Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#463650
papserg έγραψε:Ερώτηση προς αρκετούς εδώ μέσα (όχι όλους): Πως γίνεται να εμπιστεύεστε τα παιδιά σας σε ανθρώπους που δεν εκτιμάτε καθόλου και που κατηγορείτε συνεχώς ως τεμπέληδες, άχρηστους κλπ κλπ κλπ? Έχει λογική αυτό?


Α) δεν είναι όλοι έτσι, καμία σχέση

β) έχεις άλλη εναλλακτική να προτείνεις από το να στείλεις το παιδί σου στο σχολείο;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#463674 Ακριβώς...
Κάνεις δεν είπε ότι δεν εμπιστευομαστε τον δάσκαλο...
Για την συντεχνιακη νοοτροπία σχολιάσαμε του να κάνεις συνέλευση εν ώρα σχολείου..
Για την απεργία εγώ προσωπικά δεν τους κακιζω, δικαίωμα τους, ρε κερατάδες όμως πείτε μας θα έχουμε η όχι σχολείο;;;;; 1 μήνα πριν το ξέρετε για την απεργία, φτάνουμε 1 μέρα πριν κ κανεις δεν ξέρει ποιοι συγκεκριμένα θα απεργήσουν..


.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#463686
gianik έγραψε:Ακριβώς...
Κάνεις δεν είπε ότι δεν εμπιστευομαστε τον δάσκαλο...
Για την συντεχνιακη νοοτροπία σχολιάσαμε του να κάνεις συνέλευση εν ώρα σχολείου..
Για την απεργία εγώ προσωπικά δεν τους κακιζω, δικαίωμα τους, ρε κερατάδες όμως πείτε μας θα έχουμε η όχι σχολείο;;;;; 1 μήνα πριν το ξέρετε για την απεργία, φτάνουμε 1 μέρα πριν κ κανεις δεν ξέρει ποιοι συγκεκριμένα θα απεργήσουν..


.

Κανονικα αφου υπαρχει απεργια, θεωρεις οτι ολοι οι δασκαλοι απεργουν. Αν καποιος δεν απεργει, αυτος πρεπει να ενημερωσει τους γονεις-μαθητες.

Επισης παντα οι συνδικαλιστικες δραστηριοτητες γινονται στην διαρκεια του ωραριου για λογους συμμετοχης ( μετα και οι δασκαλοι εχουν οικογενεια, υποχρεωσεις κλπ )
Νομιζω μαλιστα οτι υπαρχει και νομος για αυτο και δεν γινεται μονο στους ΔΥ αλλα οπουδηποτε υπαρχει συνδικαλισμος.

ΥΓ. Δεν ειμαι δασκαλος, καθηγητης, ΔΥ, συνδικαλιστης ή κατι σχετικο
Άβαταρ μέλους
By gianik
#463688
Νίκος Παππάς έγραψε:
gianik έγραψε:Ακριβώς...
Κάνεις δεν είπε ότι δεν εμπιστευομαστε τον δάσκαλο...
Για την συντεχνιακη νοοτροπία σχολιάσαμε του να κάνεις συνέλευση εν ώρα σχολείου..
Για την απεργία εγώ προσωπικά δεν τους κακιζω, δικαίωμα τους, ρε κερατάδες όμως πείτε μας θα έχουμε η όχι σχολείο;;;;; 1 μήνα πριν το ξέρετε για την απεργία, φτάνουμε 1 μέρα πριν κ κανεις δεν ξέρει ποιοι συγκεκριμένα θα απεργήσουν..


.

Κανονικα αφου υπαρχει απεργια, θεωρεις οτι ολοι οι δασκαλοι απεργουν. Αν καποιος δεν απεργει, αυτος πρεπει να ενημερωσει τους γονεις-μαθητες.

Επισης παντα οι συνδικαλιστικες δραστηριοτητες γινονται στην διαρκεια του ωραριου για λογους συμμετοχης ( μετα και οι δασκαλοι εχουν οικογενεια, υποχρεωσεις κλπ )
Νομιζω μαλιστα οτι υπαρχει και νομος για αυτο και δεν γινεται μονο στους ΔΥ αλλα οπουδηποτε υπαρχει συνδικαλισμος.

ΥΓ. Δεν ειμαι δασκαλος, καθηγητης, ΔΥ, συνδικαλιστης ή κατι σχετικο



Νικόλα δεν ισχύει αυτό...
Δεν ειναι υποχρεωτική η απεργία απ' όσο γνωρίζω , οπότε ακόμα και έτσι όπως το λες , αυτοί που δεν θα απεργήσουν πρέπει να σε ενημερώσουν έστω 2-3μέρες πριν. Ε , στο δικό μας δημοτικό , για την αυριανή απεργία , κανείς ,ούτε οι ίδιοι δεν γνωρίζουν αν θα απεργήσουν... :x
Για την συνέλευση διαφωνώ κάθετα κ οριζόντια...
Υπάρχουν και τα Σαββατοκύριακα , υπάρχουν και τα απογεύματα...Στο κάτω κάτω για συνδικαλιστικά τους θέματα συζητούν , δεν τους στέλνει το κράτος σε σεμινάρια ή σε εξετάσεις ή σε οτιδήποτε ώστε να ισχυριστούν αυτό που λες...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#463695
gianik έγραψε:
Νικόλα δεν ισχύει αυτό...
Δεν ειναι υποχρεωτική η απεργία απ' όσο γνωρίζω , οπότε ακόμα και έτσι όπως το λες , αυτοί που δεν θα απεργήσουν πρέπει να σε ενημερώσουν έστω 2-3μέρες πριν. Ε , στο δικό μας δημοτικό , για την αυριανή απεργία , κανείς ,ούτε οι ίδιοι δεν γνωρίζουν αν θα απεργήσουν... :x
Για την συνέλευση διαφωνώ κάθετα κ οριζόντια...
Υπάρχουν και τα Σαββατοκύριακα , υπάρχουν και τα απογεύματα...Στο κάτω κάτω για συνδικαλιστικά τους θέματα συζητούν , δεν τους στέλνει το κράτος σε σεμινάρια ή σε εξετάσεις ή σε οτιδήποτε ώστε να ισχυριστούν αυτό που λες...

Υποχρεωτικη δεν ειναι , αν και θα επρεπε εφ οσον ειναι αποφαση της πλειοψηφιας, αλλα αν θεωρεις οτι θα απεργησει ο δασκαλος μπορεις να προγραμματισεις το δικο σου και του παιδιου σου, προγραμμα και να μην τρεχεις τελευταια ωρα. :s_wink

Τα τελευταια 4 χρονια αυτο κανω, βασικα η συζυγος το κανει εγω δεν εχω τετοια δυνατοτητα, και δεν εχω εκπληξεις , ουτε με νοιαζει τι θα κανει τελικα η δασκαλα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#463703 Κι αν δεν έχει τη δυνατότητα ούτε η σύζυγος; :hmmm:
Δεν είναι εύκολο για όλους να προγραμματίσουν. Για κάποιους μάλιστα είναι αδύνατο.

Κάπου εδώ να συμφωνήσω ότι ας είναι τα συνδικαλιστικά εντός ωραρίου εργασίας (αρκεί να είναι προγραμματισμένα από την αρχή του έτους, ώστε να προκαλούν τη μικρότερη δυνατή όχληση), αλλά για την απεργία να πω ότι η στοιχειώδης λογική επιβάλλει την εκ των προτέρων ενημέρωση των γονέων. Στο δικό μας σχολείο, ευτυχώς, οι δάσκαλοι που σκοπεύουν να απεργήσουν ενημέρωσαν από την περασμένη βδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#463713
Asimov έγραψε:Κι αν δεν έχει τη δυνατότητα ούτε η σύζυγος; :hmmm:
Δεν είναι εύκολο για όλους να προγραμματίσουν. Για κάποιους μάλιστα είναι αδύνατο.

Ειναι καλυτερα δηλαδη να μην ξερεις αν θα απεργησει ο δασκαλος οπως συμβαινει στον gianik απο το να θεωρεις οτι απεργει και να κινηθεις αναλογα;
Δηλαδη αν μαθει σημερα ο gianik οτι τελικα απεργει αυριο η δασκαλα δεν θα τρεξει να βρει λυση; Θα αφησει το παιδι μονο του;

Αυτο ειπα, οτι απο το να περιμενεις αν και ποτε θα ενημερωσει ο δασκαλος, κανονισε αυτο που θα κανονιζες αν απεργουσε και στην χειροτερη των περιπτωσεων πηρες μια μερα αδεια που δεν χρειαζοσουν. Ασχημο μεν, αλλα προτιμοτερο απο το να τρεχεις τελευταια στιγμη να κανονισεις αδεια, διαθεσιμο ατομο εμπιστοσυνης κλπ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#463730 Παντως για να ξεκαθαρίσω την θέση μου , με την απεργία ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα..
Εννοείται με ενοχλεί ότι δεν ενημερώνουν εγκαιρα , αλλά είπαμε εδώ ειναι Ελλαδα..
με τις συνελεύσεις κάθε λίγο κ λιγάκι όμως :rant: ....
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#463802 Για να φωτίσω λίγο τα εσωτερικά των σχολείων (και για μη νομίζετε ότι ΔΕ σας λένε από νωρίς αν θα απεργήσουν επειδή θέλουν να σας ζορίσουν), η απεργία είναι μια πονεμένη ιστορία.
Τα καλά σενάρια είναι να απεργούν όλοι ή κανείς, γιατί τότε ξέρουν όλοι τι θα κάνουν. Αυτό όμως είναι σπάνιο.
Το πιο σύνηθες είναι να είναι μοιρασμένοι, όπου αρχίζει το μπάχαλο. Γιατί;
Διότι όσοι πάνε στο σχολείο, είναι υποχρεωμένοι να τα κάνουν όλα. Την εφημερία αυτών που λείπουν, να πάρουν τηλέφωνο τους γονείς των μαθητών που απεργούν οι δάσκαλοί τους, να κάνουν τα κενά τους, να κρατήσουν όσα παιδιά είναι στο ολοήμερο (εφόσον λείπουν οι αντίστοιχοι εκπαιδευτικοί). Ως εκ τούτου, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να πας σχολείο πριν τις 8, να φύγεις μετά τις 4, να είσαι συνέχεια τέρμα γκάζι χωρίς λεπτό ησυχίας, να έχεις την τάξη σου και ταυτόχρονα μέριμνα για όλο το υπόλοιπο σχολείο. Ενημέρωση των γονιών στην πόρτα, τηλέφωνο σε άλλους για παιδιά που τα παράτησαν ή έρχονται με τα πόδια μόνα τους, μηδέν κενά, κανονικό μάθημα και ολοήμερο στα καπάκια. Ταυτόχρονα με την όλη ευθύνη και τρέξιμο, λούζεσαι τη συντεχνιακή κατακραυγή ότι είσαι απεργοσπάστης κι ότι καλά κάνεις και τραβάς το λούκι για όλους. Εννοείται ότι όσοι έχουν ολοήμερο ή εφημερία είναι οι πρώτοι που απεργούν, άσχετα αν ελάχιστοι εξ αυτών κατεβαίνουν στην πορεία.

Μου έχει τύχει πολλάκις να μη θέλω να απεργήσω αλλά να αναγκάζομαι γιατί θα είμαστε μόνο 2-3 άτομα και θα σκάσουν όλα τα παραπάνω στην καμπούρα μας, οπότε λουκέτο και γεια σας. Δε θες να ξεχωρίζεις και σαν τη μύγα μες στο γάλα, δε γίνεται να είναι όλο το σχολείο κλειστό εκτός από έναν.

Για αυτό αργούν κάποιοι να ενημερώσουν αν θα κάνουν απεργία. Είναι από αυτούς που θέλουν να δουλέψουν αλλά περιμένουν να δουν πώς θα διαμορφωθεί η πλειοψηφία των συναδέλφων.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#463803 Ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει ολο αυτο το πακετο... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#463807 Ναι, είναι με διαφορά η πιο δύσκολη μέρα της χρονιάς. Γιατί αν έχεις εφημερία, δε θα έχεις συνεχόμενο εξάωρο. Αν έχεις ολοήμερο, θα πας στις 10.
Αν είσαι απεργοσπάστης, θα πας από τις 8 παρά, θα λουστείς τα (δικαιολογημένα) παράπονα των γονιών, μερικοί θα αφήσουν το παιδί γιατί όντως δεν έχουν τι να το κάνουν μέχρι το μεσημέρι. Θα εμφανιστούν κάποια που έρχονται με τα πόδια και δεν ήξεραν/δεν κατάλαβαν (όχι τόσο απίθανο για μαθητές χαμηλής νοημοσύνης ή άλλης μητρικής γλώσσας).
Μες στην τάξη, θα αντιμετωπίσεις έντονη γκρίνια από τους μαθητές σου που ζηλεύουν τους υπόλοιπους που κάθονται. Ένας Θεός ξέρει πότε θα διορθώσεις/βγάλεις φωτοτυπίες αφού κενό δεν παίζει, ούτε σε σχολική ώρα ούτε σε διάλειμμα.
Και βέβαια, αυτό θα παραταθεί μέχρι τις 4.