Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#485917 Δεν υπαρχει αμφισβητηση στοιχειων αυτο γιατι μετα απο καθε περιεργο θανατο ακομα και απο χαπια ξερω γω γινονται νεκροτομες και τετοια για να διαπιστωθει ο θανατος και να αποκλειστουνε καο εγκληματικες ενεργειες και βγαινει επισημως και η αιτια του θανατου. Και αυτη η εκδοχη μετραει στις στατιστικες. Το τι λεει προς τα εξω η οικογενεια ειναι αλλο.
Παντως νομιζω οτι και η καθημερινοτητα επαληθευει τα στοιχεια για τις αυτοκτονιες. Ο ηπιος καιρος, η ζεστη, η ηλιοφανεια, η θαλασσα απο μονα τους και μονο ειναι στοιχεια που αποτρεπουν καταστασεις καταθλιψης κλπ.
Αν προστεθουν και οι ισχυρες οικογενειακες και κοινωνικες σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων στην Ελλαδα μας κανουν μια απο τις καλυτερες χωρες να γεννηθει και να ζει κανεις. :)
Απο την αλλη η αυξηση ειναι αυξηση λογω οικονομικης καταστασης. Και οταν τα νουμερα ειναι μικρα οι ποσοστιαιες αυξησεις ειναι μεγαλυτερες.
Ανηθικο ειναι να αμφισβητει κανεις τα στοιχεια αυτα της αυξησης και να αρνειται να ερμηνευει τις αιτιες.
Οπως ανηθικο εις τη νιοστη ειναι να αρνειται να παραδεχτει οτι καποιοα νεα παιδια δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να βαλουν το clima της πορσε για νσ ζεσταθουν αλλα προσπαθουν λογ της οικονομικης κρισης να ζεσταθουν με μαγκαλια και δυστυχως πεθαινουν...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#485918 Φυσικά και ενοχλεί. Απλώς μην μπλέκουμε τα δύο πράγματα: το ότι έγιναν αντικείμενο πολιτικής εκμετάλλευσης, δεν σημαίνει πως δεν υπήρξε αύξηση.
Γιατί στο άρθρο λέει πως τα οικονομικά προβλήματα δεν θα φέρουν αύξηση, κάτι που δεν είναι αλήθεια: κάθε σοβαρό νέο πρόβλημα μπορεί να οδηγήσει στην αυτοκτονία. Και το να πνίγεσαι στα χρέη, να μην έχεις δουλειά, να χάνεις το σπίτι σου, κλπ κλπ, μπορεί να οδηγήσει στο αδιανόητο.
Μην μπλέκουμε το πραγματικό ανθρώπινο πρόβλημα με τα πολιτικά παιχνίδια ένθεν κακείθεν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#485927
DAP έγραψε::hmmm: Δηλαδη; Σαν τι αραγε; Ο αλλος αυτοκτονησε και δηλωθηκε ατυχημα για θρησκευτικους λογους;


Και κοινωνικούς. Ξέρω μία περίπτωση που κόβω κεφάλι πως ήταν αυτοκτονία, αλλά δηλώθηκε ως ατύχημα. :( Χωριό, μικρή κοινωνία, κτλ...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#485929 Το λινκ το εβαλα για να δουμε σε σχεση με την ευρωπη.
Στην ελλαδα υπηρχε αυξηση κ;ι ειναι φυσιολογικο αφου τα οικονομικα προβληματα δημιουργουν και ψυχολογικα.
Το θεμα μου ειναι, αν στι χωρες του βορρα υπηρχαν τα προβληματα που ειχαμε εμεις με τα μνημονια ποση αυξηση θα ειχανε στις αυτοκτονιες.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#485932
DAP έγραψε::hmmm: Δηλαδη; Σαν τι αραγε; Ο αλλος αυτοκτονησε και δηλωθηκε ατυχημα για θρησκευτικους λογους;


Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το χαρτί για το θάνατο στο δίνει ένας οποιοσδήποτε παθολόγος. Ακόμα και μέσα στο νοσοκομείο να επέλθει το μοιραίο, πολλοί για να αποφύγουν νεκροψίες κτλ δίνουν ένα 20αρικο σε κάποιον παθολόγο ο οποίος βεβαιώνει ότι ο ασθενής πέθανε απ' ότι θες. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#485937 Δεν νομιζω με ενα 20 ευρω να μπορεις να παρεις ληξιαρχικη πραξη θανατου που θα γραφει οτι θες εσυ και ειδικα απο απλο παθολογο.
Εαν αυτοκτονησει καποιος γινται ιατροδικαστικη ερευνα και αν αποδειχθει οτι οντως αυτοκτονησε και δεν τον σκοτωσαν, τοτε για θρησκευρικους λογους μπορει να δωθει χαρτι που θα γραφει οτι ηταν ατυχημα.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#485941
italakias έγραψε:Δεν νομιζω με ενα 20 ευρω να μπορεις να παρεις ληξιαρχικη πραξη θανατου που θα γραφει οτι θες εσυ και ειδικα απο απλο παθολογο.
Εαν αυτοκτονησει καποιος γινται ιατροδικαστικη ερευνα και αν αποδειχθει οτι οντως αυτοκτονησε και δεν τον σκοτωσαν, τοτε για θρησκευρικους λογους μπορει να δωθει χαρτι που θα γραφει οτι ηταν ατυχημα.


Ληξιαρχική πράξη θανάτου δεν παίρνεις απο γιατρό. Παίρνεις από τον δήμο.Για να την πάρεις χρειάζεσαι τη βεβαίωση του γιατρού. Επίσης μου έχει τύχει πολλές φορές να περιμένω για συνταγογράφηση σε παθολόγο και να την κοπανάει ακριβώς για να πάει σε τέτοιο περιστατικό. Τώρα αν νομίζεις ότι δεν γίνεται , πάω πάσο. Εγώ είπα κάτι που ξέρω και έχω δει με τα μάτια μου πολλάκις.

Προσοχή. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που υπάρχει δόλος. Μιλάω για περιστατικά που κάποιος θέλει να αποφύγει την διαδικασία της νεκροψίας. Γιατί αν κάποιος πεθάνει μέσα σε νοσοκομείο πρέπει υποχρεωτικά να γίνει νεκροψία άσχετα από τα αίτια θανάτου.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#485952
blinkys έγραψε:Προσοχή. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που υπάρχει δόλος. Μιλάω για περιστατικά που κάποιος θέλει να αποφύγει την διαδικασία της νεκροψίας. Γιατί αν κάποιος πεθάνει μέσα σε νοσοκομείο πρέπει υποχρεωτικά να γίνει νεκροψία άσχετα από τα αίτια θανάτου.

Έχεις πηγή για το τελευταίο; Γιατί από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι δεν ισχύει υποχρεωτικά κάτι τέτοιο. :oops:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#485953 ρπισης υπαρχει η περιπτωση σε αυτοκτονια να μην "διαβαζει" η εκκλησια, οποτε πολλοι δεν θελουν να δηλωθει η αυτοκτονια... Ισχυει ακομα αυτο με την εκκλησια??
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#485965
blinkys έγραψε:
italakias έγραψε:Δεν νομιζω με ενα 20 ευρω να μπορεις να παρεις ληξιαρχικη πραξη θανατου που θα γραφει οτι θες εσυ και ειδικα απο απλο παθολογο.
Εαν αυτοκτονησει καποιος γινται ιατροδικαστικη ερευνα και αν αποδειχθει οτι οντως αυτοκτονησε και δεν τον σκοτωσαν, τοτε για θρησκευρικους λογους μπορει να δωθει χαρτι που θα γραφει οτι ηταν ατυχημα.


Ληξιαρχική πράξη θανάτου δεν παίρνεις απο γιατρό. Παίρνεις από τον δήμο.Για να την πάρεις χρειάζεσαι τη βεβαίωση του γιατρού. Επίσης μου έχει τύχει πολλές φορές να περιμένω για συνταγογράφηση σε παθολόγο και να την κοπανάει ακριβώς για να πάει σε τέτοιο περιστατικό. Τώρα αν νομίζεις ότι δεν γίνεται , πάω πάσο. Εγώ είπα κάτι που ξέρω και έχω δει με τα μάτια μου πολλάκις.


Το ότι φεύγει για να δώσει βεβαίωση θανάτου, δεν σημαίνει ότι πάει για το 20άρικο ή για να γράψει ό,τι θέλει ο συγγενής. Μη τα μπερδεύουμε.. Υπάρχουν κι αυτοί που πάνε γιατί απεβίωσαν ασθενείς τους ή αρνούνται γιατί δεν ήταν ασθενείς τους.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#485968
Zorz έγραψε:
blinkys έγραψε:Προσοχή. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που υπάρχει δόλος. Μιλάω για περιστατικά που κάποιος θέλει να αποφύγει την διαδικασία της νεκροψίας. Γιατί αν κάποιος πεθάνει μέσα σε νοσοκομείο πρέπει υποχρεωτικά να γίνει νεκροψία άσχετα από τα αίτια θανάτου.

Έχεις πηγή για το τελευταίο; Γιατί από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι δεν ισχύει υποχρεωτικά κάτι τέτοιο. :oops:


Πηγή δεν έχω. Κι εγώ από προσωπική εμπειρία το λέω. Συγκεκριμένα ήταν η ατάκα του γιατρού που ανακοίνωσε τα δυσάρεστα νέα για συγγενικό μου πρόσωπο. Αν ξέρει κάτι περισσότερο κάποιος από τους γιατρούς του φόρουμ...

Dodger έγραψε:Το ότι φεύγει για να δώσει βεβαίωση θανάτου, δεν σημαίνει ότι πάει για το 20άρικο ή για να γράψει ό,τι θέλει ο συγγενής. Μη τα μπερδεύουμε.. Υπάρχουν κι αυτοί που πάνε γιατί απεβίωσαν ασθενείς τους ή αρνούνται γιατί δεν ήταν ασθενείς τους.


Αυτό είχε να κάνει για το αν μπορείς να πάρεις βεβαίωση από παθολόγο. Δεν έγραψα ποτέ ότι πάει για το 20αρικο κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#485973
junior gt έγραψε: Απο την αλλη η αυξηση ειναι αυξηση λογω οικονομικης καταστασης. Και οταν τα νουμερα ειναι μικρα οι ποσοστιαιες αυξησεις ειναι μεγαλυτερες.
Ανηθικο ειναι να αμφισβητει κανεις τα στοιχεια αυτα της αυξησης και να αρνειται να ερμηνευει τις αιτιες.

Δεν είναι απλώς η οικονομική κατάσταση, αλλά η περιρρέουσα ατμόσφαιρα λόγω της οικονομικής κρίσης και η οποία εντείνεται από την εκμετάλλευση της για ανήθικη προπαγάνδα αντιπολιτευόμενων και εμπορικά δημοσιεύματα των ΜΜΕ.

Υ.Γ. H UV ακτινοβολία έχει θετική επίδραση στην ψυχική υγεία μέσω βιολογικών διεργασιών.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#486004
Anonymous Founder έγραψε:Η αύξηση των αυτοκτονιών δεν είναι μύθος. Αυτό που ενδιαφέρει σαν μέτρηση είναι αν μετά τα μνημόνια (και αυτό του ΣΥΡΙΖΑ φυσικά), έχουμε περισσότερες.
Και δυστυχώς έχουμε.


Φυσικά και δεν είναι μύθος. Καθηγητής ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, τον οποίο είχε επιβλέποντα η :inlove: στο μεταπτυχιακό της και για αυτό γνωρίζω τι παίζει, διεξάγει μεγάλη έρευνα πάνω στο θέμα εδώ και χρόνια. Τα στοιχεία είναι σοκαριστικά και δεν είναι τα ίδια με αυτά που ανακοινώνονται επίσημα!


vagmag έγραψε:Δλδ κανεναν δεν ενοχλεί οτι κορόιδεψε , χρησιμοποίησε κάθε μέσο ( ακομα κ τις αυτοκτονίες ) , για να κανει απλά οτι κ οι άλλοι ;


Όλους μας ενοχλεί αλλά όχι για αυτά που έλεγε. Μας ενοχλεί για αυτά που έκανε όταν εκλέχθηκε!!!


junior gt έγραψε:Αν προστεθουν και οι ισχυρες οικογενειακες και κοινωνικες σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων στην Ελλαδα μας κανουν μια απο τις καλυτερες χωρες να γεννηθει και να ζει κανεις.


Αυτό ούτε για αστείο. Για αυτό όσοι μπορούν φεύγουν!!!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#486014
blinkys έγραψε:
Zorz έγραψε:
blinkys έγραψε:Προσοχή. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που υπάρχει δόλος. Μιλάω για περιστατικά που κάποιος θέλει να αποφύγει την διαδικασία της νεκροψίας. Γιατί αν κάποιος πεθάνει μέσα σε νοσοκομείο πρέπει υποχρεωτικά να γίνει νεκροψία άσχετα από τα αίτια θανάτου.

Έχεις πηγή για το τελευταίο; Γιατί από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι δεν ισχύει υποχρεωτικά κάτι τέτοιο. :oops:


Πηγή δεν έχω. Κι εγώ από προσωπική εμπειρία το λέω. Συγκεκριμένα ήταν η ατάκα του γιατρού που ανακοίνωσε τα δυσάρεστα νέα για συγγενικό μου πρόσωπο. Αν ξέρει κάτι περισσότερο κάποιος από τους γιατρούς του φόρουμ...

Dodger έγραψε:Το ότι φεύγει για να δώσει βεβαίωση θανάτου, δεν σημαίνει ότι πάει για το 20άρικο ή για να γράψει ό,τι θέλει ο συγγενής. Μη τα μπερδεύουμε.. Υπάρχουν κι αυτοί που πάνε γιατί απεβίωσαν ασθενείς τους ή αρνούνται γιατί δεν ήταν ασθενείς τους.


Αυτό είχε να κάνει για το αν μπορείς να πάρεις βεβαίωση από παθολόγο. Δεν έγραψα ποτέ ότι πάει για το 20αρικο κτλ.
Γενικά μιλώντας(γιατί μπορεί ένα Νοσοκομείο ή κλινική να έχει συγκεκριμένη πολιτική), οταν πεθαίνει κάποιος στο Νοσοκομείο, αν είναι ξεκάθαρο το αίτιο δίνει πιστοποιητικό θανάτου ο θεράπων ιατρός, αν δεν είναι ξεκάθαρο, είναι νέος άνθρωπος, το ζητήσουν οι συγγενείς, πηγαίνει για νεκροτομη. Τα ίδια ισχύουν αν κάποιος πεθάνει σπίτι του. Τώρα στην περίπτωση των αυτοκτονιών, δεδομένου ότι συχνά μιλάμε για βίαιους θανάτους, δεν ξέρω πόσο εύκολα θα έδινε ένας γιατρός πιστοποιητικό θανάτου που θα αναφέρει κάτι άλλο, χωρίς βέβαια να βάζω το χέρι μου στην φωτιά για κανένα. Πάντως τα στοιχεία δείχνουν μια αύξηση των αυτοκτονιών μέσα στην κρίση (πχ, γύρω στο 40% από τα πριν κρίσης στο 2011), παραμένοντας όμως η χώρα πολύ κάτω των ευρωπαϊκών μέσων όρων. Άρα ναι μεν αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες στα χρόνια της κρίσης, αλλά η αύξηση είναι κάποιες δεκάδες θάνατοι(σημαντικοί αναμφισβήτητα) και όχι οι χιλιάδες που αναφέρονταν κατά κόρον τα πρώτα χρόνια του μνημονίου. Τώρα αν υπάρχουν άλλα στοιχεία όπως αναφέρει ο realzeus , ελπίζω να γίνει επιστημονική καταγραφή τους ώστε να έχουμε την πραγματική εικόνα

< >