Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528161
GTS έγραψε:Εχω ακουσει οτι ειναι και θεμα γονιδιων αυτες οι αρρωστιες, αν ομως ξερουμε οτι καπνιζε πολυ πιθανον να ηταν και απο αυτο...


Η κληρονομικότητα σαφώς και παίζει ρόλο, αλλά το τσιγάρο πολύ μεγαλύτερο. Με πολύ απλά λόγια είναι καρκίνος που πληρώνεις για να βάζεις στα πνευμόνια σου.

Και μακάρι το πρόβλημα με το παθητικό κάπνισμα να ήταν μόνο σε εξωτερικούς χώρους. Δυστυχώς οι ηλίθιοι θεωρούν δικαίωμά τους να μας γεμίζουν καρκίνο παντού. Και δυστυχώς στην μπανανία δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου, ούτε και στα αυτονόητα.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#528172
«Να κατεβείτε, μας τα σπάσατε...» είπε από τα μεγάφωνα μια υπάλληλος σε ρομά που ζητούσαν χρήματα από επιβάτες τραίνου
8.8.2018 / TO ΠΟΝΤΙΚΙ WEB

«Να κατέβετε. Μας σπάσατε τα @@», είπε μια εργαζόμενη των σιδηδρομικών υπηρεσιών, μέσω μεγαφώνων, σε ρομά που ζητούσαν χρήματα από επιβάτες τραίνου.

Μεγάλος θόρυβος και σειρά αντιδράσεων ξέσπασαν στην Ιταλία από την ενέργεια υπαλλήλου των ιταλών σιδηροδρόμων να απευθυνθεί με ασεβή τρόπο σε ρομά που επέβαιναν σε τραίνο.

Οι επιβάτες της σιδηρηδρομικής γραμμής που συνδέει το Μιλάνο με την Κρεμόνα ξαφνικά άκουσαν από τα μεγάφωνα μια γυναικεία φωνή να λέει:

«Οι επιβάτες παρακαλούνται να μην δίνουν χρήματα σε όσους παρενοχλούν. Κατεβείτε διότι μας τα σπάσατε. Και ούτε στους τσιγγάνους. Να κατεβούν στην επόμενη στάση γιατία μας έχουν σπάσει τα @@».

Η εταιρία σιδηροδρόμων Trenord, μετά από διαμαρτυρία επιβάτη, χαρακτήρισε «πολύ σοβαρό» το συμβάν, προσθέτοντας ότι «θα ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα».

Η υπάλληλος, σύμφωνα με δημοσιεύματα του Τύπου, κινδυνεύει να απολυθεί.

Ωστόσο, ο Ιταλός υπουργός Εσωτερικών Ματτέο Σαλβίνι, υπερασπίστηκε την εργαζόμενη εκφωνήτρια μέσω Twitter:

«Αντί να ανησυχούν για τις επιθέσεις κατά επιβατών, ελεγκτών και υπεύθυνων των συρμών, κάποιοι ανησυχούν για τα μηνύματα κατά όσων παρενοχλούν», τόνισε ο γραμματέας της Λέγκα.

ΠΗΓΗ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528227 Πού να βλέπατε χθες σκηνές απείρου κάλλους όταν ζητήθηκε από τους φιλάθλους μας να σβήσουν τα τσιγάρα τους (στον αγώνα Celtic-AEK αναφέρομαι).

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528232 Απαγορεύεται το κάπνισμα στο γήπεδο εκεί; Υποθέτω ναι.
Πάντως, το τσιγάρο σε εξωτερικό χώρο, πόσο μπορεί να ενοχλεί; ΟΚ, έχει μυρωδιά, αλλά μυρωδιά έχουν και οι εξατμίσεις, όπως και οι κάδοι σκουπιδιών, ή ακόμη και τα κατοικίδια κάποιες φορές.
Καταλαβαίνω πως ένας μη καπνιστής ενοχλείται, αλλά βρίσκω παράλογο να εξαντλούμε την μήνιν μας μόνον στους καπνιστές.
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#528240 Απαγορεύεται. Το ίδιο είχαμε πάθει όταν βγάλαμε τις χολμπορνάρες μας στο έϊμιρέητς. Πολλοί ρούφαγαν τζουρίτσες προσποιούμενοι ότι δένουν κορδόνια ξερωγώ. :lol:

Στον εξωτερικό χώρο πιστεύω ότι ενοχλεί πολύ λιγότερο η μυρωδιά, αλλά παραμένει το πρόβλημα του παθητικού καπνίσματος, έστω και σε μικρότερο βαθμό.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528242 Ναι, απαγορεύεται το κάπνισμα (και) στο γήπεδο.
Καμιά μήνη. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να καπνίζει ο άλλος, αρκεί να μη μυρίζω τον καπνό του. Στο γήπεδο, όπως και σε άλλους ανοιχτούς χώρους, υπό όχι απίθανες προϋποθέσεις, το κάπνισμα ενοχλεί πολύ. Ακόμα και σε ανυπόφορο βαθμό. Όπως θα ενοχλούσε αν υπήρχαν εξατμίσεις, σκουπίδια ή άπλυτα κατοικίδια.
Χθες, άναψαν αρκετά τσιγάρα, σε βαθμό να είναι ανυπόφορο. Ευτυχώς οι stewards δεν αστειεύονταν και έδειξαν μηδενική ανοχή.

Edit: Το ίδιο έκαναν και χθες. Έσκυβαν και έκαναν τζούρες. Αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για τον καπνό... Σχολιαρόπαιδα ρε γμτ... Αλλά εδώ δεν είναι ξέφραγο αμπέλι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528252 Αν απαγορεύεται, καλώς κάνανε και τους μαζέψαν. Από εκεί και μετά κι εγώ δεν γουστάρω πχ τα σκυλιά να βουτάνε δίπλα μου στην θάλασσα, αλλά δεν παραβαίνουν κανέναν νόμο και καλώς είναι εκεί.
Στην Ελλάδα σε εξωτερικούς χώρους δεν απαγορεύεται. Σε εσωτερικούς απαγορεύεται, αλλά δεν τηρείται. Πρέπει να κυνηγηθεί αυστηρά στους τελευταίους και δεν πρέπει κανείς να το παραβαίνει.
Αντίστοιχα για τους εξωτερικούς, όποιος ενοχλείται να πάει παραπέρα, οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο.
Νομίζω απλό είναι. Το τι ενοχλεί εμένα, δεν γίνεται να το επιβάλλω στους άλλους.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#528253 Στην πράξη αυτό πρέπει να εφαρμόζεται ετεροβαρώς από την άλλη πλευρά. Πληρώσαμε και οι δύο εισιτήριο για τον αγώνα, αλλά εσύ δεν θες να καπνίσεις ενώ εγώ θέλω.

Υπομονούλα λοιπόν μέχρι το ημιχρονάκι και βουρ παραπέρα για την πολυπόθητη τζουρίτσα μου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528254 HF δεν διαφωνώ. Εφόσον δεν προβλέπεται από νόμο, απλά "μαζεύεις τα μπογαλάκια σου και πας σε άλλη παραλία".
Υπάρχει όμως και το θέμα του σεβασμού. Αν ξέρεις (ή μάλλον, θέλεις να ξέρεις) αν κάποια πράξη σου ενοχλεί τον διπλανό σου, ακόμη κι αν δεν το απαγορεύει κάποιος νόμος, ΔΕΝ το κάνεις, αν σέβεσαι στοιχειωδώς τους δίπλα σου. Διαφορετικά, εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ αυτού που καπνίζει σε θερινό σινεμά και αυτού που τις αμολάει στο θερινό σινεμά (εφόσον κανένα από τα δύο δεν απαγορεύεται από κάποιον νόμο). Ίδια άποψη έχω και για τους δύο.

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#528256 Ο σεβασμός στον άλλο είναι αποκλειστικά θέμα τύχης.

Νομίζω έχω αναφερθεί και στο παρελθόν σε παραδείγματα γονέων που καπνίζουν με τα παιδιά μέσα στο αυτοκίνητο.
Από τη στιγμή που ο άλλος αδιαφορεί για το ίδιο του το παιδί, είναι αρκετά ασφαλές να υποθέσουμε ότι τον διπλανό δεν τον βλέπει καν.
Από την άλλη, υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν να καπνίζουν προσέχοντας να μην φυσάει ο αέρας τα ντουμάνια προς μη καπνιστές.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#528257
georgetz έγραψε:Δεν είναι κοπέλα, άμα έχει @@


Τοτε θα ειχαμε Λοατκι - Ρομα = 1-0
(Επιτηδες χωρις τονους) :iconcool:

Anonymous Founder έγραψε:Αν απαγορεύεται, καλώς κάνανε και τους μαζέψαν. Από εκεί και μετά κι εγώ δεν γουστάρω πχ τα σκυλιά να βουτάνε δίπλα μου στην θάλασσα, αλλά δεν παραβαίνουν κανέναν νόμο και καλώς είναι εκεί.


Τα ζωακια επιτρεπονται μονο σε ερημικες παραλιες νομιζω, αλλα δεν θα στοιχηματιζα υπερ σου αν εκανες παρατηρηση σε "ζωοφιλο" Ελληναρα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528259
trident1971 έγραψε:
georgetz έγραψε:Δεν είναι κοπέλα, άμα έχει @@


Τοτε θα ειχαμε Λοατκι - Ρομα = 1-0


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#528462 Ρουβίκωνας: Αποδεχόμαστε τη βία ως πολιτικό εργαλείο

Καθόλου περίεργο δε μου φαίνεται ων όσο κι αν θέλουμε να ωραιοποιουμε τις ενέργειές τους. Αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής:

"Το τέλος της διαδρομής είναι η αναρχία και ο κομμουνισμός" αναφέρουν


< Note >