Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#522822
EDDIE_147 έγραψε:Ξέρεις αλλά ξεχωρίζεις όλα τα άλλα πλην της ταμπακιέρας.

Norway’s huge oil and gas sector is the clear driving factor behind the nation’s economic boom over the last three decades, following major discoveries in the North Sea (although falling energy prices in recent years have had an impact)................

“It has managed the oil [money] well in that it is saving, and using a portion of that to put back into society,”


Εκεί φαίνεται το πετρέλαιο ανήκει όντως στη Νορβηγική κοινωνία και όχι σε ένα μάτσο μoυνόπανα.


To σημείωσα... Αυτό ήταν και το όλο point, όπως και το ότι η νορβηγική κοινωνία σε δυσκολίες αντιδρά με ανθρωπιά και προστατεύοντας τα πιο αδύναμα μέλη της. Όπως λέμε λιτότητα, ιδιωτικοποιήσεις και εν γένει ΤΙΝΑ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#522824 Μαρκοβάγγο τα λεφτά πως τα βρήκανε;
Μήπως skuxane;

Το πόνημα που πόσταρες απαντάει σχετικά.
Μην μου λες γιατί δεν πέρασε η Εθνική Νορβηγίας στο μουντιάλ.

Υπάρχει ξεχωριστό τοπικό για αυτή τη συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#522828
markvag έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Ξέρεις αλλά ξεχωρίζεις όλα τα άλλα πλην της ταμπακιέρας.

Norway’s huge oil and gas sector is the clear driving factor behind the nation’s economic boom over the last three decades, following major discoveries in the North Sea (although falling energy prices in recent years have had an impact)................

“It has managed the oil [money] well in that it is saving, and using a portion of that to put back into society,”


Εκεί φαίνεται το πετρέλαιο ανήκει όντως στη Νορβηγική κοινωνία και όχι σε ένα μάτσο μoυνόπανα.


To σημείωσα... Αυτό ήταν και το όλο point, όπως και το ότι η νορβηγική κοινωνία σε δυσκολίες αντιδρά με ανθρωπιά και προστατεύοντας τα πιο αδύναμα μέλη της. Όπως λέμε λιτότητα, ιδιωτικοποιήσεις και εν γένει ΤΙΝΑ.


Φορολογία;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#522829 Όχι δεν είναι η φορολογία.
Είναι η σωστή οικονομική διαχείριση των εθνικών πόρων τους.

Τώρα να πούμε γιατί οι Νορβηγοί έχουν παράδοση στη συγγραφή αστυνομικών μυθιστορημάτων.
Ή κάτι εξίσου άσχετο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#522830
Εκεί φαίνεται το πετρέλαιο ανήκει όντως στη Νορβηγική κοινωνία( Statoil-Equinor) και όχι σε ένα μάτσο μoυνόπανα.


Statoil-Equinor
Owner
Government of Norway (67%)
Government Pension Fund of Norway (3%)
GEK Terna (1%)
Others (29%) -- μπορείτε να αγοράσετε κι εσείς μετοχές , δίνει και καλούτσικο μέρισμα 3.3%

Equinor ASA (ADR)
NYSE: EQNR
27.92 USD
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522831 Γιατί δεν είναι η φορολογία; Η Νορβηγία έχει από τους υψηλότερους φόρους στον κόσμο.
Γιατί άραγε, ενώ έχει και άπειρα λεφτά από πετρέλαιο και αέριο; :hmmm:

Κάτι δεν καταλαβαίνω, αφού οι φόροι είναι κακό πράγμα.
Διαβάζω επίσης πως έχουν και μεγάλο κράτος, επίσης κακό πράγμα απ' όσο ξέρω.
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#522834 Το πρόβλημα δεν είναι αν η φορολογία είναι υψηλή ή χαμηλή αλλά πόσο ανταποδοτική είναι και πόσο μεγάλες είναι οι μαύρες τρύπες όπου χάνονται τα λεφτά. Ή όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Πανουσης,όταν νοικιάζω μια μικροφωνική κάνει 1500€ , όταν είναι για την Κύπρο κάνει 10.000€ ....

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#522836 ποσοι ελληνες δημ υπαλλ μπορουν να τιναξουν την νορβηγια στον αερα; εγω πιστευω 20 ειναι αρκετοι.

Διαβαζα οτι απο τις 400 σχολες αει οι 198 δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα , εδω και 38 χρονια.στην ελλαδα εννοειται.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#522837 Η φορολογία απαντά στο ερώτημα των υψηλών κοινωνικών παροχών.
Το πετρέλαιο απαντά στο ερώτημα από που έρχονται τα λεφτά για φορολογία, κοινωνικές παροχές κλπ.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#522852 Δε μου λες εντυ μου, η αμερικη δεν εχει.πετρελαια? Η Αγγλια?

ο plutoz απο δαυτα παει στην κοινωνια η δτις τσεπες του μουσατου σε μερισματα?
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#522853 κι εγώ κοινωνία είμαι
το 1/8 των χρημάτων των ασφαλιστικών ταμείων στην Αγγλία προέρχονται από τα μερίσματα της BP αφού τα ταμεία επένδυσαν εκεί.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#522863
rx8_drifter έγραψε:Δε μου λες εντυ μου, η αμερικη δεν εχει.πετρελαια? Η Αγγλια?

ο plutoz απο δαυτα παει στην κοινωνια η δτις τσεπες του μουσατου σε μερισματα?


Η Αμερικη εχει πετρελαια αλλα ειναι 300 εκατ κοσμος. Η Αγγλια νομιζω δεν εχει καθολου, η Σκωτια εχει αλλα και παλι για τα 60 εκατ κοσμο του ΗΒ και το υψηλο κοστος να το βγαλεις δεν εχει το οικονομικο οφελος φανταζομαι που εχει η Νορβηγια των 5 εκατ κατοικων (τοσοι δεν ειναι νομιζω).
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#522864
otso έγραψε:ποσοι ελληνες δημ υπαλλ μπορουν να τιναξουν την νορβηγια στον αερα; εγω πιστευω 20 ειναι αρκετοι.

Διαβαζα οτι απο τις 400 σχολες αει οι 198 δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα , εδω και 38 χρονια.στην ελλαδα εννοειται.

ξερεις οτι αυτη τη στιγμη κλεινει η μια πλατφορμα μετα την αλλη λογω απεργειων επειδη ζητησανε αυξηση κανα 6000€ το χρονο για τους entry level τα σωματεια :s_laughat