Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#527675
g8777 έγραψε:
cabala10 έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Λολ, τι εμφραγμα παθαίνεις από τις αλλαγες; :P

Αν είναι να μείνει μια ώρα, ας μείνει η θερινή.

υπαρχουν ανθρωποι σαν την αδερφη μου που της περνει 3-4 μηνες για να συνηθισει την νεα ωρα γιατι η καθε αλλαγη ωρας επηρεαζει ολους ακομη και τα ζωα στον κιρκαδικο ρυθμο


Ο παππους μου να δεις, καθε φορα που περναγε ο κομητης του Χαλευ ανατριχιαζε μια εβδομαδα πριν και μετα. :help:

μακαρι να σου τυχει και σενα για μηνες να κανεις εμετο και να εχεις ιλιγγο πραγματικα ομως :inlove:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#527677
markvag έγραψε:Έχει ασχοληθεί κόσμος με τις επιδράσεις, δεν είναι αστεία. Προσωπικά δεν με επηρρεάζει ιδιαίτερα, απλά το βρίσκω ανόητο.

Και με τον ψεκασμο απο αεροπλανα εχει ασχοληθει κοσμος! Η ακομα και το ξεκινημα των πυρκαγιων στην αττικη απο οπλα laser! Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι αστειο...
Οταν, δε, εκατσα και διαβασα τις "επιπτωσεις" πραγματικα με επιασαν τα γελια! Υπερβολες τις εποχης μας για να τις διαβαζουν οι μανουλες του facebook και να μην αφηνουν τα παιδια να φυγουν απο την αγκαλια τους μεχρι να γινουν 32 ετων!

Οσο για τον σκοπο ειναι πολυ απλος! Να εχει οσο το δυνατον περισσοτερη ηλιοφανεια το "ενεργο" κομματι του 24ωρου... Ειτε για λογους ψυχολογιας ειτε για λογους εξοικονομησης ενεργειας!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#527678 για να γίνεται ψηφοφορία κάποιος λόγος θα υπάρχει . εμένα άλλοτε με επηρεάζει , άλλοτε όχι. Ψήφισα πάντως κατά της αλλαγής.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#527679 Αν ηταν πραγματικα θεμα υγειας δεν θα γινοταν ψηφοφορια! Απλα θα τον καταργουσαν...
Τεσπα, νομιζω πολυς ντορος για το τιποτα! Προσωπικα μου αρεσει που τον χειμωνα δεν βραδιαζει απο τις 4 αλλα απο τις 5+ και μου αρεσει και η αλλαγη τον μαρτιο που ξαφνικα η μερα μεγαλωνει αισθητα και δινει το εναυσμα για το καλοκαιρι! :)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#527684
g8777 έγραψε:
cabala10 έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Λολ, τι εμφραγμα παθαίνεις από τις αλλαγες;

Αν είναι να μείνει μια ώρα, ας μείνει η θερινή.

υπαρχουν ανθρωποι σαν την αδερφη μου που της περνει 3-4 μηνες για να συνηθισει την νεα ωρα γιατι η καθε αλλαγη ωρας επηρεαζει ολους ακομη και τα ζωα στον κιρκαδικο ρυθμο


Ο παππους μου να δεις, καθε φορα που περναγε ο κομητης του Χαλευ ανατριχιαζε μια εβδομαδα πριν και μετα. :help:
Πόσες φορες το έπαθε αυτό ο παππούς σου, ο Χάλεϋ περνά κάθε 72 χρόνια...!!![WHITE SMILING FACE]

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#527686
melos86 έγραψε:
markvag έγραψε:Έχει ασχοληθεί κόσμος με τις επιδράσεις, δεν είναι αστεία. Προσωπικά δεν με επηρρεάζει ιδιαίτερα, απλά το βρίσκω ανόητο.

Και με τον ψεκασμο απο αεροπλανα εχει ασχοληθει κοσμος! Η ακομα και το ξεκινημα των πυρκαγιων στην αττικη απο οπλα laser! Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι αστειο...
Οταν, δε, εκατσα και διαβασα τις "επιπτωσεις" πραγματικα με επιασαν τα γελια! Υπερβολες τις εποχης μας για να τις διαβαζουν οι μανουλες του facebook και να μην αφηνουν τα παιδια να φυγουν απο την αγκαλια τους μεχρι να γινουν 32 ετων!

Οσο για τον σκοπο ειναι πολυ απλος! Να εχει οσο το δυνατον περισσοτερη ηλιοφανεια το "ενεργο" κομματι του 24ωρου... Ειτε για λογους ψυχολογιας ειτε για λογους εξοικονομησης ενεργειας!


Εννοώ προφανώς σοβαρός κόσμος, όχι ανόητοι συνομωσιολόγοι... :lol: Και, ναι, υπάρχουν σχετικές έρευνες. Επιπλέον, σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, δεν νομίζω πως αυτό που μας λείπει το καλοκαίρι είναι περισσότερος ήλιος... :lol:

Η όποια εξοικονόμιση ενέργειας είναι απειροελάχιστη (στην καλύτερη) και υπάρχουν και άλλα μειονεκτήματα, όπως μπορείς να δεις εδώ και εδώ (ελαφρώς χιουμοριστικά, αλλά δεν τα βγάζει από την κοιλιά του):



Προσωπικά το θεωρώ απλά μία ανοησία. Μία ανοησία που επιπλέον οι περισσότερες χώρες του κόσμου δεν ακολουθούν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#527687 Έχεις ακούσει ποτέ τον κομήτη της Harley όταν περνάει μεσάνυχτα καλοκαίρι κάτω από τα ανοιχτά παράθυρα με τέρμα γκάζι ? Έρχεται το πρωϊ και ακόμα δεν έχεις συνέρθει :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#527694
cosneo έγραψε:Πάντως θα ήμουν υπέρ της μόνιμης θερινής ώρας. Μαλακιες να αλλάζουμε τα ρολόγια κάθε 6 μήνες...


Πού αλλού θα φτάσει ο σύγχρονος άνθρωπος για να μη διαβάσει το manual του αυτοκινήτου. :lol:

Δεν έχω πρόβλημα με τη θερινή/χειμερινή ώρα, αλλά η φάση ΗΠΑ και Ευρώπη να έχουν διαφορετικές ημερομηνίες αλλαγής χρειάζεται κομπιούτερ. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#527702
funkyreverend έγραψε:
cosneo έγραψε:Πάντως θα ήμουν υπέρ της μόνιμης θερινής ώρας. Μαλακιες να αλλάζουμε τα ρολόγια κάθε 6 μήνες...


Πού αλλού θα φτάσει ο σύγχρονος άνθρωπος για να μη διαβάσει το manual του αυτοκινήτου.


Ο σύγχρονος άνθρωπος περιμένει 47 χρόνια να ζήσει στην εποχή της ρομποτικής και του αυτοματισμου απαλλαγμενος από ενέργειες που ούτε θερμίδες δεν καίνε!
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#527724 Διπλωματικές πηγές έκαναν λόγο για «ασύμμετρη απάντηση» από την πλευρά της Μόσχας, ενώ αναμενόταν να κληθεί για διάβημα στο υπουργείο Εξωτερικών ο ρώσος πρεσβευτής, Αντρέι Μασλόφ

http://www.in.gr/2018/08/06/politics/di ... apelaseis/

"ασυμμετρη απαντηση"
:dizzy: :dizzy: :dizzy: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#527733
melos86 έγραψε:Θα μπορουσα να ρωτησω για ποιο λογο?


markvag έγραψε:Έχει ασχοληθεί κόσμος με τις επιδράσεις, δεν είναι αστεία.


Αυτό που είπε ο Markvag. Στην Ρωσία την έχουν ήδη καταργήσει.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#527859
Anonymous Founder έγραψε:Πέθανε η Ρίκα Βαγιάνη. :(
Μόλις 56 ετών, καρκίνος του πνεύμονα. :help:
Κωλοτσιγαρο :sorry:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#527884 δυστυχώς δεν είναι το κωλοτσίγαρο το θέμα, όσο η |λογοκρισία| που μας δέρνει..

πολύ μικρή ηλικία..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#527885 Η οποία πήγε με τον ιατρό-ερευνητή άντρα της στο Πέρθ της Αυστραλίας και μετά από ένα χρόνο τα μάζεψε και γύρισε πίσω μαζί με το παιδί. Μαλώσανε , ποιός ξέρει;