Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#20883
NickTG έγραψε:Να τις μετρήσουμε.
Μετά να τις μετρήσουμε άλλη μια με τον πατέρα μου που έκλεισε 35 χρόνια και έφυγε αντιστρατηγος και μετά άλλη μια με τον αδερφό μου που είναι τώρα ασφάλεια και τις τελευταίες 7 μέρες έκλεισε πάνω απο 70 ώρες δουλειά.


Για την ασφάλεια θα έγραφα αλλά είπα να μην το γράψω. Στην ΕΛ.ΑΣ. το ζόρι το τραβάνε 2 τομείς: ασφάλεια και δίωξη. Οι υπόλοιποι είναι χαλαροί, εκτός από ΜΑΤ, όταν έχουν επεισόδια (π.χ. Σκουριές ή Κερατέα κτλ), οπότε πρέπει να είναι εκτός πόλης σε άγνωστο μέρος για μέρες ολόκληρες. Αυτοί έχουν τα ίδια ρεπό, αλλά έχουν πολλές ώρες δουλειά όταν κυνηγάνε κάποια υπόθεση. Θυμάμαι από τον πατέρα μου να μένει στο τμήμα 2 μέρες σερί ή να έρχεται για μπάνιο και φαγητό και να γυρνάει πάλι πίσω.

Ρώτα όμως και πατέρα και αδελφό να σου απαριθμήσουν τα ρεπό. Αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι είναι περισσότερες μέρες από τον τυπικό καθηγητή.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#20885
kostis20 έγραψε:Τα ενα δυο χρονια που εχω εγω στο νησι πώς το συμπερανες?Εγραψα καπου οτι εχω μεινει στο νησι μονο τοσο?


Έκανες αγροτικό περισσότερο;


kostis20 έγραψε:Ο μισθος του αναπληρωτη ιατρικης ειναι οσο εγραψα.Καπου κανεις λαθος εσυ.


Εγώ με το μισθό του λέκτορα (ετήσια σύμβαση), χωρίς, όμως, τα έξτρα (προγράμματα, βιβλιοθήκες, οικογενειακά, χρονοεπιδόματα ή όπως αλλιώς τα έλεγαν που δεν τα παίρναμε εμείς με τις συμβάσεις) έπαιρνα περίπου €1200 το 2009-2010*(για την ακρίβεια 1170, αν θυμάμαι καλα). Ο τακτικός που είχε την έδρα έπαιρνε όσα σου είπα. Τώρα δε γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τόσο δραματικά γιατί έφυγα οριστικά το 2011 από την Γ/θμια.

kostis20 έγραψε:Και εγω ειμαι μεσα σε πανεπιστημιακη κλινικη και βλεπω τα χαρτακια.
Εσυ εισαι πανεπιστημιακος?


Κάτι βλέπεις λάθος. Αποκλείεται να παίρνει τόσα για τον απλό λόγο ότι τόσα βγάζει ένας καθηγητής με πτυχίο ΤΕΙ και 15 χρόνια υπηρεσίας. Και μάλιστα, καθηγητής μαθηματικός με 15 χρόνια και 2 παιδιά είναι στα €1250 (αυτό το είδα τον Ιούνιο με τα ίδια μου τα μάτια). Αποκλείεται ο Αναπληρωτής πανεπιστημιακός να παίρνει λιγότερα. Επίσης, 3-4 φίλοι που είναι λέκτορες παίρνουν ήδη €1200 καθαρά, χωρίς τα υπόλοιπα.

kostis20 έγραψε:Α και εγω εκανα διακομιδη απο Νισυρο -Κω ενα εμφραγμα και ημουν πολυ χαλαρος.Δε με ενοιαζε καθολου...Απορω που αγχωνονται μερικοι :dizzy:


Αν ήσουν Νίσυρο χωρίς ελικόπτερο, χωρίς πλοίο και χωρίς ειδικό γιατρό τι θα έκανες; Θα αγχωνόσουν;

Ευχαριστώ.

* Λάθος ημερομηνία, έπεσα έξω ένα χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#20888
Anonymous Founder έγραψε:Κάποιοι τα έχουν βάλει με τα συγκεκριμένα επαγγέλματα, μόνο και μόνο γιατί πληρώνονται από το Δημόσιο.
Εγώ, δεν θα ήθελα με τίποτε να ήμουν κάτι από τα δύο, και τουλάχιστον τα του δασκάλου, τα γνωρίζω πολύ καλά...
Αφήστε τον κόσμο ήσυχο, οι δάσκαλοι είναι αυτοί που θα μεγαλώσουν τα παιδιά σας.
Για τους αστυνομικούς, ας πει κάποιος άλλος κάτι, να πω μονάχα πως δεν υπάρχουν μόνον αυτοί που θα πετάξουν δακρυγόνα στο πλήθος. Υπάρχουν και οι άλλοι, πολλοί είναι παιδιά με επίπεδο που απλά δεν θέλαν να ζουν στην ανασφάλεια. Θα τους κρεμάσουμε τώρα γι'αυτό;
:dizzy:

+οο

Πιπινε και δεν ξέρεις και γράφεις ολόκληρα σεντόνια.

Στάλθηκε μέσω του Tapatalk.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#20891 Όσες φορές και να μετρήσω πάνω απο το κάθε ΣΚ και όλες τις άλλες αργιες δεν βγαίνει.
Ο αδερφός μου τον τελευταίο μήνα πήρε 2 ρεπο. Δούλεψε 28 μέρες δηλαδή. Ας μην βάλω ώρες.
Πόσα πρέπει να πάρει να καλύψει το κενό?
Ο πατέρας μου πήγαινε ΚΆΘΕ μέρα. Πολύ συχνά πέρναγε τα βράδια να δει την κατάσταση, χωρίς να είναι βράδυ φυσικά, και φυσικά δεν έχει νόημα καν να μετρήσω πόσες φορές έλειπε Πάσχα, Χριστουγενα και άλλα αντίστοιχα.
Ας μην πω πόσες φορές γύρισε απο άδεια.
Χαρακτηριστικα την περίοδο που είχε γίνει ο σεισμός ήταν σπίτι 5-6 ώρες τη μέρα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#20894 Πιπινε εχω μεινει στη Κω 10 χρονια γιατι ειναι η μητερα μου απο εκει.
Αν ημουν στη Νισυρο?Αφου σου εγραψα οτι ήμουν.Και φυσικα αγχωνομουν.Τωρα πως το εχεις δει εσυ να ειναι ο γιατρος μονος του σε νησι και να μην αγχωνεται με τα βαρια περιστατικα δε ξερω.
Ας βγαλει ο καθενας που μας διαβαζει τα συμπερασματα του.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#20895
pipinos1976 έγραψε:
NickTG έγραψε:Να τις μετρήσουμε.
Μετά να τις μετρήσουμε άλλη μια με τον πατέρα μου που έκλεισε 35 χρόνια και έφυγε αντιστρατηγος και μετά άλλη μια με τον αδερφό μου που είναι τώρα ασφάλεια και τις τελευταίες 7 μέρες έκλεισε πάνω απο 70 ώρες δουλειά.


Για την ασφάλεια θα έγραφα αλλά είπα να μην το γράψω. Στην ΕΛ.ΑΣ. το ζόρι το τραβάνε 2 τομείς: ασφάλεια και δίωξη. Οι υπόλοιποι είναι χαλαροί, εκτός από ΜΑΤ, όταν έχουν επεισόδια (π.χ. Σκουριές ή Κερατέα κτλ), οπότε πρέπει να είναι εκτός πόλης σε άγνωστο μέρος για μέρες ολόκληρες. Αυτοί έχουν τα ίδια ρεπό, αλλά έχουν πολλές ώρες δουλειά όταν κυνηγάνε κάποια υπόθεση. Θυμάμαι από τον πατέρα μου να μένει στο τμήμα 2 μέρες σερί ή να έρχεται για μπάνιο και φαγητό και να γυρνάει πάλι πίσω.

Ρώτα όμως και πατέρα και αδελφό να σου απαριθμήσουν τα ρεπό. Αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι είναι περισσότερες μέρες από τον τυπικό καθηγητή.

Ευχαριστώ.




Φιλε πιπινε εισαι πολυ λαθος.

Υ.γ
Κανονισε να ερθεις σε καμμια συναντηση να τα πουμε απο κοντα.Εχεις διαμορφωσει μια γνωμη τελειως αντιθετη απο αυτη που ισχυει..Ευχαριστως να τα συζητησουμε απο κοντα , σου λενε τοσοι οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα..
Αnyway , πολυ πολιτισμενη κουβεντα κανουμε κ αρχιζει κ με φοβιζει ..:razz:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#20931
elteo έγραψε:Πιπινε και δεν ξέρεις και γράφεις ολόκληρα σεντόνια.


Ξέρω πολύ καλά τι γράφω και συμφωνώ κι εγώ με τον HiFi. Εκεί που διαφωνώ είναι η κόντρα που υπάρχει. Οι "δάσκαλοι" κάθονται, οι άλλοι όλοι δουλεύουν. Μετά από λίγο όλοι δουλεύουν και κάθονται μόνο της ΔΕΗ και το έργο συνεχίζεται το ίδιο κι απαράλλαχτο με όλα τα επαγγέλματα. Εγώ δε θεοποιώ κανέναν, ούτε καταδικάζω κανέναν. Όλοι έχουν τις δυσκολίες τους και όλοι περνάνε τα ζόρια τους. Απλά το τράβηγμα στα άκρα για να υπερασπιστούμε μία άποψη ή γιατί νομίζουμε ότι αδικούμαστε δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.

NickTG έγραψε:Όσες φορές και να μετρήσω πάνω απο το κάθε ΣΚ και όλες τις άλλες αργιες δεν βγαίνει.
Ο αδερφός μου τον τελευταίο μήνα πήρε 2 ρεπο. Δούλεψε 28 μέρες δηλαδή. Ας μην βάλω ώρες.
Πόσα πρέπει να πάρει να καλύψει το κενό?
Ο πατέρας μου πήγαινε ΚΆΘΕ μέρα. Πολύ συχνά πέρναγε τα βράδια να δει την κατάσταση, χωρίς να είναι βράδυ φυσικά, και φυσικά δεν έχει νόημα καν να μετρήσω πόσες φορές έλειπε Πάσχα, Χριστουγενα και άλλα αντίστοιχα.
Ας μην πω πόσες φορές γύρισε απο άδεια.
Χαρακτηριστικα την περίοδο που είχε γίνει ο σεισμός ήταν σπίτι 5-6 ώρες τη μέρα.


Αυτό που περιγράφεις είναι θέμα του συγκεκριμένου ατόμου, όμως. Θα σου πω απλά πως ο πατέρας μου τη χρονιά που πήρε σύνταξη είχε 3 μήνες άδεια και ρεπό να πάρει τα οποία μετέφερε χρόνο με το χρόνο και πλέον δε γινόταν άλλο. Κι εμένα πήγαινε εκτός υπηρεσίας κτλ, αλλά αυτά δεν τα μετράνε στις άδειες, όπως δεν μετράω στις εργάσιμες ώρες αν κάνεις επιπλέον μαθήματα στους μαθητές. Αν τα μετρήσεις πάντως, αν κάτσεις και τα μετρήσεις σοβαρά, αν μετρήσεις τις ημέρες που κάθονται δε θα έχουν διαφορά από τους εκπαιδευτικούς τελικά. Το έχω κάνει στο παρελθόν γι' αυτό το λέω με τόση βεβαιότητα.

kostis20 έγραψε:Πιπινε εχω μεινει στη Κω 10 χρονια γιατι ειναι η μητερα μου απο εκει.
Αν ημουν στη Νισυρο?Αφου σου εγραψα οτι ήμουν.Και φυσικα αγχωνομουν.Τωρα πως το εχεις δει εσυ να ειναι ο γιατρος μονος του σε νησι και να μην αγχωνεται με τα βαρια περιστατικα δε ξερω.
Ας βγαλει ο καθενας που μας διαβαζει τα συμπερασματα του.


Αυτό που γράφω είναι το εξής:
Εγώ που δεν είμαι γιατρός μπορώ σε έναν ασθενή να κάνω Χ πράγματα
Εσύ που είσαι ΩΡΛ (τυχαία το έβαλα) μπορείς να κάνεις 10Χ για την καρδιά και 1.000.000Χ για τα δικά σου. Αν δεν έχεις εξοπλισμό μπορείς να κάνεις 5Χ και 100Χ αντίστοιχα (τυχαία τα νούμερα).
Αν είσαι στη Νίσυρο, στην Αστυπάλαια, στην Ανάφη, στη Δονούσα και έχει 10bf, οπότε καράβι δε φεύγει, ούτε ελικόπτερο μπορεί να πετάξει και έχεις ένα περιστατικό δεν υπάρχει άγχος γιατί θα κάνεις αυτά τα 5Χ που μπορείς και μετά εναποθέτεις στην τύχη (ή στο Θεό αν προτιμάς) τις ελπίδες σου για να σωθεί ο ασθενής. Αν είσαι στην Κω που έχει πιο πολλές ανέσεις πρέπει να κάνεις 8Χ και 500.000Χ αντίστοιχα και μετά θα καταθέσεις τα όπλα. Αν είσαι στην Αθήνα το άγχος είναι ακόμη μεγαλύτερο γιατί πρέπει να κάνεις τα πάντα, και τα 10Χ και μετά να καταθέσεις τα όπλα σου.
Καταλαβαίνεις γιατί γράφω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει άγχος; Εφόσον έχεις κάνει ό,τι μπορείς είσαι εντάξει με τη συνείδησή σου και απλά προσπαθείς για ό,τι καλύτερο γίνεται. Τόσο απλό είναι.
Σου έγραψα και περιστατικά που σε νησί ήμουν παρών σε τέτοιες φάσεις και βοηθούσαμε κι εμείς που δεν ήμασταν γιατροί, αφού είτε γιατροί δεν υπήρχαν είτε μέχρι να έρθουν ποιος θα φρόντιζε τον ασθενή;

giannik1977 έγραψε:Φιλε πιπινε εισαι πολυ λαθος.

Υ.γ
Κανονισε να ερθεις σε καμμια συναντηση να τα πουμε απο κοντα.Εχεις διαμορφωσει μια γνωμη τελειως αντιθετη απο αυτη που ισχυει..Ευχαριστως να τα συζητησουμε απο κοντα , σου λενε τοσοι οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα..
Αnyway , πολυ πολιτισμενη κουβεντα κανουμε κ αρχιζει κ με φοβιζει ..:razz:


Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Το άσχημο είναι ότι μετά το γάμο μάζευα τα πράγματα και βρήκα το τετράδιο που τα είχα κρατήσει όλα αυτά και το πέταξα. Θα είχε πλάκα να το ανεβάσω να δούμε τι είχα μετρήσει τότε.

Για τον πολιτισμό τι να πω; πάντα έτσι ήμουν, αλλά, ξέρεις, υπάρχουν και κάποιοι που επιτίθενται είτε γιατί δεν καταλαβαίνουν το πνεύμα, είτε γιατί τους ενοχλεί η καμιά φορά διαφορετική μου άποψη ή ακόμη και η εξήγηση που δίνω (η ψυχρή και μαθηματικοποιημένη) σε ορισμένα γεγονότα.

Για τη συνάντηση: δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά υπάρχουν δύο αντικειμενικές δυσκολίες. Η μία είναι το παιδί που είναι εξαιρετικά μικρό και δεν μπορώ να αφήνω τη γυναίκα στο σπίτι μόνη της (σήμερα είμαστε 18 ημερών) και η δεύτερη είναι το γεγονός ότι δεν ξέρω τι θα συμβεί στη συνάντηση. Με έναν άντε και τα καταφέρνω, αν μαζευτούν 10 και αρχίσουν να βαράνε μιας και θα τα έχουν μαζεμένα από 4Τροχούς τι γίνεται; Είμαι γέρος για να παίζω ξύλο πλέον. Ούτε ρακέτες κουβαλάω στο αυτοκίνητο. Καμιά πάνα πλέον και τίποτε μπιμπερό μπορεί να τα βρεις...!!!

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#20942 Τα 2 ρεπό του αδερφού μου στον 1 μήνα είναι θέμα δικό του? Πόσες μέρες έκατσε στο αντίστοιχο διάστημα ένας εκπαιδευτικός?
Πόσα πρέπει να πάρει για να τα καλύψει?
Αργία είναι όταν όλοι δεν δουλεύουν. Το ότι στις αργίες κάποιοι αστυνομικοί θα κάθονται ακριβώς επειδή έτυχε το ρεπό τους να είναι αυτή τη μέρα δεν λέει κάτι. Δεν έχουν αργίες λοιπόν.
Έχουν μήπως 2 ρεπό την εβδομάδα για να καλύψουν το Σαββατοκύριακο?
Όσες φορές και να μετρήσεις δεν βγαίνουν γιατί δεν είναι ίδιες οι μέρες.
Είχε 3 μήνες επειδή τα μετέφερε. Ένας δάσκαλος έχει 3 μήνες ΚΑΘΕ χρόνο.

Περιττό να πω πως πέρσι ο αδερφός μου δεν πρόλαβε να πάρει όλη την άδεια λόγω δουλειάς.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#20952
NickTG έγραψε:Τα 2 ρεπό του αδερφού μου στον 1 μήνα είναι θέμα δικό του? Πόσες μέρες έκατσε στο αντίστοιχο διάστημα ένας εκπαιδευτικός?


Ναι, είναι θέμα δικό του. Δικαιούται 2 ρεπό την εβδομάδα, γιατί δουλεύει 5 ημέρες, όπως όλοι εργαζόμενοι. Αν δεν τα πάρει και τα κολλήσει στο τέλος ή θέλει να δουλέψει σε κάποια υπόθεση ή τον πιέζουν δεν έχει σχέση με το αν νομικά έχει ή όχι ρεπό αυτές τις ημέρες.

Στο μήνα ο εκπαιδευτικός έχει ακριβώς τις ίδιες ημέρες, απλά σε συγκεκριμένη ημέρα (ΣΚ).

NickTG έγραψε:Πόσα πρέπει να πάρει για να τα καλύψει?


Δικαιούται π.χ. 9 ημέρες ρεπό; Πήρε 2; Δικαιούται άλλες 7. Αν τα κολλήσει σε κάποια φάση θα πάρει μια καλή άδεια.

NickTG έγραψε:Αργία είναι όταν όλοι δεν δουλεύουν. Το ότι στις αργίες κάποιοι αστυνομικοί θα κάθονται ακριβώς επειδή έτυχε το ρεπό τους να είναι αυτή τη μέρα δεν λέει κάτι. Δεν έχουν αργίες λοιπόν.


Δεν έχουν αργίες με τον ορισμό της αργίας για τον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, δηλαδή να κάθεται όλος ο κλάδος. Από την άλλη, όταν παίρνει ρεπό μεσοβδόμαδα δεν είναι ημέρα που κάθεται; δε θα τις μετρήσουμε αυτές; Άσε που είναι κι άλλοι κλάδοι που το έχουν αυτό: π.χ. προσωπικό ασφαλείας σε ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ ή ακόμη και ΥΠΑ όσοι είναι σε πύργο ελέγχου που έχουν ΤΙΣ ημέρες ρεπό. Επειδή δεν είναι ΣΚ ή ακριβώς πάνω στις αργίες δεν κάθονται περισσότερο;

NickTG έγραψε:Έχουν μήπως 2 ρεπό την εβδομάδα για να καλύψουν το Σαββατοκύριακο?


Ναι, απλά δεν τα παίρνουν με αυτό το ρυθμό, δηλαδή 2 την εβδομάδα. Προχτές μίλαγα με έναν ξάδελφο που είναι στην ΕΘΕΛ και μου έλεγε ότι θα πάρει 5 ρεπό μαζεμένα για να ξεκουραστεί καθημερινές που έχει κίνηση. Αυτά να μην τα μετρήσω ως ημέρες που κάθεται; Δεν είναι σωστή η μέτρηση αν αρχίσουμε να βγάζουμε ημέρες από τη μέση επειδή δεν κάθεται ολόκληρος ο κλάδος και ξέρεις γιατί; Γιατί τότε το καλοκαίρι κάθε σχολείο έχει θερινή υπηρεσία διαφορετική για κάθε περιοχή (π.χ. οι Κυκλάδες Πέμπτη, η Αθήνα Τετάρτη κ.ο.κ.), άρα ο κλάδος δεν κάθεται συνολικά, άρα ούτε το καλοκαίρι οι εκπαιδευτικοί έχουν διακοπές... Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

NickTG έγραψε:Όσες φορές και να μετρήσεις δεν βγαίνουν γιατί δεν είναι ίδιες οι μέρες.


Αν τα μετρήσεις σωστά, χωρίς τις μεταφορές, θα σου βγουν ακριβώς τα ίδια ή και περισσότερα για τον αστυνομικό. Σου λέω ότι τα έχω μετρήσει για τον πατέρα μου, οπότε ή εγώ δεν ξέρω να μετράω ή ο πατέρας μου έλεγε ψέματα για τις ημέρες που καθόταν.

NickTG έγραψε:Είχε 3 μήνες επειδή τα μετέφερε. Ένας δάσκαλος έχει 3 μήνες ΚΑΘΕ χρόνο.


Ναι, τα μετέφερε, οπότε είχε 3 μήνες επιπλέον αυτών που είχε, αυτό γράφω. Αν αυτά τα μοίραζε κάθε χρόνο δε θα είχε 6 μήνες άδεια, αλλά 3, περίπου όση και οι εκπαιδευτικοί.

NickTG έγραψε:Περιττό να πω πως πέρσι ο αδερφός μου δεν πρόλαβε να πάρει όλη την άδεια λόγω δουλειάς.


Αυτό πάλι είναι θέμα του αδελφού σου. Αν ο άλλος κάτσει το καλοκαίρι και ετοιμάζει σημειώσεις φταίει η υπηρεσία που δεν κάθεται; Αν ο αδελφός σου πιέζεται από τον ανώτερο, αν θέλει να μαζέψει ημέρες, αν είναι εργασιομανής ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα. Αν το πας έτσι κι εγώ δουλεύω 365 ημέρες το χρόνο, περισσότερο από τον οποιονδήποτε, άρα αυξήστε μου το μισθό. Εδώ, όμως, υποτίθεται ότι αναφέρεσαι στον τυπικό υπάλληλο και όχι για τον έναν που δεν παίρνει ποτέ άδεια ή τον άλλο που έχει 6 μήνες αναρρωτική.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#20958 Εντάξει, δεν έχει νόημα.
Είσαι εκτός πραγματικότητας.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#20962
Anonymous Founder έγραψε:Κάποιοι τα έχουν βάλει με τα συγκεκριμένα επαγγέλματα, μόνο και μόνο γιατί πληρώνονται από το Δημόσιο.

...δηλαδή..από τα χρήματά του...

Anonymous Founder έγραψε:Αφήστε τον κόσμο ήσυχο, οι δάσκαλοι είναι αυτοί που θα μεγαλώσουν τα παιδιά σας.

...κι επειδή επιπλέον θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας...να τους αφήσουμε...ήσυχους... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#20970
pipinos1976 έγραψε:
Panosss έγραψε:Τελικά δεν κατάλαβα, στα ατέρμονα σεντόνια που σ' αρέσει να γράφεις...αφού το να 'ναι κάποιος δάσκαλος είναι χάλια, και το να 'σαι υδραυλικός είναι τόσο χάι, γιατί ο δάσκαλος δεν γίνεται υδραυλικός.
Ξέρω...ακολουθεί σεντόνι με μηδέν ουσία - καμία απάντηση στο ερώτημα...


Μα η συζήτηση δε γίνεται για αυτό. Η συζήτηση γίνεται για το αν είναι ή όχι δύσκολη δουλειά του "δασκάλου" γενικότερα και αν αμοίβεται σωστά ή όχι. Εσύ ανέφερες ως δύσκολη δουλειά που υποαμοίβεται του υδραυλικού και σου απάντησα ότι ούτε δυσκολότερη είναι, ούτε στα επίπεδα αμοιβής των "δασκάλων" βρίσκεται.

Πού ανέφερα εγώ "ως δύσκολη δουλειά που υποαμοίβεται του υδραυλικού";;;
Δεν ρωτάω πού κατάλαβες εσύ κάτι τέτοιο.
Ρωτάω ΠΟΥ το ανέφερα.

Όπως βλέπεις, πάλι κατάφερες να γράψεις 3 γραμμές με μηδέν απάντηση μέσα. Συναγωνίζεσαι, επάξια, το Βενιζέλο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#20991
nass έγραψε:@otso
Η περιπτωσιολογία δε βγάζει πουθενά -και γω θα σου πω, ότι σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες, είτε σα μαθητής/φοιτητής είτε σα γονιός μαθητών (*), τα ελληνικά σχολεία είναι θαυμάσια. Δεν το λέω όμως, γιατί ξέρω ότι δεν είναι και ήμουν τυχερός ή ικανός ανά περίπτωση. Ε ούτε τόσο άθλια όσο τα λες εσύ νομίζω ότι είναι.

(*) Για τα παιδιά μας γυρίσαμε ένα σωρό ιδιωτικά στην περιοχή και τελικά το καλύτερο by far σχολείο, που είδαμε, και τελικά επιλέξαμε, ήταν το δημοτικό της γειτονιάς μας

οχι φιλε μου περιπτωσιολογια ειναι απο τους 100 να παρεις ενα |λογοκρισία| και να γενικευσεις , αλλα αν στους 100 ενας ειναι σωστος και 99 μαλακες τοτε μαλλον ειναι ο κανονας.
εξηγησα πριν οτι γνωριζουμε τι γινεται σε διαφορες χωρες τα εχουμε ζησει εχουμε φιλους και συγγενεις , δεν τα ακουσα στις ειδησεις.
παρεπιμπτωντως ειχε παει η γυναικα μου τωρα το βραδυ στο λυκειο οπου μια γλυκια κυρια απο τι τμημα δεν καταλαβα , τους εξηγησε πως ειναι το συστημα πως θα γινονται εξετασεις τα παντα , επισης εδωσε το τηλ και ειπε οτι μπορουν να την επισκευτουν τα παιδια και γονεις οποτε θελουν για να τους λυσει καθε απορια για την περιφημη μεταριθμηση λοβερδου . η γυναικα μου μου ειπε τα καλυτερα λογια . οριστε λοιπον προφανως δημιουργηθηκε ενα τμημα για να βαλουν μερικους ακομα , αλλα η γυναικα , ασχετως μισθου θελει να ειναι δημιουργικη και να προσφερει. λοιπον δεν ειμαι αρνητικος αν δω καποιον να αγαπαει την δουλεια του και να θελει να προσφερει.Μην μου πειτε οτι μετα απο τοσα χρονια στα θρανια δεν ξεχωριζεται τους μαλακες απο την πρωτη ματια.ΕΚΤΟς ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ γονεις , ας πουμε αυτοι με τις χοντρες κορες που τις πηγαινουν καθε απογευμα στα μπαλετα και νομιζουν οτι η χοντρη θα γινει πλισετσκαγια.
εγω το εχω πει οτι αν επιτρεποταν να μην πηγαινουν τα παιδια σχολειο οπως σε αλλες χωρες και να δινουν στο τελος εξετασεις , θα το προτιμουσα , ετσι κι αλλιως οτι μαθαινουν το μαθαινουν απο μας , οι τενεκεδες δεν διδασκουν.
τα δικα μου παιδια δεν πανε φροντηστηριο
δεν πανε πληρωμενες δραστηριωτητες (πχ αμπαλος πατερας με αμπαλο γιο σε πληρωμενο προπονητη , απωθημενα)
δεν πανε γλωσσες (ενταξει μιλαει η μαμα 7 οποτε καλυπτωμαστε)
αντιθετα
μαζευουμε απωλιθωματα
υποβρυχιο κολυμπι , καταδυσεις , περπατημα , ποδηλατο .
αναζητηση αρχαιων , κατασκευες παντως ειδους , ξυλουργηκα , μηχανικα
οδηγηση {χοντρη πλακα σημερα , οδηγησε η μικρη 8 χρονων σε χωραφι με τριφυλλι με τερμα γκαζι και να λυνεται στα γελια)
χαζεμα των αστρων και αραμυθια για τυς αστερισμους (ξαπλωμενοι σε αιωρα και με πρασινο λειζερ για δειχτη)απο τις πιο ωραιες εμπειριες με τα παιδια το καλοκαιρι.
ο μικρος πριν λιγο καιρο πηγε τελικα και περπατημα στο βουνο με εναν απο το χωριο μου που εχει ανεβει εβερεστ και σε αλλα ψηλα βουνα (ο γιος του δεν τον ακολουθαει και προσπαθει να κανει τον δικο μου ορειβατη ,αν του αρεσει ωραια θαναι ) ο κωστης θα ξερει, απο ζερικι ακολουθησαν το μονοπατι και βγηκαν αρβανιτσα οπου και τους πηρα. του αρεσε του μικρου , τωρα θελει να παει και η κορη.
πολλα μα παρα πολλα κομικς , και ψαξιμο να βρουμε παλια τευχη. φυσικα αρκετο κομπιουτερ και δουλεια
σκαλισμα και ποτισμα το καλοκαιρι και τωρα αποφασισαν να πηγαινουν με τα ποδηλατα να μαζευουν βαμβακι σε ενα χωραφι μας εδω κοντα . ζυγιζεται και πληρωνεται την ιδια μερα . η μικρη με τα περσινα λεφτα πηρε ποδηλατο ιντεαλ . και τωρα θελει να αγορασει μεταχειρο λαπτοπ.
η μεγαλη τα τρωει σε ρουχα και ο γιος δεν εχει αποφασισει ακομα .
α και τους λεω οτι οι κοπανες ειναι το πιο ενδιαφερον πραγμα στο σχολειο αν εχουν καλη παρεα και ενδιαφερον προγραμμα να μην διστασουν , η εμπειρια ειναι ανεπαναληπτη ιδιως αν σκεφτεις το μαθημα των τενεκεδων.
ξεχασα και σκοποβολη με καθε ειδους οπλα.
αι σεντονι βγηκε , αυριο τα υπολοιπα.
Διεγράφη προσβλητικό/προκλητικό/υβριστικό σχόλιο. [Mod]
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#21014
pipinos1976 έγραψε:Αυτό που γράφω είναι το εξής:
Εγώ που δεν είμαι γιατρός μπορώ σε έναν ασθενή να κάνω Χ πράγματα
Εσύ που είσαι ΩΡΛ (τυχαία το έβαλα) μπορείς να κάνεις 10Χ για την καρδιά και 1.000.000Χ για τα δικά σου. Αν δεν έχεις εξοπλισμό μπορείς να κάνεις 5Χ και 100Χ αντίστοιχα (τυχαία τα νούμερα).
Αν είσαι στη Νίσυρο, στην Αστυπάλαια, στην Ανάφη, στη Δονούσα και έχει 10bf, οπότε καράβι δε φεύγει, ούτε ελικόπτερο μπορεί να πετάξει και έχεις ένα περιστατικό δεν υπάρχει άγχος γιατί θα κάνεις αυτά τα 5Χ που μπορείς και μετά εναποθέτεις στην τύχη (ή στο Θεό αν προτιμάς) τις ελπίδες σου για να σωθεί ο ασθενής. Αν είσαι στην Κω που έχει πιο πολλές ανέσεις πρέπει να κάνεις 8Χ και 500.000Χ αντίστοιχα και μετά θα καταθέσεις τα όπλα. Αν είσαι στην Αθήνα το άγχος είναι ακόμη μεγαλύτερο γιατί πρέπει να κάνεις τα πάντα, και τα 10Χ και μετά να καταθέσεις τα όπλα σου.
Καταλαβαίνεις γιατί γράφω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει άγχος; Εφόσον έχεις κάνει ό,τι μπορείς είσαι εντάξει με τη συνείδησή σου και απλά προσπαθείς για ό,τι καλύτερο γίνεται. Τόσο απλό είναι.
Σου έγραψα και περιστατικά που σε νησί ήμουν παρών σε τέτοιες φάσεις και βοηθούσαμε κι εμείς που δεν ήμασταν γιατροί, αφού είτε γιατροί δεν υπήρχαν είτε μέχρι να έρθουν ποιος θα φρόντιζε τον ασθενή;

.

Πιπίνε το άγχος που έχει ο γιατρος δεν έχει να κάνει με τις ευθύνες που πιθανον να του ρίξουν.Εχει να κάνει με το να σώσει τον ασθενή και να μην πεθάνει.Οπότε σε ένα νησι εχει αγχος γιατι πρεπει να σωσει τον ασθενή με τα λιγοστα μέσα που έχει.Δε θα πει" δεν είμαι καρδιολογος αρα ας πεθάνει ,εχω τη συνειδηση μου καθαρή."
Αυτα που γράφεις δεν ισχύουν με τίποτα μιλάμε.
Δε χρειάζεται να γράψεις κάτι άλλο για μένα.Φυσικά διαφωνούμε.Όπως έγραψα και πριν ο καθένα ς βγάζει τα συμπερασματα του.
Άβαταρ μέλους
By nass
#21034
otso έγραψε:οχι φιλε μου περιπτωσιολογια ειναι απο τους 100 να παρεις ενα |λογοκρισία| και να γενικευσεις , αλλα αν στους 100 ενας ειναι σωστος και 99 μαλακες τοτε μαλλον ειναι ο κανονας.


Και αν εμένα μου έχουν βγει 99 καλοί και ένας |λογοκρισία|, είναι ο κανόνας μήπως ?

Νομίζω ότι πέφτεις σε παγίδες αυτοεκπληρούμενης προφητείας.

Αφού είσαι τόσο δυσαρεστημένος από τη ζωή σου στην Ελλάδα, γιατί δεν πας στη Φινλανδία ?