Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#516917
kubiak έγραψε:Τμήμα της δυτικοποίησης (αποδοχής του διαφορετικού από τη μία αλλά και πρόκλησης άνευ ουσίας από την άλλη)...
Αν δεν υπήρχαν οι ανθιμοι να στοχοποιούν ανθρώπους σύμφωνα με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις δεν θα υπήρχε ανάγκη να γίνονται και τα gay pride

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#516920 Qsis στα πλαίσια της κοινής λογικής, της ίσης απόστασης και της ψύχραιμης ματιάς, καλπάζεις προς τον παραλογισμό και την ακροδεξιά. Θεμιτό, απλά το υπογραμμίζω.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516924
Corto Maltese έγραψε:Qsis στα πλαίσια της κοινής λογικής, της ίσης απόστασης και της ψύχραιμης ματιάς, καλπάζεις προς τον παραλογισμό και την ακροδεξιά. Θεμιτό, απλά το υπογραμμίζω.

δεκτή η άποψή σου

παραμένω απόλυτα σταθερός στην άποψη να λέει ο καθένας αυτό που πιστεύει :roll:

αν πιστεύεις ότι είμαι ακροδεξιός θα το δεχτώ, όπως θα δεχτώ και ο χίος να έχει την άποψη ότι οι άλλοι είναι εθνοπροδότες
(και ας μην το πιστεύω ιδιαίτερα για το ζήτημα του μακεδονικού, το βόρεια μακεδονία γενικά το βρίσκω ικανοποιητική λύση από τότε που πήγαινα γυμνάσιο βάση της "κοινής λογικής" που θεωρώ ότι με χαρακτηρίζει)

το ότι οι σκοπιανοί δεν έχουν καμιά σχέση με την αρχαία ελληνική/ελληνιστική μακεδονία παραμένει βέβαια δεδομένο, αλλά χωρίζοντας ξεκάθαρα γεωγραφικά το βόρεια και νότια και δεδομένου ότι τόσα χρόνια είχαμε χάσει το παιχνίδι αφού όλοι τους έλεγαν σκέτο μακεδονία, μια χαρά είναι το βόρεια

μάλιστα τη λύση του συγκεκριμένου ζητήματος τη θεωρώ και τη μοναδική επιτυχία του τσίπρα όσο είναι πρωθυπουργός, μαζί με τα δικαιώματα των λοατκι βεβαίως μην τα ξεχνάμε και αυτά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516927
stavrosg έγραψε:
kubiak έγραψε:Τμήμα της δυτικοποίησης (αποδοχής του διαφορετικού από τη μία αλλά και πρόκλησης άνευ ουσίας από την άλλη)...
Αν δεν υπήρχαν οι ανθιμοι να στοχοποιούν ανθρώπους σύμφωνα με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις δεν θα υπήρχε ανάγκη να γίνονται και τα gay pride

< >

οι άνθρωποι θα σταματήσουν να στοχοποιούν

1) όταν αποκτήσουν παιδεία στα πλαίσια της λογικής (και όχι στα πλαίσια ότι μπορείς να λες ότι είσαι ό,τι σου έρθει εκείνη την ημέρα)
2) όταν δεν έχεις παράλογες απαιτήσεις
3) όταν δεν ζητάς εξίσωση σε πράγματα που δεν έχει νόημα να ζητάς
4) όταν είσαι αξιοπρεπής

σίγουρα δεν θα σταματήσουν να στοχοποιούν

1) όταν τους το τρίβεις στη μούρη
2) προσβάλλεις τις αξίες τους για να τους εκνευρίσεις
3) δεν είσαι αξιοπρεπής

τα gay pride δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα και δεν πιστεύω καν ότι αξιοπρεπείς ομοφυλόφιλοι τα επικροτούν, μάλλον τους εκνευρίζουν χειρότερα και από ότι τους παπάδες, να υπάρχουν άνθρωποι καρικατούρες που αποφάσισαν ότι τους εκπροσωπούν και ξεφτιλίζουν τις όποιες προτιμήσεις τους ή την όποια ιατρική τους πάθηση (στις περιπτώσεις ατόμων που μπορεί να χρειάζονται ιατρική παρέμβαση)


είναι σα να λέμε ότι ο μπαρμπαρούσης πχ εκφράζει όποιον αγαπάει την ελλάδα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 15 Ιουν 2018, 13:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By theo13
#516938
QsisVTS έγραψε:προσωπικά νομίζω ότι ο καθένας πρέπει να μπορεί να λέει ο,τι θέλει ο,τι και αν είναι αυτό

οι μόνοι που θα έπρεπε να προστατεύονται είναι οι ανήλικοι


Άρα εγώ ποστάρω σε μια σελίδα ή έρχομαι έξω απο το σπίτι σου και κολλάω παντού φώτο σου (φυσικά με μπόλικο photoshop) άσεμνου περιεχομένου και είναι όλα οκ.

Τι όχι;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516940 σε εμένα συγκεκριμένα ως έχω; ή σε εμένα αν ήμουν δημόσιο πρόσωπο με πολιτικό αξίωμα που εκθέτω τον εαυτό μου στον κόσμο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#516949
Zorz έγραψε:https://www.cbsnews.com/news/facebook-embeds-russia-and-the-trump-campaigns-secret-weapon-60-minutes/

Κι εμείς ακόμα ασχολούμαστε με Μουρούτηδες και τουί των 0,60€...
Δε θα έπρεπε -πλέον- να προκαλεί έκπληξη σε κανέναν αυτό το άρθρο...
Οι μηχανισμοί αλλάζουν η ουσία όχι...
Ή -αν το παραφράσω- η γκλίτσα αλλάζει, δεν αλλάζει ούτε ο τσοπάνης ούτε τα σκυλιά ούτε τα πρόβατα ούτε το μαντρί ούτε το βουνό...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#516954
stavrosg έγραψε:Αν δεν υπήρχαν οι ανθιμοι να στοχοποιούν ανθρώπους σύμφωνα με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις δεν θα υπήρχε ανάγκη να γίνονται και τα gay pride
Σωστό, υπάρχει ένας άνθιμος που προσβάλλει, και, αυτούς που στοχοποιεί, αλλά και, όλους τους υπόλοιπους που σέβονται την ιδιαιτερότητα* του καθενός, ενώ υπάρχουν και κάποιοι που αντιδρούν σε αυτά που λέει προσβάλλοντας όχι μόνο τον άνθιμο αλλά και αυτούς που σέβονται την ιδιαιτερότητά* τους (*όποια και αν είναι αυτή πλην παράνομων πράξεων και συμπεριφορών)...
Είναι σαν τους χούλιγκαν, δεν υποστηρίζω καμία ομάδα, σέβομαι την αγάπη για την ομάδα του καθενός όμως όταν μου καταστρέφουν το αμάξι γιατί τσακώνονται χάνουν αυτομάτως το σεβασμό μου όλοι μαζί και μου προκαλούν άγρια συναισθήματα...

QsisVTS έγραψε:οι άνθρωποι θα σταματήσουν να στοχοποιούν

1) όταν αποκτήσουν παιδεία στα πλαίσια της λογικής (και όχι στα πλαίσια ότι μπορείς να λες ότι είσαι ό,τι σου έρθει εκείνη την ημέρα)
2) όταν δεν έχεις παράλογες απαιτήσεις
3) όταν δεν ζητάς εξίσωση σε πράγματα που δεν έχει νόημα να ζητάς
4) όταν είσαι αξιοπρεπής

σίγουρα δεν θα σταματήσουν να στοχοποιούν

1) όταν τους το τρίβεις στη μούρη
2) προσβάλλεις τις αξίες τους για να τους εκνευρίσεις
3) δεν είσαι αξιοπρεπής

τα gay pride δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα και δεν πιστεύω καν ότι αξιοπρεπείς ομοφυλόφιλοι τα επικροτούν, μάλλον τους εκνευρίζουν χειρότερα και από ότι τους παπάδες, να υπάρχουν άνθρωποι καρικατούρες που αποφάσισαν ότι τους εκπροσωπούν και ξεφτιλίζουν τις όποιες προτιμήσεις τους ή την όποια ιατρική τους πάθηση (στις περιπτώσεις ατόμων που μπορεί να χρειάζονται ιατρική παρέμβαση)


είναι σα να λέμε ότι ο μπαρμπαρούσης πχ εκφράζει όποιον αγαπάει την ελλάδα
Με άλλα λόγια, όταν αρχίσουν να σέβονται και σταματήσουν να επιβάλλουν...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516959 εγώ καταλαβαίνω την ανάγκη που έχει ένα άτομο να το αποδέχονται και εν μέρει κατανοώ (δεν το έχω ζήσει) ότι είναι πολύ δύσκολο να ζεις στο περιθώριο και είναι ανεπίτρεπτο να ζει κάποιος στο περιθώριο μόνο και μόνο λόγω των σεξουαλικών του προτιμήσεων (στα πλαίσια που δεν βλάπτει κάποιους, όχι ένας παιδόφυλος ας πούμε.. αυτός χρειάζεται μεν βοήθεια, αλλά όχι αναγνώριση κανενός δικαιώματος, γιατί παίζουν και κάτι τέτοια.. )

για αυτά τα πράγματα καλώς γίνονται συζητήσεις, καλώς θεμελειώνονται δικαιώματα, όλοι έχουν δικαιώμα στην αξιοπρεπή ζωή χωρίς εξαιρέση

αλλά όταν πάμε στο άλλο άκρο λογικό είναι ο κόσμος να δυσφορεί και από κει που θα μπορούσε να είναι θετικός με την όλη φάση (πχ με το σύμφωνο συμβίωσης) να γίνεται αρνητικός, γιατί δεν θέλει να του επιβάλλουν ως κανονικά πράγματα που δεν είναι κανονικά (για παράδειγμα οικογένεια χωρίς πατέρα-μητέρα δεν είναι κάτι κανονικό) ή να τον κάνουν με το ζόρι να δεχτεί ότι θα του αρέσει κάτι ενώ δεν του αρέσει.

κάνε τη δουλίτσα σου, φτιάξε τα σκηνικά σου με περιουσίες, ποιος θα σου τραβήξει το καλώδιο αν πέσεις σε κόμμα κτλ.. αλλά το τι φοράς στο κρεβάτι σου ρε φίλε δεν με αφορά να το βλέπω, όπως δεν στο δείχνω κι εγώ. και όπως δεν θα κάτσω να σου αναλύω με ποιον κάνω σεξ και πώς και πότε, δεν έχω καμιά διάθεση να ακούσω και τα δικά σου, δεν με νοιάζουν, δεν έχει νοημα να τα ξέρω (και προσωπικά δεν προσβάλλομαι, θεωρώ όμως στενάχωρο ένας άνθρωπος να διασύρει τον εαυτό του και να μην μπορεί μετά να τον πάρουν στα σοβαρά και να γίνεται αρνητικός και επιθετικός με τους άλλους επειδή "δεν τον αποδέχονται" )

επίσης πολλά από αυτά τα πλάσματα έχουν άλλα θέματα και δεν πρέπει να είναι καλά τα παιδιά.. είσαι ή άντρας, ή γυναίκα και σου αρέσουν είτε οι άντρες είτε οι γυναίκες ή και τα δύο.. οκ κάποιες σπάνιες φορές (ιατρικό το ζήτημα) έχεις θέμα και πρέπει να μοιάζεις πιο πολύ σε κάποιο φύλο οπότε ενδεχομένως κάνεις τα δέοντα (ορμόνες εγχειρήσεις..) και πολύ καλά κάνεις...

όταν όμως αρχίζεις.. είμαι ουδέτερο, είμαι άφυλο, είμαι κορίτσι που θέλω να γίνω αγόρι και μου αρέσουν παρόλα αυτά οι άντρες, ε τότε είσαι απλά attention whore και ενδεχομένως θες άλλου τύπου βοήθεια, αλλά στον παραλογισμό που ζούμε πρέπει να δεχτούμε ότι είσαι ο,τι νιώθεις εκείνη τη μέρα και να σεβαστούμε το δικαίωμά σου να είσαι ότι θες.. για αυτό έχουμε δει άτομα να παντρεύονται σταθμούς τρένων, τους εαυτούς τους και διάφορες άλλες τρέλες (θυμήθηκα τώρα τις άλλες τις σουηδέζες τρανς που έντυναν δυο αγοράκια που είχαν κορίτσια.. για να μεγαλώσουν χωρίς την ένοια του φύλου :s_wacko ), ή σου λένε ότι εσύ είσαι cis το αντίθετο του trans, δηλαδή η τεράστια πλειοψηφία του πληθυσμού θα προσδιοριστεί από την ονομασία μιας πάρα πολύ μικρής μειοψηφίας :dizzy:

αυτά είναι προκλήσεις χωρίς λόγο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#516970
kubiak έγραψε:Σωστό, υπάρχει ένας άνθιμος που προσβάλλει, και, αυτούς που στοχοποιεί, αλλά και, όλους τους υπόλοιπους που σέβονται την ιδιαιτερότητα* του καθενός, ενώ υπάρχουν και κάποιοι που αντιδρούν σε αυτά που λέει προσβάλλοντας όχι μόνο τον άνθιμο αλλά και αυτούς που σέβονται την ιδιαιτερότητά* τους (*όποια και αν είναι αυτή πλην παράνομων πράξεων και συμπεριφορών)...


Εντάξει, κοίτα, είναι χοντρό αυτό. Όπως είπαμε δεχόμαστε την ιδιαιτερότητα του καθενός, όσο περίεργη κι αν είναι. Και είναι αλήθεια πως ο οποιοσδήποτε θα ένιωθε περίεργα αν ήταν σε τέτοια ηλικία και αγάμητος, όπως ο Άνθιμος. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#516979 σωστό κι αυτό, ας διερευνηθεί
Άβαταρ μέλους
By corsair
#517002
QsisVTS έγραψε:
εδώ όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται, ανάλογα τη περίσταση και επικροτούμε ή αποδοκιμάζουμε επικαλούμενοι το νόμο ή αγνοώντας τον αναλoγα τα κέφια



Ακριβώς αυτό ειναι το γενικότερο πλαισιο λειτουργίας αυτης της χώρας. Δικαιοσύνη και αντανακλαστικά ala carte.

Και κάπως έτσι θα συνεχίσει να μεγαλώνει η αντιδραστική ψήφος (και ανοητη παραλληλα) υπερ των Ναζί.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#517014
QsisVTS έγραψε:σε εμένα συγκεκριμένα ως έχω; ή σε εμένα αν ήμουν δημόσιο πρόσωπο με πολιτικό αξίωμα που εκθέτω τον εαυτό μου στον κόσμο; :hmmm:


Δεν έχει σημασία. Βασική αρχή του συντάγματος είναι οτι όλοι οι πολίτες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο.