτε οτι ειναι στραβος ο γυαλος (λαος) και οχι οτι στραβα αρμενιζουν ολες ανεξαιρετως οι αλλες πολιτικες δυναμεις και τους σπρωχνουν στην ακροδεξια.


Όχι ακριβώς.


Οι ίδιοι άνθρωποι που σήμερα ψηφίζουν χρυσά αυγά, χθες ψήφιζαν Καμμένο, ΝΔ, ακόμα και Τσοβόλα (για το τελευταίο δεν το λέω για πλάκα, ξέρω περίπτωση :lol: ). Τι άλλαξε; Κατ΄εμέ είναι η απογοήτευση που μας έχουν ποτίσει μπόλικη τα συνηθισμένα κόμματα. Όταν τα κόμματα που ψηφίζεις εδώ και δεκαετίες έχουν σταματήσει να κάνουν αυτό που λένε και στην ουσία έχουν εξελιχθεί σε μηχανές προάσπισης μίας μικρής ελίτ (κομματικής, γραφειοκρατικής και επιχειρηματικής) και θαψίματος των σκανδάλων αυτής της ελίτ και επιπλέον μας βγαίνει και μία κρίση (που σε σημαντικό βαθμό οι παραδοσιακές δυνάμεις προκάλεσαν με τις πολιτικές που εφαρμόζουν και επίσης απέτυχαν να προλάβουν - και ο κόσμος το καταλαβαίνει αυτό), η απογοήτευση εκδηλώνεται. Και από τη στιγμή που αυτά τα παραδοσιακά κόμματα έχουν αποκλείσει την εκδήλωση της απογοήτευσης με άλλα μέσα (μιας και το πρόσφατο παράδειγμα της Ελλάδας έδειξε πως οι μαζικές διαδηλώσεις δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα, ούτε καν ένα 62% σε δημοψήφισμα), παρά μόνο με την ψήφο τιμωρίας στις εκλογές, τότε δεν θα πρέπει να μας εκπλήσσει που ο κόσμος χρησιμοποιεί το μόνο μέσο που θεωρεί πως του έχουν αφήσει οι δυνάμεις της εξουσίας.


Για εμένα είναι ο ίδιος λόγος που βγήκε και ο σύριζα (και όχι ΠΡΟΦΑΝΩΣ και η αριστερά, έστω και η άκρα αριστερά δεν είναι το ίδιο με την άκρα δεξιά, όποιος δεν το καταλαβαίνει να διαβάσει επειγόντως). Όσοι έτειναν προς τ' αριστερά πήγαν εκεί, όσοι έτειναν προς τα δεξιά πήγαν προς χρυσά αυγά και Καμμένο (αν και εδώ η ΝΔ συγκράτησε πολύ κόσμο, με μπουμπούκο, Βορίδη, Σαμαρά, και ΣΙΑ. Δεν είπα πως ένα 20% είναι φασίστες, αλλά πως πολλοί είναι και πολλοί θα ψήφιζαν ένα τέτοιο κόμμα. Νούμερα δεν ξέρω, πάντως σίγουρα δεν είναι μόνο το 0,0000001% του πληθυσμού φασίστες.


Σε κάθε πληθυσμό θα βρεις κάθε λογιών πολιτικές πεποιθήσεις. Από άκρα αριστερούς, μέχρι άκρα δεξιούς. Και η προσωπική μου άποψη είναι πως η κατανομή τους είναι λίγο πολύ σταθερή διαχρονικά και έχει την εικόνα πάνω κάτω μίας κανονικής κατανομής. Απλά η διαφορά είναι σε καιρούς σαν αυτούς που διανύουμε πως η εκλογική έκφραση αλλάζει και μετακινείται προς τα άκρα. Όπως και στη Γερμανία δεν ήταν το 34% που πήρε ο Χίτλερ ναζί, έτσι και εδώ δεν είναι το 7% των χρυσών αυγών νεοναζί. Πολλοί προφανώς είναι και οι υπόλοιποι τους "ξεπλένουν" και τους δίνουν δύναμη... Όταν όμως οι επιλογές σου είναι είτε μία απ' τα ίδια (που σε έφεραν σε αυτό το χάλι) είτε κάτι άλλο, πολλοί επιλέγουν το κάτι άλλο (ότι κι αν είναι αυτό) και προσωπικά δεν τους κατηγορώ (πολύ).


Φυσικά απ' ότι βλέπουμε, οι παραδοσιακές πολιτικές δυνάμεις παραμένουν χαμένες μέσα στην κοσμάρα τους, παρόλα τα συνεχόμενα χαστούκια που τρώνε (βλέπε Ουγγαρία, βλέπε Πολωνία, βλέπε τις χθεσινές εκλογές στη Βαυαρία, βλέπε χρυσή αυγή εδώ, βλέπε Τραμπ, κτλ...). Συνεχίζουν τις ίδιες πολιτικές που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, της τεράστιας οικονομικής ανισότητας, της χαμηλής κοινωνικής κινητικότητας, της ανάπτυξης που κατά 90% πάει στο 1% του πληθυσμού, του περιορισμού του κοινωνικού κράτους και των δικαιωμάτων του 90% του πληθυσμού (8ωρο, περίθαλψη, παιδεία, συντάξεις, κτλ)... Μου θυμίζει έναν σιδερά που το μόνο που ξέρει είναι να βαράει ένα πέταλο με τη βαριοπούλα, μόνο που δεν έχει καταλάβει πως δεν έχει πέταλο πλέον και το μόνο που καταφέρνει είναι να βαράει μία το χέρι του (σπάζοντάς του) και μία το αμόνι (χαλώντας το). Και να μην καταλαβαίνει τι κάνει λάθος. Είναι τόσο πολύ χαμένοι στον κόσμο τους και στα προνόμιά τους, που (για να παραφράσω μία ωραία φράση που άκουσα από αυτόν), ξεχνούν πως τα Βόρεια Προάστια δεν είναι καλά οχυρωμένα (για όταν βγουν οι τσουγκράνες)


Και το κλίμα μυρίζει πάρα πολύ μεσοπόλεμο και όσο πάει όλο και περισσότερο. Και δεν θέλω να ακολουθήσουμε την ίδια πορεία με του μεσοπολέμου... :lipsealed:


Και τέλος όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη, πιθανώς λανθασμένη, αλλά δεν νομίζω και εντελώς λανθασμένη, ενώ φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες. Απλά νομίζω πως αυτός είναι ο βασικός παράγοντας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542512 άλλη μια ιστορία με βάρβαρους που δεν ήξερα :hmmm:


http://greekmoney.gr/%CE%BF%CE%B9-%CE%B ... R1X8ZAu7Ks

ή μήπως επρόκειτο για εθνικιστικό παραλλήρημα από τους κατά φαντασία απογονους του λεωνίδα; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#542521 Αληθεια γιατι καναμε και κανουμε (;) φασαρια για τα μαρμαρα του Παρθενωνα και για καποια αλλα εκθεματα,οπως το απο πανω,που βρισκονται σε μουσεια διαφορων κρατων ποιουμε μετ'ευλαβειας την νησσαν; :hmmm:

Τι ζηταω παλι και γω..... :x
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542522
QsisVTS έγραψε:άλλη μια ιστορία με βάρβαρους που δεν ήξερα :hmmm:


http://greekmoney.gr/%CE%BF%CE%B9-%CE%B ... R1X8ZAu7Ks

ή μήπως επρόκειτο για εθνικιστικό παραλλήρημα από τους κατά φαντασία απογονους του λεωνίδα; :shifty:

Δεν ξέρω αν η ιστορία είναι αληθινή βέβαια και μου φαίνονται κάπως πολλοί οι 200 θάνατοι. Επίσης, είδα πως αναφέρεται μόνον μια πηγή:
https://www.goodreads.com/book/show/157 ... on-of-1821
Δημήτρης Φωτιάδης, Η Ελληνική Επανάσταση του 1821.
Το σύγγραμμα είναι του 1971, αλλά μαθαίνουμε σήμερα πως "λέει" κάτι τέτοιο. Φοβάμαι πως παίζει πολύ το ενδεχόμενο να είναι hoax.
:s_dance

Όσο για την επιστροφή του αγάλματος, αυτό έχει ζητηθεί (όχι βέβαια πως υπάρχει ελπίδα...):
https://www.euronews.com/2017/06/11/gre ... us-de-milo
There is a new call for the Venus de Milo to be returned to its ancient home.

It comes from local officials on the Greek island of Milos, where the municipality has launched a campaign to get the statue back from the Louvre museum in Paris.

A farmer discovered the statue on the island in 1820.

Gerasimos Damoulakis, the Mayor of Milos, told Euronews: “This is the start of an attempt to achieve what we owe both our ancestors and our children”.

The Deputy Mayor, Zampeta Tourlou, added: “We think Aphrodite is an emigrant and it’s time for her to come back.

“We ask for everyone, in Greece and abroad, to send their own message, that it’s necessary for the statue of Venus de Milo to return to its island.”

The President of Greece visited Milos and talked about the great importance of the statue.

Prokopios Paulopoulos said: “A statue of the Hellenistic Period, of magnificent beauty, which is admired by everyone, by all of humanity, in the Louvre”.

Euronews correspondent Nikoleta Drougka reported from Milos: “At the Archaeological Museum of Milos, visitors can see a replica of the Venus de Milo.

“Local authorities hope that by 2020 – 200 years after it was found – the statue will return to the island.”
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542526
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:άλλη μια ιστορία με βάρβαρους που δεν ήξερα :hmmm:


http://greekmoney.gr/%CE%BF%CE%B9-%CE%B ... R1X8ZAu7Ks

ή μήπως επρόκειτο για εθνικιστικό παραλλήρημα από τους κατά φαντασία απογονους του λεωνίδα; :shifty:

Δεν ξέρω αν η ιστορία είναι αληθινή βέβαια και μου φαίνονται κάπως πολλοί οι 200 θάνατοι. Επίσης, είδα πως αναφέρεται μόνον μια πηγή:
https://www.goodreads.com/book/show/157 ... on-of-1821
Δημήτρης Φωτιάδης, Η Ελληνική Επανάσταση του 1821.
Το σύγγραμμα είναι του 1971, αλλά μαθαίνουμε σήμερα πως "λέει" κάτι τέτοιο. Φοβάμαι πως παίζει πολύ το ενδεχόμενο να είναι hoax.
:s_dance

Όσο για την επιστροφή του αγάλματος, αυτό έχει ζητηθεί (όχι βέβαια πως υπάρχει ελπίδα...):
https://www.euronews.com/2017/06/11/gre ... us-de-milo
There is a new call for the Venus de Milo to be returned to its ancient home.

It comes from local officials on the Greek island of Milos, where the municipality has launched a campaign to get the statue back from the Louvre museum in Paris.

A farmer discovered the statue on the island in 1820.

Gerasimos Damoulakis, the Mayor of Milos, told Euronews: “This is the start of an attempt to achieve what we owe both our ancestors and our children”.

The Deputy Mayor, Zampeta Tourlou, added: “We think Aphrodite is an emigrant and it’s time for her to come back.

“We ask for everyone, in Greece and abroad, to send their own message, that it’s necessary for the statue of Venus de Milo to return to its island.”

The President of Greece visited Milos and talked about the great importance of the statue.

Prokopios Paulopoulos said: “A statue of the Hellenistic Period, of magnificent beauty, which is admired by everyone, by all of humanity, in the Louvre”.

Euronews correspondent Nikoleta Drougka reported from Milos: “At the Archaeological Museum of Milos, visitors can see a replica of the Venus de Milo.

“Local authorities hope that by 2020 – 200 years after it was found – the statue will return to the island.”


έχει κάνει μακρόνησο, μήπως αυτό του δίνει μεγαλύτερη αξιοπιστία; :hmmm: :shifty:
(στα δικά μου μάτια πάντως του δίνει )

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE ... E%B7%CF%82

ο τύπος έχει ένα σημαντικό βιογραφικό και έργο για να τον βάλουμε στην κατηγορία συγκεκριμένων βιβλιοπωλών που αναπαραγούν hoaxes..

βέβαια οι σύγχρονοι νεοέλληνες μπορούμε να γειώνουμε τα πάντα, έτσι απλά , οπότε μπορεί και να έχεις δίκιο

το σύγγραμα είναι προσβάσιμο δεν θέλω να πιστεύω ότι γίνονται αναφορές σε βιβλίο έτσι από κώλους βγαλμένες, απλά θα πρόκειται για ένα από τα πολλά περιστατικά που δεν έχει δοθεί η πρέπουσα σημασία
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542529 Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα...
Το ότι ο αρθρογράφος λέει πως το αναφέρει ο εν λόγω ιστορικός στο βιβλίο του, αλλά ΧΩΡΙΣ να παραθέτει κάποιο απόσπασμα, με κάνει καχύποπτο.
Πολύ προχειρογραμμένο είναι το άρθρο, δεν κάνω καμία ερμηνεία για τον ιστορικό ή το έργο του, δεν είμαι ειδικός.
Αν ήταν έτσι τα πράγματα, δεν θα το βρίσκαμε και από άλλες πηγές;
:s_dance
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542537
Anonymous Founder έγραψε:Και μετά πρέπει να το διαβάσουμε όλο, δεν είναι μόνον τα λεφτά το πρόβλημα... :whistlink:

άμα μου δώσεις το βιβλίο σε μισή ώρα σου βρίσκω αν υπάρχει σχετικό απόσπασμα :lol:

δεν έχουμε και πολύ τα ebooks εδώ ρε γαμώτο να παίξουμε ένα ctrl+F να τελειώνουμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#542594 Δεν υπαρχει 6τομη ιστορια της Ελληνικης Επαναστασης του 1821 οπως φαινεται και εδω:

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE ... E%B7%CF%82

Εχω την "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 21" του Δ.Φωτιαδη που ειναι 4 μονο τομοι και μετα απο σχετικο ελεγχο πουθενα δεν βρηκα τετοιο γεγονος.

Οπου απο τα περιεχομενα αναφερετο η Μηλος ηταν για διαφορετικες καταστασεις....
Άβαταρ μέλους
By corsair
#542673 https://www.newsit.gr/oikonomia/fpa-tel ... s/2638773/

Με απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας κλείνουν οριστικά οι υποθέσεις φορολογίας εισοδήματος λόγω παρέλευσης του πενταετούς ορίου. Έτσι ξεκαθαρίζει πως πλέον η παραγραφή ισχύει και για τον ΦΠΑ.
Με τον τρόπο αυτό χιλιάδες επιχειρήσεις οι οποίες ελέγχθησαν και διαπιστώθηκε ότι δεν είχαν αποδώσει τον ΦΠΑ γλιτώνουν οριστικά από όλα τα πρόστιμα και τους φόρους λόγω της παρέλευσης της πενταετίας.
Σύμφωνα με την εφημερίδα “Τα Νέα” υπολογίζεται ότι παραγράφονται 830.000 ευρώ λόγω πενταετίας και η απόφαση ανοίγει τον για νέες οδηγίες της ΑΑΔΕ προς τη φορολογική διοίκηση με τις οποίες θα απαλλαγούν οριστικά χιλιάδες επιχειρήσεις.


Αμην... Να σταματησει κάποτε αυτη η αθλια πρακτική που ελεγχουν οποτε θυμουνται και ανατρεχουν σε εποχες δεινοσαυρων.