Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#541541
Anonymous Founder έγραψε:Αν είχαμε μια ομιλία που υμνούσε τους θαλάμους αερίων και τον Χίτλερ, θα έπρεπε να την αφήσουμε;
Αν είχαμε μια ομιλία που έλεγε πως η Χούντα ήταν ό,τι καλύτερο και πως όσοι πήγαν εξορία καλά να πάθουν και πως έπρεπε να τους βασανίσουν κι άλλο;
Αυτή η έρμη η ελευθερία γνώμης και άποψης, πού σταματάει; Πουθενά;

Ομιλία για το πόσο γαμάτη είναι η παιδοφιλία πχ; Ομιλία για το πόσο γαμάτα είναι τα σκληρά ναρκωτικά; Ομιλία για το πόσο γαμάτο είναι να σκοτώνεις αδέσποτα με φόλες;

Πόση ελευθερία λόγου αντέχετε; :s_dunno

δεν ξέρω τι ακριβώς είχαν πάει να κουβεντιάσουν τότε για να είμαι ειλικρινής..


αλλά σχετικά με αυτό που λες και παρόλο που κάποια θέματα είναι προφανώς πολύ ενοχλητικά (παιδοφιλία, το πλέον ενοχλητικό) , να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να κάτσω να ακούσω κάποιον που με ενοχλεί από το να μην μπορώ να ακούσω και κάποιον που θα έπρεπε να ακούσω και τελικά δεν του επιτρέπεται να εκφραστεί

η δική μου άποψη είναι πώς πρέπει να τιμωρούνται οι πράξεις και όχι οι σκέψεις, γιατί οι σκέψεις των άλλων οδηγούν και τη δική σου σκέψη να εξελιχθεί, θεωρώ λοιπόν την ελευθερία λόγου το υπέρτατο αγαθό της ανθρωπότητας, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι κάποιος δεν θα πρέπει να δέχεται κριτική για τη σκέψη του (όσο σκληρή και αν είναι) και τιμωρία για τις πράξεις του εφόσον αυτές είναι άδικες

αν φοβόμαστε ότι κακιές σκέψεις μπορεί να φθείρουν τη κοινωνία (και μην ξεχνάμε ότι αρκετοί άνθρωποι πιστεύουν ότι κάποιες σκέψεις που διαδίδονται ελεύθερα φθείρουν τη κοινωνία) και οτι ο κόσμος δεν μπορεί να φιλτράρει την πληροφορία που δέχεται και να κάνει αυτό που είναι σωστό, τότε με ποια λογική έχει ο ΚΑΘΕ άνθρωπος δικαίωμα ψήφου;

δηλαδή ο αγράμματος ή ο γραφικός, δεν έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη (το βλέπουμε συνέχεια να λέγεται σε ανθρώπους κάτι τέτοιο) ή δεν έχει βάρος η άποψή του , ή δεν έχει βήμα η άποψή του, αλλά από την άλλη η ψήφος του μετράει το ίδιο με τους υπόλοιπους; :hmmm:

άρα ή πρέπει να θεωρούμε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο σκεπτόμενοι, συνεπώς όλοι μπορούν να εκφραστούν και κάτι που είναι κακό όσο κακό κι αν είναι δεν μπορεί να επηρέασει κάποιον σκεπτόμενο (δεν πιστεύω ποτέ Hifi ένας παιδόφιλος να σε έπειθε ποτέ ότι πρέπει να ασελγεί σε παιδάκια ή να το κάνεις κι εσύ, ακόμα και πριν το χριστιανισμό γιατί μπορεί να θεωρηθεί χριστιανική ηθική κάτι τέτοιο.. το έκραζαν όποτε γινόταν και οι αρχαίοι καταλάβαιναν ότι δεν πρόκειται για κάτι φυσιολογικό και ας μην υπήρχαν οι συνέπειες που υπάρχουν σήμερα), ή να υπάρχουν κριτήρια για το πότε κάποιος έχει το δικαίωμα να είναι πολίτης και να επηρεάζει την πορεία του τόπου του να υπάρχει μια τέτοια "ελίτ" αν θες (το οποίο είτε είναι πιο φασιστικό ή πιο δημοκρατικό από αυτό που έχουμε τώρα ανάλογα πώς θα το δει κανείς)

αλλά το να έχουμε ένα συνονθύλευμα όπου από τη μία έχουμε μια φωτισμένη ελίτ να διαμορφώνει την κοινή γνώμη, να έχει βήμα ώστε να εκφέρει άποψη και να καθορίζει τι μπορεί να λέγεται και τι όχι και από κάτω να έχουμε μια τεράστια μάζα ηλιθίων που μανιπιουλάρει η ελίτ και αυτό τελικά είναι δημοκρατία, το βρίσκω προβληματικό και είναι προβληματικό :s_dunno

σε αυτό το πρόβλημα λοιπόν θεωρώ ως λύση να μπορεί να λέει ο καθένας ο,τι μα ο,τι μα ο,τι θέλει με απώτερο στόχο και ελπίδα να γίνουμε όλοι μαζικά πιο έξυπνοι

θα σου πάρω τα εξής παραδείγματα..

αντιεμβολιαστές, μανούλες του fb

από τη μία έχουμε διάδοση ηλίθιων ιδεών, προκατάληψη επιπέδου ειμαστε στο βουνό αποκλεισμένοι 200 χρόνια από τον έξω κόσμο.. από την άλλη έχουμε και την ευκαιρία να συζητήσουμε αυτά τα ζητήματα και να σκεφτεί ο κόσμος

φυσικά και θα υπάρχουν παρενέργειες όπως ότι οι συνωμοσιολάγνοι να έρθουν πιο κοντά και να να διαδώσουν τις ιδέες τους σε άλλους, από την άλλη θα υπάρξει και η ευκαιρία να θιχτεί το θέμα και να εξηγηθούν πράγματα που εσύ πχ μπορεί να θεωρείς αυτονόητα γιατί είσαι σκεπτόμενος, αλλά ο άλλος δεν είναι δεν είχε την ίδια ευκαιρία να του τα εξηγήσουν γιατί κανείς δεν μίλαγε για αυτό ή το κοντινό του περιβάλλον θεωρούσε μια λάθος κατάσταση σωστή

και έτσι ίσως σωθούν παιδιά στο μέλλον επειδή δεν θα είναι οι γονείς τους προβληματικοί, αλλά και θα εξηγήσεις και στην φίλη σου την κούλα ότι αν έχει περίοδο μπορεί να αγγίξει ένα παιδί

οι παιδόφυλοι που λες θα προσπαθήσουν να παρουσιαστούν ως καταπιεσμένοι και θύματα της κατάστασής τους (όχι ότι δεν είναι θύματα της κατάστασής τους, είναι άρρωστοι άνθρωποι..) και αν παρυσφρήσουν σε ομάδες που υποστηρίζουν ότι το jason αντιγόνη είναι ουδέτερο και όχι απλώς ένας άντρας με φούστα, δεν θα μπορείς να τους αγγίξεις, θα είναι πλέον αργά, όπως δεν μπορείς να αγγίξεις/θίξεις/κρίνεις και το jason αν αποφασίσει ότι αύριο είναι γυναίκα

αλλά αν τους έδινες βήμα και τους ξεμπρόστιαζες η κοινή λογική θα τους έβαζε στη θέση τους

μην υποτιμάς τα αντανακλαστικά των ανθρώπων όταν νιώθουν ότι δεν τους δίνεται βήμα και έκφραση, εγώ εδώ και 10 χρόνια λέω θα ανέβει η ακροδεξιά, θα ανέβει η ακροδεξιά , θα ανέβει η ακροδεξιά.. (από 4tf τα λέω) και τελικά με λένε ακροδεξιό επειδή όντως κάθομαι και γελάω με τη βλακεία των ανθρώπων :lol: και όντως ρε φίλε γελάω ειδικά με την αμερική που τους γλεντάει ο trump

αυτά γίνονται όταν από φιλελεύθερος και υπερασπιστής παντώς είδους ελευθερίας, γίνεσαι καθεστώς

η αριστερά στην ελλάδα πχ είναι καθεστώς.. τα όποια αντιαριστερά συναισθήματα δεν πηγάζουν από τον φασισμό, αλλά από την καταπίεση που νιώθουν από το κατεστημένο

οπότε ναι, υπό αυτές τις συνθήκες θα προτιμούσα να ακούγεται ελεύθερα η κάθε άποψη , γιατί η άποψη που σου επιβάλλεται ως η μόνη σωστή, λες και είσαι παιδάκι που σου λέει η μαμά σου τι είναι σωστό και λάθος , ακόμα και αν είναι σωστή , την απορρίπτεις μόνο και μόνο επειδή σου επιβάλλεται , είναι φυσικό αντανακλαστικό του ανθρώπου

είναι σαν τα ναρκωτικά, ένας από τους λόγους που τα θες είναι επειδή είναι "παράνομα", "εμπαναστατικά", "γαμώ την κοινωνία" :metalo:

θέλω να νομιμοποιηθούν ΟΧΙ κανένα και για τίποτα (να απαγορευτεί τελείως και το τσιγάρο, θα ήταν ιδανικό)

θέλω να μιλάνε για αυτά παρότι διαφωνώ;

ναι θέλω και θέλω πάρα πολύ μπας και καταλάβει ο άλλος ότι με τα ναρκωτικά γίνεσαι σκουπίδι της ζωής και ότι ακόμα και τα ελαφριά ναρκωτικά είναι απλά εισαγωγικά στα πιο σκληρά
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 12 Οκτ 2018, 17:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#541543 Συγνώμη, από πότε οι κνίτες ή η οποιαδήποτε συλλογικότητα της πλάκας έγινε αστυνομία του πανεπιστημίου και αποφασίζει τι και πως θα γίνει;
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541544
markvag έγραψε:
George_Prix έγραψε:Το οτι μια κοπελα δεν ειναι αξιοπρεπης ωστε να το κανει ειναι γεγονος. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι την ετρωγε ο κωλος της για να παει με ενα χοντρο μεσηλικα.


Μπορούμε να μην συνεχίσουμε τη |λογοκρισία| που πέταξε ο ιταλάκιας;;; :roll: Προφανώς και δεν έχει να κάνει με την αξιοπρέπεια της κάθε κοπέλας αν ο άλλος είναι εγκληματίας. :rtfm: Υπάρχουν άπειροι λόγοι που μία κοπέλα θα μπορούσε να υποκύψει, το αν είναι "αξιοπρεπής" ή όχι δεν έχει καμία σχέση. :rtfm:

Και φυσικά δεν μπαίνω ΚΑΝ στο τι θεωρεί ο καθένας με τη λέξη "αξιοπρεπής".

DAP έγραψε:Να δεις που ΑΥΤΟ θα πει και ο Κουγιας για τον "καθηγητη"....


Ο Κούγιας είναι γνωστός εμετός σε σχήμα ανθρώπου.

DAP έγραψε:Να γιατι τοσες και τοσες κοπελες δεν πανε να καταγγειλουν κακαποιησεις,βιασμους και αλλες ποινικες πραξεις....


Ακριβώς... ΟΚ, υπάρχει μία προφανής δυσκολία στο να αποδειχθεί μία τέτοια πράξη, αλλά βασικός λόγος που πολλές γυναίκες υπομένουν τέτοια καθίκια είναι ότι μετά θα βγει ο κάθε |λογοκρισία| και θα πει "τα ήθελε ο κώλος της", "μία καλή κοπέλα δεν θα το έκανε" και λοιπές παπαριές.


DAP έγραψε:Υπαρχουν παμπολλοι σαν και τον ιταλακια που χωρις δειγματα χαρακτηρος βγαζουν στμπερασματα......


Και όχι μόνο... Το victim blaming είναι πολύ δημοφιλές σπορ...

Παλι εγω σαςς φταιω ρε γατακια.
Μα που ζειτε τελωσπαντων και σας φαινονται παραξενα αυτα που λεω, σε καμια κοινωνια μυξοπαρθενων κοριτσιων που βλεπουν πεος και τρομοκρατουνται ή το βαζουν στα ποδια;
Απο τα αρχαια χρονια οι γυναικες αμα ηθελαν εδιναν το κορμι τους για να εχουν ωφελη.
Ολες αυτες οι " κυριες " του καλλιτεχνικου κοσμου πως εγιναν διασημες , με το σπαθι τους ή με το μουνι τους?
Αυτες οι πουτανιτσες που κανουν μηνυσεις πχ στον Τραμπ για να τα κονομησουν, γιατι πηγαν μαζι του για την ομορφια του ή για τα λεφτα του;

Εγω λεω οτι ο καθηγητης πρεπει να τιμωρηθει αυστηρα απο την δικαιοσυνη αλλα δεν ειμαι αγαθος να πιστευω οτι δεν υπηρξαν και αυτες που προτιμησαν ενα γρηγορο σε καποιο μερος ωστε να εξασφαλθσουν το πτυχιο τους.
Και μην νομιζετε οτι ολες δεχθηκαν τετοιες προτασεις, ορισμενες θα ηταν.

Και να σας πω και κατι, ουτε καν τις κατηγορω και για μενα καλα εκαναν που πηραν πτυχιο με αυτον τον τροπο .
μαλιστα ηταν γνωστος ο τυπος και στους συναδελφους του για τις πραξεις και τα εργα του.
Αυτην την Παιδεια εχουμε. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#541551 Πέστα ρε italakias, είναι γνωστό τι κάνουν τα πουτανάκια και περνάνε τα μαθήματα! :s_shout :protest:
Όχι άμα ήθελαν να είναι σωστές, να καθόταν να διαβάσουν! :rtfm:
Ή να πλερώσουν! :rtfm:
Ο καθηγητής δεν φταίει, αυτές τον ξελόγιαζαν για να περάσουν τα μαθήματα! :s_yes
Δεν τις ξέρουμε τι είναι; Τώρα θα τις μάθουμε; Από τα αρχαία χρόνια έτσι κάνουν!
Και με κάτι τέτοια κόλπα παίρνουν την θέση των ανδρών, που και πιο δουλευταράδες είναι και ξέρουν και την δουλειά: πόσες και πόσες κάνουν καριέρα με αυτό τον τρόπο;
:s_dance

Καλά τα λέει ο Κούγιας, να τους πάρουν τα πτυχία, ΣΕ ΟΛΕΣ! :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541552
Anonymous Founder έγραψε:Πέστα ρε italakias, είναι γνωστό τι κάνουν τα πουτανάκια και περνάνε τα μαθήματα! :s_shout :protest:
Όχι άμα ήθελαν να είναι σωστές, να καθόταν να διαβάσουν! :rtfm:
Ή να πλερώσουν! :rtfm:
Ο καθηγητής δεν φταίει, αυτές τον ξελόγιαζαν για να περάσουν τα μαθήματα! :s_yes
Δεν τις ξέρουμε τι είναι; Τώρα θα τις μάθουμε; Από τα αρχαία χρόνια έτσι κάνουν!
Και με κάτι τέτοια κόλπα παίρνουν την θέση των ανδρών, που και πιο δουλευταράδες είναι και ξέρουν και την δουλειά: πόσες και πόσες κάνουν καριέρα με αυτό τον τρόπο;
:s_dance

Καλά τα λέει ο Κούγιας, να τους πάρουν τα πτυχία, ΣΕ ΟΛΕΣ! :s_gamer

Ενταξει ,παρερμηνευεις τα λογια μου, οπως παντα.
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#541553 Αδικεισαι ιταλακια
Άβαταρ μέλους
By 224v
#541562 Σε ο,τι ειπε ο belgarion απλα +1000 Ο αριστερος φασισμος είναι εξ ισου αθλιος με τον Δεξιο… αρεσει δεν αρεσει αυτό...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#541568
Anonymous Founder έγραψε:Ο belgarion πού το είπε αυτό; :hmmm:


Αυτό το λεω εγω, μην κανεις ότι δεν καταλαβαίνεις απλα δημοκρατικα πραγματα λεω… η μηπως ο αριστερος φασισμος δεν υπαρχει??
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541571
Asimov έγραψε:Αδικεισαι ιταλακια

Εννοειται.
Του λεω οτι ο καθηγητης πρεπει να τιμωρηθει αυστηρα απο την δικαιοσυνη και αυτος το ερμηνευει οτι ο καθηγητης δεν φταιει. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#541573
224v έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ο belgarion πού το είπε αυτό; :hmmm:


Αυτό το λεω εγω, μην κανεις ότι δεν καταλαβαίνεις απλα δημοκρατικα πραγματα λεω… η μηπως ο αριστερος φασισμος δεν υπαρχει??


Φιλε μου η διατυπωση του προηγουμενου ποστ σου δεν δειχνει αυτο που λες εδω....Για ξανακοιτα το ΠΩΣ το εχεις γραψει.....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#541579
Anonymous Founder έγραψε:Αν είχαμε μια ομιλία που υμνούσε τους θαλάμους αερίων και τον Χίτλερ, θα έπρεπε να την αφήσουμε;
Αν είχαμε μια ομιλία που έλεγε πως η Χούντα ήταν ό,τι καλύτερο και πως όσοι πήγαν εξορία καλά να πάθουν και πως έπρεπε να τους βασανίσουν κι άλλο;
Αυτή η έρμη η ελευθερία γνώμης και άποψης, πού σταματάει; Πουθενά;

Ομιλία για το πόσο γαμάτη είναι η παιδοφιλία πχ; Ομιλία για το πόσο γαμάτα είναι τα σκληρά ναρκωτικά; Ομιλία για το πόσο γαμάτο είναι να σκοτώνεις αδέσποτα με φόλες;

Πόση ελευθερία λόγου αντέχετε; :s_dunno
Αν είχαμε ομιλία για το Ναγκορνο Καραμπάχ ή το Κουρδιστάν?

Σε τι διαφέρουν κάποιοι που ονειρεύονται "απελευθέρωση" του τόπου τους (ο οποίος ιστορικά απελευθερωθηκε και παραδόθηκε κατόπιν έξωθεν πιέσεων) πέρα από την αλλεργία που ίσως προκαλεί σε κάποιους η συμμετοχή της εκκλησίας ή λέξεις όπως "εθνικο" κλπ;
Δικαιολογεί την βία; Το μοιράζω φάπες σε ότι διαφωνώ νομίζω κάνει μπαμ τι είδους πρακτική είναι.

Προφανώς περί παρανομίας από και τις 2 πλευρές δεν χρειάζεται να συζητήσουμε, είναι αυτονόητο ότι πρέπει να τιμωρηθεί.



< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#541585 To ίδιο ισχύει. Δεν είναι τόσο απλό να στηρίξεις φανερά ένα αυτονομιστικό κίνημα, είτε λέγεται ΕΤΑ είτε λέγεται PKK. Αλλά μπορείς να στηρίξεις ένα λαό που παλεύει για τα δικαιώματά του.
Είναι μια λεπτή γραμμή λοιπόν και ακόμη μιλάμε για το τι θα λέμε. Στην περίπτωση των "Βορειο Ηπειρωτών", είχαμε μέχρι και προσπάθεια υποκίνησης ένοπλου αγώνα, με βανάκι που βρέθηκε στα σύνορα κάποτε.

Γενικώς, οποιοσδήποτε ήθελε να εμπλέξει την χώρα σε σύρραξη, γενικώς είναι για πολλές φάπες. Για να καταλάβει πως δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα. Γιατί ο εν λόγω, προσπαθούσε υπογείως για κάτι τέτοιο για δεκαετίες και χρηματοδοτούσε κρυφά κάποια φυντάνια που ονειρεύονταν να μπουκάρουν στην Αλβανία.

Αν εσύ δεν βλέπεις διαφορά, δεν πειράζει, δεν έχει και πολύ σημασία εξάλλου. :s_blush
Άβαταρ μέλους
By 224v
#541595
DAP έγραψε:
224v έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ο belgarion πού το είπε αυτό; :hmmm:


Αυτό το λεω εγω, μην κανεις ότι δεν καταλαβαίνεις απλα δημοκρατικα πραγματα λεω… η μηπως ο αριστερος φασισμος δεν υπαρχει??


Φιλε μου η διατυπωση του προηγουμενου ποστ σου δεν δειχνει αυτο που λες εδω....Για ξανακοιτα το ΠΩΣ το εχεις γραψει.....

Χμμμ λειπει μια τελεια, αλλα η άλλη προταση ξεκιναει με κεφαλαιο Ο.

Mea Culpa λοιπον... Πιο ταληρακια την επομενη φορα...